رمضانعلی بذرافشان, دانش آموخته حوزه و دانشگاه, ساكن قم, پست الکترونیک:  bazrafshan43@gmail.com

   سوابق علمی و تحصیلی :

1.        تحصیلات کلاسیک: فوق لیسانس مذاهب اسلامی( دانشجوی دانشگاه ادیان و مذاهب )

2.        تحصیلات حوزوی : خارج اصول و فقه حوزه علمیه(مدارج علمی اتمام سطح)

3.       گواهینامه قبولی دوره کتابداری (مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی و اساتید دانشگاه تهران)

4.       گواهینامه قبولی دوره عمومی زبان عربی دانشگاه باقرالعلوم (ع)

5.       گواهینامه قبولی دوره تخصصی زبان عربی دانشگاه باقرالعلوم (ع)

6.       گواهینامه قبولی دوره عمومی زبان انگلیسی دانشگاه باقرالعلوم (ع)

7.       گواهینامه قبولی دوره تخصصی زبان انگلیسی دانشگاه باقرالعلوم (ع)

عضویت در مجامع علمی فرهنگی:

1-  عضو شوراي سياست گذاري سايت اسلاميك داك http://www.islamicdoc.com

وابسته به مركزاطلاعات و مدارك اسلامي  (2سال)

2-  عضو شوراي سياست گذاري سايت اسلاميك قم سی تی http://www.islamicqomcity.com

وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی(2سال)

3- عضو شوراي سياست گذاري وکارشناس علمی و ناظر محتوایی سایت اینترنتی حوزه هنری استان قم(  1388– ادامه دارد)http://www.artqom.com و http://www.qomart.com   

4- عضو هیات تحریریه نشریه دانشجویی هفت اقلیم (مقطع فوق لیسانس) - دانشگاه ادیان و مذاهب

5- عضو هیات مؤسس و هیات مدیره و بازرس انجمن کتابداران استان قم ( 84 – ادامه دارد)

سوابق آموزشی:

1- تدریس کتابداری و اطلاع رسانی(منابع مرجع فارسی و عربی) در دانشگاه جامع علمی و کاربردی(82-92 )

2- تدریس کتابداری و اطلاع رسانی (فهرست نویسی , رده بندی , آشنایی با نرم افزارهای کتابخانه ای و منابع مرجع فارسی و عربی) مرکز آموزش شماره 2 وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی( 81-۸۵)

3- تدریس اخلاق کاربردی ،تاریخ اسلام وتاریخ امامت ،زبان انگلیسی، آشنایی باکلام جدید، آشنایی با ادیان بزرگ ، متودولوژی وروش تحقیق و.... در دانشگاه قم ( 84 - ادامه دارد)

4- کارشناس دینی شبکه های اجتماعی، مهدویت و....( شبکه 2 سیما دربرنامه زنده به سوی ظهور و رادیو معارف و...)

5- تدریس آشنایی با اینترنت و نرم افزارهای پژوهشی وخدمات مرجع و روش تحقیق و .... درقالب کارگاه های آموزشی در مدارس علمیه و برخی مراکز مرتبط

6- برگزاری کلاس های مجازی آشنایی با فناوری اطلاعات و ارتباطات و شبکه های مجازی، وبلاگ نویسی ومدیریت محتوایی سایت برای دانشجویان دانشگاه مجازی المصطفی( برای یک ترم=12 جلسه)

سوابق پژوهشی واجرایی:


برچسب‌ها: شناختنامه
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در سه شنبه سی ام آبان 1391 و ساعت 22:8 |

 در پی اهانت‌های نفرت‌انگیز دشمنان اسلام به ساحت نورانی پیامبر اعظم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها به تحلیل اوضاع پرداخته‌اند و امت اسلام را با راه‌بری‌های خویش به سرمنزل حقیقی رهنمون ساخته و با تدابیر خویش توطئه‌های دشمنان اسلام را خنثی کرده است.

هروان ولایت ـ در پی اهانت‌های نفرت‌انگیز دشمنان اسلام به ساحت نورانی پیامبر اعظم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها به تحلیل اوضاع، پرداخته‌اند و امّت اسلام را با راه‌بری‌های خویش، به سرمنزل حقیقی رهنمون ساخته و با تدابیر خویش توطئه‌های دشمنان اسلام را خنثی کرده است.
در چند سال اخیر كه ساحت پیامبر اعظم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) مورد هجمه اهانت‌های دشمنان قرار گرفته است؛ همواره رهنمودهای رهبری التیام‌بخش قلوب پر درد مسلمین بوده است. با مطالعه این رهنمودهای رهبری به نكات اساسی پی‌می‌بریم:
1. انتقام از بیداری اسلامی عامل اصلی اهانت دشمن:
«ملّت‌ها با شناخت سیاست‌های اسلام‌ستیزانه‌ی استكبار و صهیونیسم، انگشت اتهام خود را به سمت آمریكا و برخی كشورهای اروپایی گرفته‌اند و سردم‌داران این كشورها باید با جلوگیری از این‌گونه اقدامات جنون‌آمیز، عملاً ثابت كنند كه در این جرم و جنایت بزرگ، شریك نیستند. این‌مسئله (احساس عقب‌ماندگی دشمنان اسلام در رویارویی با ملت بزرگ ایران و حركت جوشان و خروشان بیداری اسلامی) باعث شده است كه دشمنان امت اسلامی به كارهای دیوانه‌واری هم‌چون حادثه اخیر دست بزنند.» [1]

2. تعارض جلوگیری از اهانت به اسلام با آزادی بیان:
رهبر انقلاب پرسشی را مطرح کرده‌اند كه آیا كسی باور می‌کند در كشورهایی كه با شدت و خشونت تمام، جلوی تعرض به اصول استكباری گرفته می‌شود، جلوگیری از اهانت به مقدسات شریف اسلام، مخالفت با آزادی بیان باشد؟ ایشان دراین‌باره فرمودند: «در بسیاری از كشورهای غربی، كسی جرأت نمی‌کند واقعه‌ی مجهول‌الحال هولوكاست را زیر سؤال ببرد و یا در مورد سیاست‌های زشت اخلاقی استكبار از جمله هم‌جنس‌بازی مطلبی منتشر كند، چگونه است كه در این مواقع، آزادی بیان محلی از اعراب ندارد، اما اهانت به اسلام و مقدسات اسلام، تحت عنوان دروغین آزادی بیان، آزاد است؟».[2]

3. استكبار جهانی؛ پشت‌صحنه‌ی این حركت شرارت‌بار:
«پشت‌صحنه‌ی این حركت شرارت‌بار، سیاست‌های خصمانه‌ی صهیونیسم و امریكا و دیگر سران استكبار جهانی است كه به خیال باطل خود، می‌خواهند مقدسات اسلامی را در چشم نسل‌های جوان دنیای اسلام، از جایگاه رفیع خود فروافكنده و احساسات دینی آنان را خاموش كنند. اگر از حلقه‌های قبلی این زنجیره‌ی پلید یعنی سلمان رشدی و كاریكاتوریست دانماركی و کشیش‌های آمریکایی آتش‌زننده قرآن حمایت نمی‌کردند و ده‌ها فیلم ضد اسلام را در بنگاه‌های وابسته به سرمایه‌داران صهیونیست سفارش نمی‌دادند، امروز كار به این گناه عظیم و غیرقابل‌بخشش نمی‌رسید. متهم اول در این جنایت، صهیونیسم و دولت امریكا است».[3]

4. مطالبه مجازات اهانت‌کنندگان و سران آمریکا:
«طرف مطالبه همه مسلمانان، امروز دولت آمریکا و سیاست‌مداران آن‌ هستند؛ آن‌ها اگر در ادعای دخالت نداشتن خود صادق‌اند، باید عوامل اصلی این جنایت بزرگ و بازی‌گران میدانی آن‌را که دل یک و نیم میلیارد مسلمان را به‌ درد‌ آورده‌اند، به‌گونه‌ای شایسته، به مجازات برسانند».[4]

5. بازشناسی درس‌های قولی و فعلی پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله):
«صهیونیست‌ها و دولت‌هایی که زیر نفوذ صهیونیسم هستند، دستگاه استکبار و در رأس آن‌ها آمریکای جنایت‌کار، وقتی می‌خواهند با امت اسلامی دربیافتند و با اسلام معارضه کنند، آماج حمله خودشان را نبی معظم و مکرم اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) قرار می‌دهند. این به چه معناست؟ این به خاطر این است که یاد آن بزرگوار، نام آن بزرگوار، ولادت آن‌ بزرگوار، هجرت آن بزرگوار، حکومت ده‌ساله آن‌ بزرگوار در مدینه و یکایک اقدام و تعلیم و آموزش آن بزرگوار، امروز برای مسلمان‌ها، اگر تدبر بکنند و تأمل بکنند، یک درس است؛ گشایشِ یک درِ بازی به‌سوی زندگی است. چون این را می‌دانند؛ چون از بیداری امت اسلامی می‌ترسند؛ چون از قدرت جامعه یک میلیارد و پانصدمیلیونی مسلمان در سرتاسر عالم، وحشت دارند؛ در مقابل پیغمبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) صف‌آرایی می‌کنند». [5]

6. معرفی چهره بی‌پیرایه اسلام:                          
«مهم آن است که چهره بی‌پیرایه اسلام، دیده و شناخته شود. دشمنان در طول چند قرن و دوستان نادان و غافل در زمانی درازتر، چهره نورانی اسلام را زشت کرده و به غرض یا به سلایق جاهلانه، به آن افزوده یا از آن کاسته‌اند. امروز هم اگر چه کج‌فهمی‌ها و سود طلبی‌ها از سوی خودی‌ها در تیره کردن تصویر اسلام موثر بوده، ولی حقاً تبلیغات دشمنان در این‌ باره، بسی بیش از آن است و آنان از راه‌های ظریف و موذیانه به این کار مشغول‌اند... برادرانِ مسلمان! بر این اساس، کار بزرگ ما، شناسایی اسلام و شناساندن آن و نیز آشنایی بیشتر با یکدیگر است».[6]

 ---------------------------------------------------
پي‌نوشت:
[1] سخنرانی رهبر معظم انقلاب در دانش‌گاه افسری علوم دریایی امام خمینی(ره) ارتش جمهوری اسلامی ایران در نوشهر. 91/06/28.
[2] همان.
[3] متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی اهانت به پیامبر اعظم(صلی‌الله‌علیه‌وآله). 23/شهریور/1391.
[4] بخشی از پیام مقام معظم رهبری در پی حادثه قرآن سوزی. 22/6/89.
[5] از سخنان مقام معظم رهبری در سالروز میلاد پیامبر اعظم(صلی‌الله‌علیه‌وآله). 22/12/86.
[6] از سخنان مقام معظم رهبری در آغاز اجلاس سران کنفرانس اسلامی. 18/9/1376.

+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و ششم بهمن 1393 و ساعت 7:43 |

نماز یک واجب الهی است که خداوند در پنج وعده روزانه مقرر فرموده‌ است و از مهم‌ترین اثرات آن نزدیکی به خداوند و دریافت رحمت بی‌کران اوست خداوند هر فریضه‌ای را که بر انسان واجب فرموده است دارای فواید بسیار زیاد و عامل رشد و تکامل فردی و اجتماعی اوست و دانش بشری به مرور و مطالعه و تحقیقات علمی گوشه ای از اثرات آن را دریافت خواهد کرد.

امروزه علم پزشکی دنیا در خصوص سلامت معنوی و نقش نماز، دعا و دینداری در سلامت جسمی، روحی و روانی توفیقاتی کسب کرده است که در این مجال گوشه‌ای از فواید پزشکی نماز را بیان می‌کنیم:

آثار ایستادن در نماز:
باعث تقویت حالت تعادلی بدن و قسمت مرکزی مخچه که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی است می‌شود، ثابت و خیره شدن چشم‌ها در نماز به یک نقطه باعث بهبود و رفع نواقصی همچون نزدیک بینی می‌شود و با تمرکز در نماز جریان فکر آرام و متعادل می‌شود.

آثار رکوع:
تقویت ماهیچه‌های شکم، حفظ دستگاه گوارش و مانع سوءهاضمه و بی‌اشتهایی می‌شود و نیز تقویت ماهیچه ستون مهره‌ها، گردن، دست‌ها، ساق پا و ران‌ها.

آثار سجده:
تقویت مهره‌های گردن عامل مهمی در درمان دیسک و مشکلات ستون فقرات گردن و کمر می‌شود افزایش جریان خون مغز باعث قدرت درک و فهم و آرامش فرد  و نیز حفظ شادابی، زیبایی و طراوت می‌شود.

آثار نشستن:
باعث تقویت عضلات پاها، ران ها و کمک به نفخ معده و روده و بهبود فتق می‌شود.

رابطه نماز با بارهای الکتریکی و میدان مغناطیسی:
در احادیث آمده است که آب وضو را خشک نکنید دلیل پزشکی آن است که بدن در برابر سرمایی که حس می‌کند خود به خود درجه حرارت آن را  بالا می‌برد تا بدن را خشک کند که همین تحریکات باعث بازشدن منافذ پوست و ورود اکسیژن بیشتری به بافت‌ها و عضلات زیر پوست می‌شود که باعث شادابی و نشاط می‌شود بارهای الکتریکی زائدی که در اثر تحریکات مغناطیسی و الکتریکی اطراف ما همچون نیروگاه های برق، موبایل، تلویزیون و سشوار بر امواج مغزی تاثیر می‌گذارد که این اثرات در نواحی که تحریکات عصبی بیشتری دارد خطرات جدی‌تری را باعث می‌شود و این نواحی دقیقا همان نواحی شست‌وشوی وضو است(سر، صورت، دست، مچ دست و پا) که بهترین و ارزان‌ترین و بی‌خطرترین راه برای دفع این امواج زائد آب است که در وضو باعث انتقال بارهای ساکن از بدن به اطراف می‌شود.

بنا به تحقیقات پروفسور لای امواج مغناطیسی خارجی به DNA سلول‌های مغزی آسیب می‌زند و در طول روز مغز در برابر میدان های مغناطیسی بیرونی ناشی از امواج و نیروگاه‌های و از طرفی میدان مغناطیسی زمین قرار می‌گیرد که به شدت برای مغز مضر است وقتی انسان در نماز رو به قبله می‌ایستد و در هنگام سجده میدان مغناطیسی بدن و زمین برهم منطبق و مثل رسانا باعث دفع مواد الکتریسته از سر به زمین می‌شود.

اثرات نماز در درمان اضطراب و افسردگی:
بیماران افسرده مرحله خواب REM آنان نسبت به افراد عادی بیشتر است یعنی زمان بیشتری را در مرحله REM به سر می‌برند که این باعث دیدن خواب‌های آشفته و پریشان می‌شود و این افزایش مدت خواب REM در ساعات نزدیک صبح به وقوع می‌پیوندد که اثرات بیدار شدن برای نماز صبح باعث می‌شود که فرد از ورود به مرحله REM گرفته می‌شود و باعث کوتاه شدن آن و درمان افسردگی می‌شود (درمان‌های دارویی رایج ضدافسردگی سه حلقه‌ای از طریق کاهش مرحله REM خواب باعث درمان می‌شود)

اثرات نماز بر شادابی نشاط و جلوگیری از استرس و فشار عصبی:
در اثر بیدار شدن برای نماز صبح و در ساعات سحرگاهی و انجام عبادت در این  موقع عامل افزایش هورمون کورتیزول حالت شادی و نشاط سرمست کننده‌ای نصیب او می‌شود که بر زندگی روزانه او بسیار موثر است و باعث افزایش مقاومت بدن در برابر استرس‌ها و فشارهای روحی و روانی است که این در مضامین عرفانی تحت عنوان اسرار سحر معرفی می‌شود.

تاثیرات هورمون ملاتونین در بیداری نماز شب و سحرگاه:
بر طبق تحقیقات دکتر مدحت الشامی پزشک مصری میزان ترشح ملاتونین در شب و سحر نیاز به هیچ دارویی ندارد به جز انجام عبادات و نیایش و دوری از گناهان که باعث آرامش روحی و روانی می‌شود که به تبع آن تاثیرات مثبت بر جسم و روان را شامل می‌شود بیشترین حالت  اورژانسی بیماری قلب پنج تا نه صبح است که با بیدار شدن در نماز صبح ترشح ملاتونین حداکثر و باعث جلوگیری از عوارض قلبی می‌شود.

تاثیر ملاتونین در پیشگیری و درمان سرطان‌های پروستات و سینه
افزایش هورمون ملاتونین در اثر بیداری برای نماز صبح مقابله با اثرات فری رادیکال‌ها و جلوگیری از پیری زودرس آلزایمر و پارکینسون می‌شود.

افزایش هورمون ملاتونین در نماز شب باعث حفظ سلول‌های مغز و شکوفایی نیروی فکر و اندیشه می‌شود. افزایش هورمون ملاتونین در نماز شب و صبح باعث افزایش توان گلبول‌های سفید در مکانیسم دفاعی بدن و در برابر کلسترول و تنگی عروق می‌شود. افزایش هورمون ملاتونین در نماز شب و صبح باعث حفاظت سلو‌ل‌های چشم شده و از کدر شدن عدسی یا  کپسول جلوگیری می‌کند (امام صادق (ع) نماز شب دید انسان را زیاد می‌کند).

افزایش هورمون ملاتونین در نماز شب و صبح باعث افزایش ترشح اندورفین‌ها و آنکفالین‌ها که باعث تنظیم خواب و ریلکسیشن بدن می‌شود. گاز اوزن و تاثیرات شگرف درمانی  آن از نظر علم پزشکی ثابت شده است که این گاز در زمان طلوع فجر تا طلوع خورشید از سطوح بالای آسمان به زمین می‌آید که اثرات مفید درمانی بر قلب و عروق، پوست، ریه و ... دارد که این مهم‌ترین خاصیت عبادت و بیداری در بین‌الطلوعین است.

تاثیر نماز بر طول عمر انسان
افزایش هورمون‌های همچون کورتیزول، ملاتونین و دوپامین در بیداری نماز شب و سحر باعث سلامتی و طول عمر می‌شود.

گردآوری و تحقیق: دکتر محمود مظفر

+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه ششم بهمن 1393 و ساعت 7:51 |

الرَّحْمَانِ الرَّحِيمِ _______________ الرهمان الرهیم (مرهم گذار)

الْحَمْدُ ـــــــــــــــــــــــــــــــــ الهَمدُ (هلاکت و خاموشی)

الْعَالَمِينَ ___________________ العالِمین (دانشمندان) و آلمین (درد کشندگان)

يَوْمِ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ یُومِ

نَعْبُدُ ــــــــــــــــــــــــــــــــ نَئْبدُ (همیشه می‌مانیم)

نَسْتَعِينُ ــــــــــــــــــــــــــــــــ نسطعین / نستئین (طلب وقت می‌کنیم)

اهْدِنَا ــــــــــــــــــــــــــــــــــ احدنا

الصِّرَاطَ ـــــــــــــــــــــــــــــــ الصَّراط / الصُّراط(شمشیر دراز)

الْمُسْتَقِيمَ ــــــــــــــــــــــــــــــ المسطقیم و المستغیم (طلب ابری شدن آسمان) و المصطقیم و المصطغیم

أَنْعَمْتَ ــــــــــــــــــــــــــــــــ اَنئَمت (ناله ضعیف در آوردی)

الْمَغْضُوبِ ــــــــــــــــــــــــــــ المقضوب (شاخه بریده درخت) و المغزوب و المقزوب

وَلَا الضَّالِّينَ ــــــــــــــــــــــــــ ولا الزالین / و لا الذلالین / و لاالظالین

قُلْ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ غُل (بگیر، هلاک کن)

أَحَدٌ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ اَهَد

الصَّمَدُ ـــــــــــــــــــــــــــــــــ الثَمد (آب باران نامطلوب مانده از زمستان)/ السمد (ایستاده متحیر)

سُبْحان ـــــــــــــــــــــــــــــ سبهان (عقل او را به خاطر پیری‌اش می‌گیریم)

العَظِیمِ ـــــــــــــــــــــــــــــــــ الاَعْظیمِ / الازیم (سختی یا قحطی)/ العزیم (اراده کننده)

بحَمدهِ ـــــــــــــــــــــــــــــــــ بهَمدِه (به خاموش / هلاک کردن او "مشغولم")

صلِّ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ سَلّ (شمشیر بکش)

محمّد ـــــــــــــــــــــــــــــــــ مهَمَّد (هلاک شده)

حَمِدَه ـــــــــــــــــــــــــــــــــ هَمِدَه (خاموش/هلاک کرد)

عبادِ الله ـــــــــــــــــــــــــــــــ عبادُ الله

الصَّالِحین ـــــــــــــــــــــــــــــ السالحین (دارندگان سلاح)/ السالهین

یا لطیفْ! اِرْحَمْ عبدَکَ الضعیف ــــــــ یا لطیف! ارحم عبدُک الضعیف / لتیف!

http://javahery.blogfa.com

+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه سی ام آذر 1393 و ساعت 0:7 |

الرَّحْمَانِ الرَّحِيمِ _______________ الرهمان الرهیم (مرهم گذار)

الْحَمْدُ ـــــــــــــــــــــــــــــــــ الهَمدُ (هلاکت و خاموشی)

الْعَالَمِينَ ___________________ العالِمین (دانشمندان) و آلمین (درد کشندگان)

يَوْمِ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ یُومِ

نَعْبُدُ ــــــــــــــــــــــــــــــــ نَئْبدُ (همیشه می‌مانیم)

نَسْتَعِينُ ــــــــــــــــــــــــــــــــ نسطعین / نستئین (طلب وقت می‌کنیم)

اهْدِنَا ــــــــــــــــــــــــــــــــــ احدنا

الصِّرَاطَ ـــــــــــــــــــــــــــــــ الصَّراط / الصُّراط(شمشیر دراز)

الْمُسْتَقِيمَ ــــــــــــــــــــــــــــــ المسطقیم و المستغیم (طلب ابری شدن آسمان) و المصطقیم و المصطغیم

أَنْعَمْتَ ــــــــــــــــــــــــــــــــ اَنئَمت (ناله ضعیف در آوردی)

الْمَغْضُوبِ ــــــــــــــــــــــــــــ المقضوب (شاخه بریده درخت) و المغزوب و المقزوب

وَلَا الضَّالِّينَ ــــــــــــــــــــــــــ ولا الزالین / و لا الذلالین / و لاالظالین

قُلْ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ غُل (بگیر، هلاک کن)

أَحَدٌ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ اَهَد

الصَّمَدُ ـــــــــــــــــــــــــــــــــ الثَمد (آب باران نامطلوب مانده از زمستان)/ السمد (ایستاده متحیر)

سُبْحان ـــــــــــــــــــــــــــــ سبهان (عقل او را به خاطر پیری‌اش می‌گیریم)

العَظِیمِ ـــــــــــــــــــــــــــــــــ الاَعْظیمِ / الازیم (سختی یا قحطی)/ العزیم (اراده کننده)

بحَمدهِ ـــــــــــــــــــــــــــــــــ بهَمدِه (به خاموش / هلاک کردن او "مشغولم")

صلِّ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ سَلّ (شمشیر بکش)

محمّد ـــــــــــــــــــــــــــــــــ مهَمَّد (هلاک شده)

حَمِدَه ـــــــــــــــــــــــــــــــــ هَمِدَه (خاموش/هلاک کرد)

عبادِ الله ـــــــــــــــــــــــــــــــ عبادُ الله

الصَّالِحین ـــــــــــــــــــــــــــــ السالحین (دارندگان سلاح)/ السالهین

یا لطیفْ! اِرْحَمْ عبدَکَ الضعیف ــــــــ یا لطیف! ارحم عبدُک الضعیف / لتیف!

http://javahery.blogfa.com

+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه سی ام آذر 1393 و ساعت 0:6 |

 جمعی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی شهر مشهد در جلسه ایده پردازی با موضوع «مسجد و دفاع مقدس» به این سوال پاسخ دادند که اهالی مسجد با موضوع دفاع مقدس و شهدا چه کارهایی می توانند انجام دهند.

فهرست دسته بندی شده ایده ها به شرح زیر است:

تبلیغات

نصب برگزیده‌هایی از وصیت‌نامه‌ی شهدای مسجد و محله در مسجد (به صورت بنر، برگه‌ی کاغذی، دیوارنوشته، نصب در تابلوی مسجد و…)

برگزاری کنگره‌ شهدای محله و مسجد (مثلا با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری منطقه و…)

تقدیم ثواب قرائت قرآن در مسجد هر شب به یکی از شهدای محله یا مسجد یا… (نام بردن از آن شهید قبل از قرائت قرآن)

سابقه مسجد در دوران انقلاب و دفاع مقدس به صورت نمادین نمایش داده شود. مثلا عکس‌هایی از صحنه‌های اعزام از مسجد، فعالیت‌های فرهنگی- هنری مسجد در آن ایام، فعالیت‌های پشتیبانی جنگ (مثل جمع‌آوری کمک‌های مردمی، لباس دوختن زنان محله و…) به صورت بنر بر دیوار مسجد یا بصورت پوستر در تابلوی اعلانات مسجد نصب شود. می‌توان یک متن گزارشی و مصور از فعالیت‌های مسجد در ایام دفاع مقدس گردآوری و منتشر کرد و حتی در محله نیز توزیع نمود. (مردم، نمازگزاران و نسل جدید به بسیاری از مساجد فعال و پویای دوران انقلاب و دفاع مقدس مراجعه می‌کنند، هیچ اثری از سابقه درخشان مسجد در آن ایام نیست. هویت مسجد برای‌شان نامشخص است.)

هر مسجد می‌تواند یک نمایشگاه کوچک از فعالیت‌هایش در دوران دفاع مقدس به صورت دائمی داشته باشد. می‌توان به جای این‌که در هفته دفاع مقدس یک نمایشگاه درباره‌ جنگ و… نصب کنیم، یک نمایشگاه از حضور مسجد خودمان در دوره‌ی جنگ و فعالیت‌های متنوع آن برگزار کنیم. این نمایشگاه می‌تواند محدود به مسجد هم نباشد بلکه در کل محله ایجاد شود.

برگزاری شب‌ خاطره در منزل شهدای مسجد. (هم‌رزمان شهید را در بازدید از خانواده شهدا همراه خود ببریم تا در آن‌جا اقدام به خاطره‌گویی از شهید نمایند)(با گذر زمان بسیاری از پدرومادرهای شهدا از دنیا رفته‌اند و دیگر اعضای خانواده هم چندان خاطره‌ای ممکن است از شهید نداشته باشند و حتی ممکن است خیلی هم در فضای شهادت و مبارزه نباشند، شب خاطره در حضور خانواده شهید باعث اثرگذاری فرهنگی بر خانواده شهید هم خواهد شد.)

نمونه الگو:

 رزمندگان ادوات مشهد، چنین جلسه‌ای را در منزل شهدای ادوات برگزار می‌کنند.

برگزاری شب خاطره‌های محلی (رزمندگان، مردم محله و… از شهید و دفاع مقدس بگویند). این شب خاطره‌ها می‌تواند به بهانه‌های مختلف باشد، مثلا شب شهادت فلان شهید، شب آغاز فلان عملیات، هفته دفاع مقدس و…

هر مسجد می‌تواند یک موزه کوچک از آثار و وسایل شهدا، رزمندگان مسجد و نیز فعالیت‌های دوران دفاع مقدس خودش فراهم کند.

نمونه الگو:

 مدرسه آینده‌سازان مشهد برای شهید عطارد(تنها دانش‌آموز شهید این مدرسه) در ورودی سالن مدرسه یک ویترین از وسایل شخصی شهید مثل چفیه، پلاک، و نیز یک تصویر نقاشی شده از شهید و… قرار داده است.

نمونه الگو:

برخی از مساجد در تهران نیز در قالب یک سنگر نمادین در گوشه‌ای از مسجد، وصیت‌نامه‌ها، وسایل شخصی، عکس شهدای‌شان را قرار داده‌اند.

تزیین حسینیه‌ها و مساجد با نمادها و نشانه‌های دفاع مقدس

نمونه الگو:

 آقای دلبریان(از رزمندگان مشهدی) یک طبقه از منزلش را به حسینیه اختصاص داده است و آن را با نمادها و نشانه‌های دفاع مقدس آراسته است. (بازدید مجازی: http://sangar1.irpano.ir)

نصب عکس شهدا در ابتدای کوچه ای که به نام آنهاست

نمونه الگو:

در تهران عکس هر شهید را سر کوچه‌ با تابلوی زیبایی نصب کرده‌اند. در بسیاری از شهرها چنین کاری هم نشده است.

نصب حجله شهدا در ابتدای هر کوچه‌ای که شهید داده است در ایام هفته دفاع مقدس و زنده کردن حال و هوای آن ایام.

راه‌اندازی کمپین اعلام آمادگی برای در اختیار قرار دادن دیوار ملک برای نقاشی تصویر شهدا یا دیوارنویسی وصیت‌نامه شهدا و…

آلبومی از عکس شهدا، جملات وصیت‌نامه‌ها و… فراهم کرد و در اختیار کسانی که اعلام آمادگی می‌کنند قرار داد تا خودشان طرح مطلوب‌شان را انتخاب نمایند.

استفاده از نمادها و نشانه‌های چالش‌های اصلی امروز انقلاب اسلامی در فعالیت‌های بزرگداشت دفاع مقدس. مثلا اگر نمایشگاهی درباره‌ی شهدای دفاع مقدس برگزار می‌شود باید نمادهایی از شهدای هسته‌ای، مجاهدت علمی، اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی و… هم در آن دیده شود. باید به مخاطب این معنا را منتقل کرد که همان مبارزه در عرصه‌های دیگری امروز جاری است.

نام‌گذاری مکان‌ها و بخش‌های مختلف مسجد(خصوصا مواردی که جدیدا ساخته می‌شود) به نام شهدای مسجد

اهدای هدیه به هم‌نامان یک شهید در سالگرد شهادت آن شهید

انتشار عکس‌های رزمندگان در میان آشنایان و اقوام‌شان در شرایط امروز جذاب است. می‌توان از شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای تلفن همراه نیز استفاده کرد.

ایجاد سنت در هیات مسجد که در یک مناسبت خاص به منزل شهدای محله برود یا یاد آنان را در هیات گرامی بدارد.

نمونه الگو:

در مشهد شب شام غریبان شهادت امام رضا علیه السلام هیات مسجد به در خانه همه‌ شهدای محله می‌رود. خانواده شهید در باز می‌کنند هیات وارد خانه می‌شود چند دقیقه‌ای سینه‌زنی می‌کنند (دم می‌گیرند) و می‌آیند بیرون.

نمونه الگو:

یکی دیگر از هیات‌ها، شب آخر عزاداری دهه محرم را به عنوان شب یادبودشهدای محل و مسجد قرار داده است.

در دهه‌ی اول محرم، عزاداری هر شب را به یادبود یکی از شهدای مسجد برگزار کنند. (عکس شهید را نصب کنند، مداح از او نام ببرد و…)

بازنمایی حضورکلیت محله و مسجد در دوران جنگ در مسجد مثلا با نصب یک بنر با استفاده از عکس‌های آن زمان

نصب یک طرح یا بنر از عکس شهدای مسجد که امکان این‌که مردم در کنار آن عکس یادگاری بگیرند داشته باشد.

چاپ پوستر شهدای مسجد (خصوصا در هفته دفاع مقدس یا سالگرد شهادت‌شان) و نصب بر روی ماشین‌های مسجدی‌ها، شیشه مغازه‌دارها و…

آماده کردن کلیشه عکس شهدا و فراخوان از مسجدی‌ها برای اجرای کلیشه بر روی دیوارهای منزل‌شان

از رزمندگان مسجدمان بخواهیم در هفته دفاع مقدس عکس هم‌رزمان شهیدشان را روی شیشه ماشین‌شان نصب کنند.

می‌توان در ایام هفته دفاع مقدس یا سالگرد عملیات‌ها ماشین‌نویسی را راه انداخت.

نمونه الگو:

  مشابه ماشین نویسی مسجدی ها در ایام محرم و فاطمیه

آماده کردن یک کلیشه هنری و زیبا از شهدای مسجد و اعلام این‌که هر که تمایل دارد می‌تواند این کلیشه را بر روی دیوار منزلش اجرا کند.

می‌توان با مغازه‌دارهای حزب‌اللهی محله (نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و…) صحبت کرد که یک فضای کوچک مثلا در حد یک برگه A4 یا A3 از ویترین یا شیشه مغازه‌شان را در اختیار تبلیغات مسجد بگذارند. بعد به صورت هفتگی عکس‌ شهدای مسجد، پوستر مرتبط با دفاع مقدس و… در این مکان تبلیغی نصب شود.

نصب تابلونوشته‌های مرسوم در جبهه در سطح محله و شهر (تابلوهای چوبی خداقوت رزمنده، خسته نباشی، لبخند بزن بسیجی و ….)

ایجاد بنای یادبود شهدا در کنار هر مسجدی- ساخت یادمان برای شهدای مسجد

اجرای برنامه مثل دعای کمیل، هیات و.. در معراج شهدای هر شهر در ایام هفته دفاع مقدس

برگزاری دعا یا هیات بر سر قبور شهدای مسجد

توزیع جزواتی حاوی خاطرات شهدا، رزمندگان، جانبازان، آزادگان هر محله در میان نمازگزاران مسجد و مردم محله

ایجاد یک سنت سالیانه برای زیارت قبور همه شهدای محله و مسجد

نمونه الگو:

بچه‌های قدیمی و جدید مسجد الجواد مشهد، روز ۲۲ بهمن هر سال قبل از راهپیمایی در گلزار شهدای مشهد جمع می‌شوند و به صورت دسته‌جمعی قبور حدود ۴۰ شهید مسجدشان را زیارت می‌کنند

نصب آبسردکن با تصویر و نام شهدا (می‌توان از میان خیرین بانی پیدا کرد و یا از کمک‌های نهادهایی مثل شهرداری استفاده نمود)

  توزیع و ترویج

بهره‌گیری از ظرفیت مسجد برای توزیع و مصرف آثار تولید شده در حوزه دفاع مقدس (تهیه فهرستی از آثار، پالایش آثار، ایجاد نمایشگاه فروش و عرضه محصولات فرهنگی دفاع مقدس و …)

تجهیز کتاب‌خانه مسجد به کتب دفاع مقدس (از کتب تاریخی گرفته تا خاطرات، رمان، عکس، پوستر و…)

برای برخی از شهدای دفاع مقدس و برخی از کتاب‌های دفاع مقدس باید یک کار گسترده و هماهنگ توسط همه مساجد صورت بگیرد تا همه مسجدی‌ها (و حتی عموم مردم) با آن شهید و آن کتاب مانوس و آشنا باشند.

نمونه الگو:

 اتفاقی که تاحدودی برای کتاب خاک‌های نرم کوشک سعید عاکف افتاده است.

برخی شهدای دفاع مقدس را همه مسجدی‌ها بشناسند.

نمونه الگو:

 راهبردی که امام مثلا درباره‌ی شهید فهمیده اتخاذ کرد و یک شهید دفاع مقدس را به همگان شناساند.

  تولید

تدوین و تهیه یک نمایشگاه و بسته فرهنگی- رسانه‌ای ویژه هفته دفاع مقدس جهت نصب در مساجد

نمونه الگو:

یک مجموعه نمایشگاهی و بسته‌های فرهنگی برای دهه‌ی فجر تولید شده که بسیاری از مدارس و مساجد هر ساله آن‌ها را نصب می‌کنند (مثلا تصاویر صفحه‌ اول کیهان در یک ماه قبل از پیروزی انقلاب)

تهیه و تنظیم سیر مطالعاتی دفاع مقدس برای سطوح مختلف فعال در مسجد. (نوجوانان مسجدی، هیات امنا، اعضای پایگاه، شورای پایگاه، دانشجویان مسجدی و…)

بسیاری از نمادها و نشانه‌های دفاع مقدس امکان این‌که تبدیل به یک محصول جهت فروش بشوند را دارا هستند. مثلا قلمدانی که با پوکه فشنگ ساخته شده یا….

نمونه الگو: پاساژ مهستان تهران

گردآوری خاطرات شفاهی و تاریخ شفاهی هر یک از شهدای مسجد و محله و بازتولید آن‌ها در قالب‌های هنری و فرهنگی دیگر (مثلا اجرای یک تئاتر مبتنی بر خاطره‌ای از شهید محله، چاپ یک کتاب مینی‌مال درباره‌ی شهدای محله و…)

جمع آوری تاریخ شفاهی پدر و مادرهای شهید محله و مسجد (سبک زندگی آنان، شیوه‌های تربیتی آن‌ها، ….)

جمع‌آوری خاطراتی درباره‌ی تاثیرات مسجد بر سلوک و تربیت شهید محله یا مسجد. (نقش مسجد در زندگی شهید؛ چه در تربیت آن‌ها، چه در مسایلی مثل اعزام و…)

جمع‌آوری خاطرات رزمندگان محل از نقش مسجد در دوران دفاع مقدس (آموزش نظامی، ثبت‌نام و اعزام از مسجد، مجالس ترحیم و بزرگداشت شهدای محله، فعالیت‌هایی که در دوران مرخصی از جبهه در مسجد انجام می‌دادند، فعالیت‌های پشت جبهه در مسجد و…)

نمونه الگو:

 نمونه‌ای از ترسیم چنین فضایی را می‌شود در کتاب «از معراج برگشتگان» حمید داودآبادی مشاهده کرد

جمع آوری خاطرات مردم محله و مسجد از اعزام‌ها، تشییع جنازه شهدا، مراسمات یادبود شهدا، حمله‌های هوایی، کمک به جبهه‌، ….

تهیه‌ پوستری از فعالیت‌های مسجد در دوران دفاع مقدس و نصب آن در مغازه‌های محله (مثلاً با عنوان یادباد آن روزگاران، یاد باد)

هر مسجدی کلیه عکس‌های دوران دفاع مقدس خود را اسکن کند ـ از عکس شهدا گرفته تا رزمندگان محل، کارهای پشتیبانی جنگ، مراسمات در مسجد، استقبال از آزادگان …. ـ و به صورت cd در محله خود توزیع نماید. (می‌توان از میان حزب‌اللهی‌ها و رزمندگان محل، بانی این کار را هم پیدا کرد.)

تهیه یک روزنگار از اتفاقات و فعالیت‌های مسجد در دوران دفاع مقدس (اعزام‌ها، شهادت بچه‌های مسجد و…)

تهیه فهرست و نقشه ای از آدرس قبور شهدای مسجد و محله و چاپ و توزیع آن در میان مسجدی‌ها

نمونه الگو: مسجد الجواد‌علیه‌السلام مشهد چنین کاری را کرده است.

  مطالبه از مسئولان

برانگیختن حساسیت مسئولان شهری نسبت به نام‌گذاری اماکن و خیابان‌های شهر به نام شهدا

پیگیری و مطالبه نصب تندیس‌ و نماد شهدای هر مسجد در نزدیک‌ترین پارک به مسجد

مطالبه نقاشی تصاویر شهدا بر روی دیوارهای محله و شهر از شهرداری (برای مطالبه دقیق‌تر باید ظرفیت‌هایی که در محله و شهر در این زمینه وجود دارد را شناسایی و به صورت یک پیشنهاد مشخص و عینی از مسئولان مطالبه کرد.)

می‌توان از شهرداری مطالبه کرد که مکانیسم‌های تشویقی برای کسانی که در این زمینه همکاری می‌کنند تدارک ببیند. مثلا تخفیف در عوارض شهرداری و…

مطالبه از شهرداری و سایر نهادهای فرهنگی که خانه خانواده‌هایی که دو – سه شهید داده‌اند را بخرد و تبدیل به خانه فرهنگ، یا موزه‌ دفاع مقدس محله، کتابخانه دفاع مقدس محله و… نماید. (می‌توان از خود خانواده شهدا خواست که خانه را وقف ترویج فرهنگ دفاع مقدس کنند)(مقدمه‌ی این کار این است که شناسایی دقیقی از خانه‌هایی که این امکان را دارد صورت پذیرد)

بچه‌های مسجد، مردم و خانواده‌های شهدا را ترغیب کنند به ایجاد وقف جهت مراسم سالگرد شهدا.

  زنان

دعوت از مادران شهید برای سخنرانی(شیوه‌های تربیتی، و…)  و خاطره‌گویی در جمع خانم‌های مسجد/ مدارس دخترانه    باید برای مخاطبین خاص مسجد مثل خانم‌ها برنامه ویژه داشت.

دعوت از نخبگان خانمی [مثلا استاد دانشگاه، معلم، پرستار و...] که در دوران دفاع مقدس در جبهه و یا فعالیت‌های پشیبانی جنگ حضور داشته است جهت سخنرانی و خاطره‌گویی

نقاشی دیواری یا نصب تصویری از همه شهدای مسجد بر روی یک دیوار مسجد

نمونه الگو:

مسجد صنعت‌گران و مسجد فقیه سبزواری مشهد چنین ایده‌ای را به زیبایی عملی کرده‌اند

  حلقه های صالحین

جمع‌خوانی برخی از کتب مرتبط با دفاع مقدس (از کتب تاریخی و شرح عملیات‌ها گرفته تا خاطرات شهدا، رزمندگان، اسرا و…)

استفاده تربیتی از خاطرات شهدا و رزمندگان توسط مربی حلقه

گردآوری موضوعی خاطرات شهدا و ایثارگران توسط اعضای حلقه صالحین. مثلا خاطرات شهدا در زمینه حفظ بیت‌المال، ساده‌زیستی، صداقت‌گویی

نام گذاری هر حلقه صالحین مسجد به نام یکی از شهدای مسجد و تشکیل حلقه هراز چندگاهی بر سر مزار آن شهید

نمونه الگو:

 در حلقه‌های تربیتی مسجد صنعت‌گران مشهد، موضوع دفاع مقدس و محصولات فرهنگی تولیدشده در این حوزه(مثل کتب خاطرات جنگ، خاطرات شهدا و…) محوریت دارد. یعنی خیلی از مفاهیم دینی و تربیتی(مثل ایثار، صداقت، معنویت و…) با بهره‌گیری از این منابع به بچه‌ها انتقال داده می‌شود. اساسا مبحث دفاع مقدس یکی از سرفصل‌های ثابت هر روز حلقه‌های تربیتی به حساب می‌آید.

  بسیج

یکی از راه‌های ایجاد فرهنگ مشترک در یک جمع، مصرف محصولات فرهنگی مشترک است. این ایده انسجام فکری و هویتی پایگاه بسیج را نیز افزایش می‌دهد.

شرط عضویت در بسیج یا عضویت فعال یا پذیرش یک مسئولیت در پایگاه بسیج مسجد، مطالعه یک یا چند کتاب در حوزه دفاع مقدس باشد. (یکی از لوازم ارتقا نیرو در پایگاه بسیج مسجد از عضویت عادی تا فعال و شورا و…. مطالعه برخی از کتب دفاع مقدس باشد که به تناسب سطح ارتقا از آسان به مشکل انتخاب گردند)

می‌توان در بخش خواهران بسیج، مطالعه کتب خاطرات مادران شهید، همسران شهید، خانم‌های امدادگر و… را پیشنهاد کرد.

  رصد و ارتباطات

شناسایی خانواده‌های شهید، آزادگان و رزمندگانی که در مجاورت مسجد زندگی می‌کنند. (مساجد بسیاری هستند که در سال‌های اخیر ساخته شده‌اند و یا در محله‌هایی هستند که درسال‌های اخیر ایجاد شده‌اند. ضروری است که بچه‌های مسجد اقدام به شناسایی خانواده‌های شهدا وایثارگران منطقه نمایند.)

بهره‌گیری از ظرفیت ایده‌پردازی رزمندگان و فعالان مسجدی دهه‌ی شصت برای کارهای فرهنگی امروز و فعالیت‌های هفته دفاع مقدس

اعلام برادرخواندگی یا به عبارتی هم‌سنگرخواندگی بین مساجدی که هیچ شهیدی ندارند (مثلا بعد از دفاع مقدس ایجاد شده‌اند) با مساجدی که چندین شهید دارند

حضور مسجدی‌ها (خصوصا بچه‌های پایگاه بسیج) ‌در منزل رزمندگان، جانبازان، آزادگان و… در ایام هفته دفاع مقدس و تجلیل از آنان

دیدار با فعالان عرصه پشتیبانی جنگ و خاطره‌گویی آنان و نیز تقدیر از آنها

اهتمام بچه‌های مسجد (خصوصا پایگاه بسیج) در جهت برگزاری یک مراسم ویژه برای درگذشت پدر و مادر شهید. (از مراسم تشییع گرفته تا مراسم ترحیم و…)(عکس شهید در مراسم تشییع و ترحیم پدر و مادر شهید باشد؛ مداحان مراسم از شهید خانواده یاد کنند؛ از نمادها و نشانه‌های دفاع مقدس در مراسمات استفاده شود)پ

  فراخوان

فراخوان عکاسی از ایده‌های خلاقی که هر مسجدی برای شهدای خود انجام داده است و آپلود عکس‌ها در یک سایت اینترنتی

فراخوان امانت گرفتن نمادها و نشانه‌های شخصی هر یک از رزمندگان (پلاک، عکس، پوکه فشنگ، لباس‌های رزم و…) و شهدای مسجد (وسایل شخصی، کتاب‌ها، یادداشت‌ها، نامه‌ها، وصیت‌نامه، عکس، لباس رزم، ….) جهت ایجاد یک موزه موقت دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس. (باید رزمندگان دفاع مقدس را ترغیب کرد هر کسی یک موزه کوچک شخصی در گوشه‌ی منزلش داشته باشد.)

فراخوان عکس‌های مربوط به دوران دفاع مقدس خطاب به مردم محله و مسجدی‌ها (از رزمندگان و شهدا گرفته تا پشتیبانی جنگ، یادبود و شب شعر و…) (این فراخوان می‌تواند از سوی شبکه‌های تلویزیونی صورت بگیرد)

............................................................................................................................

http://tnews.ir/news/87E314098516.html

 


برچسب‌ها: مسجد و دفاع مقدس
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه بیست و چهارم شهریور 1393 و ساعت 19:38 |

افراد مشهور ایرانی مدفون شده در کربلای معلی
کربلای معلی یکی از مقدس‌ترین و مهم‌ترین اماکن مذهبی و دینی برای شیعیان جهان است. تقدس این سرزمین چنان است که در طول تاریخ بسیاری از شیعیان و عاشقان حضرت سیدالشهدا و حضرت ابوالفضل العباس علیهماالسلام، وصیت می‌کرده‌اند که بعد از مرگ در کربلای معلی دفن شوند .
این سنت دیرینه برای پژوهشگران و محققان غربی بسیار جالب توجه‌ بوده است. از جمله «دوایت م. دونالدسن» پژوهشگر انگلیسی که در سال ۱۹۳۳ مشاهدات خود از سفر به جهان شیعه را در کتابی به نام «مذهب شیعه» منتشر کرده و در یکی از فصول این کتاب، کربلا را مهم‌ترین زیارتگاه شیعی دانسته، می‌نویسد: «زوار عمدتا ایرانی‌اند. اما تعداد زیادی نیز تقریبا از تمام نواحی جهان اسلام برای زیارت این مزار متبرک به کربلا می‌آیند .»
دونالدسن ادامه می‌دهد: «آنان اغلب اجساد خویشان‌شان را که در وصیت‌نامه‌های خود شرط نموده‌اند در کربلا به خاک سپرده شوند همراه دارند .»
وی همچنین با ذکر جزئیاتی درباره شرایط دفن اجساد در حرم امام حسین علیه‌السلام می‌گوید: «در مرقد حضرت عباس نیز ترتیب مشابهی در دفن اجساد وجود دارد .»
مدفن بسیاری از مشاهیر، شخصیت‌های سیاسی، علمی و فرهنگی ایرانی در طول تاریخ را می‌توان در حرم حضرت امام حسین علیه‌السلام و حضرت ابوالفضل العباس علیهماالسلام یافت که نشانه ارادت و عشق زایدالوصف ایرانیان به اهل بیت علیهم‌السلام است .

این ها چند چهره ایرانی هستند که در کربلا دفن شده اند :

محمدتقی خان امیرکبیر؛ صدر اعظم ناصرالدین شاه

یکی از مشهورترین شخصیت‌های ایرانی دفن شده در کربلای معلی، امیرکبیر است که توانست در مدت کوتاه صدارت خود که به ۴۰ ماه نرسید، تغییرات عمده‌ای ایجاد کند. تاسیس ۷ شعبه مدرسه دارالفنون، انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه، ساماندهی و نظارت بر وضعیت مالی حکومت، حذف القاب و عناوین حکومتی، اصلاحات اجتماعی و... بخشی از اقدامات او بوده است .
ناصرالدین شاه پس از آنکه در ۲۸ مهر ۱۲۲۷ بر تخت نشست، میرزا تقی خان فراهانی را «امیر کبیر» خواند و در فرمانی به او نوشت: «ما تمام امور ایران را به دست شما سپردیم و شما را مسئول هر خوب و بدی که اتفاق می‌افتد می‌دانیم. همین امروز شما را شخص اول ایران کردیم و به عدالت و حسن رفتار شما با مردم کمال اعتماد و وثوق داریم. به جز شما به هیچ کس دیگر چنین اعتقادی نداریم و به همین جهت این دستخط را نوشتیم .»
چند ماه پس از قتل او به دستور ناصرالدین شاه و دفن او در قبرستان محله «پشت مشهد» کاشان، عزت‌الدوله همسر او جسد امیرکبیر را به کربلای معلی برده و در اتاقی که ورودی آن به سوی صحن حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام باز می‌شد به خاک سپردند .

علامه وحید بهبهانی؛ اصولی و رجالی بزرگ شیعه

شیخ محمدباقر بن محمد اکمل مشهور به وحید بهبهانی از ممتازترین عالمان شیعه در علم اصول و علم رجال است که رهبری و مرجعیت شیعیان در اواخر قرن یازدهم و اوایل قرن دوازدهم را بر عهده داشته است. سیدمهدی بحرالعلوم، سیدعلی صاحب کتاب ریاض، و شیخ جعفر کاشف‌الغطاء از برترین شاگردان این فقیه ایرانی بوده‌اند. صاحب کتاب جواهر و شیخ انصاری همواره او را «استاد اکبر» می‌خوانده‌اند .
علامه وحید بهبهانی در سال ۱۰۸۵ هجری شمسی در اصفهان به دنیا آمد و برای کسب علوم دینی از اصفهان به نجف، از آنجا به بهبهان و سرانجام به کربلای معلی هجرت کرد و پس از رحلت در حرم حضرت سیدالشهدا با فاصله اندکی از شهدای کربلا دفن شد .

میرزا محمدتقی شیرازی؛ میرزای دوم

شیخ محمدتقی شیرازی از مراجع بزرگ شیعه بود که علاوه بر آنکه پس از وفات سید محمدکاظم یزدی مرجعیت واحد شیعیان را بر عهده گرفت، در رهبری مبارزات مردم عراق علیه سلطه انگلستان پیشرو و پیشقدم بود. شیخ آقابزرگ تهرانی، شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه علمیه قم، آیت‌الله شاه‌آبادی استاد مشهور اخلاق و استاد اخلاق امام خمینی رحمةالله‌علیه و همچنین آیت‌الله مرعشی نجفی از شاگردان میرزای دوم هستند .
پس از وفات او در سال ۱۲۹۹ هجری شمسی، در قسمت شرقی صحن مطهر حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام به خاک سپرده شد. سال‌ها بعد در جریان توسعه این صحن مطهر، بقعه‌ای به مساحت ۲۰۰ متر بر مزار میرزای دوم بنا شد که محل تدریس و تحصیل طلاب علوم دینی بود، اما به دستور رژیم بعث عراق تعطیل شد .

مشاهیر ایرانی، کجای حرم دفن شده اند؟

رواق شمالی حرم امام حسین علیه‌السلام که شاه صفی یازدهمین پادشاه صفوی اقدام به احداث آن کرد، یکی از بخش‌هایی است که بسیاری از این مشاهیر در آن دفن شده‌اند و فراوانی دفن پادشاهان ایرانی در این رواق تا اندازه‌ای است که این بخش از حرم، رواق پادشاهان نام گرفته است. مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه و احمد شاه از پادشاهان عصر قاجاریه و همچنین محمدحسن میرزا آخرین ولیعهد قاجاریه در این رواق مدفون شده‌اند .
یکی دیگر از بخش‌های حرم امام حسین علیه‌السلام که تعداد فراوانی از مشاهیر ایرانی در آن دفن هستند، رواق شرقی است که به رواق فقیهان معروف شده است. این رواق در گذشته‌های دور به دلیل دفن علامه محمدباقر اصفهانی (مشهور به آقا باقر وحید بهبهانی)، رواق باقر خوانده می‌شده است. سیدعلی طباطبایی و سیدکاظم رشتی دو تن از فقهای مدفون در این رواق هستند .

چهره های مدفون در حرم حضرت ابوالفضل(ع)

علما و فقهای فراوانی نیز در حرم حضرت ابوالفضل العباس علیه‌السلام مدفون شده‌اند که از آن جمله می‌توان به سیدحسن بهبهانی، سیدعلی تنکابنی، محمدحسین قزوینی و شیخ میرزا واعظ اشاره کرد .
علامه آقابزرگ تهرانی در بخشی از کتاب مشهور خود «الذریعه فی تصانیف الشیعه» فهرستی از فقهای نامدار ایرانی مدفون در حرم حضرت عباس علیه‌السلام را نام برده است که حاج سیدمحمد بن محسن زنجانی، شیخ علی بن زین العابدین بارجینی یزدی حائری صاحب کتاب الزام الناصب من احوال الغائب، علامه شیخ علی اکبر یزدی بفروئی، سید کاظم بهبهانی از شاگردان آیت‌الله سید هاشمی قزوینی علامه سید عبدالله کشمیری، شیخ ملاعلی یزدی مشهور به سیبویه از این جمله‌اند .
علاوه بر آنچه گفته شد، حاکمان، پادشاهان، عالمان و بزرگان بسیار دیگری در جای‌جای کربلای معلی دفن شده‌اند که شمار آنها به صدها مورد می‌رسد


برچسب‌ها: ایرانیان مدفون در کربلای معلی
+ نوشته شده توسط بذرافشان در شنبه بیست و پنجم مرداد 1393 و ساعت 11:32 |

شعر طنز سعید طلایی در محضر رهبر انقلاب

فکرم همه‌جا هست، ولی پیش خدا نیست
سجاده زردوز که محراب دعا نیست

گفتند سر سجده کجا رفته حواست؟
اندیشه سیال من ـ ای دوست ـ کجا نیست؟!

از شدت اخلاص من عالم شده حیران
تعریف نباشد، ابداً قصد ریا نیست!

از کمیتِ کار که هر روز سه وعده
از کیفیتش نیز همین بس که قضا نیست

یک‌ذره فقط کُندتر از سرعت نور است
هر رکعتِ من حائز عنوان جهانی‌ست!

این سجده سهو است؟ و یا رکعت آخر؟
چندی‌ست که این حافظه در خدمت ما نیست

ای دلبر من! تا غم وام است و تورم
محراب به یاد خم ابروی شما نیست

بی‌دغدغه یک سجده راحت نتوان کرد
تا فکر من از قسط عقب‌مانده جدا نیست

هر سکه که دادند دوتا سکه گرفتند
گفتند که این بهره بانکی‌ست، ربا نیست!


از بس‌که پی نیم‌وجب نان حلالیم
در سجده ما رونق اگر هست، صفا نیست

به به، چه نمازی‌ست! همین است که گویند
راه شعرا دور ز راه عرفا نیست!

سعید طلایی

+ نوشته شده توسط بذرافشان در سه شنبه بیست و یکم مرداد 1393 و ساعت 12:10 |
با یک بررسي اجمالي درقرآن كريم بارويكرد به مفهوم شادي در آيات قرآن،اين نتيجه حاصل مي‌شود كه نسبت شادي هاي مذموم به شادي هاي ممدوح در قرآن بيشتر است.
1ـ شهادت بهترين شادي و شهدا شادترين انسانهايند. (آل عمران –170)
2- شادي كافران در هنگام اندوه و غم مؤمنان. ( آل عمران – 120)
3- خوشحالي منافقان در هنگام برخورد مصيبت به پيامبر(ص) (توبه – 50)
4- شادي در هنگام انجام اعمال زشت و گناه. ( آل عمران – 188)
5- شادي احزاب به خاطر آنچه در نزد آنهاست. ( مومنون – 53)
6- شادي احزاب به خاطر آنچه در نزد  آنهاست. ( روم – 32-31)
7- شادي فقط در هنگام دريافت نعمت و غفلت از شكر گزاري.( هود – 10)
8- شادي منافقان به خاطر تخلف از دستور پيامبر (ص) ( توبه – 82 – 81)
9- شادي و غرور در هنگام دريافت نعمت و يأس در هنگام مصيبت. ( روم – 36)
10- خوشحالي اهل كتاب از نزول قرآن بر پيامبر (ص). ( رعد – 36)
11- خوشحالي به خاطر باز شدن در تمام نعمت ها و گرفتاري در سنت استدراج.(انحام–44)
12- خوشحالي تنها براي فضل و رحمت خدا بايد باشد نه براي چيز ديگري. ( يونس – 58)
13- شاد و مغرور نشدن در برابر دريافت نعمت و غمگين نشدن در برابر آنچه از دست مي‌دهيم.( حديد – 23)


برچسب‌ها: شادي هاي مذموم و ممدوح در قرآن
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1393 و ساعت 21:45 |

قرار بود برداشتها و تجربیات سفر به خانه خدا رو براتون عرض کنم این هم قسمت دوم ، امیدوارم مفید واقع بشه :

یکی از دوستانی که همراه با ما در سفر بود روزای آخری که می خواستیم برگردیم این مطلب رو گفت که « من روزی که وارد عربستان شدم با خودم گفتم فرض رو بر این می گزارم که وهابیت بر حق هستند و ما ناحق و باطل تا بتونم بهتر در باره اونا قضاوت کنم.بعد از مدتی که در مدینه و مکه ماندم نتیجه ای رو که باید می گرفتم گرفتم.

وقتی دیدم که کوچه بنی هاشمی ها (حداقل به عنوان یک اثر تاریخی ) تخریب شده است ؛

خانه حضرت زهرا سلام الله علیها (حداقل به عنوان یک اثر تاریخی) تخریب شده است ؛

آثار قدیمی مثل در و سر ستونها و برخی از آثار قدیمی خانه خدا (حداقل به عنوان قدیمی ترین محل پرستش مسلمانان )را در بیابانها انداخته اند ؛

و نوشته های بالای ضریح پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را با رنگ سبز محو کرده اند ؛

و کلا تمام آثار باستانی کشورشان را تخریب نموده اند و از بازدید از این اماکن و قبور بزرگان (خودشان و تاریخ سازان سرزمینشان) توسط مردم مسلمان هراس دارند؛

به این نتیجه رسیدم که هر تفکر و ایدئولوژی که گذشته خود را محو می کند و تاریخ خود را پاک می کند حتما از گذشته ننگین خود خجالت زده است و در واقع دارد اسناد جرم را پاک می کند و گرنه چه دلیلی دارد که این آثار محو بشود؟

بنابراین ملت یا قومی که  بزرگان تاریخ خود را کوچک می شمارد و  آثار آنها را محو می کند به هیچ وجه قابل احترام نیست .»

قضاوت با خود شما

...................................................................................................................................

برگرفته از وبلاگ مهدی اسماعیلی سادیانی

+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه چهارم اردیبهشت 1393 و ساعت 8:0 |

در حسینیه هنر مطرح شد

نماینده‌ سابق ولی فقیه در استان فارس در جلسه “درس اخلاق برای هنرمندان” بر لزوم تفکر و اندیشیدن تاکید کرده و اخلاق را امام جماعت ذهن زیبا دانست که همچون رهبر ارکستر از آشفتگی‌ها جلوگیری می‌کند.

در اواخر سال گذشته آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی نماینده‌ سابق ولی فقیه در استان فارس در حسینیه هنر با هنرمندان به گفتگو نشست و به آن‌ها درس اخلاق آموخت.

به گزارش مهر، آیت‌الله حائری از هنرمندان خواست که فکر کردن را تعطیل نکنند اما تفکر به اندازه را در دستور کار خود قرار دهند.

وی گفت: از هنرمندان می‌خواهم که فکر کردنشان را تعطیل نکنند. وقتی روش فکر کردن را به دست آوردید آرام آرام بر مسائل سوار می‌شوید. اگر بیش از اندازه‌ که فکر می‌کنید، کار کنید بعد از مدتی می‌بینید دیگران بر شما مسلط شده‌اند و شما به یک انجام‌دهنده امور برای سفارش‌دهندگان تبدیل می‌شوید.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: گاهی معلم‌های ابتدایی نوابغ عالم را عناصر نامطلوب می‌دانسته و از مدرسه اخراج می‌کردند. دلیلش این است که این‌هایی که اندیشمندند به کار تقلیدی و ندانسته قانع نمی شوند. این‌ها می گویند باید بدانیم چرا.

وی فرق میان اندیشمندان و آدم‌های معمولی را در روش و افکار این دو قشر در جهت کار کردن برای دیگران دانست و بیان کرد: یک عده می‌گویند ما فقط باید کار کنیم و برخی هم می‌گویند چرا باید این کار را بکنیم. این مهمترین تفاوت میان دو قشر اندیشمند و معمولی است.

آیت‌الله حائری خاطرنشان کرد: یک نیروی نظامی نمی‌پرسد “چرا” و به همین دلیل نیروهای نظامی را به یک “نظام جمع” عادت می‌دهند تا به محض شنیدن یک فرمان به یک عمل برسند ولی این قاعده در مورد اندیشمندان و هنرمندان مصداق ندارد.

در ادامه آیت الله حائری شیرازی به مناسبت چهلمین سال ازدواج خود با همسرش آخرین شعری را که برای همسرش سروده بود، قرائت کرد.

وی در بخش دیگری از این برنامه به الزام وجود یک رهبر در هر کاری اشاره کرد و گفت: این رهبر ارکستر است که اجرا را به زیبایی سازماندهی می‌کند. اگر این نقش کارگردانی نباشد موسیقی خوب خلق نمی‌شود، اگر رهبر نباشد چیزی که از یک ارکستر شنیده می‌شود اثری زشت و ناموزن است. اخلاق نیز به همین‌گونه است که باید رهبری ذهن آدمی را در مقابل آرزوها و غرایز برعهده بگیرد.

نماینده سابق ولی‌فقیه در استان فارس اخلاق را امام جماعت یک ذهن زیبا دانست و خاطرنشان کرد: اگر ذهنی سالم باشد اخلاق را امام جماعت خود قرار می‌دهد. انسان‌هایی که ایده ندارند امامت و رهبری ذهن خود را به آشفتگی سپرده‌اند.

وی ادامه داد: به هنرمندان می‌گویم که در عالم بگردید و خدا را در عالم پیدا کنید نه در خیالات خود. خدا در مخلوقات خود متجلی است نه در خیال. برای موفقیت در هنر اول هنرمند باید خودش را اصلاح کند تا بتواند اصلاحگر باشد.

حائری شیرازی از هنرمندان خواست که مالک زبان، گوش و دست خود شوند که این کار باعث می‌شود اخلاق بر آنها حاکم شود.

آیت‌الله حائری شیرازی با انتقاد از اینکه جامعه ما سلامت‌محور نیست، بیان کرد: این اتفاق به این دلیل است که هنرمندانش سلامت را تبلیغ نکرده‌اند. هزاران نصحیت را می‌توان در قالب یک فیلم آورد

بدون اینکه مخاطب متوجه شود که درحال شنیدن نصیحت است.

نماینده‌ سابق ولی فقیه در استان فارس به هنرمندان گفت که می‌توانند بهترین صادرکنندگان دین اسلام در دنیا باشند به شرط اینکه از آب و گل دربیایند.

حائری شیرازی در پایان سخنان خود به الگوسازی مردم از چهره‌های شناخته‌شده اشاره کرد و در این مورد زین الدین زیدان فوتبالیست مطرح جهان را مثال زد و گفت: برای جامعه اسلام مایه مباهات بود که جوانی مسلمان در فرانسه الگوی جوانان شده بود. این برای اسلام بسیار مناسب بود ولی او با یک کار اشتباه و کم‌عقلی کردن و هدزدن به سینه بازیکن مقابل برای اسلام نیز مشکل درست کرد به همین دلیل از همه هنرمندان می‌خواهم که راننده عقل خود باشند.


برچسب‌ها: اخلاق هنرمندان
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه چهاردهم فروردین 1393 و ساعت 23:39 |
رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال ۱۳۹۳
 
امسال را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری می کنیم/ تلاش مشترک و مجاهدانه مردم و مسئولان لازمه تحقق شعار سال
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت آغاز سال ۱۳۹۳ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به همه ی هم میهنان و ایرانیان عزیز در سراسر جهان بخصوص خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و مجاهدان راه اسلام و ایران، سال جدید را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تقارن سال جدید با ایام شهادت بانوی بزرگ جهان اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از خداوند متعال مسالت کردند: این تقارن، امکان بهره گیری مضاعف از انوار هدایت الهی و برکات فاطمی را برای ملت ایران فراهم سازد.
ایشان در ترسیم افق سال نو، دو مسئله ی اقتصاد و فرهنگ را مهم تر از مسائل دیگر بر شمردند و تاکید کردند: برای تحقق شعار سال ۹۳ یعنی «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» تلاش مشترک مسئولان  و آحاد مردم ضروری است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نقش اساسی و برجسته ی مشارکت و حضور مردم در «زندگی و سازندگی کشور» خاطرنشان کردند: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضور مردم پیش نخواهد رفت و گروههای گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملّی در این عرصه ها نقش آفرینی کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسئولان هم موظفند با توکل به خداوند و با تکیه ی بر مردم، در هر دو عرصه ی اقتصاد و فرهنگ، مجاهدانه وارد میدان عمل شوند.
ایشان تاکید کردند:

برچسب‌ها: رهبر معظم انقلاب
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه دهم فروردین 1393 و ساعت 10:34 |

باسمه تعالی
... خدا را شکر ، خدا را شکر ، امروز حال مادر بهتر است ...
ان شا الله مادر جون زودتر خوب میشی ! دوباره با هم میریم بیرون شهر ، کنار مزار عمو جان حمزه ،    و باز هم از رشادت های عمو و بابا تو جنگ  بدر و احد برایم تعریف خواهی کرد ...
عمو جان  ، عمو ،  ای  کاش اینجا بودی ، تا مثل گذشته ها که کسی جرات نگاه چپ به رسول خدا نداشت ، امروز هم کسی  جرات نمیکرد نگاه کینه توزش را  به دختر رسول الله بدوزد ...
مصلحت دین خدا ، مدتهاست دستهای بابا را بسته ...
 عمو جان ،  تا به  حال بابا را اینگونه  ندیده بودم ، از بعد سوختن درب خانه ، انگار پرو بال بابا هم سوخته ... گاهی وقت ها به دور  از نگاه مادر ، یک گوشه میشیند و زانو هایش را بغل میکند  و خیره میشود به درب خانه...
خدا را شکر عموجان ،!  بابا همراه  ما  در کوچه نبود ... وگرنه!؟ ... وگرنه!؟ ...
ای کاش عمو جان قدم بلند تر بود ... بلند و بلند ...
هرچی رو پنجه های پاهایم  فشار آوردم ، قدم به صورت مادر نرسید ...
شرمنده ام مادر ... شرمنده ...
اما قول میدهم مادر جان شرمندگیم را تا ابد از نگاه پدر در سینه ام پنهان کنم ، همانطور که تو میخواهی مادر
مطمئن باش مادر
مطمئن باش مادر همانطور خواهم بود که تو میخواهی
یکی  انگار  داره دل رو ،   به یک  جای غریبی میکشونه
اونکه با چادر خاکی ، گناهای همه را میپوشونه
انگاری دست خودم نیست ،  انگاری داره دلم باز بهونه
چشم گریون ،  مثل بارون ،  میچکند اشک های من دونه دونه ...
و ما نیز مادر جان قول میدهیم همانطوری باشیم که تو میخواهی ...
به خاک های چادرت قسم ، یک نگاهم کن ... مادر جان
***
مصطفی رحیل


برچسب‌ها: ایام فاطمیه
+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه هشتم فروردین 1393 و ساعت 23:19 |

پايان‌نامه‌ حاضر متعلق به خانم نرجس خلیلی در رشته‌ي علوم قرآن و حدیث دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری است و با راهنمايي دكتر سید احمد میریان و مشاوره‌ي دكتر حمید محمد قاسمی در سال تحصیلی 1390 دفاع شده است. تحقیق به روش کتابخانه‌ای انجام شده و شامل: چكيده، فهرست مطالب، فهرست منابع، نتيجه‌گيري، پیشنهادها و بدنه‌ي تحقيق مي‌باشد كه در چهار فصل و 187 صفحه تنظيم شده است.
تحقیق حاضر درصدد است به بررسی و شناسایی آفات و خطرات تبلیغ دین اسلام پرداخته و در نهایت راه‌کارهای پیشگیری و درمان آن را از منظر قرآن و حدیث استخراج نماید.
محقق فرض را بر این نهاده که همه‌ی انبیای عظام برای رساندن پیام حق و شناساندن آن از شیوه‌ها و ابزارهایی استفاده نموده‌اند که در قرآن از آن یاد شده و روحانیون و مبلغان دینی موظفند تا از این شیوه‌ها بهره گیرند، اما افراط و تفریط در هر کدام از این شیوه‌ها و عدم تناسب آن با مخاطبان آسیب جدی برای تبلیغ دین می‌باشد؛ بنابراین آسیب‌شناسی شیوه‌های تبلیغ و بررسی خطاها و لغزش‌هایی که از سوی مبلغان یا کارگزاران تبلیغ ایجاد می‌شود امری ضروری است.

سؤال اصلی تحقیق عبارت است از:
• آسیب‌های تبلیغ از منظر قرآن و روایات چیست؟
سؤال‌های فرعی تحقیق عبارت است از:
1. آسیب‌های فردی و اجتماعی تبلیغ از دیدگاه قرآن و روایات کدامند؟
2. راه‌کارهای پیشگیری و درمان آسیب‌های تبلیغ از دیدگاه قرآن و روایات چیست؟
فرضیه‌های تحقیق عبارت است از:
1. به نظر می‌رسد در قرآن و روایات از آسیب‌های تبلیغ سخن به میان آمده است.
2. گمان می‌رود آسیب‌های فردی و اجتماعی تبلیغ در قرآن و روایات مورد بررسی قرار گرفته است.
3. احتمالاً با بررسی مضامین آیات و روایات می‌توان به راه‌های پیشگیری و درمان آسیب‌های فردی و اجتماعی دست یافت.

اهداف تحقیق عبارت است از:
1. بررسی و شناسایی آفت‌ها و آسیب‌های تبلیغ از دیدگاه قرآن و روایات.
2. ارائه‌ی راه‌کارهای مناسب و کاربردی جهت پیشگیری از ایجاد آسیب‌های تبلیغی.
3. آشنایی با اهداف تبلیغی پیامبران از منظر قرآن.
4. آشنایی با ابزارهای تبلیغی پیامبران و ائمه‌ی اطهار(ع).
5. آشنایی با شیوه‌های تبلیغی پیامبران از منظر قرآن.
6. معرفی سیره‌ی پیامبران و ائمه‌ی معصومین به عنوان الگوی عملی در تبلیغ.
فصل اول تحقیق با عنوان «کلیات تحقیق و مفهوم‌شناسی» شامل سه بخش است که بخش اول به بیان مسأله، اهداف تحقیق، سؤالات و فرضیه‌ها، روش تحقیق و پیشینه‌ی آن؛ بخش دوم به مفهوم‌شناسی تبلیغ، مبلغ، آسیب‌ها و شیوه‌ی تبلیغ و بخش سوم به انواع تبلیغ و تاریخچه‌ی آن اشاره نموده است.
فصل دوم با عنوان «عناصر و ابزارهای تبلیغ» شامل دو بخش است که بخش اول «عناصر تبلیغی» و بخش دوم «ابزارهای تبلیغی» را بررسی نموده است.
فصل سوم تحقیق «آسیب‌های تبلیغی از منظر قرآن و روایات» را بررسی نموده که بخش اول به «آسیب‌شناسی در شیوه‌ی تبلیغ»؛ بخش دوم به «آسیب‌شناسی فردی تبلیغ» و بخش سوم به «آسیب‌های اجتماعی» پرداخته است.
فصل چهارم با عنوان «راه‌کارهای پیشگیری آسیب‌های تبلیغی از منظر قرآن و روایات» به مباحثی چون خویشتن‌شناسی، مجادله به احسن، مخاطب‌شناسی، زمان و مکان‌شناسی، راه‌کارهای مقابله با شایعات، راه‌کارهای پیشگیری از شبهه و ... پرداخته است.


برچسب‌ها: آسیب‌شناسی تبلیغ از منظر قرآن و احادیث
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و نهم دی 1392 و ساعت 23:0 |

پايان‌نامه‌ی حاضر نوشته‌ی خانم سيده طيبه حسيني و با راهنمايي خانم دكتر پروين بهارزاده و مشاورت خانم دكتر فاطمه علايي رحماني جهت اخذ مدرك كارشناسي‌ارشد در رشته‌ی الهيات و معارف اسلامي گرايش علوم قرآن و حديث دانشگاه الزهرا(س)، در اسفند 1390 ارائه شده است. پایان‌نامه در چهار فصل و 194 صفحه تدوين شده است.

نويسنده در فصل اول با عنوان كليات، ابتدا به تبيين مسأله و سؤال‌هاي پژوهش و فرضيات و نيز پيشينه‌ی تحقيق پرداخته است.

سؤالات اين تحقيق عبارت است از:

1- چه آفاتي فرهنگ عاشورا را تهديد مي‌كند؟

2- عوامل زمينه‌ساز تحريف و جعل حادثه و تاريخچه‌ی عاشورا كدامند؟

3- تخريب‌گران نهضت عاشورا چه كساني هستند؟

4- براي جلوگيري از تخريب فرهنگ عاشورا چه راه‌كارهايي وجود دارد؟

فرضيه‌هاي اين پژوهش نيز عبارت است از:

1- مهم‌ترين آفاتي كه اشاعه‌ی فرهنگ صحيح عاشورا را تهديد مي‌كند تحريفات لفظي و معنوي است و عمدتاً در قالب خرافه‌گويي و جعل حوادث، بدعت‌آفريني در نحوه‌ی عزاداري و استفاده از ابزارهاي غيرمشروع و ... جلوه مي‌كند.

2-  قشري‌گري، تقدس‌گرايي، سطحي‌نگري در تبيين معرفتي حوادث عاشورا، رويكرد نقلي صرف به قيام عاشورا، افسانه‌سرايي و اسطوره‌پردازي، نگاه عاطفي نه عقلاني به جريان حادثه‌ی عاشورا از مهم‌ترين عوامل ايجاد تحريف و جعل در گزارش قيام عاشورا بوده است.

3- دشمنان دانا و مغرض (مانند امويان، عباسيان و ...)، دوستان نادان، افراد غيرمتخصص و مداحان ناآگاه نسبت به تاريخ اسلام و فرهنگ و معارف اصيل اسلامي، برخي نويسندگان كتب مداحي، ناقلان روايات ضعيف و ... عمده‌ترين تخريب‌گران فرهنگ عاشورا مي‌باشند.

4- تأكيد بر فلسفه‌ی وجودي اين قيام و نيز برنامه‌ريزي دقيق و نظارت از ناحيه‌ی روحانيت و افراد آگاه و هوشيار بر نحوه‌ی عزاداري‌ها و شناسايي عوامل تخريب‌گر، مهم‌ترين راه‌كار جلوگيري از تخريب اين نهضت مي‌باشد.

وي در ادامه به پيشينه‌ی تحقيق در اين زمينه پرداخته و به آثاري چون حماسه‌ی حسيني شهيد مرتضي مطهري، حسين وارث آدم اثر دكتر علي شريعتي، تأملي در نهضت عاشورا نوشته‌ی رسول جعفريان و ... اشاره كرده است.

نويسنده در ادامه به شرح مفاهيم و اصطلاحاتي چون تحريف و انواع آن، اشاعه، ‌فرهنگ، عزاداري، مرثيه‌خواني، روضه‌خواني، فلسفه‌ی قيام عاشورا و انواع ديدگاه‌هاي درباره‌ی اين قيام پرداخته است.

فصل دوم به عنوان «رويكردهاي مختلف به قيام عاشورا (آسيب‌ها و تهديدها)»، به رويكردهاي مسيحانه، تقديرگرايانه، وصفي صرف و رويكرد انساني، فرهنگي و طبيعي پرداخته شده است. وي در اين محورها، اسناد و رواياتي را كه مستند آن رويكردها شده مورد تجزيه و تحليل قرار داده است و سعي كرده به آن‌ها پاسخ دهد.

در فصل سوم، تحت عنوان «بازشناسي نشانه‌هاي بدعت و تحريفات در حوزه‌ی اشكال و نمادهاي برگزاري مراسم»، به مباحثي چون افسانه‌سرايي در فرهنگ شفاهي عاشورا، اشاعه‌ی ناصحيح در گفتار و رفتار و ... پرداخته است.

آخرين فصل اين پايان‌نامه، عوامل تخريب در فرهنگ عاشورا (تخريب‌گران و اصلاح‌گران) نام دارد كه نويسنده ابتدا به عوامل تخريب چون مدرن شدن جوامع، ورود افراد غيركاردان به حوزه‌ی دين و ترويج عزاداري به شيوه‌هاي عوامانه، سكوت يا تأييد علما و تسامح آن‌ها در ادله و مذهب‌ستيزي و بيدادگري حاكمان پرداخته شده است.

در ادامه موانع تخريب آورده شده است كه از نظر نويسنده عبارتند از:

1- نگرش منتقدانه و مبارزه با اصلاح‌گري

2- مشكلات اصلاح‌گرايان در بازسازي فرهنگ عاشورا

3- مبارزه با اشاعه‌ی نامطلوب فرهنگ عاشورا كه راه‌كارهاي اين مبارزه عبارت است از اقدامات جدي علما و نخبگان در شناسايي كتب تاريخي و مقاتل نامعتبر و توقيت و غني‌سازي مطالعات تاريخي در حوزه‌ی دين و ... و نيز همکاری دولت اسلامي با اصلاح‌گران و حمايت رسانه‌هاي جمعي از انديشه‌هاي مصلحانه.

نويسنده در پايان پيشنهاداتي در 8 محور ارائه داده است و سپس تصاويري از انحرافات در عزاداري در عاشورا را كه در جاي‌جاي پايان‌نامه به آن‌ها اشاره كرده است آورده است. در خاتمه هم منابع و مآخذ را ذكر كرده است.

روش تحقيق، توصيفي ـ تحليلي و روش گردآوري اطلاعات، كتابخانه‌اي است.


برچسب‌ها: اشاعه‌ی فرهنگ عاشورا
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و نهم دی 1392 و ساعت 22:47 |


چالش‌های تبلیغ و ارتباطات فرهنگی در مساجد و ارائه‌‌ی راه‌کارها«بررسی موردی 22 مسجد در شهر تهران»

         پژوهش حاضر با عنوان چالش‌های تبلیغ و ارتباطات فرهنگی در مساجد و ارائه‌‌ی راه‌کارها (بررسی موردی 22 مسجد در شهر تهران) توسط جناب آقای محمدرضا رجبعلیان در شهریورماه سال 1392 برای اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد در رشته‌ی تبلیغ و ارتباطات فرهنگی در دانشکده‌ی فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره انجام و به اتمام رسیده است. دکتر امیدعلی مسعودی استاد راهنما و دکتر ستار عودی سمت استاد مشاور پایان‌نامه را به عهده داشته‌اند. پایان‌نامه در شش فصل و 238 صفحه ارائه شده است.
        فصل نخست به کلیات پژوهش اختصاص دارد. محقق اظهار می‌کند طی دوره‌های مختلف تاریخی مسجد یکی از کانون‌های مورد توجه فرهنگ ایرانی ـ اسلامی بوده است. وی با ذکر شواهد و دلایل تجربی نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر اقبال مردم به حضور فعال در مساجد روند نزولی به خود گرفته است و آسیب‌هایی در این خصوص مشاهده می‌شود. از این‌رو پاسخ به سؤالات زیر هدف اصلی پژوهش را تشکیل می‌دهد: وضعیت حضور اقشار مختلف مردم در مساجد چگونه است؟ چه آسیب هایی مسجد را تهدید کرده و وجود آن‌ها موجب کاهش رونق حضور مردم در مساجد می شود؟ آیا ویژگی های شخصی نمازگزاران (سن، جنس، درآمد و ...) در تعیین نظر آن‌ها نسبت به آسیب های موجود در مساجد مؤثر است؟ کدام عوامل سهم بیشتری در این رابطه دارند؟ کدام‌یک از آسیب های موجود در مساجد (آسیب‌های معطوف به هیأت امناء، امام جماعت، بسیج و ...) در تعیین حضور یا عدم حضور مردم در مساجد نقش بیشتری دارند؟ چه راه‌کارهایی می توان برای کنترل آسیب ها و تقویت حضور مردم در مساجد پیش گرفت؟
      در فصل دوم؛ ابتدا به تحقیقات انجام شده در حوزه‌‌ی مرتبط با آسیب‌های مسجد اشاره شده است. در ادامه پاره‌ای از مفاهیم اصلی تحقیق به همراه برخی نظریه‌های مرتبط که چراغ راه محقق در پژوهش هستند ارائه گردیده است. در این‌جا مفاهیم تبلیغ و اقسام آن، مبانی نظری حضرت امام(ره) در خصوص مسجد، دیدگاه مقام معظم رهبری درباره‌ی تبلیغات،‌ فرهنگ و مسجد، ارتباطات، فرهنگ، ارتباطات فرهنگی و مسجد به طور مختصر اما مفیدی ارائه شده تا مفاهیم اصلی تحقیق و چارچوب مفهومی برای تشخیص آسیب‌ها روشن شود. 
    در فصل سوم محقق استدلال می‌کند برای آن‌که بتوان دانشی اکتشافی و البته دقیق نسبت به جامعه‌ی تحقیق به دست آورد باید به ضرورت از روش‌های کیفی برای شناسایی آسیب‌ها بهره جست. بدین منظور نخست مصاحبه¬های عمیق با چند تن از امامان جماعت مساجد و دریافت دیدگاه ها و نظرات نمازگزاران انجام گرفت. در نهایت 605 پرسش‌نامه در میان نمازگزاران 22 منطقه‌ی تهران (نمونه‌ی تحقیق) توزیع شد و نظر آن‌ها در خصوص آسیب‌های موجود در خصوص مساجد احصاء گردید.
    فصل چهارم شامل مباحث مفصلی در خصوص یافته‌های تحقیق پیرامون آسیب‌های هشت‌گانه‌ی تحقیق (آسیب‌های معطوف به ارتباط مسجد با مراکز آموزشی، آسیب‌های معطوف به تشویق و ترغیب در مساجد، آسیب‌های موجود در حوزه‌ی تربیت (اخلاق) اسلامی، آسیب‌های معطوف به متولیان مساجد، آسیب‌های معطوف به امام جماعت، آسیب‌های مربوط به بسیج، آسیب‌های مربوط به هیأت امناء و نگرش افراد نسبت به وضعیت مساجد) و نسبت میان آن‌ها با کاهش حضور افراد در مساجد تهران است.
    در فصل پنجم نتایج برآمده از تحقیق به طور خلاصه ارائه و جمع‌بندی شده است. یافته‌ها نشان می‌دهد تمامی آسیب‌های مورد بررسی در پژوهش در حد ضعیف تا متوسطی ارزیابی می‌گردند. هم‌چنین میان این آسیب‌ها و حضور افراد در مساجد در سطح متوسط تا قوی همبستگی وجود دارد. 


برچسب‌ها: چالش‌های تبلیغ و ارتباطات فرهنگی در مساجد
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و نهم دی 1392 و ساعت 22:43 |

آموزه‌های دینی و سبک زندگی (مطالعه‌ی جامعه شناختی سبک زندگی طلبگی)

پژوهش حاضر با عنوان «آموزه‌های دینی و سبک زندگی (مطالعه‌ی جامعه شناختی سبک زندگی طلبگی)» توسط جناب آقای یاسرفروغی در شهریور ماه سال 1391 برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته پژوهشگری علوم اجتماعی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران انجام و به اتمام رسیده است. دکتر سارا شریعتی مزینانی استاد راهنما و دکتر سید ضیاء هاشمی سمت استاد مشاور پایان نامه را به عهده داشته‌اند. پایان نامه در شش فصل و 274 صفحه ارائه شده است.
در فصل نخست محقق اذعان می‌کند که روحانیت به عنوان یکی از اقشار اثر گذار در تاریخ اجتماعی ایران کمتر مورد مطالعه و تحقیق میدانی و تجربی درآمده است. شناخت سبک زندگی،‌ تنوع و چندگونگی آن در میان طلبه‌های در حال تحصیل هدف اصلی این پژوهش را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر محقق می‌خواهد به این سوال پاسخ گوید که آموزه‌های دینی چه نقشی در علایق، ترجیحات و بروزات آن یعنی سبک زندگی طلاب جوان دارد. آیا تنها آموزه‌های دینی است که ترجیحات آنان را شکل می‌دهد یا اینکه شرایط عرفی در تعیّن بخشی بدان دخیلی است؟ بدین ترتیب تعیین مرز میان دو نوع سبک زندگی آموزه/سنت محور و عرف محور در برنامه کار پژوهشی محقق قرار می‌گیرد.
درفصل دوم پاره‌ای از مفاهیم اصلی تحقیق به همراه برخی نظریه‌های مرتبط که چراغ راه محقق در پژوهش هستند ارائه می‌شود. در اینجا آراء وبلن، وبر، زیمل، بوردیو، گیدنز و الیاس به طور مختصر اما مفیدی ارائه می‌شوند. 
 فصل سوم به تحقیقات انجام شده در حوزه‌های مرتبط با سبک زندگی، دین، نسبت میان دین و سبک زندگی، و طلاب و حوزه علمیه پرداخته است. با این حال محقق استدلال می‌کند تنها پژوهش‌هایی مورد تدقیق قرار خواهند گرفت که به طور مستقیم با موضوع مرتبط هستند. از این رو به بررسی انتقادی چند پژوهش انجام شده در حوزه دین و سبک زندگی مبادرت می‌ورزد. در انتهای این فصل جایگاه پژوهش حاضر در میان تحقیقات مرتبط با موضوع و آنچه که این پژوهش می‌خواهد بر سایر پژوهش‌ها بیفزاید آشکار می‌شود.
 درفصل چهارم محقق استدلال می‌کند برای آن که بتوان دانشی اکتشافی و البته دقیق نسبت به جامعه تحقیق بدست آورد باید به ضرورت از روش‌های کیفی و یکی از کارامدترین آن یعنی گراندد تئوری یا نظریه میدانی بهره جست. بدین منظور این روش با رعایت استلزامات آن در برنامه کار محقق قرار می‌گیرد. نمونه مورد مطالعه در این تحقیق 22 نفر از طلاب مشغول به تحصیل در سه  مدرسه معصومیه، امام رضا (ع) و فیضیه واقع در شهر قم هستند که مورد مصاحبه عمیق قرار گرفتند. علاوه بر این با حضور محقق در فضای مدارس و مشاهده احوال طلاب بر اعتبار روش تحقیق افزوده شد.
فصل پنجم شامل مباحث مفصلی در خصوص یافته‌های تحقیق پیرامون انگیزه‌ها و عوامل ورود به حوزه علمیه، الگوی گذران اوقات فراغت طلاب، ترجیحات و علایق و به طور کلی نوع سبک زندگی آنان است.
درفصل ششم محقق می‌کوشد تا با تکیه بر روش تحقیق کاربسته در این پژوهش و یافته‌های حاصله به یک نظریه خرد در این خصوص دست یابد. بدین منظور با مقایسه مقولات انتزاع شده از مفاهیم مورد مطالعه هجده تفاوت عمده در میان دو نوع سبک زندگی شناخته شده در این تحقیق (سنت محور و عرف محور) تشخیص داده شد. در پایان محقق می‌کوشد تا با استدلال نظری پیرامون این مقولات، به نسبت میان آموزه‌های دینی و سبک زندگی طلاب پاسخ گوید.


برچسب‌ها: سبک زندگی طلبگی
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و نهم دی 1392 و ساعت 22:36 |
 التاريخ: 2009-01-16   
 القسم:
كتب الوهابية
 تأليف وإعداد:
داوود البغدادي
 الناشر:
وقف الإخلاص
 المجلدات:
1

شرح: 
ومن لم تتيسر له صحبة الص الحين وجب له ان يذكر كتبا من تأليفات عالم صالح وصاحب إخلاص مثل الإمام الرباني العدد للألف الثاني الحنفي والسيد عبد الحكيم الارواسي الشافعي واحمد التيجاني المالكي ويتعلم الدين من هذه الكتب ويسعى نشر كتب أهل السنة بين الناس ومن لم يكن صاحب العلم أو العمل أو الإخلاص ويدعي أنه من العلماء الحق وهو من الكاذبين من علماء السوء .

تصفح الكتاب
تنزيل الكتاب PDF
 مرات التنزيل: 119   
 
 التاريخ: 2008-11-16   
 القسم:
كتب الوهابية
 تأليف وإعداد:
الشيخ جعفر كاشف الغطاء
 المجلدات:
1

شرح: 
هذه الرسالة حصيلة مراسلة بين شخصيّتين كبيرتين تمثّلتا بالشيخ جعفر كاشف الغطاء ـ زعيم الطائفة الأمامية في عصره ـ، المتوفى سنة 1228ﻫ / 1813م، وبين الأمير عبدالعزيز بن سعود ـ أحد قادة الحركة الوهابية في عهدها الأول ـ، المتوفى سنة 1218ﻫ /1803م...

تصفح الكتاب
تنزيل الكتاب PDF
 مرات التنزيل: 129   
 
 التاريخ: 2008-11-12   
 القسم:
كتب الوهابية
 تأليف وإعداد:
احمد ابن ابى الضياف
 الناشر:
نشر كتابة الدولة للشؤون الثقافية والاخبار _ تونس
 المجلدات:
1

شرح: 
أن رجلا يقال له محمد بن عبدالوهاب، من تلاميذ الشيخ ابن تيمية الحنبلي، منع زيارة القبور، حتى قبور الانبياء، ومنع التوسل بهم إلى الله تعالى، والبناء على قبورهم وصرح بكفر من يفعل ذلك وسماه مشركا، زاعما أن الزيارة والتوسل عبادة، وهي لا تكون الا لله تعالى. وترامت بهذا الرجل الاسفار إلى أن استقر بالدرعية من أرض نجد...

تصفح الكتاب
تنزيل الكتاب PDF
 مرات التنزيل: 104   
 
 التاريخ: 2008-11-10   
 القسم:
كتب الوهابية
 تأليف وإعداد:
الحاج مالك به ابن الشيخ داود
 الناشر:
المكتبة الحقيقة
 تاريخ النشر:
1407
 المجلدات:
1

شرح: 
ان من تأليف هذا الكتاب هو بث الحقائق الاسلامية، وتخليص ذوى الافهام المنحرفة من ورطة الافراط والتفريط لا غير. ولست أقصد من ورآء هذا العمل الا الشفقة على الاخوان المسلمين علما بان انتقاد اولياء الله تعالى نذير سوء الخاتمة وليس لى أى غرض إلى شن الهجوم ضد الوهابيين او التعدى عليهم بالظلم والعدوان...

تصفح الكتاب
تنزيل الكتاب PDF
 مرات التنزيل: 129   
 
 التاريخ: 2008-11-02   
 القسم:
كتب الوهابية
 تأليف وإعداد:
شيخ الاسلام أحمد بن زينى دحلان
 الناشر:
المكتبة ايشيق
 المجلدات:
1

شرح: 
أما ابتداء أول ظهور الوهابية فكان قبل ذلك بسنين كثيرة وكانت قوتهم وشوكتهم في بلادهم أولا، ثم كثر شرهم وتزايد ضررهم واتسع ملكهم وقتلوا من الخلائق مالا يحصون واستباحوا أموالهم وسبوا نساءهم وكان مؤسس مذهبهم الخبيث محمد بن عبدالوهاب...

تصفح الكتاب
تنزيل الكتاب PDF
 مرات التنزيل: 122   
 
 التاريخ: 2008-11-02   
 القسم:
كتب الوهابية
 تأليف وإعداد:
شيخ الاسلام أحمد بن زينى دحلان
 الناشر:
المكتبة ايشيق
 تاريخ النشر:
1976
 المجلدات:
1

شرح: 
ان من قال لاحد مولانا أو سيدنا فهو كافر ولا يلتفت إلى قول الله تعالى في سيدنا يحيى عليه السلام وسيد اولا إلى قول النبى صلى الله عليه وسلم للانصار قوموا لسيدكم يعنى سعد بن معاذ رضى الله عنه ويمنع من زيارة النبى (ص) ويجعله كغيره من الاموات وينكر علم النحو واللغة والفقه والتدريس بهذه العلوم...

تصفح الكتاب
تنزيل الكتاب PDF
 مرات التنزيل: 112   
 
 التاريخ: 2008-11-01   
 القسم:
كتب الوهابية
 تأليف وإعداد:
عبد الله الاحسائي
 تاريخ النشر:
1412
 المجلدات:
1

شرح: 
ردّاً على هذا المجرم الأثيم ودفاعاً عن الحق واصحابه أردت ان افند مزاعمه وابين له ان ما وصف به الشيعة هو من صفاته وصفاة امثاله، والمدعين للاسلام زوراً ممن سبقوه بهذه المقالات والاستفتاءات التي هي سبب فرقة المسلمين والتعدي على كراماتهم لمّا قيل (ان كل اناء بالذي فيه ينضح).

تصفح الكتاب
تنزيل الكتاب PDF
 مرات التنزيل: 100   
 
 التاريخ: 2008-11-01   
 القسم:
كتب الوهابية
 تأليف وإعداد:
الشيخ غلام رضا كاردان
 المجلدات:
1

شرح: 
تعتبر مسألة الوحدة الاسلامية، واحدة من أهم المسائل التي تحتاجها الامة الاسلامية اليوم، حيث نلاحظ وللاسف ان بعض الافراد يحاولون جاهدين اثارة الخلاف بين المسلمين، وتضعيف القوى الاسلامية، وهؤلاء اما أن يكونوا جهّالاً أو عملاء، وقد يتوسل هؤلاء بالكذب والافتراء والبهتان لتحقيق مآربهم.

تصفح الكتاب
تنزيل الكتاب PDF
 مرات التنزيل: 110   
 لینک به صفحه دانلود 

برچسب‌ها: پاسخ به شبهات
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در سه شنبه دهم دی 1392 و ساعت 10:14 |
:: بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی). هفتمین همایش ملی نخبگان جوان- 92/7/17

:: بيانات مقام معظم رهبري(مدظله العالي).ششمين همايش ملي نخبگان جوان- 12/7/91

:: بيانات مقام معظم رهبري(مدظله العالي).پنجمین همايش ملي نخبگان جوان- 13/7/90

:: بيانات مقام معظم رهبري(مدظله العالي).چهارمين همايش ملي نخبگان جوان- 14/7/89

:: بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) .سومین همایش ملی نخبگان جوان- 6/8/88

:: بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی). دومین همایش ملی نخبگان جوان- 6/5/87

:: بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) .اولین همایش ملی نخبگان جوان- 12/6/86


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه هشتم دی 1392 و ساعت 10:1 |

تفسیرسوره بینه،درمعنای آیه«خيرُ البَرية»
که تفاسير وترجمه های قرآن كريم را دارد:
به این آدرس بروید:
آخر صفحه، خط آخر و جمله آخر صفحهرا ببینید:
*{7}ﺇِﻥَّ ﺍﻟَّﺬِﻳﻦَ ﺁﻣَﻨُﻮﺍ ﻭَﻋَﻤِﻠُﻮﺍ ﺍﻟﺼَّﺎﻟِﺤَﺎﺕِ ﺃُﻭﻟَﺌِﻚَ ﻫُﻢْ ﺧَﻴْﺮُ ﺍﻟْﺒَﺮِﻳَّﺔِ*
ﻳَﻘُﻮﻝ : ﻣَﻦْ ﻓَﻌَﻞَ ﺫَﻟِﻚَ ﻣِﻦْ ﺍﻟﻨَّﺎﺱ ﻓَﻬُﻢْ ﺧَﻴْﺮ ﺍﻟْﺒَﺮِﻳَّﺔ .
ﻭَﻗَﺪْ : 29208 - ﺣَﺪَّﺛَﻨَﺎ ﺍِﺑْﻦ ﺣُﻤَﻴْﺪ , ﻗَﺎﻝَ : ﺛﻨﺎ ﻋِﻴﺴَﻰ ﺑْﻦ ﻓَﺮْﻗَﺪ , ﻋَﻦْ ﺃَﺑِﻲ ﺍﻟْﺠَﺎﺭُﻭﺩ , ﻋَﻦْ ﻣُﺤَﻤَّﺪ ﺑْﻦ ﻋَﻠِﻲّ { ﺃُﻭﻟَﺌِﻚَ ﻫُﻢْ ﺧَﻴْﺮ ﺍﻟْﺒَﺮِﻳَّﺔ }
ﻓَﻘَﺎﻝَ ﺍﻟﻨَّﺒِﻲّ ﺻَﻠَّﻰ ﺍﻟﻠَّﻪ ﻋَﻠَﻴْﻪِ ﻭَﺳَﻠَّﻢَ : " ﺃَﻧْﺖَ ﻳَﺎ ﻋَﻠِﻲّ ﻭَ ﺷِﻴﻌَﺘﻚ "
پیامبر(ص) فرمود:
 منظور از خیرالبریة، علی جان تو هستی و شیعیان تو.
-- 

برچسب‌ها: علی وشیعیانش
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه بیست و پنجم آذر 1392 و ساعت 23:8 |

کتاب ها


برچسب‌ها: کتابخانه الکترونیک
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 و ساعت 11:44 |

استاد نجم الدین طبسی تعریف می کرد که روزی با یک وهابی بحثم شد. بعد از چند دقیقه از من پرسید شما شیعه هستید یا سنی ؟
گفتم: سنی
گفت: ایرانی و سنی ؟
گفتم: بله .
برای اینکه اطمینان کند گفت: بگو خلفای بعد از پیغمبر کیا هستند؟
گفتم: سیدنا ابوبکر صدیق گفت: احسنت . بعدش ؟ گفتم:سیدنا عمر . گفت: احسنت. بعدش ؟ گفتم: سیدنا علی .
گفت: پس عثمان چی شد؟ گفتم: عثمان را مردم از خلافت خلع کردند.
گفت: به مردم چه ربط دارد که خلیفه را برکنار کنند؟
گفتم: به مردم چه ربط دارد که خلیفه تعیین کنند؟
گفت: تو رافضی هستی !
http://shia-patogh.blogfa.com/post/225


برچسب‌ها: شیعه واهل سنت
+ نوشته شده توسط بذرافشان در سه شنبه دوازدهم آذر 1392 و ساعت 22:23 |
شیخ مفید که از رفتن و حضور در آن درس هدف خاصی را دنبال می کرد ، پس از لحظه‌ای، به قاضی رو کرد و گفت:«آیا اجازه می‌دهی، در حضور این دانشمندان، سؤالی از شما ‌کنم؟»

قاضی جواب داد: بپرس

شیخ مفید گفت: این حدیثی که شیعیان روایت می‌‌کنندکه پیامبر‌(صلّی‌ اللّه علیه و آله) در صحرای غدیر، درباره علی‌ ( علیه السّلام ) فرمود:

«مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلاهُ: هر کس که من مولای اویم، پس علی‌ مولای اوست»

آیا این حدیث صحیح است و یا این‌ که شیعه آن را به دروغ ساخته است؟

قاضی پاسخ داد: این روایت،صحیح است.

شیخ مفید بلافاصله پرسید : منظور از کلمه «مولی» در این روایت چیست؟

و قاضی جواب داد: منظور، آقائی و اولویّت است.

شیخ مفید گفت:اگر چنین است پس طبق فرموده پیامبر(صلّی‌ اللّه علیه و آله)،‌ علی(علیه السّلام ) آقائی و اولویّت بر دیگران دارد، بنابراین، این همه اختلاف و دشمنی‌ها بین شیعه و سنّی برای چیست؟

قاضی گفت: ای برادر! این حدیث (غدیر) روایت (و مطلب نقل شده) است، ولی خلافت ابوبکر، «درایت» و امری مسلّم است، و آدم عاقل، به خاطر روایتی، درایت را ترک نمی‌کند!!

در این هنگام شیخ مفید سوال دیگری پرسید و فرمود : شما درباره این حدیث چه می‌گویید که پیامبر‌ اکرم (صلّی‌ اللّه علیه و آله )، در شأن علی‌ ( علیه السّلام ) فرموده اندیَا عَلیُّ حَرْبُکَ حَرْبِی وَ سِلْمُکَ سِلمِی»: «ای علی! جنگ با تو،‌جنگ با من است، و صلح با تو،‌ صلح با من است»

قاضی گفت: این حدیث هم،‌صحیح است.

و شیخ مفید پاسخ داد : بنابراین آنان‌ که جنگ جَمَل را به راه انداختند مانند طلحه و زبیر و عایشه و… و با علی(علیه السّلام )جنگیدند، طبق حدیث فوق و اعتراف شما به صحّت آن، باید (با شخص رسول خدا‌ صلّی‌ اللّه علیه و آله جنگیده ) و در نتیجه کافر باشند.

قاضی که سعی در توجیه و پاسخگویی به این سوال داشت، گفت:ای برادر! آن‌ها (طلحه و زبیر و …) توبه کردند.

اما شیخ مفید با استفاده از همان پاسخی که قاضی داده بود در جواب او گفت : جنگ جمل، درایت و قطعی است، ولی در این‌که پدید آورندگان آن جنگ، توبه کرده‌اند، روایت و شنیدنی است، و به گفته تو نباید درایت را فدای روایت کرد، و مرد عاقل به خاطر روایت، درایت را ترک نمی‌کند.

قاضی، در پاسخ این سؤال فرومانده، پس از ساعتی درنگ ، سرش را بلند کرد و گفت : «تو کیستی؟

شیخ مفید پاسخ داد: من خادم شما محمّد‌‌‌بن محمّد‌بن نعمان هستم.

قاضی که تازه فهمیده بود با چه کسی سخن می گفته ، همان‌ دم برخاست و دست شیخ مفید را گرفت و بر جای خود نشانید و به او گفت: «اَنْتَ الْمُفِیدُ حقّاً»: «تو در حقیقت، مفید (فایده بخش) هستی»

علمای مجلس از رفتار قاضی رنجیده خاطر شده و همهمه کردند، قاضی به آن‌ها گفت: من در پاسخ این شیخ (مفید)، درمانده شدم، اگر هر یک از شما پاسخی دارد، برخیزد و بیان کند.

اما هیچ کس برنخواست و به این ترتیب، شیخ مفید،پیروز این مناظره کوتاه شد و لقب «مفید» در این مجلس، برای او بر سر زبان‌های مردم افتاد(۱)

 ..................... منبع : مجالس المؤمنین، ج ۱، ص ۲۰۰ و ۲۰۱ (مجلس پنجم).

+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه نوزدهم مهر 1392 و ساعت 19:59 |

سکانس اول:

دختر بچه که بودم، دختران زیبای جوان رو که می دیدم خیلی حسرت می خوردم. دوست داشتم زود به سن و سال اونها برسم تا بتونم خودمو به رخ همه بکشم. بتونم زیبایی خودمو نشون بدم. برنامه های ماهواره ای هم تأثیر زیادی روی من گذاشته بود. زنان و دختران توی ماهواره همیشه عزیز و نور چشم بودند و مدام ازشون فیلم و تصویر پخش می شد….

سکانس دوم:

وقتی به زیبایی رسیدم و بر و رویی پیدا کردم، به خاطر نوع لباس پوشیدنم خیلی مورد توجه بودم، اینقدر جلوه داشتم که ناخودآگاه پسرا و مردای زیادی که با من برخورد داشتند، نمی تونستند حرفی نزنند. خیلی از پسرا در کوچکترین برخورد سعی می کردند نظرم رو جلب کنند و رابطه دوستانه برقرار کنند. متلک شنیدن هم شده بود کار هر روزم…

جوان بودم و لذت می بردم از اینکه می دیدم چشم ها به من توجه دارن، خوشم می آمد که مورد توجه باشم. بنابرین سعی می کردم تنگ ترین و کوتاهترین لباس ها رو انتخاب کنم و با غلیظ ترین آرایش بیام بیرون…

سکانس سوم:

خوشگلی هم شده بود واسه من دردسر. دوستام خیلی بهم توصیه می کردند فقط سوار تاکسی بشم و یا از اتوبوس خط واحد استفاده کنم. بعضی وقت ها خبرهای حوادث جدید رو که از سایت ها می خوندم از اینکه این بلاها سر خودم بیاد می ترسیدم. ولی اینها باعث نمی شد خودم رو آرایش نکنم و یا تو لباس پوشیدنم تغییری بدم. تو تردد توی خیابون و جاده ها آرامش نداشتم و نمی شد یه روز بدون متلک شنیدن و درخواست دوستی نداشتن به دانشگاه برسم. تو دانشگاه هم که درس و مشقم شده بود دل دادن و قلوه گرفتن…

نه پسرای کلاس آرامش داشتند و می تونستند با تمرکز درس بخونند و نه من… مدام حواسمون پرت همدیگه بود…

سکانس چهارم:

به خاطر خوشگلیم خواستگار زیاد داشتم. هر روز تقریبا این مراسم خواستگاری تو کوچه، خیابون و یا دانشگاه انجام می شد و نتیجه اش ناز کردن من بود. مونده بودم به کدوم روی خوش نشون بدم. آخه همه زیبایی منو می دیدند و بدون اینکه شرایط دیگه رو بسنجند می اومدند اظهار عشق می کردند. آخه درس خوندن بهترین کاری بود که همه طرف حسابهام بلد بودند انجام بدهند، فقط چون حس می کردند دوستم دارند می اومدند و سرآپایی خواستگاری می کردند…

گذشت تا با آرمین آشنا شدم، یه پسر خوشتیپ و از خانواده ثروتمند، خودشو برام می کشت، مدام جلو راهم سبز شد تا دلم رو برد…

سکانس پنجم:

چشمان آرمین انگار تو گلچین کردن دخترای زیبا مهارت خاصی داشت. انگار شغلش دیدن و پسندیدن بود و این خیلی عذابم می داد. من خیلی بیشتر از قبل به خودم می رسیدم ولی انگار تو بازار و کوچه و خیابون، تنوع جنس دختران، بیشتر از من برای آرمین بود…

احساس اینکه زیبایی من در چشم آرمین جلوه ای نداره ناراحتم می کرد، هر وقت با کسی در حال صحبت کردن می دیدمش از دستش عصبانی می شدم، خونه شده بود جهنم، و من در این جهنم در حال سوختن…

سکانس ششم:

دیگه نگاه مردم برام مهم نیست. حالا فهمیدم دیده شدن و پسندیده شدن و زیبایی زیاد مهمترین عامل بر هم زننده آرامش در زندگی من بوده. یکی از دوستام حرف جالبی زد، گفت: خیلی ها با نگاه به قیافه تو و خوشگلی تو، زیبایی و خوبی همسرشون رو فراموش کردند، حالا هم خیلی ها با نشون دادن خودشون به شوهرت، تو رو از چشم شوهرت می اندازند، این حکایت همون” از هر دست بگیری از همون دست پس می دی”، هست….

سکانس هفتم:

جلوی آینه ایستادم و خودمو تو سن ۴۵ – ۵۰ سالگی خوب نگاه می کنم. یادم میاد از زیبایی خیره کننده ای که حالا هیچی ازش نمونه جز حسرت…

دیگه هیچ لوازم آرایشی تو دنیا نمی تونه منو به شکل قبلیم برگردونه. من موندم و حسرت اون پسندیده شدن هایی که دیگه هیچی ازش نمونده بود. من که عادت داشتم همیشه برای دیگران خودمو درست کنم، حالا دیگه کاری برای انجام دادن نداشتم. تو جامعه هم انگار نگاه مردم با چندشی مشمئز کننده همراه شده، دیگه خودم هم از خودم متنفرم…

سکانس هشتم:

تازه فهمیدم همه این مدت ها یکی با من بوده که نمی خواسته من زندگیم اینجوری باشه. منو واسه خودم می خواسته و زشتی و زیبایی ظاهری من براش مهم نبوده…خدایی که هیچ کجا، نه در قرآن کریم، و نه در زبان اولیا و اوصیا و رسولانش کارهای منو قبول نداشته و اون رو گناه می دونسته…

نمی دونم توبه من قبول میشه یا نه؟

اگر توبه کنم، خدا بهم نمیگه: خیلی ها به خاطر دیدن تو به گناه افتادند و خیلی ها به انحراف رفتند و از کار و فعالیت و ساخته شدن روح و جانشون موندن، برو که توبه تو قبول نیست و اهل آتشی….؟

امروز که تو این سن و سال تنها شدم و هیچ چشمی خریدار من نیست و هیچ دلی برای من نمی تپد، انگار جلوه گری و فخر فروشی دخترکان جامعه را به چشمی دیگر نگاه می کنم، دخترکانی که به زودی به شرایط من می رسند و از همه اون خواسته شدن ها، فقط حسرتی غمبار بر دلشون می مونه…

و سکانس سانسور شده:

هیچ لذتی از زندگی نبردم، حتی آن موقع که خدای قلب های مردان و پسران شهوت پرست جامعه بودم…

حتی آن موقع که عشق رسیدن به من، و نگاه کردن به من، حسرت دل خیلی ها بود….

کاش جور دیگری زندگی می کردم، همان گونه که خدایم می خواست….

 

+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه هفدهم شهریور 1392 و ساعت 8:36 |

پايگاه اطلاع‌رساني حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله خامنه‌اي حاشيه‌هايي از ديدار شرکت‌کنندگان در اجلاس زنان و بيداري اسلامي با رهبر معظم انقلاب را منتشر کرد.
آمدنشان خوب است؛ هم براي خودشان، هم براي ما. انگار که آنها دريا را تجربه کنند، ما هم دريا برايمان عادي نشود. يک قلمش همين نماز جماعت تونسي‌ها است. به محض ورود به خاک ايران پرسيدند؛ نماز جماعت کجا خوانده مي شود؟ راهنمايي‌شان کرده بودند به نمازخانه‌ي فرودگاه. بعد از نماز، راهنما زود آمده بود بيرون که مهمان‌ها ببينندش و گم نشوند. هر چه ايستاده بود، تونسي‌ها نيامده بودند بيرون. نگران رفته بود دنبالشان. در نمازخانه نشسته بودند و گريه مي‌کردند. پرسيده بود چرا گريه مي‌کنيد؟ گفته بودند اين‌جا مي‌شود نماز جماعت خواند. مي‌شود حجاب داشت. گفته بودند ايران کشوري آزاد است و تا به حال اين‌قدر احساس آزادي نکرده بودند.
تا روز ديدار، دوباره ديدن اين دريا بارها اتفاق ‌افتاد. روزي که اولش رنگ‌ها زياد بود، اما بعد مثل اين‌که هفت رنگ تابيده شد توي هم. آن‌وقت انگار نور واحد همه جا را مي‌گرفت.
دسته دسته مي‌آمدند. آفريقايي‌ها با رنگ تيره‌ي پوست و لباس‌هاي زرد و سرخ و سبز؛ عرب‌ها با مانتو و چادرهاي عربي نگين‌دار. آذري‌ها با لباس‌هاي بلند و روسري‌هاي پرگل. گروه ‌گروه داخل صف تحويل کفش‌ها مي‌ايستادند و تندتند با هم حرف مي‌زدند. آذري‌ها بايد تل‌هاي دايره‌اي محکم را تحويل دهند. همان دايره‌هايي که روي سر مي‌گذارند تا روسري‌هايشان بهتر بايستد.
کوچه‌ي منتهي به گيت بازرسي براي ورود و تحويل امانات، پر بود از خانم‌هايي که هرکدامشان رنگي بودند؛ يکي سياه بود با لباس‌ نارنجي و يکي سفيد بود با لباس‌ قهوه‌اي. همه همان لباس‌هايي را پوشيده بودند که در اجلاس هم مي‌پوشيدند. همان لباس‌هايي که در لابي هتل هم تنشان بود. صداقت‌شان در پوشش خيلي جالب بود. عده‌اي بلوز و دامن، عده‌اي پيراهن بلند. بعضي‌ها روسري‌شان را مثل کلاه دور موهايشان پيچيده بودند. بعضي دامن‌هايشان تا روي مچ پا را پوشانده بود. همه همان‌طور آمده بودند که واقعاً بودند.
نشاطي در راه‌رفتنشان داشتند که نمي‌دانم از شيب کوچه بود يا از شوق ديدار. همه خيلي سريع و سبک و روان مي‌رفتند؛ انگار به سمت خانه‌ي خودشان. توي راه همين خانه، خانمي با يک کيسه‌ي پول آمده بود که زير لباس‌هايش پنهانش کرده بود. ‌پرسيدند اين پول‌ها براي چيست؟ به‌زحمت و با فارسي و عربي ‌فهماند که «نگذاشتند براي آقا سوغات بياوريم. در هتل گفتند هيچ‌ چيز نمي‌توانيد با خودتان ببريد. اين‌ها را آورديم که به جاي سوغات به آقا بدهيم!» همه‌ي خانم‌ها خنديدند. بازرس‌ها پول‌ها را به امانت گرفتند و گفتند بعد از جلسه بياييد پس‌بگيريد. به آقا مي‌گوييم که مي‌خواستيد برايشان سوغاتي بياوريد.
اين‌جا کسي غريبه نيست، حتي کفشدارها هم زود آشناها را مي‌شناسند. وقتي ‌فهميدند زني از بحرين آمده، براي آزادي بحرين دعا مي‌کنند. نفر جلويي‌ من هم بحريني بود. مادرش ايراني بودهو فارسي را عين خودمان حرف مي‌زد. گفتم مردم بحرين پاره‌ي تن ايراني‌ها هستند و خواهران و برادران ما هستند. مي‌گويد ايران تنها کشوري است که با بحرين دوست است. اگر «العالم» نبود، هيچ‌کس نمي‌فهميد در بحرين چه مي‌گذرد. باز تکرار ‌کردم که بحريني‌ها پاره‌ي تن ما هستند. دلم مي‌خواهد خيالش را راحت کنم که پاره‌هاي تنمان را تنها نمي‌گذريم.
آن‌طرف‌تر مادر يک شهيد مصري همه‌ي محافظ‌‌ها را مي‌بوسيد. در همايش هم يک لحظه خنده از روي لبش نرفته بود. پسرش را همان روزهاي اول در ميدان التحرير شهيد کرده بودند. مي‌گفت پسرم که شهيد شد اصلا گريه نکردم فقط يک بار وقتي درون قبر نگاهش کردم موهايش بهم ريخته بود. درون قبر رفتم و موهايش را شانه زدم. همان جا فقط گريه ام گرفت. همه از او عکس پسرش را مي‌خواستند مي‌گفت همين يکي را دارم؛ روزي که خواستم برگردم تقديمتان مي‌کنم.
در مرحله‌ي بعدي بازرسي، خانم عرب‌زباني‌ غر مي‌زد و به مسئول بازرسي مي‌گفت: «تفتيش أربع مرات؟!» در جواب، بچه‌هاي حفاظت قاطي همان لبخندشان مي‌گفتند: «يک امام که بيشتر نداريم. ما را ببخشيد، چاره‌‌اي نداريم».
بعد از بازرسي، مهمان‌ها پذيرايي شدند و دستگاه مترجم جيبي را تحويل گرفتند و رفتند داخل. ايراني‌ها را راه نمي‌دادند، مي‌گفتند اول مهمان‌ها! خانم‌هاي ايراني دلخور شده بودند.
مهمان‌ها که وارد شدند، شوق رهايي از گيت بازرسي و گذشتن از اين همه مراحل و هيجان ديدن آقا حالي خوب برايشان ايجاد کرده بود. نمي‌شد جلويشان را گرفت و با آنها حرف زد. همه سريع‌ترين و کوتاه‌ترين جواب ممکن را مي‌دادند و رد مي‌شدند. زني پاکستاني از من پرسيد کاغذ از کجا آوردي؟ به جاي اين‌که جوابش را بدهم، گفتم از کجا آمده‌اي؟ «از پاکستانم و نماينده‌ي مجلس در پنجاب. به ديدن بزرگ‌ترين ليدر کل جهان آمده‌ام.» گفت و رفت.
تازه داشتيم در حسينيه جاگير مي‌شديم که خانمي آفريقايي آمد و عکس آقا را ‌خواست. مي‌گفت مي‌‌خواهم وقتي آقا وارد سالن شدند، عکس ايشان دستم باشد. يکي از همراهانشان گفت: ديروز به همه‌تان عکس آقا را داديم. مگر در هتل براي شما نياوردند؟ مي‌گويد: آوردند ولي آن ‌را در چمدان گذاشتم که ببرم آفريقا به آن‌هايي بدهم که مي‌گفتند کجا مي‌روي؟ ايران چه خبر است؟
حسينيه‌ي امام خميني اين‌بار زنانه-مردانه نداشت. همه‌ي سالن را زنان و دختراني از همه‌ي عالم پر کرده بودند. تعداد کمي از آقايان هم جلو سمت چپ و بالا نشسته بودند. سه رديف صندلي انتهاي سالن چيده بودند براي بزرگ‌ترها. جوان‌ها روي زمين نشسته بودند. زمين از بالا شبيه قالي پر از گل بود. توي گل‌هاي قالي، چشمم ‌خورد به يکي که کاغذش را قرص و محکم بالا گرفته بود. سعي کردم بخوانمش، نوشته بود: «من اهل السنة کلهم ...» درست پيدا نبود. دوباره گردن کشيدم. متوجه شد. برگه را گرفت به سمتم و با اشاره پرسيد نوشتي؟ گفتم بله. خيالش که راحت شد برگه را گرفت رو به دوربين.


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه هفدهم شهریور 1392 و ساعت 8:21 |
چندی پیش بود که فتوای عجیب «جهاد نکاح» از سوی برخی مفتی‌های سلف مطرح شد و به شدت مورد استقبال برخی و مخالفت برخی دیگر قرار گرفت . اما آنچه در این میان مایه تاسف است اینکه مفتیان سلفی در حالی به جواز و حلیت این نوع بی بندو باریها فتوا می دهند که از آن طرف همواره شیعیان را به دلیل جایز دانستن ازدواج موقت اهل بدعت معرفی کرده و مذمت می نمایند.

چندی پیش بود که فتوای عجیب به اصطلاح «جهاد نکاح» از سوی برخی مفتی‌های سلفی منطقه مطرح شد و توسط شیخ «محمد العریفی» مفتی مشهور سلفی‌های عربستان سعودی نیز به شدت مورد تبلیغ قرار گرفت اگرچه بسیاری معتقدند که طرح این نظریه در ابتدا مربوط به خود عریفی بوده است ، اما پس از اینکه این فتوا مورد اعتراض و مخالفت گسترده بسیاری از علمای اهل سنت و جامعه اهل تسنن قرار گرفت و آن را یک بیشرمی و بی آبرویی بزرگ برای علمای وهابیت دانستند ، عریفی نسبت صدور این فتوا به خود را مورد انکار قرار داد و آن را تکذیب نمود

هرچند علمای اهل تسنن بدلیل فحشای بزرگ در این فتوا با آن مخالفت و آن را محکوم کردند، اما طولی نکشید که سیل زنان سالخورده و دختران جوان و حتی نوجوان فریب خورده و هوسباز به سوریه گسیل شد تا بتوانند به اصطلاح برادران جنگجوی سلفی خود را در سوریه برای جنگیدن مقابل ارتش سوریه تقویت کنند و به آنها روحیه بدهند.

جالب توجه این که علمای اهل سنت و مفتیان سلفی در حالی به جواز و حلیت این نوع بی بندو باریها فتوا می دهند که از آن طرف همواره شیعیان را به دلیل جایز دانستن حکم ازدواج موقت ، اهل بدعت دانسته و گاه تا آن جا به افراط کشیده می شوند که در مورد نطفه شیعیان نیز اظهار نظرهای غیر منصفانه ای را مطرح می نمایند ، با وجود اینکه شیعه بر طبق آیات قرآن کریم و اخبار نبوی و سیره صحابه عصر رسول خدا صلی الله علیه و آله معتقد است که اصل اجواز و حلیت زدواج موقت ریشه ای قرآنی و روایی داشته و پیامبر اکرم نیز مهر تایید بر آن زده اند به گونه ای که جواز این مساله و عمل بدان در زمان آن حضرت و پس از ایشان در زمان ابوبکر و حتی اوایل خلافت عمر نیز جزء سیره صحابه و مسلمانان به شمار می آمد و کسی قائل به حرمت آن نبود تا این که عمر حیرت همگان را برانگیخت و ناگهان فتوای حرمت این عمل را اعلام نمود ، چیزی که حتی در زمان حیات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز شنیده نشده بود و از آن پس بود که با تهدیدات عمر کسی جرات روی آوردن به این نوع نکاح را پیدا نکرد و کم کم این بدعت خلیفه که در مقابل نص صریح قرآن کریم ، سنت پیامبر و سیره اصحاب بود به یک حکم واقعی الهی تبدیل شد که تا کنون نیز دامنگیر اهل سنت شده است .

از مقایسه ای بسیار ساده و ابتدایی میان این دو نوع ازدواج ، بر همگان روشن می گردد که مخالفت با حکم واقعی الهی و تحریم آنچه را خداوند متعال و پیامبرش بر بندگان خویش حلال نموده اند ، انسان را به چه منجلابهایی از فساد می اندازد که برای ارضای غریزه جنسی خویش در شرایطی که به همسر دائم خود دسترسی ندارد ، به جای عمل به حلال خدا به زشت ترین فسادهای اخلاقی رو آورده و برای توجیه عمل خویش آن ها را در قالب نوعی نکاح آن هم از برترین نکاحها که پاداش آن بهشت برین است معرفی می نمایند
و این است حال و روز مذهبی که از خلیفه واقعی رسول خدا روی گردان شده و به دنبال امام خود حرکت نکند .آیا این همان اسلام آمریکایی نیست ؟

حال در مرحله اول به بررسی اجمالی جهاد نکاح می پردازیم :

سوال :چرا از منظر اسلام ، جهاد نکاح،همان زنا و فحشاست البته با نامی دیگر ؟

پاسخ :

الف: در جهاد نکاح نگه داشتن مدت عده برای زن ، هیچ معنا و مفهومی ندارد . در این نوع نکاح ، زنان در میان نامحرمان دست به دست می‌شوند و پس از هوسبازی هر مرد با آن ها و اتمام وقت تعیین شده برای آن ها ، زن را به دیگری می سپارند و هیچ زمانی برای نگه داشتن عده از سوی زن در نظر گرفته نمی شود . و این جاست که فاجعه ای بزرگ رخ می دهد و گوشه و کنار ویرانه های حاصل از جنگ در سوریه را می بینی که جنین های بی جان سقط شده و رها گشته اند چرا که هدف از جهاد نکاح تنها هوسبازی و ارضای غرائض جنسی است و نه تولید نسل ! ، گذشته از اینها وقتی عده ای در کار نباشد ، وضعیت پدر آن فرزندان نیز نامشخص خواهد بود پس بهترین راه نابود کردن آثاری است که در آینده دامنگیر زنان گردد .

ب : علاوه بر این سؤالی که مطرح می‌شود این است که در صورت تولد فرزند، حق و حقوق فرزندان متولد شده در این نکاح بر عهده کیست، اگر فرزندی متولد شود، آیا پدر وی مشخص است، آیا این فرزندان نامشروع نیستند، چه کسی مسئولیت سرپرستی و نفقه وی را برعهده خواهد گرفت ؟ پدر نامعلومی که شاید فردا در جنگ کشته شود ؟

ج :در این نوع از نکاح ، هر زنی در هر شرایطی می‌تواند شرکت کند حتی زن شوهر دار، بنابراین عنوان ازدواج، فریبی بیش نیست و در این ماجرا بیشتر فحشا مطرح است تا قوانین ازدواج.

د: اذن و اجازه از سوی پدر نیز برای دختران باکره و کم سن و سال مطرح نیست و مهاجرت به سوریه و یاری سربازان ارتش آزاد سوریه ( تروریستها ) بر همه دخترانی که به ضرورت این ازدواج پی برده اند ، لازم و واجب است حتی اگر پدر و خانواده آن ها مخالف این سفر و این ازدواج باشند

ه : این ازدواج نیازی به خواندن هیچ نوع صیغه نداشته و مهریه نیز در آن محلی از اعراب ندارد . . .
حال آیا شما فرقی بین زنا و این ازدواج مشاهده می نمایید ؟
آری تنها یک فرق وجود دارد و آن هم در تفاوت عنوان این دو عمل است که مفتیان هوسباز سلفی ، برای کاستن از بار منفی و زشت زنا ، نام آن را به جهاد نکاح تغییر داده اند تا این گونه موجبات فریب افکار عمومی و ساده لوحان را فراهم آورند .
البته بنا به اخبار منابع آگاه خبری این فتوا تنها به نکاح موسوم به جهاد خلاصه نشد بلکه منجر به ظهور پدیده‌لواط و همجنس‌بازی در میان گردان‌های شورشی نیز گردید. اخیراً تصاویری منشتر شده که نشان از گسترش این پدیده شوم در میان شورشیان سوری دارد.

حال به بررسی ازدواج موقت می پردازیم


برچسب‌ها: جهادنکاح
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در چهارشنبه ششم شهریور 1392 و ساعت 9:51 |

امام موسی صدر در آستانه ماه مبارک رمضان در تاریخ ۲۱ اکتبر ۱۹۷۱ (مطابق ۲۹ مهر ۱۳۵۰) پیامی را در استقبال از این ماه ایراد کرده است.
به گزارش نیوز به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، متن این پیام به شرح زیر است:

مؤمنان؛
دگر بار، رمضان مبارک فرا رسیده است؛ با شب‏‌های الهام بخش، روزهای آموزنده و فضای آکنده از شمیم خاطرات و عبرت‌هایش که مایه جدیت و نظم است.
دگر بار، روزه می‌‏‌گیریم، شب زنده‏‌داری می‌‏کنیم، شعایر را دو چندان می‌کنیم و سرانجام عید را با شادمانی و خشنودی جشن می‌گیریم و پس از آن به زندگی عادی باز می‌گردیم. بدین سان سال‏‌ها تکرار و بر حجم خاطرات افزوده می‌شود.
اما بیم آن می‌‏رود که روزه به عادتی بی‌‏روح و شعایر آن به سنت‏‌هایی سرگرم کننده بدل و ماه رمضان از همه معانی اصیلی‌اش تهی شده باشد. با نگاهی سریع در می‌‏یابیم که این مشکل، یعنی مشکل و مسئله روزه و رمضان، مسئله همه عبادات و همه مناسبت‌‏هاست. این آفت به همه عبادات و ایام، راه یافته و اماکن مقدس و شعایر دینی و همه آموزه‏‌های آسمانی را در برگرفته است.
آیا نقش راهبری دین در هدایت آدمی به آخر رسیده است؟ و به آیین‏‌ها و خاطرات و تجمل بدل شده است؟ یا اینکه اساساً آموزه‏‌های دینی برای تخدیر آدمی آمده‏‌اند و از آنجا که سختی‌ها فرا گیرند این آموزه‏‌ها نیز همه زندگی آدمی را فرا گرفته‏‌اند. آیا اکنون که آدمی بر بسیاری از مشکلات و سختی‌‏‌هایش چیره گشته، باید از نقش دین بکاهیم؟

مؤمنان؛
بهتر است پیش از آنکه دیگران از ما بپرسند، ما خود این پرسش دشوار را از خود بکنیم. اما حقیقت این است که این پرسش و پاسخ‌ها پیش‌تر مطرح شده‏‌اند، اما ما آن‌ها را نادیده گرفتیم، بر آن‌ها چشم پوشیدیم و از سخن گفتن درباره آن‌ها روی برتافتیم، تا با واقعیت دلهره‏‌آور و تلخ روبه رو نشویم.

ای مؤمنان؛
آیا در روزه‏‌هامان آثار روزه را می‌‏بینیم؟ و در نمازمان عروج آن را؟ آیا در "فطر" و "قربان" معانی این اعیاد و کارکردشان را حس می‌کنیم؟ آیا شعایر در ما فعل و انفعال و اماکن مقدس در ما اثر دارند؟
آیا در مسجدالاقصی و کلیسای قیامت آن معانی را که بالقوه برای امت‌مان روشن بود، یافته‌ایم.
این‌ها تجارب تلخ و دردآور ما در متن واقعیت تلخ و درد آور ماست. پس بار دگر با نگاهی واقع بینانه، همه‌جانبه و با شجاعت و بینش آموزه‌های دین‌مان را ارزیابی کنیم، شاید راهی نو بپیماییم و در آن‌ها زندگی بدمیم و از هستی خود به دین و آموزه‏‌های والایش ببخشیم تا جایگاه رفیع و فراگیر خود را باز یابد. بگذاریم دین ابعاد وجودی ما را فرا‌تر ببرد و کثرت‌مان را وحدت بخشد و تشتت‌مان را به همدلی بدل کند.

ای مؤمنان؛
هرگاه اندیشه دینی و آموزه‌هایش در همه ابعاد زندگیمان؛ در خانه، در بازار، در دفتر کار، و در عرصه‌های حیات ما حضور داشته باشد، هرگاه حصار‌ها را از احساس دینی در بند در عبادتگا‏ه‌ها، برداریم و بگذاریم این احساس به کلیت حیاتمان راه یابد، به زندگیمان پا نهد، تا اختیار ما به دست او باشد و اثر گذارد و هدایت کند، هر‌گاه به او فرصت دهیم و نخواهیم که با منزوی کردن او از نقشش بکاهیم و او را از میان ببریم، تنها در این صورت است که آثار این گنج گرانمایه را در زندگی و در ساختن تمدن خود می‌بینیم.

مؤمنان؛
روزه ماه رمضان و دیگر عبادات و شعایر دینی تنها فعالیتی جسمانی نیستند، بلکه حرکاتی سرچشمه گرفته از عقل و دل‌اند که به قالب حس در می‌آیند و با آن در می‌‏آمیزند، از همین رو هر‌گاه به دور از دخالت عقل و دل انجام گیرند، اعمالی خشک، کم رنگ و تقلیدگونه‌اند که ما را به خود مشغول می‌کنند، ولی تأثیری نمی‌گذارند.
بر ماست تا در این تجربه تازه و این ماه مبارک و در روزه‏‌اش، عقل و دل را در کنار جسم فعال کنیم. باید تفکر و تأمل کنیم، باید عشق بورزیم و حساس باشیم. باید این عشق و آن تأمل را در متن روزه خود جاری سازیم.
پیامبر فرمودند: «تفکر ساعه خیر من عباده سبعین سنه» (یک ساعت تفکر، بر‌تر از هفتاد سال عبادت است.) امام صادق نیز فرموده‏‌اند: «هل الدین الا الحب؟» (آیا دین جز محبت است؟) این چنین روزه زنده‌ای، سپر آتش است و یکی از ارکان اسلام، مهمانی خداوند است و تکریم انسان. قدر انسان است و قدر او. فقط در این صورت است که رمضان شرایط و فضایی را فراهم می‌کند که در آن انسان گرامی ساخته می‌شود، انسانی که فاتح مکه است و پیروز بدر و سازنده تاریخ. این چنین رمضانی ماه الفت و همدردی با دیگران و فصل فراموشی کینه‏‌ها و اتحاد صفوف است. ماه وحدت کلمه و وحدت دل‏‌ها و ماه رستاخیز دوباره امت است.
این گونه روزه‌داری ماه رمضان نخستین گام در ساختن امت و تاریخ است، تمرینی برای جهاد و آمادگی برای نبرد است، آغاز بازگشت به سوی خداست، به سوی سرزمین مقدس خدا، به سوی قدس. این وعده حق خداوند است و خداوند از وعده‏‌اش تخلف نمی‌‏کند.
خداوند می‌‏فرماید: «ولینصرن اللَّه من ینصره ان اللَّه لقوی عزیز الذین ان مکنا هم فی الارض أقاموا الصلوة و آتو الزکاة وامروا بالمعروف ونهوا عن المنکر و للَّه عاقبة الامور» (حج: ۴۰ و ۴۱)*»

پی نوشت:
*(و قطعاً خدا به کسی که (دین) او را یاری می‌کند، یاری می‌دهد، چرا که خدا سخت نیرومند شکست‌ناپذیر است. ( ۴۰ ) همان کسانی که چون در زمین به آنان توانایی دهیم، نماز برپا می‌دارند و زکات می‌دهند و به کارهای پسندیده وامی‌دارند، و از کارهای ناپسند باز می‌دارند، و فرجام همه کارها از آنِ خداست.)
منبع:
مسیرة الامام السید موسی الصدر، ج ۱۱، ص ۲۷۷۲۷۹، مؤلف: امام موسی صدر، مترجم: مهدی فرخیان


برچسب‌ها: امام موسی‌صدر و ماه رمضان
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و سوم تیر 1392 و ساعت 0:38 |

نگارش جلد سوم شیعه‌شناسی اهل سنت به پایان رسید
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات امام علی(ع) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، از اتمام نگارش مجلد سوم شیعه‌شناسی اهل سنت(مراکز و مصادر آموزشی) خبر داد.
کامیار صداقت ثمرحسینی ضمن اعلام این خبر به خبرنگار آیین واندیشه خبرگزاری فارس گفت: جلد سوم شیعه‌شناسی اهل سنت درباره دانشگاه‌ها و مراکز مخالفان تقریب مذاهب اسلامی نگاشته شده است، بدین صورت که چه کسانی در مخالفت با شیعه و ایرانی در چه مراکزی مشغول به تحصیل هستند، پایان‌نامه می‌نویسند یا تدریس می‌کنند.
وی در ادامه افزود: بین این افراد تعدادی نیز ایرانی هستند البته بیشتر بحث‌ها درباره این بود که مثلا در کشورهایی چون مصر، عربستان و ... چه کسانی شاگرد چه کسانی هستند و چه نوع ارتباطاتی با هم دارند، چرا که بسیاری از ارتباطاتی که اکنون در جهان اسلام شاهدش هستیم، وقایعی است که 30 سال پیش از آن به طور مثال اتفاق افتاده یا برنامه‌ریزی شده است.
صداقت ثمرحسینی یادآور شد: به طور مثال در زمان حافظ اسد و اخوان المسلمین، قطر بسیاری از سوری‌ها را به دانشگاه‌هایش جذب کرد درصورتی که ما شاید تصور کنیم قطر امروز علاقه‌مند به مسایل سوریه شده درحالی که اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم که این اتفاق پیش‌تر افتاده و قطر از سالیان سال پیش افراد یک حکومت دیگر را برای آینده خود پرورش داده است.
وی با اشاره به اینکه در این مجلد از جنبه آموزشی به مباحث نگاه شده و اکنون نگارشش به اتمام رسیده است، گفت: این مهم نیست که ما دقیقاً بگوییم چند مرکز هستند که در زمینه شیعه‌شناسی فعالیت می‌کنند، البته تعداد مراکز در این کتاب شمارش شده اما مهم این است که متوجه باشیم در تاریخ پیدایش سلفیه از ابتدا تا اکنون بزرگترین جابه جایی جمعیتی استاد و دانشجو در کشورهای جهان اسلام در عربستان اتفاق افتاده است.
وی اظهار داشت: شخصیت‌هایی چون علامه میرزا خلیل کمره‌ای، مرحوم آیت‌الله حسن سعیدی تهرانی و دکتر سیدجعفر شهیدی از شخصیت‌هایی‌ هستند که در زمانه خود به خوبی متوجه سیاست‌های عربستان سعودی شدند.
صداقت با تاکید بر اینکه سلفی‌ها به صورت‌های رسمی، جهادی اصلاح طلب، جامی و سروری دسته بندی می‌شوند، گفت: البته سلفیه جهادی عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی جزو گروه‌های زیرزمینی‌اند از این رو حضور دانشگاهی خیلی ندارند اما سلفیه رسمی که مدافع پادشاهی عربستان سعودی است با حمایت آنها نفوذ زیادی در دانشگاه‌های جهان عرب پیدا کرده‌اند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تأکید بر اینکه از این مجموعه کتاب تنها جلد نخست به صورت کلیات منتشر شده و جلد دوم با عنوان «رسانه‌های اینترنتی» در مرحله انتشار است و مجلد چهارم آن نیز «مذاهب و گروه‌های مخالف شیعه» خواهد بود، توضیح داد: این مجموعه کتاب از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منتشر می‌شود.
- See more at:
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920402000319#sthash.p56iLUQW.dpuf
کامیار صداقت ثمرحسینی ضمن اعلام این خبر به خبرنگار آیین واندیشه خبرگزاری فارس گفت: جلد سوم شیعه‌شناسی اهل سنت درباره دانشگاه‌ها و مراکز مخالفان تقریب مذاهب اسلامی نگاشته شده است، بدین صورت که چه کسانی در مخالفت با شیعه و ایرانی در چه مراکزی مشغول به تحصیل هستند، پایان‌نامه می‌نویسند یا تدریس می‌کنند.
وی در ادامه افزود: بین این افراد تعدادی نیز ایرانی هستند البته بیشتر بحث‌ها درباره این بود که مثلا در کشورهایی چون مصر، عربستان و ... چه کسانی شاگرد چه کسانی هستند و چه نوع ارتباطاتی با هم دارند، چرا که بسیاری از ارتباطاتی که اکنون در جهان اسلام شاهدش هستیم، وقایعی است که 30 سال پیش از آن به طور مثال اتفاق افتاده یا برنامه‌ریزی شده است.
صداقت ثمرحسینی یادآور شد: به طور مثال در زمان حافظ اسد و اخوان المسلمین، قطر بسیاری از سوری‌ها را به دانشگاه‌هایش جذب کرد درصورتی که ما شاید تصور کنیم قطر امروز علاقه‌مند به مسایل سوریه شده درحالی که اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم که این اتفاق پیش‌تر افتاده و قطر از سالیان سال پیش افراد یک حکومت دیگر را برای آینده خود پرورش داده است.
وی با اشاره به اینکه در این مجلد از جنبه آموزشی به مباحث نگاه شده و اکنون نگارشش به اتمام رسیده است، گفت: این مهم نیست که ما دقیقاً بگوییم چند مرکز هستند که در زمینه شیعه‌شناسی فعالیت می‌کنند، البته تعداد مراکز در این کتاب شمارش شده اما مهم این است که متوجه باشیم در تاریخ پیدایش سلفیه از ابتدا تا اکنون بزرگترین جابه جایی جمعیتی استاد و دانشجو در کشورهای جهان اسلام در عربستان اتفاق افتاده است.
وی اظهار داشت: شخصیت‌هایی چون علامه میرزا خلیل کمره‌ای، مرحوم آیت‌الله حسن سعیدی تهرانی و دکتر سیدجعفر شهیدی از شخصیت‌هایی‌ هستند که در زمانه خود به خوبی متوجه سیاست‌های عربستان سعودی شدند.
صداقت با تاکید بر اینکه سلفی‌ها به صورت‌های رسمی، جهادی اصلاح طلب، جامی و سروری دسته بندی می‌شوند، گفت: البته سلفیه جهادی عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی جزو گروه‌های زیرزمینی‌اند از این رو حضور دانشگاهی خیلی ندارند اما سلفیه رسمی که مدافع پادشاهی عربستان سعودی است با حمایت آنها نفوذ زیادی در دانشگاه‌های جهان عرب پیدا کرده‌اند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تأکید بر اینکه از این مجموعه کتاب تنها جلد نخست به صورت کلیات منتشر شده و جلد دوم با عنوان «رسانه‌های اینترنتی» در مرحله انتشار است و مجلد چهارم آن نیز «مذاهب و گروه‌های مخالف شیعه» خواهد بود، توضیح داد: این مجموعه کتاب از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منتشر می‌شود.
See more at:
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920402000319#sthash.p56iLUQW.dpuf
کامیار صداقت ثمرحسینی ضمن اعلام این خبر به خبرنگار آیین واندیشه خبرگزاری فارس گفت: جلد سوم شیعه‌شناسی اهل سنت درباره دانشگاه‌ها و مراکز مخالفان تقریب مذاهب اسلامی نگاشته شده است، بدین صورت که چه کسانی در مخالفت با شیعه و ایرانی در چه مراکزی مشغول به تحصیل هستند، پایان‌نامه می‌نویسند یا تدریس می‌کنند.
وی در ادامه افزود: بین این افراد تعدادی نیز ایرانی هستند البته بیشتر بحث‌ها درباره این بود که مثلا در کشورهایی چون مصر، عربستان و ... چه کسانی شاگرد چه کسانی هستند و چه نوع ارتباطاتی با هم دارند، چرا که بسیاری از ارتباطاتی که اکنون در جهان اسلام شاهدش هستیم، وقایعی است که 30 سال پیش از آن به طور مثال اتفاق افتاده یا برنامه‌ریزی شده است.
صداقت ثمرحسینی یادآور شد: به طور مثال در زمان حافظ اسد و اخوان المسلمین، قطر بسیاری از سوری‌ها را به دانشگاه‌هایش جذب کرد درصورتی که ما شاید تصور کنیم قطر امروز علاقه‌مند به مسایل سوریه شده درحالی که اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم که این اتفاق پیش‌تر افتاده و قطر از سالیان سال پیش افراد یک حکومت دیگر را برای آینده خود پرورش داده است.
وی با اشاره به اینکه در این مجلد از جنبه آموزشی به مباحث نگاه شده و اکنون نگارشش به اتمام رسیده است، گفت: این مهم نیست که ما دقیقاً بگوییم چند مرکز هستند که در زمینه شیعه‌شناسی فعالیت می‌کنند، البته تعداد مراکز در این کتاب شمارش شده اما مهم این است که متوجه باشیم در تاریخ پیدایش سلفیه از ابتدا تا اکنون بزرگترین جابه جایی جمعیتی استاد و دانشجو در کشورهای جهان اسلام در عربستان اتفاق افتاده است.
وی اظهار داشت: شخصیت‌هایی چون علامه میرزا خلیل کمره‌ای، مرحوم آیت‌الله حسن سعیدی تهرانی و دکتر سیدجعفر شهیدی از شخصیت‌هایی‌ هستند که در زمانه خود به خوبی متوجه سیاست‌های عربستان سعودی شدند.
صداقت با تاکید بر اینکه سلفی‌ها به صورت‌های رسمی، جهادی اصلاح طلب، جامی و سروری دسته بندی می‌شوند، گفت: البته سلفیه جهادی عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی جزو گروه‌های زیرزمینی‌اند از این رو حضور دانشگاهی خیلی ندارند اما سلفیه رسمی که مدافع پادشاهی عربستان سعودی است با حمایت آنها نفوذ زیادی در دانشگاه‌های جهان عرب پیدا کرده‌اند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تأکید بر اینکه از این مجموعه کتاب تنها جلد نخست به صورت کلیات منتشر شده و جلد دوم با عنوان «رسانه‌های اینترنتی» در مرحله انتشار است و مجلد چهارم آن نیز «مذاهب و گروه‌های مخالف شیعه» خواهد بود، توضیح داد: این مجموعه کتاب از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منتشر می‌شود.
: See more at
 http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920402000319#sthash.p56iLUQW.dpuf


برچسب‌ها: شیعه‌شناسی اهل سنت
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه دهم تیر 1392 و ساعت 11:20 |

دعا کننده برای فرج حضرت مشمول برکات زیر می‌شود:

۱ - اطاعت از امر مولایش کرده است، که فرموده‌اند: و بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که فرج شما در آن است.

۲ - این دعا سبب زیاد شدن نعمت ها می شود.

۳ - اظهار محبت قلبی است.

۴ - نشانه انتظار است.

۵- زنده کردن امر ائمه اطهار علیهم السلام است.

۶ - مایه ناراحتی شیطان لعین است.

۷ - اداء قسمتی از حقوق آن حضرت است (که اداء حق هر صاحب حقی واجب ترین امور است.)

۹ - تعظیم خداوند و دین خداوند است.

۱۰ - حضرت صاحب الزمان علیه السلام در حق دعا کننده دعا می کند.

۱۱ - شفاعت آن حضرت در قیامت شامل حال او می شود.

۱۲ - شفاعت پیامبر ان شاء الله شامل حال او می شود.

۱۳ - این دعا امتثال امر الهی و طلب فضل و عنایت اوست.

۱۴ - مایه استجابت دعا می شود.

۱۵ - اداء اجر رسالت است.

۱۶ - مایه دفع بلاست.

۱۷ - سبب وسعت روزی است ان شاء الله.

۱۸ - باعث آمرزش گناهان می شود.

۱۹ - دعا کننده مشرف به دیدار آن حضرت در بیداری یا خواب می شود.

۲۰ - در زمان ظهور آن حضرت به دنیا رجعت می کند.

۲۱ - از برادران پیامبر صلی الله علیه و آله خواهد بود.

۲۲ - فرج مولای ما حضرت صاحب الزمان علیه السلام زودتر واقع خواهد شد.

۲۳ - سبب پیروزی از پیغمبر و امامان - صلوات الله علیهم اجمعین - می شود.

۲۴ - وفای به عهد و پیمان الهی است.

۲۵ - آثار نیکی به والدین برای دعا کننده فرج حاصل می گردد.

۲۶- فضیلت رعایت و اداء امانت برایش حاصل می شود.

۲۷ - سبب زیاد شدن اشراف نور امام علیه السلام در دل او می گردد.

۲۸ - دعا برای فرج موجب طولانی شدن عمرش خواهد شد ان شاء الله.

۲۹ - موفق به تعاون در کارهای نیک و تقوا می شود.

۳۰ - به نصرت و یاری خداوند و پیروزی بر دشمنان به کمک خداوند توفیق می یابد.

۳۱ - هدایت می شود به نور قرآن مجید.

۳۲ - نزد اصحاب اعراف معروف می گردد.

۳۳ - به ثواب طلب علم نائل می شود ان شاء الله.

۳۴ - از عقوبت های اخروی ان شاء الله در امان می ماند.

۳۵ - در هنگام مرگ به او مژده می رسد و با او به نرمی رفتار می شود.

۳۶ - این دعای برای فرج، اجابت دعوت خدا و رسول صلی الله علیه و آله است.

۳۷ - با امیرالمومنین علیه السلام محشور و در درجه آن حضرت خواهد بود.

۳۸ - محبوب ترین افراد نزد خداوند می گردد.

۳۹ - عزیزترین و گرامی ترین افراد نزد پیامبر صلی الله علیه و آله می شود.

۴۰ - ان شاء الله از اهل بهشت خواهد بود.

۴۱ - دعای پیامبر صلی الله علیه و آله شامل حالش می گردد.

۴۲ -کردارهای بد او به کردارهای خوب تبدیل می شود.

۴۳ - خداوند در عبادت او را تایید فرماید.

۴۴ - ان شاء الله با این دعا عقوبت از اهل زمین دور می شود.

۴۵ - ثواب کمک به مظلوم را دارد.

۴۶ - ثواب احترام به بزرگتر و تواضع نسبت به او را دارد.

۴۷ - پاداش خونخواهی حضرت سیدالشهدا علیه السلام را دارد.

۴۸ - شایستگی دریافت احادیث ائمه اطهار علیهم السلام را می یابد.

۴۹ - نور او برای دیگران نیز [در روز قیامت] درخشان می گردد.

۵۰ - هفتاد هزار نفر از گنهکاران را شفاعت می کند.

۵۱ - دعای امیرالمومنین علیه السلام روز قیامت شاملش می شود.

۵۲ - بی حساب داخل بهشت می شود.

۵۳ - از تشنگی قیامت در امان می ماند.

۵۴ - در بهشت جاودان خواهد بود.

۵۵ - مایه خراش روی ابلیس و مجروح شدن دل اوست.

۵۶ - روز قیامت هدیه های ویژه ای دریافت می دارد.

۵۷ - خداوند عزوجل از خدمتکاران بهشت نصیبش می فرماید.

۵۸ - در سایه گسترده خداوند قرار می گیرد و رحمت بر او نازل می شود مادامی که مشغول آن دعا باشد.

۵۹- پاداش نصیحت مومن را دارد.

۶۰ - مجلسی که در آن برای حضرت قائم - عجل الله تعالی فرجه - دعا شود، محل حضور فرشتگان گردد.

۶۱ - دعا کننده مورد مباهات خداوند قرار می گیرد.

۶۲- فرشتگان برای او طلب آمرزش می کنند.

۶۳ - از نیکان مردم محسوب می گردد.

۶۴ - این دعا اطاعت از اولیای امر است که خداوند اطاعتشان را واجب کرده است.

۶۵ - مایه خرسندی خدای عزوجل می شود

.۶۶ - مایه خشنودی پیامبر می گردد.

۶۷ - این دعا خوشایندترین اعمال نزد خداوند است.

۶۸ - دعاگوی فرج حضرتش از کسانی خواهد بود که خداوند در بهشت به او حکومت دهد ان شاء الله تعالی.

۶۹ - حساب او آسان می گردد.

۷۰ - این دعا برای او در عالم برزخ انیس و مونس مهربانی خواهد بود.

۷۱ - بهترین اعمال است.

۷۲ - باعث دوری غم ها می شود.

۷۳ - دعای هنگام غیبت بهتر از دعای هنگام ظهور است.

۷۴ - فرشتگان درباره دعا کننده دعا می کنند.

۷۵ - دعای حضرت سیدالساجدین علیه السلام - که نکات و فواید متعددی دارد - شامل حالش می شود.

۷۶ - این دعا تمسک به ثقلین (کتاب و عترت) است.

۷۷ - چنگ زدن به ریسمان الهی است.

۷۸ - سبب کامل شدن ایمان است.

۷۹ - مانند ثواب همه بندگان به او می رسد.

۸۰ - این دعا برای فرج از تعظیم شعائر خداوند است.

۸۱ - گوینده این دعا ثواب کسی را دارد که با پیامبر صلی الله علیه و آله شهید شده باشد.

۸۲- ثواب کسی دارد که در زیر پرچم حضرت قائم شهید شده باشد.

۸۳ - ثواب احسان به حضرت صاحب الزمان علیه السلام را دارد.

۸۴ - دعا ثواب گرامی داشتن عالم را دارد.

۸۵ - پاداش گرامی داشتن شخص کریم را دارد.

۸۶ - دعا کننده در میان گروه ائمه اطهار علیهم السلام محشور می شود.

۸۷ - درجات او در بهشت بالا می رود.

۸۸ - از بدی حساب در روز قیامت در امان می ماند.

۸۹ - در روز قیامت به بالاترین درجات شهدا نائل می گردد.

۹۰ - به شفاعت حضرت زهرا سلام الله علیها رستگار می گردد.

جای تاسف است که شخصی از دعا برای فرج آن امام غافل مانده و از این ثواب بسیار که بر دعای آن حضرت مترتب است، محروم بماند .

.......................................................................................................................................................................

فرهنگ نیوزبه نقل ازتبیان: آیت الله سید محمدتقی موسوی اصفهانی در کتاب گران سنگ مکیال المکارم خلاصه آثار و فواید و ویژگی‌هایی را که بر دعا کردن برای تعجیل فرج مترتب است  را بیان می‌کند و ما هم به جهت این که کتاب مکیال المکارم به امر مطاع ولی عصر علیه السلام نوشته شده و کتابی مبارک و پر خیر است، مطالب آن را در بالا نقل کردیم

..........................................................................................................................


برچسب‌ها: دعای فرج
+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه هفتم تیر 1392 و ساعت 9:22 |

چرا   قبله  تغیر   کرد؟

روزی هزار نفر در ایران مسیحی میشوند!؟

آیا اسلام عید نوروز را قبول دارد؟

چرا توبه مرتدّ فطرى پذيرفته نمى شود؟

دلیل ممنوعیت ازدواج غیر مسلمان با مسلمان ؟

چرا وفور نعمت در کشورهای غیر اسلام وجود دارد؟

بین حکم ارتداد و آیه‌ی «لا اکراه فی الدین» تناقض وجود ندارد؟

عده‎اي فقير بودند و از برای بهشت به اسلام روي آوردند؟

چرا ستمگران  غرق نعمتند  و مجازات  نمى بينند؟

چرا اسلام در این عصر (ارتباطات) ظهور نکرد؟

آيا فال نيك و بد واقعيت دارد؟

چرا ملل  فاقد  ايمان زندگى مرفّه دارند؟

اگر روزى همه تقسيم شده پس چرا گروهى گرسنه اند؟

دین چگونه بشریت را نجات میدهد؟

انسان به چیزی که ندارد حریص است. آیا آزادی  بین زن و مرد  بهتر نیست؟

توبه چگونه است؟

چرا خارجی ها در خوشی هستند و ما؟

آیا فقط مسلمانان و شیعیان به بهشت می‌روند؟

آیا صحت دارد که خداوند عده‌ای را به شکل بوزینه و خوک در آورد؟

چرا  مسلمانان دین خود را کامل و ادیان دیگر را ناقص  میدانند؟

هر امتی با دین پیامبر قبلش پس چرا در مسیحیت نماندیم؟

در دنیا شراب حرام در آخرت نهرهای شراب ؟تناقض نیست؟

اسلام دین پیامبر و امام پرستی است و نه خدا پرستی‌!

آیا اسلام با اختلاط جنسیتی در دانشگاه‌ها مخالف است؟

شیعیان چرا به عایشه احترام نمیگذارند؟

آیا کیفر گناهان را در این دنیا میبینیم؟


برچسب‌ها: پاسخ به شبهات
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه سوم تیر 1392 و ساعت 22:58 |

گناه حضرت آدم چه بود؟

تعداد پيامبران چند تاست؟

پيامبران اولوالعزم چه كسانى بودند؟

فرق نبوت، امامت و رسالت چيست؟

فرق بين معجزه ، سِحر و شعبده چیست؟

چرا پیامبران فقط در سفید پوستان بودند؟

سوره عبس مغایر با عصمت پیامبر نیست ؟

فرق معجزه و كارهاى مرتاضان چيست؟آیت الله مکارم

اگر آئين موسى (ع) كامل بود آئين مسيح و اسلام چه ضرورتی داشت؟

معجزات انبیاء در زمانی  بوده  که هیچ امکان ضبطی  نبوده  است؟

آياامكان نسيان وفراموشى درانبياء باعصمت آنان سازگار است؟

علم غیب پیامبر و امامان مخالف بعضی آیات و روایات نیست؟

آيا پيامبر خدا (ايّوب) به بيمارى نفرت انگيز مبتلا شد؟

فرق آگاهى انبياء از غيب مرتاضان چيست؟

چرا پيامبران از منطقه خاصّى برخاستند؟

ازدواج فرزندان آدم چگونه بوده است؟

آيا عصمت انبياء جنبه جبرى دارد؟

آیا انسان با این عقلش نیازی به دین دارد؟

دین برای پر کردن خلاء وجودی انسان ساخته شده!؟

هر دینی مربوط به زمان خودش است و مدت انقضایی دارد!

چرا ازدواج برادر و خواهر ممنوع است ولی فرزندان آدم با هم ازدواج کردند؟

چرا در هیچ دینی به ویژه اسلام ، اجازه‌ی  ازدواج  با  غیر دین خود  را نمی دهد؟


برچسب‌ها: پاسخ به شبهات
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه سوم تیر 1392 و ساعت 22:54 |
به نقل از وبلاگ ارزشمند لبگزه

این سوال از سوی خانمی محترم به بخش مشاوره‌ی مذهبی مجله‌ی خانواده رسیده بود: آیا عمو و دایی من، به دخترم که به سن تکلیف رسیده است محرم هستند یا نه؟
البته پاسخ سوال ایشان مثبت است؛ اما به دلیل اینکه موضوع محرمیت، یکی از موضوعات مبتلابه مردم و بسیار مورد سوال خانواده‌هاست، توضیح بیشتری در این زمینه می‌دهم:

بر اساس آیه‌ی 23 سوره‌ی نساء، هفت دسته از زنان با هفت دسته از مردان محرم هستند و نتیجه‌اش این است که ازدواج آنان با یکدیگر نیز حرام است. این هفت دسته عبارتند از:
1- مادر: چه مادر بی­واسطه‌ی انسان باشد و چه مادر با واسطه، یعنی مادر پدر و یا مادر مادر و مادران آنها، هرچقدر هم که این ستون بالا برود. پس هر زنی با پسران و نوه­هایش (پسران پسر و پسران دختر) و نیز با هر مردی ­که­ریشه‌ی ­ولادتش ـ با­واسطه یا بی­واسطه ـ به او منتهی می­شود محرم است و ازدواجشان با یکدیگر حرام است.
2-دختر: دختر و دختر دختر و همینطور دختر پسر انسان، هرچقدر هم که این ستون به پایین برود، بر او حرام هستند. بنابراین هر زنی که ریشه‌ی ولادتش ـ با­واسطه یا بی­واسطه ـ به انسان منتهی شود، چه آن واسطه مذکر باشد و چه مؤنث، بر او حرام است.
3- خواهر: اعم از اینکه از خواهر تنی انسان باشد یا تنها از ناحیه‌ی یکی از پدر یا مادر باشد.
4- عمه: اعم از اینکه خواهر تنی پدر انسان باشد یا تنها از ناحیه‌ی یکی از پدر یا مادر پدر باشد. و همین‌طور عمه‌ی پدر و عمه‌ی مادر و عمه‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، هرچقدر هم که این ستون بالا برود بر انسان حرام‌اند.
5- خاله­: اعم از اینکه خواهر تنی مادر باشد یا تنها از ناحیه‌ی یکی از پدر یا مادر مادر باشد. و همین‌طور است حکم خاله‌ی پدر و خاله‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها تا هرچقدر که این ستون بالا برود.
6- دختر برادر: اعم از اینکه برادر تنی باشد یا تنها از ناحیه‌ی یکی از پدر یا مادر انسان باشد. و همین‌طور هر زنی که ریشه‌ی ولادتش به برادر بر گردد، تا هرچقدر هم که این ستون به پایین برود.
7- دختر خواهر: اعم از اینکه خواهر تنی انسان باشد یا نتها از ناحیه‌ی یکی از پدر یا مادر او باشد. و همین‌طور هر زنی که ریشه‌ی ولادتش به خواهر انسان بر گردد، تا هرچقدر هم که این ستون به پایین برود.

البته این هفت گروه، خویشاوندان نسبی هستند و آیه‌ی مذکور، حرمت بعضی از خویشاوندان سببی را نیز بیان کرده است. این نوع خویشاوندی، بر پایه‌ی زناشوئی و ازدواج است که بین هرکدام از زن و شوهر با بستگان همسرشان صورت می‌گیرد و در بعضی از سطوح آن، درست مانند خویشاوندی نسبی، حرمت زناشوئی به وجود می‌آید.

کسانی که ازدواج با آنان در اثر خویشاوندی سببی ممنوع است، بر دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته‌ی اول، کسانی که در اصل، با هم محرم نیستند؛ اما در اثر ازدواج در میان اطرافیان، با انسان محرم شده‌اند و در نتیجه ازدواج  آنان با همدیگر برای همیشه ممنوع است. افراد این دسته عبارتند از:
1- مادر و مادربزرگ‌های زن بر شوهر، چه مادربزرگ‌های پدری او باشند و چه مادری؛ تا هرچقدر هم که این ستون به بالا برود.
2- پدر و پدربزرگ‌های شوهر بر زن، چه پدربزرگ‌های پدری او باشند و چه مادری؛ تا هرچقدر هم که این ستون به بالا برود.
3- زنی که سابقاً همسر پدر انسان یا همسر یکی از پدربزرگ‌های او یا همسر پسر یا یکی از نواده‌های او بوده است.
4- دختر همسر مرد از شوهر قبلی‌اش، مشروط بر اینکه بین زن و شوهر زناشوئی (دخول) واقع شده باشد؛ وگرنه اگر کسی با زنی که دختری از شوهر سابقش دارد ازدواج کند، تا وقتی که بین این دو زناشویی صورت نگرفته باشد، آن دختر بر مرد حرام نیست. بنابراین چنانچه آن مرد، مادر آن دختر را طلاق دهد می‌تواند با او ازدواج کند.
دسته‌ی دوم، کسانی که ازدواج با آنان حرمت همیشگی ندارد؛ بلکه با تحقق شرایطی، آن حرمت برداشته و تبدیل به جواز می‌شود. اینان با انسان محرم نیستند و ازدواجشان هم تا وقتی که شرایط مزبور محقق نشده اشکال دارد؛ و در صورت برطرف شدن مانع و تحقق شرایط مزبور اشکالی ندارد. افراد این دسته عبارتند از:
1- خواهر همسر: ازدواج همزمان با دو خواهر ممنوع است؛ اگر چه موقت باشد. بنابراین در صورت جدا شدن از همسر یا فوت او، ازدواج با خواهر وی جایز می شود.
2- دختر خواهر یا دختر برادر همسر: هیچ کس نمی تواند با دختر برادر و یا دختر خواهر همسر خود ازدواج کند مگر با اجازه‌ی همسر.

نکته‌ی پایانی ـ هرچند امروزه خیلی مبتلابه مردم نیست، اما تذکرش مفید است ـ موضوع رضاع و شیرخوارگی است که بر اساس معارف و احکام دینی ما، موجب محرمیت بین طفل شیرخوار و دایه‌ی او می‌شود. دایه، طی شرایطی که اینجا جای تفصیل آن نیست، حکم مادر شیرخوار را پیدا می‌کند و ضمن آنکه به هم محرم می‌شوند، اطرافیان آنان نیز تحت تاثیر این خویشاوندی رضاعی (همشیری) قرار می‌گیرند و درست مانند خویشاوندی نسبی، با هم محرم می‌شوند و ازدواجشان با یکدیگر دچار اشکال و حرمت می‌گردد.


برچسب‌ها: محرمیت ها و حرمت ها
+ نوشته شده توسط بذرافشان در شنبه یکم تیر 1392 و ساعت 23:56 |
امام رضا(ع) در کلامی شریف و البته طولانی از امام سجاد‌(ع) نقل می‌فرمایند: اگر دیدید کسی اهل نماز و روزه است، گناه نمی‌کند و کارهای خوب هم انجام می‌دهد، عجله نکن، گولش را نخور، ممکن است عُرضۀ گناه کردن نداشته باشد.

بعد می‌فرماید: اگر کسی عرضۀ گناه کردن داشت، اما گناه نمی‌کرد، آرام باش، فریب نخور، ممکن است گناهی را ترک می‌کند، اما مرتکب گناه دیگری می‌شود. زیرا شهوات مردم مختلف است؛ یکی شهوت مال دارد، اما شهوت جنسی ندارد، یکی شهوت جنسی دارد، اما حرام نمی‌خورد.

سپس می‌فرماید: اگر کسی هیچ گناهی نکرد، عجله نکن، گولش را نخور، ممکن است عقل درست و حسابی نداشته باشد. بعد می‌فرماید: اگر کسی عقل درست و حسابی هم داشت، فریب نخور، ببین آیا هوای نفسش مسلط بر عقلش است، یا عقلش مسلط بر هوای نفس است؟

حضرت در انتهای بحث مثال می‌زند و می‌فرماید: مانند کسی که حبّ‌مقام دارد، یک دفعه‌ای با یک هوس و هوای حبّ‌مقام، کلّ مراتب ایمانی قبلش را نابود می‌کند. حدیث عجیبی است. امام علیه‌السّلام در ادامه می‌فرماید وقتی به چنین آدمی می‌گویی: «إتَّقِ الله»؛ از خدا بترس، ناراحت می‌شود. «اَخَذَتهُ العِزَّة»؛ به غرورش برمی‌خورد، می‌گوید «به من می‌گویی با تقوا باشم؟ تا حالا کسی از من گناه ندیده.» بعد امام(ع) می‌فرماید: اینها دیگر آدم هم نمی‌شوند و دچار لعن خداوند می‌شوند.( وسائل الشیعه، ج 8، ص 317)


برچسب‌ها: شناخت افراد در نگاه امام رضا, ع
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت 1392 و ساعت 17:26 |
پرسش پاسخ اجمالی
۱. ریشه شكل‌گیری بیداری اسلامی چیست؟ - احیای عزت و كرامت انسانی، در سايه‌ى اسلام
۲. چرا قيام‌های منطقه، اسلامی هستند؟ - ملتهای مسلمان عدالت، آزادى، مردم‌سالارى را در اسلام می بینند و نه در مكاتب ديگر
۳. راهبرد دشمن در برابر بیداری اسلامی چیست؟ - ايجاد اختلاف بین مسلمانان
- مصادره انقلابها
- شبيه‌سازى انقلاب‌ها در ایران و سوریه
- سلب مرجعیت فكری علما و تراشیدن مراجع فكری جدید
۴. انقلاب‌های منطقه بر چه اصولی متكی است؟ - احياء و تجديد عزت و كرامت ملى، ايستادگى در برابر نفوذ و سلطه، برافراشتن پرچم اسلام
۵. نقش خواص در هدایت جریان بیداری اسلامی چیست؟ - ايجاد فكر، گفتمان و جريان فكرى در جوامع
۶. بیداری اسلامی از نظر تاریخی برای ما چه اهمیتی دارد؟ - مسيرى كه ما حركت ميكنيم، مسيرى است كه ميتواند تاريخ جهان  و هندسه سیاسی دنیا را متحول كند
۷. ارتباط جنبش وال استریت با بیداری اسلامی چیست؟ - الهام گرفتن جوانان وال‌استریت از جوانان مصر و تونس و الهام‌گرفتن آن‌ها از مجاهدان حزب‌الله و حماس
۸. آیا انقلاب‌های منطقه توطئه‌ای امریكایی است؟ - عنصری بهتر از مبارك و بن علی برای امریكا وجود نداشت
امریكا‌یی‌ها كاری نمی‌كنند كه مردم به صحنه بیایند
۹. مردم يا احزاب، كداميك مهمترند؟ - مهمترين عنصر در اين انقلابها، حضور واقعى و عمومى مردم در صحنه‌ى مبارزه و جهاد است
۱۰. مهم‌ترین اولویت انقلابهای پیروز شده چیست؟ - نظام‌سازى بر اساس اصول اسلامی
۱۱. درستی مسیر نهضت‌های اسلامی چگونه باید فهمید؟ - درستى مسير نهضتهاى بيدارى اسلامى را باید در موضعگيرى آنان در قبال مسئله‌‌ى فلسطين جستجو كرد
۱۲. چشم انداز پیش روی بیداری اسلامی چیست؟ - هدف نهائى نميتواند چيزى كمتر از «ايجاد تمدن درخشان اسلامى» باشد
۱۳. نقش انقلاب اسلامی در شكل‌گیری بیداری اسلامی چه بوده است؟ - نمایش امكان پذیری تشكیل حكومت دینی و پیشرفت علمی و اقتصادی و سیاسی در سایه آن به مسلمانان
۱۴. ارتباط پیشنهاد مذاكره با ایران از طرف امریكا و حوادث بیداری اسلامی چیست؟ - غرض امریكا نااميد كردن ملتهاى سربرافراشته‌ى مسلمان است
۱۵. تجربیات انقلاب اسلامی ایران كه می‌تواند به نهضت اسلامی كشورهای دیگر كمك كند چیست؟ - توكل به خداوند و اعتماد و حسن ظن به وعده‌هاى مؤكد نصرت الهى، بازخوانى دائمى اصول انقلاب
۱۶. سیاست ایران در قبال نهضت‌های بیداری اسلامی چیست؟ - اعلام اعتقاد و التزام به قيام ملتها، وحدت، برادرى مسلمين  و جهاد اسلامى
۱۷. آیا تحولات سوریه انقلاب است؟ - واقعیت سوریه جنگ نیابتی علیه محور مقاومت و به نفع رژیم صهیونیستی است
۱۸. راه حل ایران برای مسئله سوریه چیست؟ - ما طرفدار ملت سوريه و مخالف هرگونه تحريك و دخالت خارجى در آن كشوريم
- هرگونه اصلاح در سوریه بايد به‌وسيله‌ى خود ملت و با روشهاى ملی باشد
- ارسال سلاح به  گروه‌های بی‌مسئولیت متوقف شود
۱۹. آیا ایران در پی صدور الگوی ولایت فقیه است؟ - این دروغ‌ها سی‌سال است كه در پی جدا كردن ملت ایران از دیگر ملت‌ها است
۲۰. آیا حمایت ایران از انقلاب مردم بحرین حمایتی شیعی است؟ - بزرگترين خدمت به دشمنان امت اسلامى است كه حركت عمومىِ ضد استبدادى يك ملت را حمل كنند به دعواى شيعه و سنى

برچسب‌ها: رهبر انقلاب و بیداری اسلامی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت 1392 و ساعت 17:1 |

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی:www.noorihamedani.com
رساله عملیه ، زندگی نامه ، دسترسی به متن دروس فقهی اصولی و آثار منتشره معظم له ، طرح پرسش های فقهی و احکام 
آیت الله جعفر سبحانی:www.Tohid.ir
دسترسی به منابع تمام متن آثارمنتشره ، پاسخ به پرسش ها و استفتائات، پاسخ به شبهات ، کتابخانه دیجیتال و... 
آیت الله جناتی:www.Jannati.com
دسترسی به رساله عملیه، آثار منتشره ، فایل های درس خارج، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله حسین وحید خراسانی:www.Vahid-khorasani.ir    
دسترسی به منابع تمام متن آثارمنتشره ، پاسخ به پرسش ها و استفتائات، پاسخ به شبهات و... 
آیت الله حسینی مظاهری اصفهانی:www.Mazaheri.ir
تالیفات ، توضیح المسائل، مناسک حج، استفتائات از ،سوالات شرعی و ... 
آیت الله حسینی نسب:www.hoseini.org
 دروس فقه واصول ، متن تالیفات ، پرسش وپاسخ، اطلاع رسانی وارتباطات و.... 
آیت الله خوانساری:www.Khansari.ir
 رساله عملیه ، مناسک حج.زندگی نامه،.فایل های درس خارج، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله دستغیب:www.Dastgheib.ir
آثار و تالیفات، اطلاع رسانی وارتباطات 
آیت الله دوزدوزانی: www.Dozdozani.com
دسترسی به رساله عملیه، آثار منتشره ، زندگی نامه ، مناسک حج..فایل های درس خارج، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله رحیمی آزاد:www.Rahimi-azad.org
دسترسی به آثار، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ ، رساله عملیه ، مناسک حج..فایل های درس خارج و... 
آیت الله روحانی:www.Rohani.ir
دسترسی به آثار، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و... 
آیت الله سبحانی: http://www.Tohid.ir
تالیفات، اخبارواطلاعات، پاسخ به شبهات، کتابخانه دیجیتال و..... 
آیت الله سید ابوالقاسم خویی:www.Alkhoei.net
دسترسی به آثار منتشره ، زندگی نامه و..... 
آیت الله سید روح الله الموسوی الخمینی:www.Imam-khomeini.com
دسترسی به آثار، زندگی نامه ، بیانات و.... 
آیت الله سید صادق شیرازی:www.Shirazi.ir
زندگي نامه ، رساله عملیه، تاليفات ، پيام هاي صادر ه ، پاسخ به پرسش هاي فقهی  مخاطبان سايت 
 آیت الله سید علی میلانی:www.al-milani.net
دسترسی به آثار منتشره ، زندگی نامه ، نقدوبررسی شبهات وپرسش وپاسخ و...... 
آیت الله سید محمد تقی مدرسی:www.Almodarresi.com
دسترسی به آثار منتشره ، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و..... 
آیت الله سید محمد حسین شاهرودی:www.Shahrodi.org
رساله عملیه، آثار منتشره، رساله مغتربین ، پرسش وپاسخ های فقهی و... 
آیت الله سید محمد سعید طباطبایی حکیم:www.Alhakeem.com
دسترسی به رساله عملیه، آثار، اخبار،  پرسش وپاسخ و... 
آیت الله سید محمد علی شیرازی:www.Shirazi-sa.ir
زندگي نامه ، رساله عملیه، تاليفات ، پيام هاي صادر ه ، پاسخ به پرسش هاي فقهی  مخاطبان سايت 
آیت الله سیدمحمدصادق روحانی: http://ar.rohani.ir/
فقه الصادق، تالیفات فارسی، تالیفات عربی، مصطلحات الشرعیه و.... 
آیت الله سیدمحمدطباطبایی حکیم:http://www.alhakeem.com
 دسترسی به آثارمنتشره ، بیانات، پرسش و پاسخ و استفتائات، و... 
آیت الله سیدمحمودهاشمی شاهرودی: http://hashemishahroudi.org
دروس خارج فقه واصول، زندگی نامه ، رساله عملیه واستفتائات و...... 
آیت الله سیستانی: http://www.sistani.org
دسترسی به آثارمنتشره ، بیانات، پاسخ به پرسش ها و استفتائات، و... 
آیت الله شبیری: http://zanjani.almaktab.ir
متن درس خارج، زندگی نامه، رساله عملیه و..... 
آیت الله عبدالله جوادی آملی:www.Esraco.net
دسترسی به رساله عملیه، آثار منتشره ، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ، اطلاع رسانی وارتباطات موسسه اسراء و.... 
آیت الله عزالدین حسینی زنجانی:www.Alzanjani.ir
دسترسی به آثار منتشره ، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله علامه نوری:www.Allamenoori.org
دسترسی به آثار منتشره ، زندگی نامه و..... 
آیت الله علوی گرگانی:www.Gorgani.ir
دسترسی به رساله عملیه، آثار منتشره ، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله علی صافی گلپایگانی:www.Alisafi.ir
دسترسی به رساله عملیه، آثار، اخبار، پرسش وپاسخ و  
آیت الله فاضل : http://www.markazfeqhi.com
مجموعه آثار تولیدی مرکزفقهی ائمه اطهار، کتابخانه ، پرسش وپاسخ و..... 
آیت الله گرامی:www.Ayat-gerami.ir
دسترسی به رساله عملیه، آثار منتشره ، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله مبشرکاشانی:http://www.mobasher.org
 رساله عملیه ، مناسک حج..فایل های درس خارج، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله مجتبی تهرانی:http://www.mojtabatehrani.ir
 مناسک حج. رساله عملیه.فایل های صوتی درس خارج  و.... 
آیت الله محسنی:www.Mohseni.af/
تالیفات،توضیح المسائل، مناسک حج، استفتائات ،سوالات شرعی و ... 
آیت الله محمد تقی بهجت فومنی:www.Bahjat.org
دسترسی به آثار منتشره ، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و..... 
آیت الله محمد شجاعی: http://shojaee.org/shojaee
آثاروتالیفات، کتابخانه ، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله محمد فاضل لنکرانی:www.Lankarani.net
دسترسی به رساله عملیه، آثار منتشره ، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله محمدجوادفاضل:http://www.fazellankarani.com
دروس فقه واصول، مقالات، کتابخانه ، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله مدرسی: http://www.almodarresi.com
رساله عملیه ، مناسک حج..فایل های درس خارج، پرسش وپاسخ و.... 
 آیت الله مدنی تبریزی: http://www.Madani.sub.ir
رساله عملیه ، مناسک حج..فایل های درس خارج، پرسش وپاسخ و.... 
 آیت الله مصباح یزدی: http://mesbahyazdi.ir
مقالات، تالیفات ، زندگی نامه، پرسش وپاسخ ، اطلاع رسانی وارتباطات و.... 
آیت الله مفتی الشیعه:www.Moftialshia.ir
تالیفات ، توضیح المسائل، مناسک حج، استفتائات ،سوالات شرعی و ... 
آیت الله ملکوتی:www.Malakouti.org
تالیفات ، توضیح المسائل، مناسک حج، استفتائات ،سوالات شرعی و ... 
آیت الله هادوي تهراني:www.Dr-hadavi.ir
 بانک مقالات  و آثارمنتشره ، پرسش و پاسخ و... 
پایگاه اطلاع رسانی مرجعیت شیعه : www.marjaeyat.com
 اطلاع رسانی وارتباطات ، زندگینامه، آثار، بیانیه ها، توضیح المسائل، بانک صوتی تصویری، تماس با دفاتر مراجع، استفتائات و پیوند به پایگاه های32 تن از مراجع وفقها 
آیت الله العظمی سید علی خامنه ای:      www.wilayah.org / www.khamenei.ir
دسترسی به متن وصوت بیانات به صورت نموداری ومتن کامل، پاسخ به پرسش ها و استفتائات،اطلاع رسانی وارتباطات و... 
آیت الله العظمی سید علی سیستانی:www.sistani.org
زندگي نامه ، رساله ، تاليفات ، پيام هاي صادر ه ، پرسش و پاسخ 
آیت الله العظمی عبدالکریم موسوی اردبیلی:www.ardebili.com
دسترسی به رساله عملیه، آثار منتشره ، زندگی نامه ، پرسش وپاسخ و.... 
آیت الله العظمی میزرا جواد تبریزی:www.tabrizi.org
دسترسی به منابع تمام متن، پاسخ به پرسش ها و استفتائات و.... 
آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی:www.makarem.ir
تالیفات ، توضیح المسائل، مناسک حج، استفتائات از آیت الله مکارم شیرازی ،سوالات شرعی و ... 


برچسب‌ها: سایت های علماومراجع
+ نوشته شده توسط بذرافشان در چهارشنبه چهارم اردیبهشت 1392 و ساعت 12:10 |

واژه‏های «شفع» و «شفاعت»، هر دو مصدر و به معنای انضمام چیزی به چیزی هستند. راغب می‏گوید: «اشفع ضمّ شئٍ اًّلی مثله»؛ «شفع، ضمیمه کردن چیزی است به چیز دیگر».{1} در أقرب الموارد آمده است: «شفع العدد صّیَّره زوجاً»؛ عدد را شفع کرد، یعنی آن را زوج کرد».{2}
ظاهراً شفاعت را از آن جهت شفاعت می‏گویند که شفیع، خواهش خویش را به ایمان و عمل ناقص شخصی منضم می‏کند و هر دو، مجموعاً نزد خدا اثر می‏کند؛ با در نظر گرفتن این نکته که انگیزاننده شفیع، خداست و اوست که دستور داده است که شفیع چنین خواهشی را مطرح کند.{3}
شفاعتی که در منابع دینی به مثابه یکی از مظاهر بزرگ رحمت الهی مطرح است، دو گونه است:
1. شفاعت رهبری
آن‏گونه که از منابع دینی برمی‏آید، در قیامت، نه تنها اعمال و عقاید و کردارهای انسان، تجسّم و تمثل پیدا می‏کنند و حقیقتِ عینی آنها پدیدار می‏شود، بلکه «روابط» انسان‏ها نیز مجسم می‏گردد و تمام روابط معنوی‏ای که در این جهان میان مردم برقرار است، در آن جهان صورت عینی و ملکوتی پیدا می‏کنند. زمانی که یک انسان، سبب هدایت انسانی دیگر می‏گردد، رابطه رهبری و پیروی در میان آنان در رستاخیز، به صورت عینی در می‏آید و هادی به صورت پیشوا و امام، و شخص هدایت یافته به صورت پیرو و مأموم ظاهر می‏شود. شفاعت در گمراه ساختن و اغوا نیز همین‏گونه است. قرآن می‏فرماید: «یَوْمَ نَدْعُوا کُلُّ أُنْاسٍ بِاًِّمَامِهِم»؛ «روزی که هر گروهی را با پیشوایشان فرا می‏خوانیم».{4} یعنی در روز قیامت، هر کس با پیشوای خویش و همان کسی که در عمل، راهنما و الگوی او بوده است، محشور می‏گردد.
در قلمرو شفاعت، سلسله مراتب کاملاً محفوظ می‏ماند؛ بدین نحو که رسول اکرم(ص) شفیع امیرمؤمنان(ع) و حضرت زهرا(س) و آنها شفیع امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) و هر امامی شفیع امام دیگر و شفیع شاگردان و پیروان خویش می‏گردد. پیروِ امامان، عالمان دینی نیز از کسانی را که در دنیا از تعلیم و تربیت خود برخوردار کرده‏اند، شفاعت می‏کنند و بدین گونه سلسله‏ای مرتبط و پر انشعاب به وجود می‏آید که گروه‏های کوچک به گروه‏های بزرگ‏تر می‏پیوندند و در رأس سلسله، حضرت رسول اکرم(ص) قرار دارد:
او شفیع است این جهان و آن جهان‏این جهان در دین و آن جا در جنان
این جهان گوید که تو رهشان نماآن جهان گوید که تو مه‏شان نما
پیشه‏اش اندر ظهور و در کمون‏اًِّهدِ قَومی أَنَّهم لا یعلمون
بنابر روایات، امام حسین(ع) از عده بسیاری شفاعت می‏کند. علتش این است که در این جهان، مکتب امام حسین(ع) بیش از هر مکتبی دیگر، موجب احیای دین و هدایت مردم شده است.{5}
پیشوایان دینی از نوع دوم شفاعت نیز برخوردارند که آن را توضیح خواهیم داد.
2. شفاعت برای مغفرت و بخشودگی گناهان
یکی از اشکالاتی که درباره این نوع شفاعت وارد شده، این است که می‏گویند: شفاعت موجب تجرّی به گناه و تشویق برای ارتکاب آن می‏شود.
باید دانست که شفاعت تنها ایجاد امیدواری می‏کند و انسان را از در افتادن به ورطه یأس باز می‏دارد.
قرآن کریم می‏فرماید: «فَلا یَأمَنُ مَکْرَ الله اِلاّ الْقَوْمُ الْخاسِرُونَ»;{6} «از مکر الهی ایمن نیستند، مگر افراد زیان‏کار. نیز می‏فرماید: «اِنَّهُ لا یایْئَسُ مِنْ رَوْحِ الله اِلاّ الْقَوْمُ الْکافِروُنَ»؛ «از رحمت الهی تنها گروه کافران ناامید می‏شوند».{7}
بنابراین، نه می‏توان از مکر الهی ایمن بود و نه از رحمت او مأیوس؛ زیرا هر دو از گناهان کبیره‏اند. مؤمن معتدل، کسی است که که پیوسته میان خوف و رجا باشد و اعتقاد به شفاعت، تنها باعث رجا و امیدواری او است.
افزون بر این، شفاعت فقط در صورتی به گناهکار جرأت و جسارت می‏دهد که به طور مشخص، روشن باشد که شامل چه افرادی و نسبت به چه گناهانی است؛ در حالی که این مطلب به طور مشخص بیان نگردیده است.
اگر شفاعت موجب تجرّی گردد، باید گفت صفات غفور و رحیم خداوند نیز همین اثر را دارد؛ در حالی که هیچ کس رحمت و مغفرت بی‏کران الهی را موجب تشویق به گناه نمی‏داند.
همان‏گونه که نمی‏توان گفت وجود دکتر و دارو و عمل جراحی، موجب آن است که ما عمداً شکم خویش را پاره کنیم و یا پای خویش را بشکنیم؛ شفاعت نیز انسان را به گناه وا نمی‏دارد؛ بلکه فقط بر امید ما به فضل الهی می‏افزاید.
پی نوشتها:
[1].مفردات راغب، ص 270، ذیل ماده شفع.
[2].أقرب الموارد، سعید الجوری الشرتونی، ج 1، ذیل ماده شفع، ص 599، (المؤسسْ الجامعیه للدراسْ الاسلامیه).
[3].قاموس القرآن، علی‏اکبر قرشی، ج 4، ص49، ذیل ماده شفع (انتشارات دارالکتب الاسلامیه، طهران 1367).
[4].سوره اسرأ، آیه 71.
[5].ر.ک: عدل الهی، شهید مطهری، ص 246، مجموعه آثار مطهری، ج 1، عدل الهی، شفاعت، ص 253 - 250.
[6].سوره اعراف، آیه 99.
[7].سوره یوسف، آیه 87.

http://alikt.mihanblog.com/post/12


برچسب‌ها: شفاعت, پاسخ به شبهات
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و پنجم فروردین 1392 و ساعت 22:16 |

امام خامنه اي (مدظله العالي) :‌

وقتى انس با قرآن پيدا شد، مجال تدبر و تأمل و تفكر در معارف قرآن به دست خواهد آمد. قرآن را نميشود سرسرى خواند و گذشت؛ قرآن احتياج دارد به تدبر، تكيه‌ى بر روى هر كلمه‌اى از كلمات و هر تركيبى از تركيبهاى كلامى و لفظى. انسان هرچه بيشتر تدبر كند، تأمل كند، انس بيشترى پيدا كند، بهره‌ى بيشترى خواهد برد؛

روز اول - شش خصوصیت متقین در قرآن

روز دوم - تقوا، هدف واجب‌شدن روزه ماه رمضان

روز سوم - رمز پیروزی مسلمانان صدر اسلام

روز چهارم - خودسازی

روز پنجم - تأثیر تقصیرهای شخصی و اجتماعی

روز ششم - انصاف و اعتدال، شرط تقوا

روز هفتم - همه كار‌ها مقدمه كسب رضای الهی

روز هشتم - تعادل نگاه اسلام به دنیا و آخرت

روز نهم - ذكر، مانع وسوسه شیطان

روز دهم - وحدت اسلامی

روز یازدهم - لزوم استغفار دائمی

روز دوازدهم | استقامت در راه

سیزدهم - بصیرت و زندگی اجتماعی پیچیده امروز

روز چهاردهم - حیات طیبه

روز پانزدهم - سنت امداد الهی

روز شانزدهم - اهمیت نماز در نظام جمهوری اسلامی

روز هفدهم - نصرت الهی، وعده ملموس خداوند در انقلاب اسلامی

روز هجدهم - اساس حكومت اسلامی

روز نوزدهم - تسلیم، حقیقت ایمان

روز بیستم - آفات غرور

روز بیست و یكم - منجر شدن لغزش‌های فردی به نفاق

روز بیست و دوم - ذكر، مقدمه تكامل فردی و اجتماعی

روز بیست و چهارم | استقامت؛ شرط پیروزی

روز بیست و پنجم | عاقبت خوب

روز بیست و ششم | شیوه برخورد جامعه اسلامی با مؤمنان و كافران

روز بیست و هفتم | اقامه عدالت اجتماعی

روز بیست و هشتم | تعلیم و تزكیه؛ وظیفه اصلی پیغمبر

روز بیست و نهم | قیامت؛ روز پاسخگویی

+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه بیست و هشتم دی 1391 و ساعت 0:5 |

 1. مجموعه پرسشهای اعتقادی از استاد حسینی میلانی و پاسخهای ایشان
 2. مجموعه پرسش و پاسخهای توحیدی
 3. مجموعه پرسش و پاسخهای نبوی
 4. مجموعه پرسش و پاسخهای امامی
 5. مجموعه پرسش و پاسخ پیرامون مباحث کلی وجود و معرفت شناسی
 6. پرسش و پاسخهای خداشناسی
 7. پرسش و پاسخهای امام شناسی
 8. پرسش و پاسخ پیرامون مسائل جدید کلامی
 9. پرسش و پاسخ پیرامون کلیات آشنائی با علم کلام 
 10. پرسش و پاسخ پیرامون کلام قدیم
 11. پرسش و پاسخ پیرامون کلام جدید
 12. پرسمان خداشناسی
 13. پرسش و پاسخهای پیامبر شناسی
 14. پرسمان امام شناسی
 15. پرسمان مهدویت و امام زمان عج
 16. پرسمان معاد شناسی
 17. پرسمان فرق و مذاهب
 18. پرسشهایی پیرامون خداوند ، پیامبران ، امامان، دین و جهان پس از مرگ
 19. پاسخ جوان شیعی به پرسش های اعتقادی وهابیان
 20. پرسش و پاسخ فلسفی


برچسب‌ها: پاسخ به شبهات
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه هجدهم دی 1391 و ساعت 16:34 |

یک روز یه ترکه...

اسمش ستارخان بود، شاید هم باقرخان.. ؛ خیلی شجاع بود، خیلی نترس.. ؛

یکه و تنها از پس ارتش حکومت مرکزی براومد، جونش رو گذاشت کف دستش و سرباز راه مشروطیت و آزادی شد، فداکاری کرد، برای ایران، برای من و تو، برای اینکه ما تو این مملکت آزاد زندگی کنیم

یه روز یه رشتیه..

اسمش میرزا کوچک خان بود، میرزا کوچک خان جنگلی؛

برای مهار کردن گاو وحشی قدرت مطلق شاه تلاش کرد، برای اینکه کسی تو این مملکت ادعای خدایی نکنه؛

اونقدر جنگید تا جونش رو فدای سرزمینش کرد.

یه روز یه لره...

اسمش کریم خان زند بود، موسس سلسله زندیه؛

ساده زیست، نیک سیرت و عدالت پرور بود و تا ممکن می شد از شدت عمل احتراز می کرد

یه روز یه قزوینی یه...

به نام علامه دهخدا ؛

از لحاظ اخلاقی بسیار منحصر بفرد بود و دیوان پارسی بسیار خوبی برای ما بر جا نهاد

یه روز ما همه با هم بودیم...، ترک و رشتی و لر و اصفهانی

تا اینکه یه عده رمز دوستی ما رو کشف کردند و قفل دوستی ما رو شکستند... ؛

حالا دیگه ما برای هم جوک می سازیم، به همدیگه می خندیم!!! 

و اینجوری شادیم

این از فرهنگ ایرانی به دور است. آخه این نسل جدید نسل قابل اطمینان و متفاوتی هستند.

پس با همدیگه بخندیم نه به همدیگه آنقدر این ایمیل را بفرستیم و بخوانیم تا عادت های قجری در خندیدن به هموطن( آنکه در دیده ما جا دارد ) در ما بمیرد و با هم یکی باشیم مثل همیشه،مثل زمان های سختی و مثل زمان های جشن و افتخار 

.........................................................................................

به نقل از سرویس وبلاگستان مشرق (کمیل رضایی)

یه روز برادر یه ترکه

  در جنگ شهید شد،رفقاش بهش گفتن جسد برادرتو بفرست عقب خط،

 ترکه گفت همه کسانی که این جا کشته شدن برادر من هستند، من نمی تونم فقط جسد یکی شونو بفرستم عقب.

خودشم موند تا به برادرای شهیدش پیوست.

 شادی روح برادرای باکری صلوات


برچسب‌ها: خفن‌ترین جک‌های ترکی, لری, رشتی و
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه هجدهم دی 1391 و ساعت 11:9 |

نقل قول:

حضرت امام خمینی در پاسخ به این سوال که ایران اسلامی پذیرای چه جمعیتی می تواند باشد، می فرمایند:«مملکت ایران ۳۵ میلیون حالا می گویند جمعیت دارد. وسعتش آنقدر است که برای صد و پنجاه میلیون تا دویست میلیون جمعیت کافی است، یعنی اگر دویست میلیون جمعیت داشته باشد، در ایران به رفاه زندگی می کنند.»

نقل قول:

امام خامنه اي: «من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم، می تواند ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت داشته باشد. من معتقد به کثرت جمعیتم. هر اقدام و تدبیری که می خواهد برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد».

حدود 15 سال سیاست کنترل جمعیت در کشورمان مطرح بود. در اینجا به دنبال بررسی درستی و یا غلط بودن این سیاست در آن زمان نیستیم. اما آنچه مهم می نماید آن است که اکنون بحث از تهدید نسل و آینده نگران کننده ای که در اثر محدودیت های ازدیاد نسل، به طور جدی مطرح و قابل تأمل است.

ما بر آن شدیم تا نظرات برخی از مراجع معظم تقلید و عالمان دینی را در این باره گردآوری و ارائه نماییم. آنچه در پی می آید، گزیده ای از این نظرات است.

البته به علت پیچیدگی های بسیار در صدور احکام فقهی و نیز پویایی فقه جعفری، آراء گوناگونی توسط مراجع درباره موضوع جمعیت و کنترل جمعیت صادرشده است. عده ای کنترل جمعیت را نادرست می دانند و عده ای بنابر شرایط و اقتضائات اجتماعی با رعایت حدودی، آن را جایز می شمارند، البته برخی آراء مربوط به پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و برخی مربوط به دهه اول و دوم انقلاب است که به تفکیک ذکر خواهد شد.

حضرت امام خمینی:

امام خمینی(ره) در پاسخ به کسانی که نظر ایشان را درباره جلوگیری از رشد زاد و ولد خواسته بودند، می فرماید: «راجع به موالید، تابع آن است که حکومت چه تصمیمی بگیرد.[1] حضرت امام خمینی در پاسخ به این سوال که ایران اسلامی پذیرای چه جمعیتی می تواند باشد، می فرمایند:«مملکت ایران ۳۵ میلیون حالا می گویند جمعیت دارد. وسعتش آنقدر است که برای صد و پنجاه میلیون تا دویست میلیون جمعیت کافی است، یعنی اگر دویست میلیون جمعیت داشته باشد، در ایران به رفاه زندگی می کنند.»[2]

مقام معظم رهبری:

رهبر معظم انقلاب در گذشته رهنمودهایی مبنی بر پرداختن به افزایش جمعیت داشتند. اخیرا نیز، رهبر انقلاب در رابطه با موضوع سیاست کنترل جمعیت اشاره کردند و تأکید بر لزوم بازنگری در این سیاست کرده و می فرمایند: «در اوائل دهه هفتاد اجرای این سیاست بنابر مصالحی، صحیح بود، اما ادامه آن در سال های بعد خطا بود. بررسی های علمی و کارشناسی نشان می دهد که اگر سیاست کنترل جمعیت ادامه پیدا کند، به تدریج دچار پیری و در نهایت کاهش جمعیت خواهیم شد، بنابراین مسئولان باید با جدیت در سیاست کنترل جمعیت تجدید نظر کنند و صاحبان رسانه و تریبون از جمله روحانیون در جهت فرهنگ سازی این موضوع اقدام کنند».

هم چنین رهبر معظم انقلاب اواسط مرداد ماه سال ۹۰ در دیدار با قوای مجریه، مقننه و قضائیه در بخشی از سخنانشان به صراحت فرمودند: «من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم، می تواند ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت داشته باشد. من معتقد به کثرت جمعیتم. هر اقدام و تدبیری که می خواهد برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد».[3]

آیت الله خرازی به نقل از مقام معظم رهبری درباره کنترل جمعیت می گوید: «ایشان می فرمودند من حدس می زنم که این یک نقشه خارجی باشد و با این امر موافق نیستم و در ملاقاتی که با جناب حجت الاسلام رفسنجانی داشتم، ایشان را راجع به خطر این امر گوشزد کردم؛ ایشان گفتند این یک نظری است و دیگر گفتاری نداشتند.»

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:

ایشان در پاسخ به این سوال که: در وضعیت کنونی، با توجه به سوء استفاده مشرکان و مخالفان اهل بیت علیهم السلام، از طرح کنترل جمعیت، وظیفه دولتمردان، و متدینین و... به منظور تحکیم بنیان خانواده ها و حفظ بافت سیاسی و اجتماعی کشور امیرالمومنین علیه السلام چیست؟ فرمودند:

«در اسلام و تعالیم سازنده آن که همه جوانب حیات بشر را شامل است، داشتن اولاد و فرزندان متعدد مورد تشویق و ترغیب است و تا حدی تاکید شده است که حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله، به کثرت امت خود بر امم دیگر مباهاتی می فرماید؛ ثواب هایی که در تولید مثل و تربیت اولاد برای پدر و مادر مقرر شده است، به قدری جالب و عظیم است که سزاوار نیست والدین با جلوگیری در بارداری، از این همه ثواب خود را محروم سازند و آن را کنترل نمایند.»

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

ایشان در پاسخ به این سوال که تبلیغ و ترویج مردم مسلمان ایران در امر جلوگیری و کنترل جمعیت به عنوان یک کار فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه ایرانی در منابر و محافل دینی، شرعاً چه حکمی دارد و آیا خلاف شرع است یا خیر؟ فرمودند: «در صورتی که اهل خبره و کارشناسان متدین، مسئله کنترل و محدود ساختن موالید را یک ضرورت اجتماعی تشخیص دهند، شرعا می توان به طور موقت با آن موافقت کرد و یا در صورت لزوم به طور حساب شده از آن تبلیغ نمود. در ضمن باید توجّه داشت که افزایش نسل به عقیده هیچ کس جزء واجبات نیست و بنابراین محدود ساختن، حرام نمی باشد. در ضمن باید در موارد کنترل جمعیت، به جای افزایش کمی به سراغ افزایش کیفی رفت تا مسلمانانی عالم تر و کارآمدتر به جامعه اسلامی تحویل داده شود و عزت و عظمت مسلمین حفظ شود.»

ایشان همچنین در پاسخ به این سوال که: در وضعیت کنونی، با توجه به سوء استفاده مشرکان و مخالفان اهل بیت علیهم السلام، از طرح کنترل جمعیت، وظیفه دولتمردان، و متدینین و... به منظور تحکیم بنیان خانواده ها و حفظ بافت سیاسی و اجتماعی کشور امیرالمومنین علیه السلام چیست؟ فرموده اند:

«در تمام مواردی که کنترل موالید سبب تغییر بافت جمعیت و ضربه زدن به مبانی مکتب اهل بیت علیهم السلام می شود همه وظیفه دارند در حد توان خود جلوی این معضل را بگیرند».

آیت الله العظمی نوری همدانی:


برچسب‌ها: کنترل جمعیت از دیدگاه مراجع و علما
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه دهم دی 1391 و ساعت 23:31 |
اسامی مراکزی که به صورت تلفنی اقدام به پاسخگویی می نمایند:1. مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی 09640
2. سامانه پاسخگویی به سؤالات و شبهات دینی (سازمان تبلیغات اسلامی) 09650
3. مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی (شعبه اصفهان) 09640
4. مرکز مشاوره قرآنی بشری 02512906657
5. مرکز تخصصی مهدویت 02517833770
6. اداره پاسخگویی به سؤالات دینی (آستان قدس رضوی) 05112020
7. پژوهشکده دارالحدیث (پاسخگویی به پرسش های حدیثی) 02517741412
8. واحد پاسخگویی به سؤالات مسجد مقدس جمکران 02517739968
9. مرکز مشاوره حوزه علمیه قم 02517832855
10. پژوهشکده تحقیقات اسلامی 0517222215
11. دفتر پاسخگویی به سؤالات دینی حوزه علمیه قزوین 02812246058
12. طرح مبین (ستاد پاسخگویی به سؤالات پاکدشت) 02617302340
13. کلنیک مشاوره و راهنمایی بلاغ 0251738687


برچسب‌ها: مراکز پاسخگویی دینی, پاسخ به شبهات
+ نوشته شده توسط بذرافشان در شنبه نهم دی 1391 و ساعت 13:36 |

داخل ضریح جدید امام حسین(ع) بخش‌هایی از شعر مشهور «سید رضی» از علمای قرن چهارم و گردآورنده نهج‌البلاغه نقش بسته است.

ضریح جدید مضجع شریف سیدالشهداء(ع)توسط استاد محمود فرشچیان طراحی شده و خطاطی‌های آن را استاد سیدمحمد حسینی‌موحد انجام داده است.آیات، احادیث و اشعار زیبایی بر ششمین ضریح امام حسین(ع) نقش بسته است که از جمله آن‌ها، بخش‌هایی از شعر مشهور «سید رضی» از علمای قرن چهارم و گردآورنده نهج‌البلاغه است:

کرْبَلا، لا زِلْتِ کَرْباً وَبَلا / ما لقی عندک آل المصطفى

کربلا پیوسته اندوه و بلا بوده‌ای به دلیل مصیبت‌هایی که خاندان پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم در نزد تو دیدند

کَمْ عَلى تُرْبِکِ لمّا صُرّعُوا / من دم سال و من دمع جرى

چه بسیار بر خاک تو فرو افتادند و چه خون‌هایی که روان شد و چه اشک‌ها که جاری شد

وضیوف لفلاة قفرة / نزلوا فیها على غیر قرى

و مهمانانی که در آن بیابان خشک بدون پذیرایی فرود آمدند

 لم یذوقوا المآء حتى اجتمعوا / بحدى السیف على ورد الردى

آب را نچشیدند تا اینکه با دم تیز شمشیر بر چشمه هلاکت گرد آمدند

 تکسف الشمس شموساً منهم / لا تدانیها ضیاءً و علا

خورشید در برابر زیبایی آنها پنهان می‌شود، نمی‌تواند به آن‌ها به دلیل نور و بزرگواری نزدیک شود

وَ وُجُوهاً کَالمَصابیحِ، فَمِنْ / قَمَرٍ غابَ، وَنَجْمٍ قَدْ هَوَى

چهره‌هایی چون چراغ تابان بودند که برخی مانند ماه غروب کردند و برخی چون ستاره فرورفتند

و صریعا عالج الموت بلا / شد لحیین و لا مد ردی

کشته شده‌ای که با مرگ دیدار کرد بدون این که محاسنش را ببندد و یا لباسش را بر تن کند (منظور آداب غسل و کفن)

 مَیّتٌ تَبْکی لَهُ فَاطِمَة / وابوها وعلى ذو العلى

در خون خفته‌ای که فاطمه و پدر فاطمه و هم علی بزرگوار برای او می‌گریند

یا رسول الله لو عاینتهم / وهم ما بین قتلى وسبا

ای رسول خدا، اگر به آنها می‌نگریستی که برخی کشته شده بودند و برخی دیگر اسیر

لَرَأتْ عَیْنَاکَ مِنهُمْ مَنْظَراً / للحَشَى شَجْواً، وَللعَینِ قَذَى

چشمانت از آنان منظره‌هایی می‌دید، که اندرون را سرشار از غصه و چشم را پر از خاشاک می‌کند

جزروا جزر الاضاحی نسله / ثُمّ سَاقُوا أهلَهُ سَوْقَ الإمَا

نسل او را همچون قربانی سربریدند،‌ سپس اهلش را مانند راندن کنیزان راندند

 یا قَتیلاً قَوّضَ الدّهْرُ بِهِ / عُمُدَ الدّینِ وَأعْلامَ الهُدَى

ای کشته شده‌ای که روزگار با کفر ستون و پرچم‌های هدایت را تخریب کرده است

قتلوه بعد علم منهم / انه خامس اصحاب الکسا

او را کشتند در حالی که می‌دانستند او پنجمین نفر اصحاب کسا است

لَوْ رَسُولُ اللَّهِ یَحْیَا بَعْدَهُ / قعد الیوم علیه للعزا

اگر رسول خدا پس از وی زنده بود امروز به عزاداری او می‌نشست

 غَسَلُوهُ بِدَمِ الطّعْنِ، وَمَا / کَفّنُوهُ غَیرَ بَوْغَاءِ الثّرَى

با خون نیزه او را غسل دادند و او را کفنی نکردند به غیر از خاک‌های نرم

جعل الله الذی نابکم / سبب الوجد طویلا والبکا

خداوند آنچه به شما وارد شد را مایه حزن همیشگی و گریه قرار داد

لا أرَى حُزْنَکُمُ یُنسَى، وَلا / رُزْءَکم یُسلى، وَإنْ طالَ المَدَى

اندوه شما فراموش نشدنی و مصیبت شما تسلی‌پذیر نیست، اگرچه از آن زمان بسیاری گذشته باشد

 انتم الشافون من دآ العمى / وَ غداً ساقُونَ مِنْ حوْضِ الرّوَا

شمایید که کور را شفا می‌دهید و فردای قیامت از حوض کوثر تشنگان را سیراب می‌کنید

نزل الدین علیکم بیتکم / وتخطى الناس طرا وطوى

دین خدا در خانه شما نازل شد و مردم همه دنباله رو شما هستند

 این عنکم للذی یبغى بکم / ظل عدن دونها حر لظى

جایگاه کسی که از شما تخلف کند کجاست؟ سایه بهشتید شما و هرکس از آن خارج شد در آتشی وارد شود که زبانه می‌کشد


برچسب‌ها: شعر داخل ضریح امام حسین, ع
+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه یکم دی 1391 و ساعت 22:1 |

    او در آن زمان رهبر معظم انقلاب اسلامي نبود. سيدي روحاني و خوش سيما بود كه هر لحظه منتظر بود به خانه‌اش بريزند و او را با تحقير و توهين به ساواك ببرند و يا در خيابان و كوچه‌هاي خلوت بدون خبر خانواده‌اش بربايند. آن روزها چنين نبود كه افتخار كني خدمتش رسيدي بلكه مي‌‌بايست در پوشش و پنهاني به نزدش مي‌رفتي.

ارتباط با او خطرانگيز و هزينه‌‌بر بود و پيامد آن سلول و  زندان. چون  هركس يك جلسه با او مي‌نشست گل دوستي‌‌اش را مي‌چيد و مريدش مي‌شد. در منطق جذاب و شور حضورش محو مي‌شد، در حضورش خودت را فراموش مي‌كردي و از مسئوليت‌‌باني سرشار مي‌شدي. رسالتي به گستره هدايت همه آدميان بردوشت مي‌ديدي و غمي به پهنه همه مرزهاي جهان اسلامي بر جان و روانت مي‌نشست.  از غربت قرآن مي‌‌گفت و از خواب زندگي مسلمانان. در اين غم جانش شعله‌ور بود. عطر آب شدن شمع وجودش دماغ را برمي‌‌انگيخت و انگيزه‌اش، جان را سبب مي‌شد. چنان شوري در دل داشت كه هرچه فرياد مي‌كرد، آرام نمي‌شد. توهين‌ها و تكفيرها، زندانها و شكنجه‌ها، نه تنها مسئوليت‌‌باني او را كمرنگ نمي‌كرد كه فروغش  مي‌بخشيد و برافروخته‌ترش مي‌كرد. پاي‌‌وري و مبارزه پيگير او در گسترش انديشه‌اش، جوانان حوزه و دانشگاه را بر شمع وجودش گرد آورد. در حوزه علميه از قرآن زندگي‌‌ساز مي‌گفت و سيرت كمال‌‌بخش امامان معصوم عليه‌السلام، از ستم‌‌ستيزي پيروان علي(ع) مي‌سرود و واز تربيت انسان مجاهد قرآني. سكوت سرد جامعه را با نفس گرم قرآني و علوي‌اش مي‌‌شكست و ترس از رژيم ستم‌‌شاهي را با تفسير از سوره توبه و انفال از دل شنوندگان مي‌زدود.

        در همان سالهاي نخست طلبگي، وصف و نام او را از دوستان گنابادي شنيدم. با شور و شتاب از مدرسه نواب، راهي مدرسه ميرزا جعفر، واقع در صحن امام هشتم(ع) شدم. بست بالا را پشت سر نهادم و وارد صحن و سراي اسماعيل  طلايي كه امروز صحن انقلاب نام دارد، شدم. با ورود به صحن انقلاب چشمت بر گنبد طلايي امام غريب روشن مي‌شود، امامي كه صحن و سرا و رواق و روضه‌اش پر است از مردمي كه با ولايت زندگي مي‌كردند و ولايت امام معصوم را در دل پاس مي‌داشتند. اشك مي‌‌ريختند و فرياد مي‌كردند ولي بر جامعه و زندگيشان ولايت طاغوت سنگيني مي‌كرد و سايه سنگين رژيم ستم‌‌شاهي پشت و كمرشان را شكسته  و دهانشان را بسته بود. روبروي پنجره فولاد مي‌ايستي، سلامي ديگر و حال و توجهي جديد. به ايوان ورودي مدرسه ميرزا جعفر كه روبروي گنبد طلاست  رسيدم.  باز هم رو به گنبد حضرت«ع» و صفا و سلامي ديگر، مدرسه قديمي ميرزا جعفر سرشار از خاطرات و خطرات است. در محوطه ورودي آن يك طرف كتابخانه مدرسه است و در طرف راست آن مدرس و مسجد مدرسه ميرزا جعفر قرار داشت. چه انتخاب خوبي؟ در قلب مشهد و كنار مرقد امام غريب«ع»، سرود غربت دين جدش را سرودن و رنج و تنهايي و بي‌كسي او را در طوس زمزمه كردن. مسجدي كه در پگاه آن زاهد وارسته و عالم رباني ميرزا جواد آقاي تهراني، تفسير دل مي‌گفت و در صبح و ظهر آن آيت الله ميرزا  حسنعلي  مرواريد نماز عشق مي‌خواند و در اين ميان، تفسير زندگي، تفسير حماسه و حضور و اقدام، تفسير شور و شعور قرآن آقا سيدعلي خامنه‌اي جهاد  را با اجتهاد آشتي مي‌داد  و اقدام و حماسه را با نيايش و نماز در هم آميخت.

        وارد شبستان شدم. طلاب پروانه‌‌وار دور او حلقه زده بودند. باراني‌‌ترين و دلپذيرترين لحظه‌هاي عمرم آن لحظه‌اي بود كه در آن جمع نشستم. آيات سوره انفال را با بيان جذاب و دل‌‌انگيزش قرائت مي‌كرد و مراد و معاني آيات را بر مي‌نمود،  نور و شعور قرآني با شوق جواني‌‌ام در هم مي‌آميخت و بهجت و لذتي به عظمت همه زندگي بر جانم مي‌ريخت.  هنوز غوغا و غلغله دروني شاگردان را كه در جنبش شانه‌ها و تكان سر و بدنشان نمود مي‌يافت، حس مي‌كنم. هنوز تصوير آن لحظه‌ها جان و روحم را طراوت مي‌بخشد. درس شروع مي‌شود و هر كس به اندازه فهم و درك و ظرفيتش بهره مي‌برد و من كه هفده سال از عمرم را پشت سر گذاشته بودم نيز به اندازه گستره فهم و دانايي‌‌ام بهره مي‌گرفتم. درس او تنها ذهن را اقناع نمي‌كرد كه جان را قانع مي‌نمود و لحظه‌هاي شورانگيز جواني را شعور و شور الهي مي‌بخشيد، فطرت مخاطب را بيدار و تعهد فراموش شده انسان را در ازل به ياد مي‌آورد و صراط مستقيم زندگي را فراديد انسان مي‌نهاد «الم اعهد اليكم يا بني آدم ان لاتعبد الشيطان ان اعبدوني هذا صراط مستقيم»

       با تلاوت  و تفسير آيات «قاتلوا ائمه الكفر فانهم لاايمان لهم 000» و «قاتلوا الذين يلونكم من الكفار» پايه‌هاي رژيم ستمشاهي را به لرزه در مي‌‌آورد. مي‌گفت در جهاد با كفر بايست از راهبران كافرپيشه آغاز كرد و موانع هدايت و فلاح را از سر راه نور هدايت قرآن برداشت و اين را بايست ازجامعه خودمان شروع كنيم.

«قاتلوا الذين يلونكم  من الكفار»

       كلمات را مي‌بلعيدم و با قيد آنها در قلم و نوشتن در كاغذ اندكي آرام مي‌گرفتم. طنين صداي دل‌انگيز و رساي از سر درد او در فضاي سنگين و خواب زده حوزه علميه مشهد هنوز در جانم سرودي  است كه ياد آن در درونم حركت و تعهد را زنده مي‌كند.

او از اسلام زندگي مي‌گفت، از قرآني كه بايست بر زندگان خوانده شود نه در گورستان و ايام برات: «12 تا 15 شعبان» آن روزها در صحن انقلاب امروز،  قرآن خوانان اجير مي‌شدند و در آن صحن براي اموات قرآن مي‌خواندند او بر كرسي درس نشست با صورتي بر افروخته و دلي پر از غم، سرود غربت قرآن را خواند، با شور و هيجان شگفتي به نقد اين نوع رفتار با قرآن پرداخت و از قران زندگي، قرآن نجاتبخش و قران جامعه ساز مي‌گفت. مي‌گفت امامان معصوم در هجوم فتنه‌هاي  تاريك در حزن ما را به قرآن فرا خوانده‌اند : «اذا التبست عليكم الفتن كقطع الليل المظلم فعليكم بالقران»

       او حرمت گذاري قرآن را در آوردن آن به متن جامعه مي‌دانست و مي‌گفت قرآن كتاب هدايت است، كتابي براي هدايت بشر، كتابي است كه مكه جاهلي را از جهل نجات بخشيد و يثرب جاهلي را به مدينه النبي و آرمان شهر اسلامي تبديل نمود.

قرآن را كتابي دشوار كه نبايد  مردم به معاني‌اش نزديك شوند و تفسير آن مخصوص ائمه معصوم است، نمي‌دانست كه مي‌گفت همدم انسان است و چراغ راه او در فراز و فرودهاي زندگي. شيوه‌اي ويژه‌ در تفسير قرآن داشت، آيات را جدا جدا معنا نمي‌كرد كه در منظومه حركت و تربيت و مبارزه با شيطان درون و بيرون و درس زندگي‌‌سازي و جامعه‌‌پردازي و تابلو راهنماي بشر به سوي سعادت و خوشبختي، به تفسير آيات مي‌پرداخت و هر پيام قرآني را يك  پازل سعادت زندگي و خشتي از بناي جامعه عدل اسلامي به شمار مي‌آورد كه بايست هم آن را فهميد و هم در زندگي فردي و اجتماعي نماد و نمود بخشيد. در جايگاه نماز فرمود: نماز سرود ملي مسلمانان است اگر درست برپا گردد. اقامه نماز به برپايي و انجام درست نماز است نه فقط خواندن آن، مهمترين حالتي كه نماز به او برپا مي‌شود توجه به خداست كه اگر اين حالت در نمازگزار رسوخ پيدا كرد همه رذايلي كه قائم به خود و اجتماع است، دور خواهد شد. 

       در جايي ديگر: «بايد بدانيم كه موضوع نماز در مجموع  احكام اسلامي كجا قرار دارد، نماز در راس عبادات است، اما نمازي كه انسانها را بالا مي‌برد و مي‌سازد و آنها را براي نبرد در راه خدا آماده مي‌كند. نماز يعني ضامن تحمل تمام رنج‌ها و مشقات در راه خدا. اين چنين نمازي است كه دشمن از برپايي آن هراس دارد. 

جايگاه «امر به معروف و نهي از منكر» را در جغرافياي زندگي فردي و اجتماعي مسلمانان چنين تصوير كرد:  مجموعه دين مانند يك دستگاه و بنياني است داراي اجزاي گوناگون.

       هرجزيي يك نقش در بناي اين بنياد و كاركرد دستگاه بر عهده دارد كه اگر آن جزء نباشد دستگاه ناقص و مختل مي‌شود و امر به معروف و نهي از منكر ضامن بقاء و سلامت  اسلام است بدين معنا كه اگر نباشد قطار جامعه اسلامي منحرف خواهد شد. 

       او از سكوت عالماني  كه تقيه را بهانه عافيت‌‌طلبي خويش كرده بودند و به بهانه‌هاي گوناگون امر به معروف و نهي از منكر را وانهاده بودند، رنج مي‌برد و مي‌گفت: عالمان و روشنفكران ديني در صدر اسلام با نور قرآن زواياي تاريك زندگي بشر را روشن مي‌نمودند و چهره ستم را از پس ماسك عوام‌فريبي و غوغاسالاري بر ملا مي‌كردند، آنان احياي امر به معروف و نهي ازمنكر را در جامعه واجب مي‌دانستند، هم مردم را دعوت به اقامه اين فريضه بزرگ مي‌كردند و هم خود جلودار در امر به معروف و نهي از منكر بودند.

       گرچه در يادداشت‌هاي تفسيري‌‌ام نكته‌هاي بديع بسياري از نوع نگاه و نگرش او به دين و قرآن ثبت شده است ولي در اين جا با آوردن توصيه روايتي كه درباره عالمان بي‌‌عمل خواندند، بسنده مي‌‌كنم: با زبان و دل و قلب خود از هر راهي كه  ممكن است در مقابل منكر بايستيد ولي متوجه باشيد كه بدي را كه از بين مي‌بريد، براي خدا باشد نه براي سلطنت و قدرت، طالب مال در اين راه نباشيد و بر طبق طاعت خدا عمل كنيد. قال ابو جعفر الباقر«ع»: «ان الهون  ما انا صانع بعالم غير عامل  ان اخرج من قلبه حلاوه ذكري»،  آسانترين چيزي كه با دانشوران بي‌‌عمل انجام مي‌دهم آن است كه شيريني و لذت مناجات با خود را از او مي‌گيرم. چه زيباست مفسر ژرف‌‌انديش و فقيه قرآن‌‌شناس ما بار ديگر بر كرسي تفسير در كنار منبر فقه قرار گيرد و ميليون‌ها تشنه كام حقايق قرآن را از گواراي درياي حياتبخش قرآن سيراب سازد.

ان‌‌شاءالله

عبدالرضا ايزدپناه‌

 


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری, تفسیرقران, خاطرات
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه بیست و هفتم آذر 1391 و ساعت 9:36 |

به نظر شما پوشش وحجابی که باید در مراعات حلال وحرام مدنظر قرار بگیرد چیست؟  آیا باید نگاه حداقلی داشت یا نگاه حداکثری؟ مرز بین حجاب ارزشی وضدارزشی چیست؟آیا اشاره مقام معظم رهبری به سبک زندگی شامل موارد این چنینی هم می شود؟ به هر حال نامه مذکور جهت  تبادل نظر شما کاربران محترم درج می گردد

باسلام.
می دانم آنقدر سرتان شلوغ است که وقت خواندن نامه های پر درد من یا دختران هم درد مرا ندارید. برای همین حرف آخرم را اول می زنم:آقایان رئیس، تقاضا دارم دیگر در فکر ساختن فیلم و سریال جهت پاس داشت مقام چادر نباشید. ارزش چادر را به اندازه کافی در “تا ثریا” و “راستش را بگو” نمایش دادید.
سینما به اندازه کافی چادر را تخریب می کند. اگر نمی توانید جلوی این تخریب را بگیرید، لااقل یاری شان نکنید و هیزم در آتششان نریزید.
چادر یعنی دینداری. چادر یعنی حیا. چادر یعنی سادگی. چادر یعنی پوشش. چادر یعنی “چادر”.
چادر نه مثل “چادر بر سر ثریا” عامل بدبختی و عقب ماندگی زن است و نه مثل “چادر بر سر راستگوها” مجوزی برای آرایش و بگو بخند با نامحرم! آخر خودتان قضاوت کنید، آیا این چادر است که بازیگران راستش را بگو بر سر نهاده اند یا به قول بعضیها شنل زورو!!
نماد یک خانم چادری، خانمی است متدین، دیندار و با حیا نه ثریای نزول خور و نه چادری های آرایش کرده راستگو با آن روابط بیجای گسترده شان!!
راستش را بگو چه چیز را می خواست نشان دهد؟ می خواست بگوید، دختران چادری هم می توانند اُمّل نباشند! می توانند درعین چادری بودن آرایش کنند و با پسران روابط صمیمی داشته باشند؟؟!
اُمّل بودن این است که قدر گوهری مثل چادر را ندانی… ندانی که چادر عامل سرفرازی توست… ندانی که اگر چادر بر سرگذاشتی باید محکمتر از قبل با نامحرم برخورد کنی… ندانی که چادر را برای چه برسر گذاشته ای…
آری، چادر تاج بندگی ما و نمادی از دینداری ماست. اینها شعار نیست… اینها حقیقت چادر در ذهن چادریهای واقعی است.
درمورد سریال “کلاه پهلوی” که در این چند قسمت اول سوهان روح من و هم دردان من شده نیز درددل بسیار است. شاید برای آن باید، طوماری بنویسیم! این همه بدلباسی، آرایش، روابط و… را در یک سریال جمع کرده اید که چه چیز را نشان مردم دهید؟! مجوز این همه بدحجابی و بی اخلاقی، نشان دادن کشف حجاب در زمان رضاشاه است؟!!
أین تذهبون؟؟؟

با احترام
یک دختر چادری
آذر ۱۳۹۱


برچسب‌ها: حجاب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه بیست و سوم آذر 1391 و ساعت 12:17 |

به گزارش خبرگزاری مقاومت اسلامی به نقل از شیعه آنلاین، روزنامه آمریکایی «کریستیان ساینس مانیتور» در شماره اخیر خود با انتشار مقاله ای تحت عنوان "درون مغز [حضرت آیت الله] خامنه ای"، به معرفی شخصیت رهبر انقلاب اسلامی ایران پرداخت.
این مقاله تلاش کرده مختصری از زندگینامه حضرت آیت الله خامنه ای را بیان کند اما با توجه به اینکه برای تهیه مقاله اش به برخی فعالان و چهره های نزدیک به غرب متوسل شده، نتوانسته تعریف دقیق و صحیحی ارائه کند.
اما بخش هایی از این مقاله هم به رخدادهای غیر قابل انکار از زندگی رهبر انقلاب اسلامی پرداخته و نوشته: آیت الله علی خامنه ای در دهه های 70 قرن گذشته میلادی دورانی از زندگی خود را در زندان های رژیم محمد رضا پهلوی گذراند.
در بخش دیگری از این مقاله آمده: بدون شک آیت الله خامنه ای اکنون رهبری بی نظیر برای "محور مقاومت" علیه ایالات متحده آمریکا، غرب، اسرائیل و همپیمانانشان در خاورمیانه به شمار می رود که با دیگر رهبران غیر قابل مقایسه است.
«کریستیان ساینس مانیتور» در ادامه مقاله خود نوشت: رهبر انقلاب اسلامی ایران در شهر مشهد مقدس، نزدیک مرقد امام علی بن موسی الرضا علیه السلام متولد شد. وارد حوزه علمیه شد اما به دیگر علوم مانند ادبیات و شعر هم علاقه داشته است.
این مقاله می افزاید: آیت الله خامنه ای حدود سه سال از زندگی خود را در زندان های رژیم سابق گذراند. به گونه ای رفتار می کرد که هم سلولی هایش از او خوششان آمد. «هوشنگ اسدی» از فعالان چپ در آن زمان، هم سلولی ایشان بود و به رغم اختلاف فاحش در دیدگاه و نظرات، اما به ایشان احترام می گذاشت زیرا جذب ایمانش شده بود.
روزنامه آمریکایی «کریستیان ساینس مانیتور» همچنین می نویسد: آیت الله خامنه ای در سال 1981 در معرض ترور قرار گرفت اما جان سالم به در برد اما در آن روزها بسیاری از اعضای ارشد انقلاب ایران در عملیات های مختلف جان باختند. پس از اینکه آیت الله خامنه ای رهبر ایران شد، آمریکا فعالیت های خود علیه ایران را افزایش داد. بر همین اساس در سال 1995 سازمان اطلاعات آمریکا دو ملیون دلار بودجه برای آغاز جنگ روانی علیه حکومت ایران اختصاص داد.
این مقاله می افزاید: آیت الله خامنه ای چند ویژگی دارد. اولا در هفته حداقل دو یا سه کتاب می خواند. در شبانه روز بیش از سه یا چهار ساعت نمی خوابد. از حدود ده سال پیش هم روش استفاده از اینترنت را آموخت و گاهی از آن استفاده می کند. هر از چند گاهی برای زیارت جمکران به قم می رود. ایشان معتقد است که جنگ آتی حتمی است و بین "حق و باطل، حزب الله و حزب الشیطان" خواهد بود.
روزنامه «کریستیان ساینس مانیتور» در پایان این مقاله می نویسد: جنگ اخیر اسرائیل علیه غزه و مقاومت حماس در برابر اسرائیل، موجب گردید که آیت الله خامنه ای یک بار دیگر از مقاومت تعریف و تمجید کند و بگوید "مقاومت تنها راه شکست دادن دشمنان اسلام است".


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه بیست و سوم آذر 1391 و ساعت 11:35 |

 این متن توسط یکی از دانشجویان جهت ارایه نظرتنظیم شده  

آزادی تلقین شده یعنی چه؟ قبل از پاسخ به این سئوال باید روشن شود که غربیون بعضی اصطلاح ها را به جوامع بشری تلقین کرده اند که اصلاٌ وجود خارجی ندارد.البته منظور ازجوامع بشری افراد بابصیرتی که فریب چنین اصطلاحهایی رانخورده اند نیست بلکه فقط افراد ساده اندیش وفریب خورده وناآگاه راشامل میشود ازجمله این اصطلاحها:آزادی و بعضی سبکهای نقاشی مانند:کوبیسم وفوتوریسم و...که به عنوان هنر جازده اند است.

در این مقاله روی سخن بااین سبکهای نقاشی نیست ولی برای روشن تر شدن مطلب توضیحی کوتاه مناسب است:

عده ای که این نقاشی ها را ساخته اند وبرای آن ضوابط وقواعدی رامشخص کرده اند تنها بامیل وذوق تحریف شده خود چنین نقاشی هایی را بوجود آورده اند چراکه کسانی که به این نقاشی ها آشنایی نداشته باشند به مسخره کردن چنین هنرهایی می پردازند یا بهتر بگوییم شاید اصلا هنر نباشد و به عنوان هنر به جوامع انسانی تلقین شده باشد چرا که هنر اصیل آن است که هر انسانی با هر نژاد و مذهب و آیینی چنین هنری را مشاهده کند به زیبایی آن اعتراف میکند ماندد بسیاری از آثار باستانی ای که از دوره اسلامی برای ما به جا مانده که با هنرهای اصیل و فتری انسانی تزیین شده است و چون چنین هنری از ذات اصیل انسانی برآمده تبعا هر فردی با توجه به این که فترت همه انسانها یکی است این هنر را ببیند لذت می برد

برگردیم به اصطلاح آزادی: ادیان و نظام های سیاسی آزادی هایی را برای فرد و جامعه تعریف کرده اند اما این آزادی هایی که غرب از آن دم میزند به هیچ وجه به مرحله عمل حتی در کشورهای خودشان هم نرسیده است.

روی سخن بند با اشخاص ساده اندیش مسلمان داخل کشور است که فریب چین آزادی هایی را خورده اند و چنین اشخاصی یکی از مصادیق پرسش بالا هستند چراکه با وجود آنکه می دانند در  کشورهای غربی که مهد آزادی را سر می دهند حقوق اولیه اشخاص سلب شده - جرم بودن تحقیق و تفحص در مورد هولوکاست و جلوگیری از ورود زنان باحجاب در کلاس های دانشگاه های کشوری چون فرانسه- بازهم مثل یک بلندگو داعیه ی آنان را سر می دهند و برای موجه نشان دادن عقاید خود با توجه به عدم آگاهیشان به قرآن بازهم به آن روی می آورند و به اصطلاح تفسیر به رای می کنند مثلا از آیه ی "لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی" -256 بقره- استفاده می کنند که در جامعه نباید با بدحجابی یا بهتر بگوییم بی حجابی مقابله شود -البته برخوردهای غیر موجه و خارج از شرح مقدس اسلام که گاهی ممکن است در این راه بیفتد نیست-. غافل از آن که این اشخاص حتی نمی توانند ترجمه ظاهری آیه را بکنند یعنی هنوز نفهمیده اند که این آیه چه می خواهد بگوید حتی دشمنان |آگاه اسلام هم از این آیه چنین برداشتی نکرده اند- برای آگاهی از نظرات دشمنان اسلام به این تفسیر همین آیه در تفسیر نمونه رجوع شود-

 به آیه برگردیم تا ببینیم چه می خواهد بگوید معنای تحت اللفظی و ساده آن این است : "در قبول دین اکراهی نیست زیرا راه درست از راه انحرافی مشخص شده است". یعنی این آیه شبیه به آیه "انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا" - سوره انسان آیه3- می باشد که می خواهد بگوید در انتخاب اسلام , نصرانی ، یهودی, مجوس, بودا و... هیچ اجباری نیست یعنی اصلا نمی شود کسی را به زور مسلمان کرد همانطور که این منظور از شان نزول آیه هم استنباط می شود. - رجوع به مجمع البیان ذیل آیه مذکور- این ایه اصلا نمی خواهد بگوید کسی که به اختیار مسلمان است در اجرای احکام آزاد است,  مثلا مسلمان باشد ولی نماز نخواند یا به حج نرود یا زکات ندهد و.. حجاب هم مانند نماز طبق آیه 59  سوره احزاب " ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مومنان بگو روسری های بلند خود را بر خویش فرو افکنند" واجب است و هر مسلمانی مکلف است که حجاب را رعایت کند و اصلا در این زمینه آزادی برای او معنا ندارد چراکه اسلام هم مانند ادیان گذشته یا حتی مانند احزاب سیاسی برای خودش قوانینی دارد و اعضای آن باید به قوانین خودشان ملتزم باشند. پس مشخص شد که آزادی ای که غرب از آن دم می زند و افراد فریب خورده داخل کشور هم آن را سر می دهند مانند حباب توخالی سست و لرزان است.

mojtaba.moslehi.lar@gmail.com


برچسب‌ها: آزادی تلقین شده
+ نوشته شده توسط بذرافشان در چهارشنبه بیست و دوم آذر 1391 و ساعت 11:29 |

به گزارش جهان، حسین اردکانی، دکترای علم فیزیک و از شاگردان پروفسور حسابی در گفت وگو با  فارس گفت: هر آنچه در شارع مقدس وجود دارد دارای مبنای علمی است به طوری که در اعمال حج آمده است که جهت حرکت برای طواف به سمت چپ و خلاف جهت عقربه های ساعت باشد یا اینکه اکثر مراجع تقلید می گویند که بهتر است در ناحیه در خانه خدا تا مقام ابراهیم طواف انجام شود
 
وی افزود: تمام اینها از نظر علم فیزیک قابل اثبات است. در نیمکره شمالی که خانه خدا واقع شده است وقتی هر ذره یا جسمی خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخد 5 نیرو به آن وارد می شود که جمع این نیروها و انرژی ها به سمت داخل است. در بحث طواف هم همین است، ذرات در اینجا انسان ها هستند و مجموع این نیروها نیز به سمت مرکز که همان خانه خداست هدایت می شود.

این فیزیکدان ادامه داد: اگر در طواف، چرخش به سمت راست انجام می شد در علم فیزیک آمده است که گریز از مرکز رخ می داد و طبق قانون فیزیک ذرات که در اینجا انسان ها هستند به سمت بیرون پرتاب می شدند و نیروی آنها به سمت مرکز که همان خانه خداست هدایت نمی شد.

اردکانی گفت: حالا اگر خانه خدا در نیمکره جنوبی واقع می شد حتماً در دین ما تأکید بر این می شد که باید در جهت عقربه های ساعت یعنی به سمت راست، طواف خانه خدا انجام شود.
 
وی درباره تأکید بر طواف بین در خانه خدا و مقام ابراهیم نیز اظهار داشت: هر جسم متحرکی که حرکت دورانی دارد اگر شعاع کم شود، سرعت آن به طور ناخودآگاه زیادتر می شود و تمایل و تمرکز آن به سمت داخل و مرکز بیشتر می شود به همین دلیل اکثر مراجع می گویند که در این فاصله طواف خانه خدا انجام شود چون با این تمرکز، صعود و عروج رخ می دهد.
 
این دکترای علم فیزیک معتقد است که همه چیز در دنیا بر اساس علم فیزیک قابل بررسی است اما علم انسان در این حد نیست که تمام آنها را دریافت کند.

http://www.jahannews.com/vdcb09b50rhbazp.uiur.html


 


برچسب‌ها: فلسفه طواف برخلاف عقربه های ساعت
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه دوم آذر 1391 و ساعت 21:47 |
 1. آیا عقیده شیعه درباره اهل بیت، غلو آمیز است؟
 2. سفيان ثوری: ابو حنیفه اسلام را پاره پاره کرد!!
 3. بخوانيد و عادلانه قضاوت کنید
 4. مولوی عبدالحمید حتی از منابع اهل سنّت هم خبر ندارد
 5. هفتاد و سه فرقه چگونه اند؟
 6. پاسخ پیامکی به شبهات دینی
 7. کجای قرآن برای بی حجابی، مجازات هست؟
 8. آيا خطبه شقشقيه، تنها از طريق عكرمه خارجى نقل شده است؟
 9. چراانبیا همه درمنطقه‌ی خاورمیانه بود‌ه‌اند؟
 10. آیا مهریه خاص اسلام است؟
 11. فتاواي زشت و شنیع اهل سنت
 12. مناظره یک روحانی شیعی با وهابيون در بقيع...
 13. چرا شیعیان بر تربت سجده می کنند؟
 14. پاسخ و نقد مقاله ی سرخاب و سفیدآب

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و یکم آبان 1391 و ساعت 12:19 |

رهبر معظم انقلاب خطاب به مسئولان فرمودند:  «خودتان را مجهز کنید، مسلح به سلاح معرفت و استدلال کنید، بعد به این کانونهاى فرهنگى - هنرى بروید و پذیراى جوانها باشید.
با روى خوش هم پذیرا باشید؛ با سماحت، با مدارا. فرمود: «و سنّة من نبیّه»، که ظاهراً عبارت است از «مداراة النّاس»؛ مدارا کنید. ممکن است ظاهر زننده‌اى داشته باشد؛ داشته باشد.
بعضى از همین هائى که در استقبالِ امروز بودند و شما - هم جناب آقاى مهمان‌نواز، هم بقیه‌ى آقایان - الان در این تریبون از آنها تعریف کردید، خانم هائى بودند که در عرف معمولى به آنها میگویند «خانم بدحجاب»؛ اشک هم از چشمش دارد میریزد. حالا چه کار کنیم؟ ردش کنید؟ مصلحت است؟ حق است؟ نه، دل، متعلق به این جبهه است؛ جان، دلباخته‌ى به این اهداف و آرمانهاست.
او یک نقصى دارد. مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر است، نقصهاى این حقیر باطن است؛ نمى‌بینند. «گفتا شیخا هر آنچه گوئى هستم / آیا تو چنان که مینمائى هستى؟».  ما هم یک نقص داریم، او هم یک نقص دارد. با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید. البته انسان نهى از منکر هم میکند؛ نهى از منکر با زبان خوش، نه با ایجاد نفرت. بنابراین با قشر دانشجو ارتباط پیدا کنید.»
................................
 منبع:رجا نیوز

 


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری, حجاب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه چهاردهم آبان 1391 و ساعت 12:41 |

 توحید عبادی دستاویز وهابیت در تکفیر مسلمین

 آموزه بدعت دستاویز وهابیت در تکفیر مسلمانان

 امر به معروف و نهی از منکر دستاویز وهابیت در تکفیر مسلمانان

 جریان شناسی جنبش های تکفیری

 راهکارها و توصیه‌ها

 تکفیر از دیدگاه ابن‌تیمیه


برچسب‌ها: تکفیر
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه یازدهم آبان 1391 و ساعت 17:20 |
محورهای پیشنهادی مقام معظم رهبری:
بن‌مایه‌های فرهنگ اسلامی جامعه
نقش نخبگان در تبیین سبک زندگی اسلامی
آسیب‌شناسی سبک زندگی فعلی
وظیفه سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان در سبک زندگی
خطرهای تقلید در سبک زندگی
ارزش‌ها در جامعه اسلامی
علم در جامعه اسلامی
اختراع در جامعه اسلامی
صنعت، سیاست و اقتصاد در جامعه اسلامی
تبلیغ و تبلیغات در جامعه اسلامی
ثروت و قدرت در جامعه اسلامی
کارجمعی و فرهنگ آن در جامعه اسلامی
وحدت و اتحاد در جامعه اسلامی
تفریح در جامعه اسلامی
صداقت در جامعه اسلامی
تولید و مصرف در جامعه اسلامی
عزت و کرامت در جامعه اسلامی
رفاه, تجمل، رفاه زدگی و تجمل گرایی در جامعه اسلامی
جوان در جامعه اسلامی
جوان در حکومت اسلامی
امید ونشاط در جامعه اسلامی
گوش کردن در جامعه اسلامی
عقل و اندیشه در جامعه اسلامی
وظیفه و مسئولیت در جامعه اسلامی
پیشرفت، تمدن و تمدن‌سازی و سبک زندگی
شهید در جامعه اسلامی
همت و تلاش در جامعه اسلامی
هدف در جامعه اسلامی
رستگاری در جامعه اسلامی
امنیت روانی و اخلاقی در جامعه اسلامی

     سبک زندگی در مقیاس فردی:
فرد و عبادت؛
فرد وقرآن؛
فرد و مسجد؛
فرد و روابط‌خانوادگی و اجتماعی؛
فرد و ویژ‌گی‌های شخصیتی – اخلاقی؛
فرد و تحصیلات؛
فرد و اشتغال؛
فرد و ساعت فراغت؛
فرد و رسانه؛
فرد و هنر؛

     سبک زندگی در مقیاس خانواده:
خانواده و تعامل زوجین؛
خانواده و تعامل والدین و فرزندان؛
خانواده و تعامل فرزندان با فرزندان؛
خانواده و نقش جنسیت در آن؛
خانواده و اوقات فراغت(ورزش، تفریح،...)؛
خانواده و معیشت(درآمد، هزینه، پس‌انداز، ...)؛
خانواده و روابط همسایگی؛
خانواده و روابط خویشاوندی؛

سبک زندگی در مقیاس اجتماعی:
جامعه و آداب‌ورسوم اجتماعی؛
جامعه، سنت ‌و‌ تجدد؛
جامعه و ورزش؛
جامعه، مراسم دینی و هیئات مذهبی؛
جامعه و فرهنگ دینی؛
جامعه و ارزشهای اخلاقی؛
جامعه و رسانه‌های جمعی؛
جامعه و تهاجم فرهنگی؛
جامعه و تجمل‌گرایی و رفاه‌خواهی؛
جامعه و فردگرایی؛
جامعه و گروه‌های ضدفرهنگی؛
جامعه و ضرورت مهندسی فرهنگی؛
جامعه و آداب ازدواج و طلاق؛
جامعه و تحزّب؛
جامعه، مسجد و سایراماکن مذهبی؛

    سبک زندگی در مقیاس حکومت اسلامی:
حکومت و حقوق شهروندی؛
حکومت و مردم(حقوق متقابل، پذیرش، تبعیت، نقد)؛
حکومت و نخبگان.؛
حکومت و ولایت فقیه؛
حکومت و احزاب،گروه‌های سیاسی،اقلیت‌های مذهبی؛
حکومت و سازمان‌های غیردولتی؛
حکومت ونهادهای حکومتی(فرهنگی،سیاسی،اقتصادی،نظامی،هنری، ...)؛
حکومت و آزادی‌بیان و عقیده؛

    سبک زندگی در مقیاس بین‌المللی:
امت اسلامی و روابط بین‌المللی؛
امت اسلامی و مشکلات بین‌المللی؛
امت اسلامی و ملل و ادیان دیگر؛
امت اسلامی و عزّت بین‌المللی؛
امت اسلامی و تنوع فرهنگی(تهاجم فرهنگی،تقابل فرهنگی،مهاجرت، ...)؛
امت اسلامی و مرزهای جغرافیایی؛
امت اسلامی و الگوها؛
*****************
hamayesh.iki.ac.ir / Hamayesh@iki.ac.ir


برچسب‌ها: سبک زندگی اسلامی, همایش
+ نوشته شده توسط بذرافشان در چهارشنبه دهم آبان 1391 و ساعت 11:42 |

هارد انسان در بدو تولد خالي است و منتظر اطلاعاتي است كه از طريق ورودي‌هاي حواس ظاهري و باطني دريافت كند.(1)

البته اين هارد، خالي خالي هم نيست، در درايو «دل» برنامه راه‌اندازي وجود دارد كه انسان را به خوبي‌ها مي‌خواند و از بدي‌ها مي‌راند.(2) اين برنامه به صورت پيش‌فرض وجود دارد.

پذيرش اين پيش‌فرض اجباري نيست و انسان با استفاده از نرم‌افزار جانبي اختيار و اراده(3) و سخت‌افزار بدن مي‌تواند اين پيش‌فرض را تغيير دهد.

بعد از ارائه برنامه جديد،‌ سخت‌افزار بدن نيز تابع همين برنامه ‌خواهد شد.(4)

 در افرادي كه نرم‌افزار اختيار و اراده خوب كار نمي‌كند، نرم‌افزارهايي مانند وراثت و محيط به انسان برنامه مي‌دهند.

با ورود انسان به شبكه ارتباطات اجتماعي،‌ ويروس‌هايي وارد هارد انسان مي‌شود كه ممكن است هر لحظه برنامه‌اي ذخيره شده و سيستم انسان را مختل كند. بعضي‌ها به بهانه دنياي باز اطلاعات، انتظار دارند انسان‌ها «بسته‌هاي غيرفرهنگي» آنها را بدون باز كردن و ويروس‌يابي، دربست بپذيرند.

آنتي ويروس «عبادت» محصول شركت «معرفت» براي مقابله با چنين ويروس‌هايي ساخته شده است.(5)

براي به روز شدن برنامه «سعادت» و آنتي‌ويروس «عبادت»،‌ انسان بايد دائماً با شركت سازنده خود در ارتباط باشد. شماره شبكه، 24434 است(6) كه شبانه‌روز فعّال است(7). مواظب باشيد، شماره را اشتباه نگيريد، چون به سايت ديگري متصل مي‌شويد.

چنانچه در لوح وجودتان با اشتباهي تايپي برخورد كرديد، مي‌توانيد آن را با كليد «Toubeh»، Delet كنيد.(8)

براي چك كردن خود، مي‌توانيد نسخه وجودتان را با نسخه اوژينال Ghoran مقايسه كنيد. در صورت انطباق اين دو، از سلامت كامل نسخه در اختيار اطمينان حاصل كنيد.

«هارد» انسان، «سخت» نيست و شكل آن تغييرپذير است. به همين دليل بهتر است نام آن را «روان» بگذاريم.

شكل روان انسان، دقيقاً شكل «علم و عمل» اوست.(9) براي تغيير شكل آن، بايد چشم‌ها را شست، جور ديگر ديد، طور ديگر رفتار كرد. جاي تعجب است كه بعضي انسان‌ها، ترجيح مي‌دهند به روان خود شكل غيرانساني دهند.

- براي پي بردن به داستان شكل‌گيري روان خود، مي‌توانيد از كليد Story استفاده كنيد. همه رفتار شما، بدون آنكه خود خواسته يا متوجه شده باشيد، در اين قسمت يادداشت شده است. اگر از بخشي از اين داستان ناراحتيد، روي آن كليك كرده و سپس Delet نماييد.

به دليل ثبت اطلاعات وجود ما بر روي «روان»، بعضي‌ها نام روان را «كتاب» گذاشته‌اند. همين عده، از روي نسخه اصل كتاب ما، نسخه‌اي Copy مي‌كنند و براي ما پرونده تشكيل مي‌دهند.(10)

بعضي از اطلاعات ما، به صورت Hiden در درايو «ضمير ناخودآگاه» مخفي شده است. اين درايو گاهي آنچنان مخفي است كه دسترسي به آن حتي براي خود ما هم بسيار مشكل است و فقط شركت سازنده به آن دسترسي ‌دارد.(11)

ظرفيت هارد ما محدود نيست. هر چه اطلاعات بيشتري روي آن بريزيم. ظرفيت آن افزايش پيدا مي‌كند(12) و اگر اطلاعاتي روي آن نريزيم، رفته رفته ظرفيت آن كاهش مي‌يابد.

- براي بهره‌برداري دائمي از اطلاعات ذخيره شده، بايد دائماً كابل خود را به برق متصل داشته باشيد.

- براي پيشگيري از بروز هر گونه آسيب جدي و پريدن اطلاعات وارد شده، در اثر قطع برق- به دليل فرسودگي كابل ما – ups «توسل» را دائماً روشن نگه داريد.(13) در غير اين صورت ممكن است با فاجعه تخليه كامل اطلاعات روبرو شويد.(14)

براي استفاده كامل و سريع و آسان از اطلاعات خود، با پارتيشن‌بندي صحيح، اطلاعات خود را دسته‌بندي كنيد.

وجود فضاهاي خالي در بين اطلاعات شما، حجم حافظه اشغال شده را بي‌جهت افزايش داده(15) ، و شما را در تعيين حجم واقعي اطلاعات، به اشتباه مي‌اندازد . به همين دليل هر چند وقت يك بار Difrag كردن درايوها ضروري است.

بعد از هر عمل اشتباهي، فوراً از كليد Undo استفاده كنيد تا به حالت قبل باز گرديد. در غير اين صورت اشتباهات بعدي پشت سر هم رخ خواهد داد.

برخي از ساده‌انديشان، به دليل اسم نرم‌افزار و محسوس نبودنش، آن را انكار مي‌كنند و فقط وجود سخت‌افزار را مي‌پذيرند.(16) اما برخلاف تصور اين افراد و برخلاف اسم نرم‌افزار، نرم‌افزار نه تنها وجود دارد، بلكه اساس كار رايانه را تشكيل مي‌دهد. برخي همين اشتباه را در مورد روان انسان كرده‌اند.

سخت‌افزار ما برخلاف عنوانش، بسيار آسيب‌پذير و از بين‌رفتني است و نرم‌افزار ما بر عكس اسمش، بسيار سخت و ماندني است.

در اين دنياي شلوغ اطلاعات و رايانه‌بازي، هر وقت رايانه شما قفل كرد با فشردن سه كليد «معرفت، معنويت و استقامت» ‌بوت گرم كرده و مجدداً خود را راه‌اندازي كنيد.

بعضي‌ها براي قيمتي شدن سيستم خود، سعي مي‌كنند Case خود را با روكش طلا، صفحه كليد را با روكش نقره، شيشه مانيتور را با زمرّد تزيين كنند، (17)غافل از اينكه ارزش هر سيستمي به قدرت پردازش cpu و اطلاعات موجود در هارد آن است. متأسفانه اين عده پس از استهلاك سخت افزارشان، متوجه مي‌شوند اطلاعات قابل توجهي روي هارد خود ذخيره نكرده‌اند آن وقت كاري هم از دستشان ساخته نيست.

در اثر حادثه‌اي به نام مرگ، سخت‌افزار شما رفته رفته از بين رفته و تبديل به مواد و اشياء ديگري مي‌شود. اما نگران نباشيد، هارد شما سالم مي‌ماند و كليه اطلاعات شما دست‌ نخورده باقي خواهد ماند.

لوح‌ فشرده روان ما، با «صور اسرافيل» باز شده(18) و تمام محتواي آن به صورت سخت‌افزاري نمايان مي‌شود(19).

 خوش به حال كساني كه تصاويري از رنگين‌ كمان، گل‌هاي رنگارنگ، آواز هزاره و عطر ياس و مريم بر روي روان خود ذخيره كرده‌اند.

پي‏نوشت‏ ها:برچسب‌ها: ابر رايانه‌اي به نام انسان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه هشتم آبان 1391 و ساعت 22:38 |

روز عید قربان بود و چه بسیاری از مردم که غرق در شادی و سرور بودند و توجهی به معنا و  مفهوم این عید نداشتند. اما امام سجاد (عليه السلام) روز عيد قربان را با مناجات و دعا به درگاه پروردگار آغاز مى‏كرد و از خداوند درخواست می نمود كه با قبول مناسك حج و ساير طاعات و عبادات، او را مشمول فضل و كرم خود فرمايد و بخشش و رضوانش را بر او ارزانى دارد، و اين دعاى شريف را همواره مى‏خواند:

"خداوندا! امروز، روز مباركى است و مسلمانان در همه جاى عالم در پيشگاهت حاضرند. برخی از آنان از تو حاجت طلب مى‏ كنند و بعضى خواستار رحمت تو هستند. عده ای مشتاق لطف و كرمت و برخی ترسان از قهر و غضبت...، پس خداوندا از درگاه با عظمتت درخواست مى‏كنم كه به جود و كرم خود بر حاجت ناچيز من توجه كنى و بر محمد و آل محمد درود و تحيت بفرستى.

اى خداوند بزرگ كه پروردگار همه جهانيان و تنها پادشاه مُلك وجود تويى و حمد و ثنا مخصوص ذات مقدس توست. خدايى جز تو در جهان هستى وجود ندارد و تويى كه به صفت حلم و بخشندگى، مهربانى، عطا و بخشش توصیف می شوی...،

 از تو درخواست مى‏كنم هرگاه خواستى كه در ميان بندگانت خير، نيكويى، سلامتى، عافيت، بركت، هدايت و توفيق عمل و طاعت خودت را تقسيم كنى و يا هر خوبى كه به ايشان عطا مى‏كنى تا بدان وسيله به سوى تو هدايت شوند و يا آن كه درجه و مقام آنان را در نزد خود بالا ببرى و يا آن كه بدان وسيله خير دنيا و آخرت را به ايشان مرحمت كنى؛ از همه آن ها به من بهره كافى و نصيبم را مرحمت فرما...

خداوندا! هر كسى خود را براى اميد به پاداش و بخشش هاى مخلوقى آماده مى‏سازد و به زحمت و رنج، مهياى رفتن به نزد او مى‏شود. پس مولاى من! در اين روز عيد، من هم مهيا و آماده شده و به درگاهت آمده‏ام تا از عفو و بخشش و لطف و احسانت برخوردار شوم.

پس اى پروردگار! بر محمد و آل محمد درود فرست و مرا در اين روز عيد از لطف و كرمت نا اميد مفرما..."آمین...

این ها فرازهایی از مناجات امام زین العابدین (علیه السلام) در روز عید قربان است که خاضعانه از پروردگار خویش درخواست و طلب می نماید و به ما می آموزد که عید قربان یکی از زمان های مناسب برای کاستن از غفلت هاست و نه مشغول شدن به سرگرمی ها و خوش گذرانی ها. باشد تا ما نیز از ایشان بیاموزیم که روز عید را فقط به شادی و خوش گذرانی نگذرانیم؛ بلکه در کنار آن، دست طلب به درگاه پروردگار مهربانمان دراز کنیم حاجات خویش را با او نجوا کنیم...(برگرفته از کتاب "حياة الامام زين العابدين (علیه السلام)"، تألیف "مرحوم باقر شريف القرشی‏")(1)

به نقل از سایت رشد

+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه پنجم آبان 1391 و ساعت 20:38 |

دعا، مظهر بندگی در مقابل خداوند و برای تقویت روح عبودیت در انسان است، و این روح عبودیت و احساس بندگی در مقابل خداوند، همان چیزی است که انبیای الهی از اول تا آخر، تربیت و تلاششان متوجه این نقطه بوده است که روح عبودیت را در انسان زنده کنند

سرچشمه همه‏ فضائل انسانی و کارهای خیری که انسان ممکن است انجام بدهد- چه در حوزه شخصی، چه در حوزه اجتماعی و عمومی- همین احساس عبودیت در مقابل خداست.

 نقطه‏ مقابل این احساس عبودیت، خودبینی و خودخواهی و خودپرستی است؛ منیت است.این منیت است که در انسان، منشأ همه‏ آفات اخلاقی و عوارض و نتایج عملی آن‏هاست. منشا همه‏ این جنگ ها و کشتارهای عالم، و ظلم هایی که به وقوع می‏پیوندد و منشا همه‏ فجایعی که در طول تاریخ اتفاق افتاده- و شما خوانده‏اید، شنیده‏اید یا امروز مشاهده می‏کنید- احساس منیت و خودخواهی و خودبینی در مجموعه‏ای از انسان‏هاست که سرچشمه این فساد و نابسامانی، در زندگی آن‏هاست.عبودیت نقطه‏ مقابل این خودخواهی و منیت و خودپرستی است. اگر این خودبینی و خودخواهی در مقابل خداوند متعال باشد- یعنی انسان خود را در مقابل پروردگار قرار بدهد- نتیجه‏ آن در انسان، طغیان است؛طاغوت.طاغوت هم فقط پادشاهان نیستند؛ هرکدام از ما انسان‌ها ممکن است در درون خودمان- خدای نکرده- یک طاغوت و یک بت تربیت کنیم و پرورش بدهیم. در مقابل خدا سرکشی کردن و خودبینی داشتن، نتیجه‏اش عبارت از رشد طغیان در انسان است. اگر این خودبینی در مقابل انسانهای دیگر باشد، نتیجه‏اش می‏شود نادیده گرفتن حقوق دیگران؛ تجاوز و دست‏درازی به حقوق این و آن. اگر این خودبینی در مقابل طبیعت واقع بشود، نتیجه‏اش می‏شود تضییع محیط طبیعی؛ یعنی آنچه که امروز به حق در باره مساله محیط زیست در دنیا اهتمام هست. نادیده گرفتن محیط طبیعی زیست انسان هم، نتیجه‏ی طغیان، خودبینی و خودخواهی در مقابل طبیعت است.

دعا ضد همه این‏هاست. دعا که می‏کنیم، در واقع این حالت خشوع را در خود به وجود می‏آوریم و خودبینی و خودخواهی را در خود سرکوب می‏کنیم و در نتیجه، جهان هستی و محیط زندگی انسانها از طغیان و تجاوز به حقوق و طبیعت محفوظ می‏ماند.    لذا فرمود "الدّعاء مخ العباده" مغز هر عبادتی، دعاست. عبادات برای همین است که بتواند انسان را در مقابل خدای متعال خاشع و دلش را نیز مطیع و تسلیم کند. این اطاعت و خشوع در مقابل خداوند هم از نوع تواضع و خشوع و خضوع انسانها در مقابل یکدیگر نیست؛ بلکه به معنای خشوع و خضوع در مقابل خیر مطلق، جمال مطلق، حسن مطلق و فضل مطلق اوست. لذا دعا، یک نعمت است و فرصت دعا کردن، یک نعمت است.

 ... مهم‏ترین خاصیت دعا همین ارتباط با خدا و احساس عبودیت در مقابل خداوند، بزرگترین اثر و خاصیت خداست؛ از خدا خواستن، که آن وقت خدای متعال هم اجابت خواهد کرد. البته اجابت الهی از طرف پروردگار، هیچ قید و شرطی ندارد؛ این ما هستیم که با اعمال خودمان مانع اجابت می‏شویم؛ ما هستیم که موجب می‏شویم دعای ما مورد اعتنا قرار نگیرد، که خود همین، یکی از معارفی است که می‏توان از دعا استفاده کرد و یکی از خصوصیات دعا، همین است.

 یکی از برکات ادعیه‏ی مأثوره‏ای که از ائمه (علیهم‏السّلام) رسیده این است که این دعاها پر از معارف الهی است. صحیفه سجادیه، دعای کمیل، دعای مناجات شعبانیه، دعای ابی حمزه ثمالی- و بقیه‏ی دعاهایی که وارد شده است- پُر از معارف الهی است که اگر کسی این‏ها را بخواند و بفهمد، علاوه‏ی بر آن ارتباط قلبی و اتصالی که به ذات اقدس الهی و حضرت ربوبی پیدا می‏کند، یک مبلغ عظیمی از معارف را هم از این دعاها فرامی‏گیرد.

من به جوان‌ها قویا توصیه می‏کنم که به ترجمه‏ این دعاها توجه کنند. این دعاهای عرفه و ابی حمزه، پر از معارف است. اینکه در دعای کمیل می‏خوانیم "اللّهم اغفر لی الذّنوب الّتی تحبس الدّعاء؛ اللّهم اغفر لی الذّنوب الّتی تنزل البلاء" یا "تنزل النقم"، همه این‏ها معارف الهی است؛ یعنی معنایش این است که ما افراد بشر، گاهی خطاها و گناهانی می‏کنیم که این گناهان مانع از این می‏شود که دعای ما مورد اجابت قرار بگیرد و قبول بشود؛ گناهانی از ما سر می‏زند که این گناهان، بلا را برای ما به ارمغان می‏آورد.    گاهی بلاهای عمومی و ملی، بر اثر گناهانی به وجود می‏آید و البته اعلام نمی‏شود که این بلا برای این گناه به وجود آمد اما وقتی افراد صاحب تدبر، فکر و تدبر کنند، می‏فهمند که این بلا از ناحیه‏ چه عملی متوجه این ملت شد.

بعضی اوقات اثر اعمال سریع است و بعضی با فاصله است؛این‏ها را دعا به ما می‏گوید. یا وقتی در دعای ابوحمزه عرض می‏کنیم "معرفتی یا مولای دلیلی علیک و حبّی لک شفیعی الیک"؛ این که من تو را می‏شناسم، خود این، راهنمای من به سوی توست؛ این که من تو را دوست می‏دارم و محبت تو در دل من هست، خودش شفاعت‏کننده‏ من پیش توست "و انا واثق من دلیل بدلالتک و ساکن من شفیعی الا شفاعتک"؛ من وقتی این راهنما را مشاهده می‏کنم، این معرفت خودم به تو را- که راهنما و دلیل من است- نگاه می‏کنم؛ وقتی این محبتی را که به تو دارم، مورد ملاحظه قرار می‏دهم، می‏بینم این تو هستی که این محبت و دلالت را به وجود آوردی؛ تویی که داری کمک می‏کنی. ببینید این، چشم انسان را باز می‏کند؛ این، یک معرفتی را ایجاد می‏کند؛ این از معارف الهی است؛ کمک الهی، توفیق الهی و عنایت الهی است؛ این‏ها را در دعاها می‏توان پیدا کرد. بنابراین قدر دعا را بدانید.

 دعا، خواندن خداست؛ حالا می‏تواند به زبان فارسی یا به زبان خودتان باشد؛ هرچه که می‏خواهید با خدا حرف بزنید؛ این، دعاست. هرچه می‏خواهید با او در میان بگذارید. گاهی هم حاجت خواستن نیست، فقط انس با خداست. حاجات هم مختلف است؛ گاهی کسی از خدای متعال، رضای او را می‏خواهد یا مغفرت او را مطالبه می‏کند، این یک‏جور حاجت است. یک‏وقت هم انسان چیزهای مادی را درخواست می‏کند؛ هیچ مانعی ندارد. خواستن از خدا- هر چیزی و به هر زبانی- خوب است. و همین خواصی را که عرض کردیم (ارتباط با خدا و احساس بندگی) دارد. البته دعاهای ماثور از ائمه (علیهم‏السّلام) بهترین مضامین در زیباترین الفاظ و سرشار از معارف الهی است که قدر آن‏ها را باید دانست و بایستی به آن‏ها متوسل شد.

    * از بیانات رهبر انقلاب در خطبه‏های نماز جمعه‏ تهران (بیست و یکم مهر 1385)


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده توسط بذرافشان در چهارشنبه سوم آبان 1391 و ساعت 9:59 |

حاجی ایرانی در نگاه مقام معظم رهبری

 رفتار حاجی ایرانی

رفتار حاجى ایرانى باید نشان‌دهنده‌ى همه‌ى خصوصیاتى باشد که در حج وظیفه‌ى مسلمانهاست و بر دوش مسلمانها تکلیف است. از جهت معنوى: تضرع، توسل، توجه، انس با قرآن، ذکراللَّه، دلها را نزدیک کردن به خدا، خود را معنوى کردن و نورانى کردن و با دستاورد معنوى به خانه برگشتن. از جهت اجتماعى، از جهت سیاسى: همکارى با دنیاى اسلام

بیانات در دیدار کارگزاران حج‌ ۱۳۸۹/۰۷/۱۷

حذف هزینه های زائد

کسانى که حج مشرف میشوند – در درجه‌ى اول زائر ایرانى که همسایه است، نزدیک است، شاهد مشکلات آنهاست – میتوانند خیلى از این هزینه‌هاى زائد و غیر لازم را حذف کنند، به قیمت غمگسارى از یک برادر یا خواهر مسلمان در پاکستان؛ اینها پیش خداى متعال خیلى اجر دارد؛ این یک تمرین است، یک تجربه است؛ بعد هم زوار و حجاج و بقیه‌ى کشورهاى اسلامى؛ این پیام را به آنها هم بدهید، آنها را هم به این معنا تشویق و ترغیب کنید.

بیانات در دیدار کارگزاران حج‌ ۱۳۸۹/۰۷/۱۷

بازارگردی…

من با سوغاتى خریدن مخالف نیستم، اما با این بازارگردى‌ها چرا؛ خیلى بد است. یک عده‌اى عطش بازارگردى دارند؛ اینها ملت شما را، مردم شما را سبک میکند؛ حیف است. میروند یک جنسهائى را می خرند، غالباً هم جنسهاى بى‌کیفیت از کشورهاى دوردستِ سودجو که با همان کمپانى‌هاى داخل آن کشور میزبان بندوبست دارند. براى حجاج جنس بدلى و بى‌کیفیت درست می کنند مى‌آورند توى این بازارها می ریزند، شما هم می روید این ارز خودتان را و عِرض خودتان را میریزید براى اینکه این کالاهاى بى‌کیفیت را خریدارى کنید. امروز در کشور ما خوشبختانه کالاهاى داخلى با کیفیت خوب، متنوع، زیبا، ساخته‌شده‌ى دست کارگر ایرانى – برادر خودتان – فراوان است. بعضى‌ها قبل از اینکه سفر مکه بروند، سوغاتى‌هاى سفر را در اینجا میخرند – کار خوبى است – نگه میدارند؛ بعد که برگشتند، همان هائى را که در بازار شهر خودشان تهیه کرده‌اند، به عنوان سوغاتى می دهند. هدیه‌ى سفر است دیگر، خوب است. این کار، خیلى کار خوبى است.

بعضى‌ها به عنوان چیز متبرک، از آنجا سوغاتى مى‌آورند؛ تبرکى ندارد. این جانمازهائى که در سنندج و کردستانِ خودمان میبافند، بمراتب از جانمازهائى که از آنجا مى‌آورند، بهتر است. برادر خودتان را تقویت کنید، ساخت دست او را که هم زیباتر است، هم بهتر است، بخرید و این را به عنوان سوغاتى بدهید. این را آنجا ببرید و به افرادى که دوست دارید، سوغاتى بدهید. همه‌ى اجناس خودمان همین طور است؛ حالا من جانماز را مثال زدم که مقدس‌ترین است. اینها را رعایت کنید.

ما در اسلام همه چیز داریم. نظام اسلامى در درون خود همه چیز دارد. این کالاى مادى است، کالاى معنوى هم داریم. معارف ما، درس ما، قرآن ما، سنت ما، احادیث ائمه‌ى اطهار (علیهم‌السّلام)، اینها همه، سرمایه‌هاى ماست. اگر چنانچه به این سرمایه‌ها توجه کنیم، از آنها استفاده کنیم، خودمان را از آنها محروم نکنیم، پیش میرویم؛ «ان احسنتم احسنتم لأنفسکم»؛ اگر به دست خودمان خود را محروم کردیم، «و ان اسأتم فلها». «و من اوفى بما عاهد علیه الله»؛ اگر چنانچه به آنچه با خدا معاهده کردیم، عمل کردیم، «فسیؤتیه اجرا عظیما»؛ اگر چنانچه نه، آنچه را که با خداى متعال معاهده کردیم و قرارداد گذاشتیم، شکستیم، «فمن نکث فانّما ینکث على نفسه»، علیه خودمان کار کرده‌ایم.

بیانات در دیدار کارگزاران حج‌ ۱۳۹۰/۰۷/۱۱

حیف است که انسان در مکه‌ى مکرمه یا مدینه‌ى منوره، در مجاورت مرقد پیامبر اعظم (صلّى اللَّه علیه و اله و سلّم) و مراقد ائمه‌ى هدى (سلام اللَّه علیهم اجمعین) و مرقد بزرگان صحابه و شهداى احد و بقیه‌ى بزرگانى که در تاریخ مثل خورشید میدرخشند، باشد و به جاى توجه و تذکر، به فکر دنیا باشد؛ آن هم دنیاى حقیر، دنیاى شخصى؛ این بازارگردى‌ها و سر زدن به این گوشه و آن گوشه براى کارهاى کم‌ارزشى که در طول زندگى متأسفانه ما به آنها مشغولیم؛ در آن قطعه‌ى زمانىِ اکسیرى که هر دقیقه‌اش، هر ساعتش آنقدر ارزش دارد و آنقدر فرصت است – هر مثقالى از این مایع اینقدر عظمت دارد – این را ما صرف کنیم براى همین کارهاى روزمره‌ى کم‌ارزشى که تو بازارهاى شهر خودمان و در هر نقطه‌اى هم آن را انجام میدهیم؛ یا بقیه‌ى سرگرمى‌هاى بیجا. این اولین نقطه است. در مکه و مدینه به فکر توشه گرفتن باشیم، به فکر افزودن بر سرمایه‌ى ایمان خود، معنویت خود، تذکر خود، خشوع خود در مقابل پروردگار باشیم. این اولین قدم است.

بیانات در دیدار کارگزاران حج‌ ۱۳۸۹/۰۷/۱۷

حفظ وحدت

حاجى‌اى که در مسجدالحرام یا مسجدالنبى، یا در بقیع، یا در زیارت شهداى احد و امثال اینها – در منا، در عرفات – رفتارش رفتار انسان مؤدب به آداب اسلامى است؛ رفتار انسانى است که مرباى به تربیت قرآنى است؛ اهل خشوع است، اهل تواضع است، اهل محبت است، اهل اهانت به این و آن نیست، اهل جمع است، نه اهل تفرقه. اینقدر ما در روایات در ثواب شرکت در نماز جماعت اهل سنت در زمان ائمه (علیهم السّلام) داریم که روایت دارد که در مسجدالحرام پشت سر اینها نماز بخوانید، مثل اینکه پشت سر پیغمبر نماز خوانده‌اید. این معنایش چیست؟ معلوم است که امام صادق نماز آن امام جماعت را با نماز پیامبر مقایسه نمیکند. مقایسه با نماز یک پیرو خودش هم نمیکند، اما میگوید پشت سر او نماز بخوانید. این یعنى چه؟ این نمایش وحدت است. عملاً وحدت را نشان بدهید. روى همین فکر بود که امام بزرگوار ما (که رضوان خدا بر او باد) – آن مرد بیدار، آگاه – به همه‌ى ماها، همه‌ى حاجى‌هاى ایرانى، توصیه کرد که در نماز جماعتها در مسجدالحرام، در مسجدالنبى شرکت کنید؛ در این اجتماعات حضور داشته باشید، که یکى از مصادیقش این است. اینجور نباشد که وقت نماز جماعت که همه مشغول نمازند، چشم کسى بیفتد به یک زائر ایرانى که مشغول حمل بار – حمل وزر – به سمت مسافرخانه‌ى خود هست. اینها چیزهائى است که مضر است. رفتار مؤدب به آداب اسلامى، یکى از بالاترین چیزهاست. شما زبان هم بلد نباشید، تماس هم نگیرید، همین قدر که معلوم است که شما زائر ایرانى هستید و این رفتار را دارید؛ مؤدبید، محترمید، نظیفید، اهل دعائید، اهل ذکرید – این دعاى کمیلى که بحمداللَّه سالهاست باب شده است – بزرگترین تبلیغ همین‌هاست. این از بسیارى از تبلیغها مهمتر است. این جمعیتِ عظیم مؤمن مى‌نشینند پیش خداى متعال تضرع میکنند، استغفار میکنند، اشک میریزند؛ این میشود تبلیغ.

بیانات در دیدار کارگزاران و دست‌اندرکاران حج‌‌ ۱۳۸۸/۰۸/۰۴

همدلی

در بخش اول که برگزارى عمومى و بین‌المللى و متعلق به دنیاى اسلام و امت اسلامى است، یک وظائفى را حاجى ایرانى دارد؛ رفتار خوب نشان بدهد، برادرى نشان بدهد، همدلى نشان بدهد، از پیوند اسلامى میان خود و دیگر ملتها براى نزدیکتر شدن دلها استفاده کند؛ اینها جزو وظائف است؛ درست نقطه‌ى مقابل آن چیزى که امروز دشمنان اسلام و مسلمین میخواهند. دشمنان اسلام و مسلمین میخواهند امت اسلام یکپارچه نباشد؛ چون اگر یکپارچه شد، قوى میشود، مقتدر میشود، در میدانهاى گوناگون هویت‌یابى میکند؛ آن وقت کار براى مستکبران جهانى سخت خواهد شد. لذا میخواهند جدا کنند. اختلافات مذهبى را راه مى‌اندازند، اختلافات قومى را راه مى‌اندازند، ناسیونالیسمهاى افراطى را در بین ملتها به جریان مى‌اندازند؛ این فارس است، این عرب است، این ترک است، این پاکستانى است، این کجائى است، این شیعه است، این سنى است؛ این اختلافات را هى برجسته میکنند، هى درشت میکنند، براى اینکه بین ما دیوار ایجاد کنند، براى اینکه دو نفرِ ما را به یکدیگر بدبین کنند تا ما با هم نباشیم، دستهامان در هم گره نشود و یک حرکت عظیم به وجود نیاید.

بیانات در دیدار کارگزاران حج‌۱۳۹۰/۰۷/۱۱

ارتباط برقرار کنید

ارتباط برقرار کنید، حرف بزنید، خبر بدهید، خبر بگیرید، روحیه بدهید، روحیه بگیرید؛ حقایقى را که درباره‌ى استکبار، مستکبرین، معاندین، مخالفین میدانید – شما سى سال تجربه دارید – براى آن برادرانى که تازه وارد این میدان شده‌اند، تشریح کنید. آنهائى هم که توانائى تبیین و بیان و این چیزها ندارند، با رفتارِ خودشان مردم را دعوت کنند؛ «کونوا دعاة النّاس بغیر السنتکم».(۳) مردم را با زبان هم میشود دعوت کرد، اما دعوت قوى‌تر و بهتر، با عمل است. ادبتان، احترامتان، دلبستگى نشان دادنتان به حقایق حج، اینها رفتارهاى جمعى و عمومى است براى بهتر برگزار کردن این واقعه‌ى بین‌الملل اسلامى.

بیانات در دیدار کارگزاران حج‌۱۳۹۰/۰۷/۱۱

کشورتان را سربلند کنید

کشور خودتان را هم – که ایران عزیز و سربلند است – در این سفر سربلند کنید. حاجى ایرانى با رفتار خود میتواند کشور خود را، تاریخ خود را، انقلاب خود را، نظام جمهورى اسلامى خود را در چشم مردم دنیا – که آنجا همه از جاهاى مختلف جمعند – شیرین و عزیز کند. عکسش هم میشود. میشود برویم آنجا با کارهاى بد، نامناسب و سبک، کشورمان را سبک کنیم، ملتمان را سبک کنیم.

بیانات در دیدار کارگزاران حج‌۱۳۹۰/۰۷/۱۱

...........................................................................

http://www.ammarname.ir/link/18372


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده توسط بذرافشان در چهارشنبه سوم آبان 1391 و ساعت 8:47 |

1. هنگامی كه خبر در گذشت كسی را می‌شنویم، می‌گوئیم: 

« إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ » (بقره / 156) همانا ما از آن خدائیم و به سوی او باز می‌گردیم. 

2. هنگامی كه خطرهای ناگوار و بدعتهایی در دین پدید آید، می‌گوئیم:

 « رَبَّنا لا تُزِغْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنا وَ هَبْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَهً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ » (ال عمران / 8) پروردگارا دلهایمان را، بعد از آنكه ما را هدایت كردی، (از راه حق)منحرف مگردان و از سوی خود، رحمتی بر ما ببخش ، زیرا تو بخشنده‌ای . 

3. آنگاه كه انسان مورد تهمت قرار می‌گیرد، می‌گوئیم:

 « رَبَّنا إِنَّكَ تَعْلَمُ ما نُخْفِی وَ ما نُعْلِنُ وَ ما یَخْفی عَلَی اللَّهِ مِنْ شَیْ‏ءٍ فِی الْأَرْضِ وَ لا فِی السَّماءِ » (ابراهیم / 38) پروردگارا! تو می‌دانی آنچه را ما پنهان و یا آشكار می‌كنیم، و چیزی در زمین و آسمان بر خدا پنهان نیست. 

4. هنگام روشن كردن آتش و یا داخل شدن به حمام، می‌گوئیم: 

« رَبَّنا إِنَّكَ مَنْ تُدْخِلِ النَّارَ فَقَدْ أَخْزَیْتَهُ وَ ما لِلظَّالِمِینَ مِنْ أَنْصارٍ » (آل عمران / 192) پروردگارا! هر كه را تو(به خاطر اعمالش)به آتش افكندی، او را خوار و رسوا ساخته‌ای و برای افراد ستمگر، هیچ یاوری نیست. 

« رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذابَها كانَ غَراماً » (فرقان / 65) پروردگارا! عذاب جهنم را از ما برطرف گردان كه عذابش سخت و پر دوام است. 

5. به هنگام رعد وبرق، می‌گوئیم: 

«هُوَ الَّذِی یُرِیكُمُ الْبَرْقَ خَوْفاً وَ طَمَعاً وَ یُنْشِئُ السَّحابَ الثِّقالَ وَ یُسَبِّحُ الرَّعْدُ بِحَمْدِهِ وَ الْمَلائِكَهُ مِنْ خِیفَتِهِ وَ یُرْسِلُ الصَّواعِقَ فَیُصِیبُ بِها مَنْ یَشاءُ» (رعد / 12و13) او كسی است كه برق را به شما نشان می‌دهد، كه هم مایه ترس است و هم مایه امید، و ابرهای سنگین بار ایجاد می‌كند- و رعد، تسبیح و حمد او می‌گوید، و (نیز) فرشتگان از ترس او و صاعقه‌ها را می‌فرستد، و هر كس را بخواهد، گرفتار آن می‌سازد. 

6. هنگام دیدن پدر و مادر، می‌خوانیم: 

« رَبِّ اغْفِرْ لِی وَ لِوالِدَیَّ وَ لِمَنْ دَخَلَ بَیْتِیَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ » (نوح / 28» پروردگارا! مرا، و پدر مادرم و تمام كسانی را كه با ایمان وارد خانه من شدند، و جمیع مردان و زنان باایمان را بیامرز. 

7. هنگام نظر در آینه، می‌خوانیم:

 « فَتَبارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِینَ » (مؤمنون / 14)پس بزرگ است خدای كه بهترین آفرینندگان است. 

8. به هنگام دیدن شخص مریض، می‌گوئیم:

 «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی فَضَّلَنا عَلی كَثِیرٍ مِنْ عِبادِهِ الْمُؤْمِنِینَ » (نمل / 15) ستایش از آن خداوندی است كه ما را به بسیاری از بندگان مؤمنش برتری بخشید. 

9. آیه‌ای كه به هنگام بر طرف شدن بلا و غم و اندوه خوانده می‌شود: 

« الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی أَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَ إِنَّ رَبَّنا لَغَفُورٌ شَكُورٌ » (فاطر / 34) حمد(و ستایش)برای خداوندی است كه اندوه را از ما برطرف ساخت، پروردگار ما آمرزنده و سپاسگزار است. 

9. آنگاه كه انسان فرزندش را می‌بیند، می‌گوید:

 « الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی وَهَبَ لِی عَلَی الْكِبَرِ إِسْماعِیلَ وَ إِسْحاقَ إِنَّ رَبِّی لَسَمِیعُ الدُّعاءِ » (ابراهیم / 39) حمد خدای را كه در پیری، اسماعیل و اسحاق را به من بخشید، مسلماً پروردگار من، شنونده (و اجابتكننده) دعاست. 

10. به هنگام وسوسه و یا دچار وسواس شدن، می‌خوانیم:

 « رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزاتِ الشَّیاطِینِ وَ أَعُوذُ بِكَ رَبِّ أَنْ یَحْضُرُونِ » (مؤمنون / 97و98) پروردگارا! از وسوسه‌های شیاطین به تو پناه می‌برم- و از اینكه آنان نزد من حاضر شوند(نیز)ای پروردگار من، به تو پناه می‌برم. 

11. به هنگام سختی و رنج، می‌خوانیم :

 « رَبَّنَا اكْشِفْ عَنَّا الْعَذابَ إِنَّا مُؤْمِنُونَ » (دخان / 12) پرورگارا! عذاب را از ما برطرف كن كه ایمان آوریم. 

12. به هنگام شادی و پوشیدن لباس نو ، می‌خوانیم: 

« رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَ عَلی والِدَیَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صالِحاً تَرْضاهُ » (نمل / 19) پرودگارا! شكر نعمتهایی را كه بر من و پدر و مادرم ارزانی داشته‌ای به من الهام كن، و توفیق ده تا عملصالحی كه موجب رضای توست انجام دهم. 

13. به هنگام داخل شدن به خانه و یا شهری، می‌گوئیم: 

« رَبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَ اجْعَلْ لِی مِنْ لَدُنْكَ سُلْطاناً نَصِیراً » (اسراء / 80) پرودگارا! مرا(در هر كار)با صداقت وارد كن، و با صداقت خارج ساز و از سوی خود، حجتی یاری كننده برایم قرار ده. 

14. هنگامی كه از گذشتگان یاد می‌كنیم، می‌گوئیم: 

« رَبَّنَا اغْفِرْ لَنا وَ لِإِخْوانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونا بِالْإِیمانِ وَ لا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنا غِلاًّ لِلَّذِینَ آمَنُوا » (حشر / 10) پروردگارا! ما و برادرانمان را كه در ایمان بر ما پیشی گرفتند بیامرز و در دلهایمان حسد و كینه‌ای نسبت بهمؤمنان قرار مده. 

15. آنگاه كه انسان دچار سهو و فراموشی می‌گردد، می‌خواند:

 « رَبَّنا لا تُؤاخِذْنا إِنْ نَسِینا أَوْ أَخْطَأْنا رَبَّنا وَ لا تَحْمِلْ عَلَیْنا إِصْراً كَما حَمَلْتَهُ عَلَی الَّذِینَ مِنْ قَبْلِنا » (بقره / 286) پروردگارا! اگر ما فراموش یا خطا كردیم، ما را مؤاخذه مكن، پروردگارا! تكلیف بر ما قرار مده، آن چنان كه(به خاطر گناه و طغیان)بر كسانی كه پیش از ما بودند، قرار دادی. 

16. آنگاه كه انسان، مرتكب گناهی می‌شود، می‌خواند:

 « رَبَّنا ظَلَمْنا أَنْفُسَنا وَ إِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنا وَ تَرْحَمْنا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخاسِرِینَ » (اعراف / 23) پروردگارا! ما به خویشتن ستم كردیم و اگر ما را نبخشی و بر ما رحم نكنی از زیانكاران خواهیم بود. 

17. هنگام صدقه دادن، می‌خوانیم:

« رَبَّنا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ » (بقره / 127) پروردگارا! از ما بپذیر كه تو شنوا و دانایی. 

18. هنگام مواجهه بادشمن، سفارش شده است كه بخوانیم:

 « وَ جَعَلْنا مِنْ بَیْنِ أَیْدِیهِمْ سَدًّا وَ مِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا فَأَغْشَیْناهُمْ فَهُمْ لا یُبْصِرُونَ » (یس / 9) ودر پیش روی آنان سدی قرار دادیم، ودر پشت سرشان سدی، وچشمانشان را پوشانده‌ایم، لذا نمی‌بینند. 

«رَبَّنا أَفْرِغْ عَلَیْنا صَبْراً وَ ثَبِّتْ أَقْدامَنا وَ انْصُرْنا عَلَی الْقَوْمِ الْكافِرِینَ » (بقره / 250) پروردگارا! پیمانه شكیبایی و استقامت را بر ما بریز و قدمهای ما را در راه خود ثابت بدار و ما را بر جمعیت كافران ، پیروز بگردان. 

19. به هنگام وارد شدن به هر منزلی، می خوانیم: 

« رَبِّ أَنْزِلْنِی مُنْزَلاً مُبارَكاً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْمُنْزِلِینَ » (مؤمنون / 29) پروردگارا:ما رادر منزلگاهی پر بركت فرود آر، وتو بهترین فرود آوردگانی. 

20. هنگام شروع قرائت قران، می‌‌خوانیم: 

« رَبَّنا آمَنَّا بِما أَنْزَلْتَ وَ اتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنا مَعَ الشَّاهِدِینَ »(ال‌عمران / 59) پروردگار! به آنچه نازل كرده‌ای، ایمان آوردیم، و از فرستاده (تو) پیروی نمودیم، ما را در زمره گواهان بنویس. 

21. هنگام سوار شدن بر كشتی، می‌خوانیم: 

« وَ قالَ ارْكَبُوا فِیها بِسْمِ اللَّهِ مَجْراها وَ مُرْساها إِنَّ رَبِّی لَغَفُورٌ رَحِیمٌ » (هود / 41) و او گفت:به نام خدا بر آن سوار شوید و هنگام حركت و توقف كشتی، یاد او كنید. كه پروردگارم آمرزنده و مهربان است. 

22. هنگام سوار شدن بر مركب(ماشین)می‌خوانیم: 

« سُبْحانَ الَّذِی سَخَّرَ لَنا هذا وَ ما كُنَّا لَهُ مُقْرِنِینَ» (زخرف / 13) پاك و منزه است كسی كه این را مسخّر ما ساخت. و گرنه ما توانایی تسخیر آن را نداشتیم. 

23. ذكر یونسیه در عرفان عارفان: 

« وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنادی فِی الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّی كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ » (انبیاء87) و ذالنون (یونس) را (به یاد آور) در آن هنگام كه خشمگین (از میان قوم خود) رفت، و چنین می‌پنداشت كه ما بر تو تنگ نخواهیم گرفت، (اما موقعی كه در كام نهنگ فرو رفت) در ان ظلمتها (ی متراكم) صدا زد: (خداوندا) جز تو معبودی نیست منزهی تو، من از ستمكاران بودم. 

عارف بالله، مرحوم میرزا جواد ملكی تبریزی می‌فرماید: 

از مراد ملا حسینقلی همدانی سئوال شدچه عملی را شما تجربه كرده‌اید كه می‌تواند در حال سالك مؤثر باشد؟فرمود:در هر شبانه روز یك سجده طولانی بجای آور و در حال سجده بگوید: « لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّی كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ » در حال ذكر این چنین توجه كند كه پروردگار منزه از این است كه بر من ظلمی روا داشته باشد، بلكه خود من هستم كه بر نفسم ستم كردم و او را در این مهالك قرار دادم.استاد من علاقمندانش را به این سجده سفارش می‌كرد و هر كس كه انجام می‌داد تأثیرش را مشاهده می‌كرد، مخصوصاٌ كسانیكه سجده را بیشتر طول می‌دادند.


برچسب‌ها: مناسبت‌های آیه‌ها
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه بیست و هفتم مهر 1391 و ساعت 23:44 |

اهانت اخیر دشمنان اسلام به ساحت نورانی رسول اعظم صلی الله علیه وآله وسلم واکنش های گسترده ای را در جهان اسلام در پی داشته است. حضرت آیت الله خامنه ای در برهه هایی که این اهانت ها رخ داده، علاوه بر هشدار نسبت به این روند خطرناک و تحلیل اهداف پشت صحنه این حوادث، راه کارهایی را برای مقابله با زنجیره پلید اهانت به اسلام و توقف آن مطرح کرده اند. در این مقاله مهم ترین راه کارهای مورد نظر رهبر معظم انقلاب برای مقابله با این زنجیره ی پلید ارائه می گردد.

بازشناسی درس های قولی و فعلی پیامبر اسلام

صهیونیستها و دولتهائی که زیر نفوذ صهیونیسم هستند، دستگاه استکبار و در رأس آنها آمریکای جنایتکار، وقتی میخواهند با امت اسلامی دربیفتند و با اسلام معارضه کنند، آماج حمله ی خودشان را نبی معظم و مکرم اسلام قرار میدهند. این به چه معناست؟ این به خاطر این است که یاد آن بزرگوار، نام آن بزرگوار، ولادت آن بزرگوار، هجرت آن بزرگوار، حکومت ده ساله ی آن بزرگوار در مدینه و یکایک اقدام و تعلیم و آموزش آن بزرگوار، امروز برای مسلمانها، اگر تدبر بکنند و تأمل بکنند، یک درس است؛ گشایشِ یک درِ بازی به سوی زندگی است. پیغمبر الهام بخش است برای امت اسلامی. چون این را میدانند؛ چون از بیداری امت اسلامی میترسند؛ چون از قدرت جامعه ی یک میلیارد و پانصد میلیونی مسلمان در سرتاسر عالم وحشت دارند، در مقابل پیغمبر صف آرائی میکنند. رحمة للعالمین را، منشأ عظیم ترین خیرات و برکات برای بشریت را در مطبوعاتشان، در زبان سیاستمدارانشان، در کتاب نوشتنهایشان، به وسیله ی مزدورانشان مورد اهانت قرار میدهند. این باید ما مسلمانها را بیدار کند؛ بفهمیم که در وجود پیامبر، در شخصیت پیامبر، در خاطرات زندگی پیامبر، در هجرت پیغمبر، در جهاد پیغمبر، در سیره ی پیغمبر، در درسهای قولی و عملی پیغمبر، چه گنجینه ی عظیمی برای مسلمانها نهفته است. ما از این گنجینه اگر استفاده کنیم، امت اسلامی به آنچنان موقعیتی خواهد رسید که نتوانند دیگر به او زور بگویند؛ نتوانند او را زیر فشار قرار بدهند؛ نتوانند او را تهدید کنند؛ این درس است برای ما.[1[

معرفی چهره بی پیرایه اسلام

مهم آن است که چهره بی پیرایه اسلام، دیده و شناخته شود. دشمنان در طول چند قرن و دوستان نادان و غافل در زمانی درازتر، چهره نورانی اسلام را زشت کرده و به غرض یا به سلایق جاهلانه، به آن افزوده یا از آن کاسته اند. امروز هم اگر چه کژ فهمیها و سود طلبیها از سوی خودیها در کار تیره کردن تصویر اسلام است، ولی حقّاً تبلیغات دشمنان در این باره بسی بیش از آن است و آنان از راههای ظریف و موذیانه به این کار مشغولند... برادرانِ مسلمان! بر این اساس، کار بزرگ ما شناسایی اسلام و شناساندن آن و نیز آشنایی بیشتر با یکدیگر است.[2[

وحدت حول وجود رسول اعظم اسلام بر ضد دشمنان اسلام

وجود مقدس نبی مکرم و رسول اعظم اسلام، مهمترین نقطه ی ایجاد وحدت است. قبلاً هم این را عرض کردیم که دنیای اسلامی می تواند در این نقطه به هم پیوند بخورد؛ اینجا، جایی است که عواطف همه ی مسلمانها در آنجا متمرکز می شود؛ این، کانون عشق و محبت و دنیای اسلام است. حالا شما ببینید قلمهای پول گرفته ی از صهیونیست ها، همین کانون را مورد توجه قرار می دهند و به آن اهانت می کنند؛ برای اینکه اهمیت اهانت به امت اسلامی و تحقیر دنیای اسلام، کم کم از بین برود. این، نقطه ی اصلی است؛ سیاستمداران، نخبگان علمی و فرهنگی، نویسندگان، شعرا و هنرمندان ما روی این نقطه تکیه کنند و همه ی مسلمانها با این شعار به هم نزدیک شوند. موارد مورد اختلاف را در نظر نگیرند، یکدیگر را متهم نکنند، یکدیگر را تکفیر نکنند و یکدیگر را از حوزه ی دین خارج نکنند. دلها در سراسر امت اسلامی، به یاد پیامبر و به عشق پیغمبر طراوت پیدا می کند؛ همه ی ما دلباخته و عاشق آن بزرگواریم.[3[

این رفتارهای نامعقول و کین توزانه بر ملتهای مسلمان حجت را تمام کرده و به بیداری اسلامی کمک رسانده است. امروز چه بخواهند و چه نخواهند حرکتی عمیق و ریشه دار در دنیای اسلام آغاز شده است و همین حرکت است که در زمان متناسب خود به استقلال و عزت و حیات دوباره ی امت اسلامی خواهد انجامید.

این یک مقطع تاریخی تعیین کننده است. نخبگان و علماء و روشنفکران وظیفه ی سنگینی در این مقطع بر دوش دارند. هرگونه ضعف و سست عنصری و غرضورزی و کوتاهی آنان میتواند به فاجعه منتهی شود. علمای دین در برابر اختلاف افکنی مذهبی ساکت ننشینند؛ روشنفکران در دمیدن روح امید در جوانان کوتاهی نکنند؛ سیاستمداران و زمامداران، مردم خود را در صحنه نگهدارند و به آنان تکیه کنند؛ دولتهای اسلامی همبستگی میان خود را تقویت کنند و از این قدرت حقیقی در برابر تهدید سلطه گران بهره مند شوند.[4[

توجه به پشت صحنه اهانت ها و اغراض عاملان آن

پشت صحنه ی این حرکات شرارت بار چیست و کیست؟ مطالعه ی این روند شرارت که در این سال ها با عملیات جنایت بار در افغانستان و عراق و فلسطین و لبنان و پاکستان همراه بود، تردیدی باقی نمی گذارد که طرّاحی و اتاق فرمان آن در دستان سران نظام سلطه و اتاق فکرهای صهیونیستی است که از بیشترین نفوذ بر دولت آمریکا و سازمان های امنیتی و نظامی آن و نیز بر دولت انگلیس و برخی دولت های اروپائی برخوردارند.[5[

پشت صحنه ی این حرکت شرارت بار، سیاست های خصمانه ی صهیونیسم و امریکا و دیگر سران استکبار جهانی است که به خیال باطل خود می خواهند مقدسات اسلامی را در چشم نسل های جوان در دنیای اسلام از جایگاه رفیع خود فروافکنده و احساسات دینی آنان را خاموش کنند. اگر از حلقه های قبلی این زنجیره ی پلید، یعنی سلمان رشدی و کاریکاتوریست دانمارکی و کشیش های امریکایی آتش زننده ی قرآن حمایت نمی کردند و ده ها فیلم ضد اسلام را در بنگاه های وابسته به سرمایه داران صهیونیست سفارش نمی دادند، امروز کار به این گناه عظیم و غیر قابل بخشش نمی رسید.[6[

پرهیز از درگیری اسلام با مسیحیت

ماجرای 11 سپتامبر بهانه ی حمله به افغانستان و عراق را به رئیس جمهور جنایت کار وقت آمریکا داد و او اِعلان جنگ صلیبی کرد و همان شخص بنابر گزارش ها، اعلام کرده است که این جنگ صلیبی با ورود کلیسا به صحنه، کامل شد. هدف از اقدام نفرت انگیز اخیر (قرآن سوزی) آن است که از سوئی مقابله با اسلام و مسلمانان در جامعه ی مسیحی به سطوح همگانی مردم کشیده شود و با دخالت کلیسا و کشیش، رنگ مذهبی گرفته و پشتوانه ئی از تعصبات و تعلقات دینی بیابد، و از سوی دیگر ملت های مسلمان را که از این جسارت بزرگ به خشم آمده و جریحه دار می شوند از مسائل و تحولات دنیای اسلام و خاورمیانه غافل سازد.[7[

همه باید بدانیم که حادثه ی اخیر ربطی به کلیسا و مسیحیت ندارد و حرکات عروسکی چند کشیش ابله و مزدور را نباید به پای مسیحیان و مردان دینی آنان نوشت. ما مسلمانان هرگز به عمل مشابهی در مورد مقدسات ادیان دیگر دست نخواهیم زد. نزاع میان مسلمان و مسیحی در سطح عمومی، خواسته ی دشمنان و طراحان این نمایش دیوانه وار است و درس قرآن به ما، در نقطه ی مقابل آن قرار دارد.[8[

مطالبه مجازات اهانت کنندگان از سران امریکا

طرف مطالبه ی همه ی مسلمانان، امروز دولت آمریکا و سیاست مداران آنند. آنها اگر در ادعای دخالت نداشتن خود صادقند باید عوامل اصلی این جنایت بزرگ و بازیگران میدانی آن را که دل یک و نیم میلیارد مسلمان را به درد آورده اند، به گونه ئی شایسته به مجازات برسانند.[9[

ما اصرار نداریم اثبات جرم برای کسانی یا مسئولانی و دست اندرکارانی بکنیم، امّا رفتار و شیوه ی سردمداران استکبار، سیاستمداران امریکا و برخی کشورهای اروپایی، موجب شده است که انگشت اتّهام از سوی ملّتها به سمت آنها دراز بشود. باید خودشان را تبرئه کنند. باید ثابت کنند که در این جرم بزرگ شرکت ندارند. اثبات هم با این نمیشود که به زبان چیزی بگویند، باید عملاً این را اثبات کنند، باید جلوی این تجاوزها را بگیرند؛ البتّه نخواهند گرفت. [10] متهم اول در این جنایت، صهیونیسم و دولت امریکا است. سیاستمداران امریکا اگر در ادعای دخالت نداشتن خود صادقند، باید عاملان این جنایت شنیع و پشتیبانان مالی آن را که دل ملت های مسلمان را به درد آورده اند، به مجازات متناسب با این جرم بزرگ برسانند. [11}


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه بیست و یکم مهر 1391 و ساعت 23:20 |

يكي از اسناد ساواك كه ارتباط مقام معظم رهبري را با نسل جوان مورد تأكيد قرار مي‌دهد، سند شماره9/3003 به تاريخ 1/8/1353 است كه مي‌نويسد: مطهري از اين كه نماز جماعت سيدعلي خامنه‌اي در مشهد (توسط ساواك) تعطيل شده، ابراز ناراحتي كرده و گفته است : سيد علي خامنه‌اي از نمونه‌هاي ارزنده‌اي است كه براي آينده موجب اميدواري است و در اين مدت كوتاه در مشهد، كارهاي پر ثمري انجام داده كه يكي از آن‌ها جمع كردن جوانان روشنفكر حوزه و دانشگاه است. ۱
مقام معظم رهبری با ذکر خاطره ای رابطه خوب خود را با جوانان اینگونه بیان میکند:مسجدي كه بنده نماز مي‌خواندم، بين نماز مغرب و عشا هيچ وقت داخل مسجد جا نبود؛ هميشه بيرون مسجد هم جمعيت متراكم بود؛ هشتاد درصد جمعيت هم از قشر جوان بودند؛ براي خاطر اينكه با جوان تماس مي‌گرفتيم. در همان سالها پوستينهاي وارونه مد شده بود و جوانان خيلي اهل مد آن را مي‌پوشيدند.
يك روز ديدم جواني كه از اين پوستينهاي وارونه پوشيده، صف اول نماز در پشت سجاده من نشسته است؛ يك حاجي محترم بازاري هم كه مرد خيلي فهميده‌اي بود و من خيلي خوشم مي‌آمد كه او در صف اول مي‌نشست، در كنار اين جوان نشسته بود. ديدم رويش را به اين جوان كرد و چيزي در گوشش گفت و اين جوان يكباره مضطرب شد. برگشتم به آن حاجي محترم گفتم چه گفتي؟ به جاي او جوان گفت چيزي نيست. فهميدم كه اين آقا به او گفته كه مناسب نيست شما با اين لباس در صف اول بنشينيد! گفتم نه آقا، اتفاقاً مناسب است شما همين‌جا بنشينيد و تكان نخوريد! گفتم حاجي! چرا مي‌گويي اين جوان عقب برود؟ بگذار بدانند كه جوان با لباسي از جنس پوستين وارونه هم مي‌تواند بيايد به ما اقتدا كند و نماز جماعت بخواند.
برادران! اگر پول و امكانات هنري نداريم، اگر فعلاً ترجمه قرآن به زبان سعدي زمانه را نداريم، «اخلاق» كه مي‌توانيم داشته باشيم؛ «في صفه` المؤمن بشره في وجهه و حزنه في قلبه». با اخلاق، سراغ اين جوانان و دلها و روحها و وراي قالبهاشان برويد؛ آن وقت تبليغ انجام خواهد شد. ۲
۱- سلاله الابرار، ص 88 ، به نقل ازاسناد ساواك، آرشيو وزارت اطلاعات، ش27 به ارزيابي573 مركزاسناد انقلاب اسلامي‌
 ۲- مقام معظم رهبري در ديدار با مسئولان سازمان تبليغات اسلامي، 26/3/1376


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه بیست و سوم شهریور 1391 و ساعت 17:15 |

 توقیع ، در لغت به معنای "امضاء، نامه و فرمان" ، و دراصطلاح حدیثی به معنای "بخشی از نوشته‌های ائمه اطهار علیهم السلام " است . بیشتر توقیعات از سوی امام عصر (عج) صادر گردیده است. واژه توقیع نخستین بار در روایتی از امام کاظم (ع) به معنای یادداشتی که امام در زیر یک نامه نوشته دیده شده‌است. امروزه وقتی سخنی از «توقیع» به میان می‌آید، ذهن به توقیعات حضرت مهدی (ع) منصرف می‌گردد.

ارسال توقیعات برای شیعیان، معمولاً توسط وکلای امام صورت می‌گرفت. نواب اربعه امام عصر وکیلانی در شهرهای مختلف داشتند که توقیعات از طریق آنها انتشار می‌یافت.

در کتاب کمال الدین شیخ صدوق، غیبت شیخ طوسی، احتجاج طبرسی و بحارالانوار مجلسی، حدود هشتاد توقیع از سوی امام زمان (ع)‌ نقل شده است که محتوای آن‌ها، برخی خطاب به سفرا و نواب خاص است و برخی خطاب به علماء و فقهاست. برخی در پاسخ به سؤالات است و برخی در تکذیب  کسانی است که به دروغ ادعای امامت یا نیابت از طرف آن حضرت را داشتند.

توصیه‌های امام زمان (عج) به شیعیان

1. از خداوند ـ جل جلاله ـ بترسید و تقوا پیشه کنید.

2. به ما در بیرون آوردن شما از فتنه و امتحانی که بر شما روی آورده است کمک کنید.

3. عهد می‌کنم که هر کدام از شیعیان که راه تقوا را در پیش گیرد و هر آنچه که لازم است [و حق خداست] از مال خود خارج کند، از فتنه‌ی گمراه‌کننده و رنج‌های ظلمانی در امان باشد.

4. هر کدام از شیعیان، در بخشش اموالی که خداوند به او داده به کسانی که خداوند فرمان داده است بخل ورزد، در دنیا و آخرت زیانکار خواهد بود.

5. اگر شیعیان ما در وفا نمودن به عهد و پیمانی که از ایشان گرفته شد، همسو و یک‌دل شوند، دیدار ما از ایشان به تأخیر نخواهد افتاد.

6. ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

(توقیع به شیخ مفید)

7. از خدا بترسید ؛ و از ما اطاعت کنید ؛ و از راه راست منحرف نگردید.

8. نیت خود را ـ مطابق سنت آشکاری که به شما گفتم ـ با دوستی، به سوی ما برگردانید.

 (توقیع به عمری وپسرش)

9. اموال شما (خمس و زکات) را قبول نمی‌کنیم مگر اینکه پاک و طاهر باشد... هر کس می‌خواهد عمل کند و هر که نخواهد نکند ؛ چرا که ما به آنچه شما دارید نیازی نداریم.

10. ظهور و فرج در دست خداست و کسانی که وقت رای آن تعیین می‌کنند "دروغگو " هستند.

11. در مسایلی که روی می‌دهد به فقهاء مراجعه کنید ؛ زیرا که ایشان حجت من بر شمایند و من حجت خدایم بر ایشان.

12. منتفع شدن از من در ایام غیبتم، مانند استفاده از خورشید است زمانی که ابر روی آن را پوشانده باشد.

13. درباره چیزهایی که به درد شما نمی‌خورد سؤال نکنید، و در دانستن چیزهایی که از دانستن آنها معاف شده‌اید خود را به سختی نیاندازید.

14. برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید ؛ چرا که همین فرج شماست.

(توقیع به اسحاق بن یعقوب)

15. هر کس بدون اجازه ما در اموال مربوط به ما (خمس، زکات و وقف) تصرف کند، از جمله ظالمین است و ما در روز قیامت شاکی او خواهیم بود.

(توقیع به محمد بن جعفر اسدی)

16. آیا نمی‌دانید که خداوند از زمان حضرت آدم تا حال، برای مردم ملجأ و پناهی قرار داده که به ایشان پناه برند و راهنمایانی تعیین کرده که به سبب آنها هدایت یابند. هر زمان که نشانه‌ای از آنان پنهان شد نشانه‌ی دیگر آشکار گردید و هر وقت که ستاره‌ای از ایشان غروب کرد ستاره‌ی دیگر طلوع نمود ؛ و وقتی که خدای عزوجل امام حسن عسکری (ع) را به سوی خود برد گمان ننمایید که واسطه میان خود و مخلوقاتش را قطع نموده است. هرگز چنین چیزی نشده و نخواهد شد تا وقتی که قیامت برپا شود.

(توقیع به محمد بن ابراهیم بن مهزیار)

17. آیا نمی‌دانید که روی زمین از حجت خدا خالی نمی‌گردد ؛ خواه آن حجت، ظاهر باشد و خواه پنهان.

18. مردم پیروی از خواهش‌های نفسانی را از خود دور کنند ؛ و همانگونه که ]پیش از غیبت[ رفتار می‌نمودند رفتار کنند ؛ و امری که از آنان پوشیده و پنهان شده است را جستجو ننمایند ... و بدانند که حق با ما و در نزد ماست.

منبع :محمدباقر مجلسی؛ مهدی موعود؛ ترجمه حسن بن محمد ولی ارومیه‏ای؛ قم: انتشارات مسجد مقدس جمکران،1380؛ ج 2 .

 


برچسب‌ها: توصیه‌های امام زمان, عج
+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه نوزدهم خرداد 1391 و ساعت 11:47 |
پوتين رئيس جمهور روسيه: من مسيح را در رهبري ايران ديده‌ام.
دبير كل سابق سازمان ملل: تا كنون شخصيتي به سياست‌مداري و هوشمندي (رهبري انقلاب اسلامي) نديده‌ام.
رايس، وزير خارجه قبلي آمريكا: رهبر ايران مي تواند نقشه‌هايي را كه بهترين ذهنها با صرف بيشترين بودجه‌ها در زماني بسيار طولاني كشيده و مجرياني ماهر اجراي آن را به عهده گرفته‌اند، با يك سخنراني يك ساعته خنثي كند.
سيد حسن نصرالله: ما با شخصيتي عظيم و استثنايي روبرو هستيم، كه بسياري در ميان امت چيزي در باره او نمي‌دانند. اين رهبر در ميان امت و حتي در ايران مظلوم است.
به اقرار سازمان سياسي آمريكا در روزنامه نيويورك تايمز، مقام‌هاي پيشين آمريكا و البته كارشناسان ايراني مراكز امنيتي اين كشور مي‌گويند، آيت الله خامنه‌اي با جديت و قدرت به آرمانهاي مرحوم روح‌الله خميني پاي‌بند است و با جايگاه مذهبي بالا و معتبري كه دارد، به خوبي توانسته مانعي بلند بر سر اهداف و منافع غرب در منطقه خاورميانه باشد. استقامت آيت‌الله خامنه‌اي بر مواضع ضد آمريكايي موجب شده تا همگان بفهمند كه او هرگز زير فشارهاي سياسي تن به مذاكره و كوتاه آمدن از مواضع خود به ويژه در مذاكرات اخير نمي‌شود.
مدير بخش روان‌شناسي سياسي دانشگاه جورج واشنگتن آمريكا در باره شخصيت رهبر ايران گفته است؛ او هميشه به عنوان يك متعادل كننده در فضاي داخلي ايران عمل كرده است و با هوشمندي خاصي توانسته ايران را در زير تمام فشارهاي تحريم، فشار سياسي، آشوبهاي داخلي و حتي سايه جنگ، تبديل به يك مشكل بزرگ براي آمريكا و خاورميانه و حتي فراتر از آن بكند.
يك استاد خاورميانه‌شناسي در آكادمي نيروي دريايي ايالات متحده آمريكا در باره رهبر معظم انقلاب گفته؛ او واقعاً فردي متفاوت است، با وجود انقلابي بودن و مخالفت با سياستهاي آمريكا، اصلاً حس نفرت را در شما بوجود نمي‌آورد و بر خلاف برخي از مذهبي‌ها، بدنبال اعمال فشار به شما براي تغيير سبك زندگي مورد علاقه‌تان نيست، آيت الله خامنه‌اي يك رهبر واقعي است.
مؤسسه كارنگي آمريكا در گزارشي به نقش آيت الله خامنه‌اي در قدرت و ثبات ايران اشاره مي‌كند و مي‌نويسد: شايد در دنيا هيچ رهبري نباشد كه نسبت به مسائل جاري جهان به اندازه آيت الله خامنه‌اي اهميت دهد. اما همزمان تا اين حد براي جهانيان ناشناخته باشد. آيت الله خامنه‌اي به اين دليل به مقام رهبري انتخاب شد كه به آرمانهاي انقلابي و آموزه‌هاي آيت الله خامنه اي وفادار بود.

لذا هر طرحي كه آمريكائيان براي ايران طراحي كنند، محكوم به شكست است. آيت الله خامنه‌اي هرگز توافقي را كه متضمن عقب‌نشيني يا پذيرش شكست باشد، نخواهد پذيرفت. او بايد متقاعد شود كه ايالات متحده آماده است مشروعيت نظام جمهوري اسلامي ايران را به رسميت بشناسد و به آن احترام بگذارد. آمريكا بايد گونه‌اي رفتار كند كه آيت الله خامنه‌اي يقين پيدا كند كاخ سفيد در پي تغيير رفتار خود است، نه تغيير رژيم ايران».

اين قضاوتهاي مشاهير و مراكز جهاني نشان دهد كه رهبر معظم انقلاب اسلامي علي‌رغم تنوع و پيچيدگي توطئه‌هاي دشمنان انقلاب در ادامه راه امام خميني(ره) و افزايش توانمندي و كارآمدي نظام جمهوري اسلامي موفق بوده‌اند.
نویسنده:حمیدرضا ترقی،ُبه گزارش نمانیوز
.......................................................................................

برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه هجدهم خرداد 1391 و ساعت 18:4 |

امروز می خواهیم چند تا فیلتر شکن برای شما معرفی کنیم این فیلتر شکن ها صد در صد کار می کند و تضمینی و کاملا رجستری شده است و شما می توانید بدون هیچگونه شک و تردیدی استفاده کنید البته همیشه در نظر داشته باشید که این روزها فیلترشکن های تقلبی و نوظهور زیادی وجود دارد که بسیار مخرب هستند و سیستم شما رو به هم می ریزند و به هدفی هم که دارید نمی رسید و بجای اینکه فیلترشکنی بکنند بین انسان و خدایش فیلتر درست می کنند.

وبگردي 20:30،از این فیلتر شکن ها که وارد دنیای انسان ها شده اند می توان به تعصب غیر صحیح، تقلید کور کورانه، پیروی کردن از اکثریت، مد گرایی، پیروی کردن از عادات زشت اجتماعی و غیره اشاره نمود .

وقتی انسان مرتکب گناه می شود به مرور و تکرار گناه ها خودش را از خدا دورتر می کند و کم کم گناهان فیلترهایی می شوند که مانع ارتباط انسان با خدای خودش می گردند در این نوشته قصد داریم فیلتر شکن هایی رو معرفی کنیم که با استفاده از انها هیچ فیلتری نمی تواند مانع شما شود.

1- نماز:

 بهترین فیلتر شکن دنیا که خود خدا هم زیر این فیلتر شکن را امضا و مهر کرده خصوصیت مهم این فیلتر شکن این است که مانع می شود انسان با گناه کردن فیلترهایی رو بین خودش و خداش ایجاد کند ... اگه باور ندارید این آیه رو بخوانید " ان الصلاه تنهی عن فحشا و المنکر عنکبوت/44

2- قرآن :

لنگه نداره همه کسانی که متخصص هستند از این فیلتر شکن بی بدیل استفاده می کنند و جلوی کلام خدای تبارک و تعالی زانو می زنند برای استفاده از این فیلتر شکن آن را بخوانید و بفهمید و به آن عمل کنید.

3- ولایت:

این فیلتر شکن بسیار قوی عمل می کنه برای استفاده از آن باید علاوه بر اعتقاد و محبت اهل بیت علیهم السلام انسان به سلاح عمل هم مجهز باشد و اطاعت پذیری از ولایت جزء لا ینفک وجودش باشد

به نقل از سایت راسخون


برچسب‌ها: فیلترشکن صددرصدتضمینی
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه دهم فروردین 1391 و ساعت 18:45 |
همایش «نوآوری و اجتهاد از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای» در بیروت آغاز به كار و به بررسی ابعاد علمی و اجتهادی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پرداخت ،در این همایش اندیشمندان و صاحب‌نظرانی از كشورهای مختلف اسلامی حضور داشتند. سیدحسن نصرالله، اولین سخنران این همایش بود كه متن كامل سخنان دبیركل حزب‌الله لبنان را در ادامه می‌خوانید.
دانش‌مندان، نمایندگان، برادران و خواهران، سلام بر همه‌ی شما و رحمة الله و بركاته.

این افتخار را دارم كه كنفرانس شما را افتتاح كنم. كنفرانسی كه آن را گامی ویژه كه در این زمینه اوّل‌بار است صورت می‌گیرد، می‌دانم. چرا كه این اوّلین باری است كه كنفرانسی فكری و علمی خارج از ایران از چند منظر به اندیشه و شخصیّت حضرت امام خامنه‌ای دام ظلّه می‌پردازد. هم‌چنین در ابتدا از تمام دست‌اندركاران و حاضرین، مؤسّسان، سازمان‌دهندگان، حضّار و شركت‌كنندگان در این جلسه، جلسه‌ی افتتاح، و كارگاه‌ها بسیار تشكّر می‌كنم. و مخصوصا از برادران و خواهرانی كه رنج سفر را پذیرفتند و از خارج لبنان به این جلسه تشریف آوردند.
شناخت شخصی و مستقیم و نزدیك بنده از امام خامنه‌ای به سال ۱۹۸۶ باز می‌گردد، سالی كه دیدارهای متعدّد و فشرده‌ای برای بنده فراهم شد و باعث شد تا با افكار، آرا، مبانی، طرز تفكّر و تحلیل وقایع، روش ره‌بری و حكومت و تصمیم‌گیری و شاخصه‌های اخلاقی دل‌پذیر ایشان كه با تواضع، نرم‌خویی، مهربانی، صبر، سعه‌ی صدر، زهد و ساده‌زیستی و… هم‌راه بود، بیش‌تر آشنا شوم.
بنده اكثر كتاب‌های ایشان را خوانده‌ام و می‌توانم ادّعا كنم قریب به اتّفاق نگاشته‌ها، گفت‌گوها و بیانات ایشان را از هنگام رحلت امام خمینی قدّس سرّه الشّریف تا كنون دنبال كرده‌ام. این‌ها را می‌گویم تا شهادتی بدهم. هم‌چنین حجم وسیعی از دروس فقهی ضبط شده‌ی ایشان، در چند باب از فقه، را گوش كرده‌ام. و پس از اطّلاع از شهادت تعداد پر شماری از كسانی كه ایشان را از نزدیك می‌شناسند، حال یا فقها، متفكّران، سران یا نخبگان سیاسی و فرهنگی و پس از كنكاش در سیره‌ی شخصی، علمی، فكری، جهادی و سیاسی ایشان، می‌توانم با اطمینان كامل بگویم: ما در برابر امامی هستیم در ره‌بری و حسن حكومت، در تقوا و زهد، در فقه و اجتهاد، در تفكّر و تفكیك ساحات و نوآوری، عظیم الشان. ما در برابر امامی هستیم كه نگاهی همه‌جانبه، عمیق، مستحكم و استوار دارد. نگاهی كه بر مبانی زیر بنا نهاده شده:
اوّل: مبانی اصیل فكری و علمی.
دوّم: شناخت نیازهای معاصر و مشكلات موجود.
سوّم: شناخت ظرفیّت‌های انسانی و مادّی موجود در امّت.
چهار: شناخت راه حل‌های مناسب و تنیده در اصول و مبانی اسلام.
به واسطه‌ی این نگاه همه‌جانبه است كه می‌بینیم ایشان در تمام رخ‌دادها، تحوّلات و موضوعات، روشن و عمیق وارد می‌شود. از هر زاویه‌ای و با هر تخصّص و روی‌كردی كه با ایشان برخورد داشته باشید، خود را در برابر ره‌بری خواهید یافت كه موضوع را حتّی با جزئیّات می‌شناسد و مانند یك متخصّص در این باره صحبت می‌كند، و مدام مسائلی جدید و در عین حال كاملا مرتبط با آن زمینه طرح می‌نماید.
آیت‌الله خامنه‌ای معتقد است كه چه در روندهای سازش یا جریان‌های مقاومت و یا خیزش فلسطین روی می‌دهد، بیانگر این حقیقت است كه ما امروز در برابر نسل‌های جدید ملت فلسطین قرار داریم كه بیش از هر زمان دیگری به بازگشت به سرزمین خود ایمان دارند.

برای مثال برخی از این زمینه‌ها را كه از طریق پی‌گیری رسانه‌ای دیدارهای سید القائد دست‌گیرم شده نام می‌برم:
- علما و اساتید حوزه‌های عملیّه: وقتی با علما و اساتید و طّلاب حوزه‌های علمیّه دیدار می‌كند، هم‌چون یك فرد آگاه حوزوی از راه و روش تدریس، الگوهای تحوّل، حفظ اصالت و نقاط مثبت تقلید و روش تحصیل سنّتی و [در عین حال] تطبیق با شرایط روز سخن می‌گوید.
- متفكّران، فرهنگیان و اساتید دانش‌گاه و دانش‌جویان آن: مانند یك استاد آگاه، مطّلع و چندبعدی دانش‌گاه از روش تدریس در دانش‌گاه‌ها و مشكلات و افق‌های پیش روی آن سخن می‌گوید.
- فعّالیّت‌های زنان: در این دیدارها نگاه خود را پیرامون زن و منزلت، نقش و مسئولیّتش در چالش‌های معاصر ارائه می‌كند.
- اهالی اقتصاد و بن‌گاه‌های اقتصادی: در زمینه‌ی اقتصاد نگاه خود را در بیان می‌كند و هم‌چنین سیاست‌هایی اقتصادی را كه نظام اسلامی را به التزام به آن‌ها فرا می‌خواند.
- مدیران و معلّمان مدارس، پزشكان، مهندسان و كشاورزان: چندی پیش ایشان دیداری با صنعت‌گران داشت و سخنانی طولانی در این باره ایراد كرد.
- با اهالی سینما: از فیلم، فیلم‌سازی، اهداف، تحوّل و پیش‌رفت آن سخن می‌گوید.
- با هنرمندان: سخنانی در زمینه‌ی شعر، موسیقی، نقاشی و چاپ.
- با حافظان و قاریان قرآن، مدّاحان پیام‌بر و اهل بیت ایشان.

- در مسائل روز.
- و هم‌چنین سران سیاسی و حتّی در زمینه‌ی نظامی.

برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه نهم دی 1390 و ساعت 15:29 |
بیداری اسلامی یعنی حالت بر انگیختگی و آگاهی ای كه در امت اسلامی كه اكنون به تحولی بزرگ در میان ملتها انجامیده و قیامها و انقلابهایی را پدید آورده كه هرگز در محاسبه ی شیاطین مسلط منطقه ای و بین المللی نمی گنجید مانند دیگر تحولات بزرگ اجتماعی همواره متكی به پشتوانه های تاریخی و تمدنی ومحصول تراكم معرفتها و تجربه هاست.
حضور شخصیت های فكری و جهادی بزرگ جریانساز اسلامی در مصر، عراق، ایران، هند و دیگر كشورهای آسیایی و آفریقا و افكار و فعالیت های آنان پیش زمینه های بیداری اسلامی كنونی در دنیای اسلامند.
با توجه به نقش اساسی و بی‌بدلیل انقلاب اسلامی ایران و رهبری‌های بنیانگذار آن حضرت امام خمینی(ره) در دهه‌ی اول پیروزی انقلاب اسلامی و جانشین آن امام فقید، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی) ولی‌امر مسلمین كه از آغاز دو دهه اخیر تاكنون نظریات و دیدگاههای مهمی در موضوع بیداری اسلامی ایراد فرموده‌اند، همایش علمی در محورها و موضوعات ذیل با تاكید بر اندیشه حضرت امام خمینی(ره) و حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) تشكیل می‌گردد.
از عموم محققین، پژوهشگران و اساتید حوزه و دانشگاه و دیگر متفكران دعوت می‌شود تا با ارائه مقالات خود، در این همایش علمی، پژوهشی مشاركت نمایند.

موضوعات همایش
الف- تاریخچه‌ی بیداری اسلامی:
- بیداری اسلامی و انقلاب اسلامی
- تاریخچه‌ی بیداری اسلامی و نهضت‌های دو قرن اخیر ایران و جهان اسلام (نهضت تحریم، مشروطیت، ثورة‌العشرین...)
- مراحل بیداری اسلامی
- بیداری اسلامی و جوامع اسلامی (خواص، نخبگان، جوانان، توده‌های مردم)
- بیدارگران اسلامی (رجال و شخصیت‌های عالم تشیع و تسنن-تاریخی و معاصر)
- بیداری اسلامی و ریشه‌های آن
- بیداری اسلامی در گستره‌ی جغرافیایی جهان اسلام
- بیداری اسلامی و تحولات دهه‌های اخیر (انقلاب اسلامی، تسخیر لانه‌ی جاسوسی در ایران و لانه‌ی جاسوسی اسرائیل در مصر، جنگ تحمیلی، انقلاب لبنان و حزب الله، قیام مردمی و انتفاضه‌ی فلسطین، جنگ 33 روزه لبنان، وقایع اخیر دنیای اسلام تونس، مصر، لیبی، بحرین، یمن، شمال آفریقا، شبه‌قاره، افغانستان و سایر كشورهای عربی و اسلامی)
 
ب- مبانی بیداری اسلامی:


برچسب‌ها: همایش ها و نشست های علمی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه نهم دی 1390 و ساعت 15:3 |

متن زیرتوسط دوست عزیزم جناب آقای کاتوزیان از آلمان دریافت شد، از باب وظیفه و امربمعروف  متن را برای استفاده کاربران محترم تقدیم می کنم

امسال شب یلدا با شهادت امام زین العابدین و سید الساجدین علیه السلام مصادف شده است؛ مراقب باشیم تا بزرگداشت شب یلدا بر حفظ حرمت آل الله سایه نیفکند.*

گفتند نیست از شب یلدا درازتر!
پیداست که شام غریبان ندیده اند…*
دوباره فکرها در قیل و قال است.
محبت های ما زیر سوال است.
در ایام اسارت شد بپرسی،
شب یلدای زینب در چه حال است؟‼
در نای خشک مرثیه خوان، نا نمانده است.
طفلی برای زینب کبری نمانده است.
 باید به جای سعدی و حافظ لهوف خواند؛
دیگر برای ما شب یلدا نمانده است.*
 شب یلدا چنان باش، خرابت نکند!
غافل از واقعه کرب و بلایت نکند.
ای که دم می زنی از عشق حسین بن علی؛
آنچنان باش که ارباب جوابت نکند.*
 ما چله نشین شب یلدای حسینیم؛
ماتم زدگان غم عظمای حسینیم.
 ما غرق عزای پسر فاطمه هستیم؛
ما تا به سحر محو تماشای حسینیم.*
 طبل یلدا می نوازد از فریب،
در حریم ماه خونبار حبیب؛
نقل و شیرینی به کام انداختند؛
حرمت خون خدا برتافتند…*
 گر زدستت رفته باشد یک عزیز؛
می نشینی بر سر خوان لذیذ؟!
پس کجا رفت آن جوانمردی، چرا؟!
رنگ غیرت باختیم اندر عزا…*
یک ثانیه از عمر همین یک شب یلدا،
باعث شده تا صبح به یمنش بنشینیم!
ده قرن ز عمر پسر فاطمه طی شد؛
یک شب نشد از داغ فراقش بنشینیم…

+ نوشته شده توسط بذرافشان در چهارشنبه سی ام آذر 1390 و ساعت 23:5 |
نظر مرحوم آيت‌الله مرتضي حائري‌ در خصوص رهبر انقلاب
کوچه پس کوچه های خیابان فاطمیه قم را به دنبال خانه شخصی می گشتم که هم اتاقی یا به قول طلبه ها، هم حجره ای مقام معظم رهبری در دوران قبل از انقلاب، در مدرسه عالی فقه (حجتیه) بوده است، کسی که حتماً نکات، خاطرات و حرف های جالب و شنیدنی از سیره و شخصیت رهبری برای گفتن داشت.
پیرمرد مشهدی که سالها قبل برای کسب علوم و معارف اهل بیت(ع) به قم آمد، دوران های مختلف قبل و بعد از انقلاب را دیده و حوادث تلخ و شیرین روزگار را تجربه کرده بود، از هم اتاقی بودن با مقام معظم رهبری تا امام جمعه و نماینده رهبری در دبی، حاکم شرع اهواز، مسئول اعزام اولین گروه روحانی به جبهه از دفتر تبلیغات و امامت جماعت در مساجد ماهشهر و خارک همه را تجربه کرده است و شاید اگر کهولت سن می گذاشت خاطرات شنیدنی فراوانی از این همه ایام برای گفتن داشت.
آنچه پیش روست، برش هایی از گفت وگوی خواندنی خبرنگار مرکز خبر حوزه با حجت الاسلام والمسلمین حسین علی اکبریان معروف به حاج شیخ اکبری است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

*سکونت در حجره برادر

زمانی که طلبه شدم، هم درس می خواندم هم کار می کردم، بعد از چند وقت احساس کرم که کار مزاحم درس است، بنابراین تصمیم گرفتم به قم آمده و ممحض در درس و بحث شوم، با یکی از دوستانم به نام حاج آقای کاردان به قم آمدیم آن زمان حدوداً 22 سال داشتم، آمدیم ولی حجره ای پیدا نکردیم، شب جمعه به جمکران رفتیم و به آقا امام زمان (عج) متوسل شدیم، صبح روز بعد به مدرسه حجتیه رفتیم که دیدیم آقا سيد محمد خامنه ای قصد دارد به مشهد عزیمت کند و حجره اش خالی است، سریع از فرصت استفاده کرده و آن حجره را گرفتیم، چندی بعد دو طلبه ترک زبان هم به ما اضافه شدند و بعد از آنها مقام معظم رهبری از مشهد به قم آمدند و در حجره برادرشان با ما ساکن شدند و به مدت یک سال، 5 نفری در حجره 85 مدرسه عالی حجتیه هم اتاقی شدیم.
من دو سال از رهبری بزرگ تر بودم، ولی ایشان در آن زمان در درس خارج اصول آیت‌الله شیخ مرتضی حائری شرکت می کردند، من و حاج آقای کاردان لمعه را تمام کرده بودیم؛ بنابراین همواره احترام ایشان را حفظ می کردیم و مواظب رفتارمان بودیم.

*اجتهاد در جوانی

به یاد دارم سیره آقا این بود که شب ها فراغتی که ایجاد می شد می نشست و درس آن روز که نت برداری کرده بودند، به زبان عربی پاکنویس می کردند؛ یک شب دیدم، درس اصول حاج آقا مرتضی حائری را نوشتند که از دروس مشکل حوزه بود و فقط طلاب نخبه و زبده در درس حاج آقای حائری شرکت می کردند. جالب این بود که ایشان زیر هر پاراگراف خط تیره کشیده بود و نظر و نقد خود را به درس استاد نوشته بودند، به ذهنم می آید، همان جا گفتم «درس به این مشکلی، ایشان نظرات خود را این گونه زیر نظر استاد یادداشت می کنند»، جز اجتهاد چیز دیگری نیست، در آن زمان با آن سن جوانی که شاید آقا 20 سال داشتند، واقعا مجتهد مسلم بودند و صاحب نظر بودند.

*وقتی که آیت‌الله حائری از آقا می گوید

حتی برخی نقل می کنند، آیت الله حائری در طُرقَبه مشهد بودند، فردی نزد ایشان می رود، آیت الله حائری می گوید الان آقا سید علی اینجا بودند او مجتهد بسیار خوب، انسان زبده و صاحب نظری در فقه و اصول است، خلاصه آقای حائری به عنوان یک مجتهد و مدرس بزرگ حوزه خیلی از سید علی آقا تعریف می کردند.
من و حاج آقای کاردان معمولا آبگوشتی تهیه می کردیم و می خوردیم، آن دو طلبه ترک هم خودشان با هم غذا می خوردند و برنامه های خودشان را داشتند، حضرت آقا نیز معمولا بیرون غذا می خوردند و می آمدند، کمتر پیش می آمد چون ساعات مطالعه و مباحثه ایشان با برنامه های ما متفاوت بود و معمولا ما شام را خورده بودیم که ایشان وارد حجره می شدند.
جای ایشان در حجره گوشه اتاق نزدیک پنجره، روبروی درب و رو به قبله بود و یک میز کوچک و چند کتاب داشتند که با خود به درس استاد می بردند، ایشان غالبا در روزهای تحصیلی کمتر در حجره بودند و برنامه ایشان کاملا با برنامه ما متمایز بود.
بسیار متین و موقری بودند و از شوخی پرهیز می کردند، اما هرگز خشک برخورد نمی کرند، من را حسین آقا صدا می زدند و ما هم ایشان را حاج علی آقا صدا می کردیم و از آنجایی که ایشان ابهت و متانت خاصی داشتند همواره احترام ایشان را حفظ می کردیم و حتی سعی می کردیم کارهای حجره مانند: نظافت و شستن ظرف و... را خودمان انجام دهیم که البته با ممانعت ایشان مواجه می شدیم و در کارها سهیم می شدند.

*از لحظه لحظه همجواری با حضرت معصومه (س) بهره می بردند

حضرت آقا نظم خاصی داشتند و توجه و دقت زیادی به درس و بحث داشتند، به گونه ای که ممحض در درس بودند و گویا از لحظه لحظه حضورشان در قم و همجواری با حضرت فاطمه معصومه (س) و علما و بزرگان حوزه بهره می بردند و استفاده می کردند؛ تلاش ایشان برای درس و دقتشان در مطالب علمی مجدانه و بی نظیر بود و آثار اجتهاد به خوبی در همان سنین جوانی در ایشان دیده می شد.
در برقراری ارتباط با دیگران بسیار خوب رفتار می کردند و همه جور ذوق و سلیقه را به سمت خود جذب می نمودند و جاذبه خیلی قوی داشتند؛ به طوری که خواص و عوام عاشق و دلباخته ایشان می شدند.
رابطه ایشان با طلبه ها و اساتید بسیار خوب بود، از همان دوران بیان بی نظیری داشتند، خیلی از طلاب و فضلا و اساتید در آن دوران جوانی، برای ایشان ارادت و احترام خاصی قائل بودند.

*یادم نمی آید از دست ایشان دلخور شده باشم

در مدت یک سالی که با آقا هم اتاقی بودم یک بار یادم نمی آید از دست ایشان دلخور شده و ناراحت باشم، ایشان مراعات حال همه را می کردند و فرد جامع الاطرافی بودند؛ درس و تحصیل، تهذیب و اخلاق، توجه به مسائل سیاسی و اجتماعی روز، ارتباطات فردی و دوستانه همه را به خوبی در حد اعلی داشتند و رعایت می کردند.
حضرت آقا رابطه خوبی با شیعه و سنی داشتند و همواره مراعات می کردند که مطلبی نگویند که باعث ناراحتی و اختلاف شود.

*رعایت حال طلبه ها را می کردند


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه ششم آذر 1390 و ساعت 23:49 |

انسانهای بزرگ را باید از نکات کوچک زندگیشان شناخت.

دیروز نماز ظهر را در دیدار نخبگان میهمان آقا بودیم.همیشه دلخوش به نمازی بودم که نجوای عارفانه امامم را در قنوت بشنوم.

اما اینبار آقا قنوتی بست به کوتاهی یک صلوات!

آری سید ما آنقدر آگاه است که به هوای علمای اهل سنت(که نمازشان قنوت ندارد) قنوتش را آنقدر کوتاه گرفت که به ذکر صلواتی هم نمی رسید.

....................................................

http://bachehayeghalam.ir/go.php?vid=18485


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده توسط بذرافشان در شنبه سی ام مهر 1390 و ساعت 22:52 |

26 سال بعد از اجلاس اورشلیم، بی‌بی‌سی فارسی فیلمی مستند درباره رهبری انقلاب ایران ساخت تا شاید بتواند حرف زمین مانده فوکویاما را عینیت ببخشد؛ فیلمی که در آن رهبری ایران به عنوان رهبری با ذکاوت ، مدیر و مقتدر معرفی می‌شود.

شاید دوستانی که در این چند هفته اخیر این فیلم را دیده باشند در حیرت این هستند که چرا بی‌بی‌سی در خصوص رهبری ایران چنین فیلمی می‌سازد؟
فوکویاما در اجلاس اورشلیم در جایی می‌گوید: شیعه پرنده‌ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست پرنده‌ای است که دو بال دارد یک بال سبز و یک بال سرخ. بال سبز همان مهدویت و عدالت‌خواهی اوست و بال سرخ شیعه شهادت‌طلبی اوست که ریشه در کربلا دارد ... این پرنده زرهی بنام ولایت بر تن دارد. برای پیروزی بر یک ملت باید میل و ذائقه مردم را تغییر داد ... اگر توانستید ولایت فقیه را بزنید بلافاصله پرنده شیعه افت می‌کند و سقف پروازش کاهش می‌یابد و تیرهای شما به راحتی به او می خورد.
برخلاف تمام ساخته‌های این سال‌های تلویزیون حکومتی انگلیس این فیلم این بار نه برای مردم خاکستری، بلکه برای جماعت اهل ولایت ساخته شده است. بطوریکه چنان انگیزه اهل ولا را در دیدنش ترغیب می‌نماید که مانند ظرف نذری هیئت دست به دست به همه می‌رسد اما غافل از این هم نیستند که این سکه پر زرق و برق ملکه جزیره‌نشین روی دیگری هم دارد.
در این فیلم بارها و بارها از زبان نزدیکان و دشمنان از اقتدار، ذکاوت و مدیریت ایشان یاد می‌شود و ایشان را فردی لایق به عنوان رهبری معرفی می‌کند و فقط رهبری و نه ولی فقیه و نه زعیم شیعه؛ خصوصیاتی که در این فیلم به آن اشاره می‌شود مشخصاتی است که به راحتی می‌توان در میان رهبران بسیاری از کشورها مشاهده نمود.
دوستانی که در این مدت این فیلم را دیده‌اند اذعان داشته‌اند که این فیلم چنان تاثیر داشته است که در چند سخنرانی اخیر رهبری ایشان را فقط به عنوان یک انسان با ذکاوت و مدیر دیده‌اند و نه به عنوان زعیم و جانشین حجت خدا در غیبت کبری.
حکایت این شبکه مرموز چنین است که با القای غیر مستقیم بر روی جماعت ولا سعی کرده جایگاه ولایت فقیه را به عنوان تشریفاتی در قالب سمت حکومتی تقلیل دهد و هدف نه تنها پایین آوردن شخص رهبری است بلکه زدن جایگاه رفیع ولایت مطلقه فقیه و ایجاد شک و تردید در کلام رهبری به هنگام وقوع فتنه‌ها برای اصحاب جهادی شیعه است.
سیاست رسانه‌ای بی‌بی‌سی در مواجه با جبهه حق سیاستی بادکنکی است که جایگاه و یا فرد مورد نظر را مانند بادکنک با تمجیدها و تعریف‌ها مقداری بالاتر از سطح زمین می‌برد و در موقع نیاز با سوزنی همه تعاریف را می‌ترکاند تا چیزی نه از تعاریف بماند و نه از فرد و جایگاه. حکایت سازندگان و مدیران شبکه حکومتی انگلیس، حکایت آن ساده لوح بود که برای جنگ با خدا تیر بر آسمان می‌انداخت تا شاید تیری به خدا برسد.
زنهار که حضرت ماه، برتر از این سیاست دستمالی شده شیطان است و دست شیاطین حتی به ستارگان حاشیه‌اش هم نمی‌رسد چه رسد به حضرت ماه که بخواهد تعرضی به ساحت قدسشان نماید.
زعیم شیعه چه امام خمینی باشد و چه آیت‌الله خامنه‌ای باشد و یا میرداماد و شیخ بهایی هر کدام که باشند از میان 61 زعیم و از سلسله زعمای شیعه همگی از نوادر خاص خدا بر روی زمین بوده‌اند که در زمان غیبت خورشید مانند ماه مسیر را برای شیعیان و پویندگان حکومت جهانی حق روشن نموده‌اند و اهل ولایت چشم بر کلام مولایش فوکوس کرده است و امثال این تیرهای رو به آسمان به جایی نخواهد رسید. 
 ......................................................................................................................
منبع:خبرگزاری فارس

+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه هجدهم مهر 1390 و ساعت 18:27 |
چیزی که مهم است، نسل جوان ماست؛ طوري كه مقام معظم رهبری می‌فرمایند: سه چیز را برای نسل جوان ما خواسته‌اند. همه‌تان هم همه‌جا دیده‌اید. در اصل ایشان ورزش، تعلیم و تربیت و تهذیب را بعنوان سه اصلی که خودشان انجام می‌دهند، برای همه ما خواسته‌اند که ما هم ن‌شا‌الله انجام بدهیم.

یک روز آقا بیشر نماز می‌خواند،‌ یک روز بیشتر قرآن می‌خواند ...

اگر یک روز کاری ایشان را تعریف کنم، هر سه مورد را که ایشان برای ما جوانان گفته‌اند، در آن می‌بینیم. ایشان حدود یک تا یک‌ونیم ساعت پیش از نماز صبح بیدارند که تهجد و عبادت شخصی ایشان است. روزهایش هم با هم فرق می‌کند، شبیه به هم نیست‌. ایام هفته فرق می‌کند. یک روز آقا بیشتر نماز می‌خوانند،‌ یک روز بیشتر قرآن می‌خوانند، یک روز بیشتر دعا می‌خوانند، یک روز بیشتر ذکر می‌گویند ...

بعدش نماز صبح را می‌خوانند، ایشان نماز صبح را به‌ جماعت می‌خوانند و کمترین جماعتشان، آن شخصی است که همراه ایشان است و بیشترین‌شان هم هر کسی که توی آن ساختمان است، می‌آید. ایشان توی دفتر کارشان نماز می‌خوانند و همة کسانی که صبح در محل کار هستند ـ اعم از پاسدارها و دفتری‌هایی که آنجا هستند ـ‌ نمازشان را با آقا می‌خوانند.

ایشان هفته‌ای سه روز را کوهنوردی می‌کنند

بعد از نماز صبح،‌ ایشان هفته‌ای سه روز را کوهنوردی می‌کنند و حداقل بین چهل‌وپنج تا شصت دقیقه به سمت بالا حرکت می‌کنند. این مسیر را حدود نیم ساعت تا چهل‌وپنج دقیقه برمی‌گردند.

بعضی از مواقع کوه‌هایی دورتر هستند و برای اینكه به وضعیت کار ایشان لطمه نزند، آقا آن ساعت که باید تهجد و نماز و عبادت شخصی خودشان باشد را‌ می‌آیند بیرون و در طول مسیر عبادتشان را انجام می‌دهند. پای کوه که می‌رسیم، نماز را آن‌جا می‌خوانیم. هنوز تاریک است و کسی بیدار نیست. یک ساعتی که بالا می‌رویم، هنوز آفتاب نزده است.

عمامه‌ آقا در كوه، عمامه همیشگی‌شان نیست

وقتی ایشان برمی‌گردد پایین، آدم‌هایی که نگاه می‌کنند تعجب می‌کنند، اهل کوه تازه کوهنوردها را می‌گویم، کوهنوردی که می‌خواهد برود بالای کوه، آفتاب زده تازه حرکت می‌کند، می‌بیند مقام معظم رهبری دارد می‌آید پایین. با خود می‌گویند: ایشان کی رفته بالا که الآن دارد می‌آید پایین؟

آقا توی کوه عمامه سرش است، عمامه‌ همیشگی‌اش نیست؛ عمامه‌ای باریک‌تر و کوچک‌تر است.

بعضی‌ مواقع هم بعضی جاها ایشان لباس شخصی می‌پوشند؛ همیشه با آن لباس نیست. شما عکس‌های آقا را در کرمان دیده‌اید دیگر. در زلزلة کرمان، رئیس جمهورمان چند بار رفت؟ رهبرمان چند بار؟ رهبر نظام سه بار در زلزلة کرمان به مردم کرمان سر زد. در زلزله‌ای که در بم آمده بود،‌ برای جنازه‌ها، حتی خود آقا نماز خواند.

آقا اهل این نیستند که وسط کار، کار را نصفه بگذارند

آن سه روز کوهنوردی وقتی از کوه پائین می‌آیند، بعد وقت اداری کار ایشان است و آن چهار روز دیگر را توی خانه ورزش می‌کنند. اصلاً اهل این نیست که وسط کار، کار را نصفه بگذارد. هر کاری ایشان انجام بدهد کاملِ کامل است. اصول آن کار را دقیقِ دقیق بلد است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه دهم شهریور 1390 و ساعت 15:11 |

چند ی پیش حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی، در جمع طلاب بسیجی یزد، سخنرانی داشتند و در پایان سخنرانی زیبایشان این نثر بسیار بسیار زیبا را خواندند که مورد استقبال و توجه حاضران در جمع قرار گرفت.این متن زیبا، به صورت یادداشت در خبرگزاری رسا، قرار گرفت؛ که مورد استقبال پایگاه‌ها و رسانه های خبری واقع شده است.
................................
می خواهم با قلم مویی از کلمات، بر بوم این صفحات، چهره نگاری کنم و تصویر چهره محبوب را به صورت تابلویی چند بعدی، به رسم یاد بود تقدیم دوستان کنم.
در قاب این نوشته، تصویر مردی است از تبار عترت، سیدی از قبیله اهل بیت، زاده زهرا و علی(ع)، مسافری از قافله تشیع، پیام آوری از حرای کربلا، سرداری به تنهایی مجتبای سبز پوش، تنهایی در غریب آباد بی دردان، زخم خورده ای از تیغ جهل نامردان، محسود حسودان تنگ نظر، محبوب عاشقان جان بر کف، صبوری از طوبای حسنی، غیوری از شجره حسینی، شاهدی از مشهد شهادت، شهید زنده ای از نسل حماسه، ذوالفقاری در غلاف حفظ مصالح.
این قطعه های ریز و درشت را اگر کنار هم بگذاری، سیمای آفتابی مردی به چشم می آید که در اوج اقتدار، مظلوم است و در بلندای رفعت، متواضع و در اوج تواضع، رفیع.
دخیل ضریح انتظار، تشنه چشمه فرج، سیراب زمزم جمکران، علمداری عباس گون که قاطعیتی ذوالفقارانه دارد و دستی که یادگار علقمه وفا و فرات و کربلاست.
پناه چلچله ها، مامن دلشکسته ها، سردار خط علوی، سرباز جبهه مهدوی.
نشان جانبازی در دست بلندش، چفیه بسیج بر دوش تعهد بارش، عصای توکل در پنجه استوارش ، عینک بصیرت بر چشمان بیدارش.
فقیهی وارسته از تعلقات، رهبری رهرو جاده تکلیف که مرجعیت در پی او دوان است و او از مرجعیت گریزان.
چله نشین سجاده و سحر، معتکف محراب فکه و شلمچه،«امین » وادی شعر و هنر، مرزبان اقلیم فرهنگ و ادب، خبیر خطه فقه و حدیث، بصیر میدان سیره و تاریخ، نکته سنج قلمرو اخلاق و تربیت، شوریده آوای ترتیل و قرائت، خط شکن عرصه سیاست، خورشید سپهر بیان و بلاغت، آبرو بخش رهبری و درس آموز شیوه سروری.
جوانان، دلداده پند پیرانه اش، پیران شور آموز روح جوانانه اش، واعظان خوشه چین خرمن بیانش، ذاکران بهره مند از نکته های بدیعش، قاریان، در کمند مد نگاهش، متهجدان اسیر سلسله اشک و آهش.
اهل ذوق، شیفته روح لطیفش، اهل ادب، مفتون فکر بدیعش، اهل دل، مخمور شراب شیدایی، اهل رزم، مرید روح عاشورایی اش.
اهل قلم از قدرت قلمش متحیر، اهل سخن از طبع سیال و ذهن جوالش مدهوش، اهل سیاست از هوش سیاسی اش حیران، اهل فرهنگ از ژرفای فهمش سر به گریبان، اهل مطالعه بر گستره کتابخوانی اش ثناخوان.
فقیهان به عمق فقاهتش معترف، هنرمندان از بینش هنری اش مبهوت، شاعران از ظرافت طبعش مشعوف، خطیبان از سلاست گفتارش در شگفت، رهروان به رهبریش مفتخر، رهبران به صلابتش محتاج.
رهبری فرهنگ ساز و اندیشه پرور، غیرت گستر و آینده نگر. فرزانه ای که افشای شبیخون فرهنگی، برگی از دفتر بیداری اوست، و«عبرتهای عاشورا »، نقطه ای از الفبای شعورش، «رسالت خواص »، سطری از کتاب تعهدش، رفتار علوی، واژه ای از قاموس افکارش، ساده زیستی، موجی از پارسایی اش.
عزت حسینی مرامش، خدمت رسانی پیامش، کارآمدی حوزه امیدش، بیداری دانشگاه انتظارش، ایمان جوانان تکیه گاهش، وحدت مردم آرمانش.
«خامنه»، ذاکره دیرینش،«قم» خاطره شیرینش،«مشهد » شاهد هدایت هایش،«ایران » خانه امتش، امت حامی امامتش، سنگر جمعه تجلی راه خدایی اش، محراب جبهه تبلور روح حسینی اش، ولایت فقیه تداوم خط خمینی اش، کرسی درس حجت فقاهتش.
اینهاست که دل ها را اسیر سلسله محبتش ساخته و جانها را به کمند عشتقش انداخته است.
اینک در«نگارستان ولایت » این تصویر زیبا، بی قاب و بی نقاب، در تاقچه دلمان نشسته و راه را بر نامحرمان بسته است.
باشد که این نقش و این نگار، بی غبار و پایدار بماند.

+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه ششم مرداد 1390 و ساعت 14:49 |
درحال مرورخاطرات سفر معنوی سال 88 بودم که همراه کاروان بعثه مقام معظم رهبری به حج مشرف شدم، تو سایت حج وزیارت سرک می کشیدم تا کمی از حال و هوای این سفر معنوی و وظایف خودم آگاه شوم ،به خاطره زیر برخورد کردم دلم شگست و آرزوکردم انشاالله این سفر معنوی نصیب همه عاشقان وشیعیان باشه، این شما و این هم خاطره این زایر بیت الله و حرم نبوی:
اولین زیارت مدینه،دسته جمعی به حرم رفتیم.پشت در خانه حضرت زهرا(س) رسیدیم.روحانی توضیح می داد که چرا قبر بی بی دو عالم از نظرها مخفی است بعد به دیواری اشاره کرد و گفت:" آنجا خانه قدیم حضرت فاطمه (س) است." آن خانه، فاصله ای با مزار پیغمبر(ص) نداشت. شنیده بودم که حضرت حق در حدیث قدسی فرمود:اگر زهرا(س) نبود، زمین را خلق نمی کردم. خیلی فکر کردم. بانوی دو عالم جایگاه رفیعی دارد، انسان معمولی نیست که در زمین دفن شود؛ اصلا زمین این توان را ندارد که بانوی آسمانها را در بر بگیرد. نمی توانستم باور کنم که پشت این درهای به ظاهر بسته و قفسه های قرآن، سرور تمام زنان عالم آرمیده است. اصلا انگار به آسمانها عروج یافته است. نمی خواستم در مدینه دنبال مزار بی نشان فاطمه بگردم.مگر فاطمه پاره تن پیامبر نبود؟ مگر رحمه للعالمین در حقش نفرمود ام ابیها، مگر مادر پدر نبود؟ پس همین جا در کنار مزار پدرش آرمیده است... جایی در روضه النبی کنار خانه حضرت زهرا(س) نشستم. هنوز فکر می کردم. به یاد مقامات بهشتی حضرت فاطمه(س) و روایاتی که قبل از سفر خوانده بودم افتادم که:" روز قیامت جبرئیل در حالى که مهار ناقه حضرت زهرا(س) را گرفته است با صداى بلندى ندا مى‏کند:« نگاه خود را فراسوى خویش گیرید و نظرها به پایین افکنید، این فاطمه(س)، دختر محمد(ص) است که عبور مى‏کند.»در آن هنگام،حتى انبیا و صدیقین و شهدا همگى از ادب، دیده فرو مى‏گیرند؛ تا اینکه فاطمه عبور مى‏کند و در مقابل عرش پروردگارش قرار مى‏گیرد. آنگاه از جانب خدا (جل جلاله) ندا مى‏شود:« اى محبوبه‏ى من و اى دختر حبیب من، بخواه از من آنچه مى‏خواهى؛ تا عطایت کنم و شفاعت کن هر که را مایلى تا قبول فرمایم.» فاطمه(س) در جواب عرضه مى‏دارد:«اى خداى من و اى مولاى من، دریاب ذریه‏ى مرا، شیعیان مرا، پیروان مرا و دوستان ذریه‏ى مرا.» بار دیگر از جانب حق خطاب مى‏رسد:«کجا هستند ذریه فاطمه و پیروان او؟ کجایند دوستدارانش، و دوستداران ذریه‏ى او؟» در آن هنگام جماعتى به پیش مى‏آیند و فرشتگان رحمت آنان را از هر سوى در میان مى‏گیرند و فاطمه (علیهاالسلام) در حالى که پیشگام آنهاست همگى را همراه خود به بهشت وارد مى‏فرماید». حضرت امام محمد باقر (علیه‏السلام) فرمود:« به خدا سوگند از برکت محبت جده‏ام زهرا، کسى بر جاى نمى‏ماند جز آنکسى که نسبت به مقام والاى آل‏محمد تردید داشته و یا کافر و یا منافق باشد». یاد توضیحات روحانی کاروان افتادم که در مورد مخفی بودن مزار فاطمه(س) صحبت می کرد. من جواب سوالم را از پیغمبر(ص)گرفتم، در روایتی از رسول اکرم (صلى اللَّه علیه و آله و سلم) چنین نقل شده است که فرمود: «... ینادى مناد من بطنان العرش، یا اهل القیامه غضوا ابصارکم، هذه فاطمه بنت محمد، تمر على الصراط، فتمر فاطمه علیها و تمر شیعتها على الصراط کالبرق الخاطف...». «روز قیامت منادى از میان عرش الهى ندا مى‏کند: اى اهل محشر چشمان خود فروگیرید، این فاطمه دختر محمد است که از صراط عبور مى‏کند، آنگاه فاطمه با شیعیان بسرعت برق از صراط مى‏گذرند». وقتی روز قیامت منادی ندا می دهد که چشمان خود را به زیر افکندید تا فاطمه از صراط عبور کند؛ پس حضرت حق در دنیا هم اراده کرده که مزارش از دیده ها پنهان بماند... زیارت نامه حضرت فاطمه(س) را دست گرفتم و گفتم:«خدایا شاهد باش که من از شیعیان زهرا و از دوستان اویم و معتقد به ولایت آن حضرت هستم».

+ نوشته شده توسط بذرافشان در شنبه بیست و یکم خرداد 1390 و ساعت 22:24 |
 روزي يكي از دوستان سنی به ديدنم آمده بود . گفتگوی مفصلي درباره حقانيت اهل بيت داشتم از جمله به خطبه ي حضرت رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) در غدير خم استناد كردم .
ايشان مي گفت : مولا در اين حديث به معناي دوست آمده است .
نهايتا هر چه دليل آوردم قبول نكرد . خداحافظي كرد و به سمت بلوچستان حركت كرد .
يك ساعت از رفتنش گذشته بود كه به او زنگ زدم و گفتم : كار خيلي مهمي با شما دارم بايد برگردي!!!
گفت : من باید بروم ؛ وقت ندارم برگردم ؛ خانواده ام منتظرم هستند چه كارم داري ؟ در تلفن بگو!!
گفتم : كار مهمي دارم ؛ تلفني نمی توانم بگويم بايد خودت اينجا باشي . خيلي اصرار كردم و به زور برگشت .
وقتي به من رسيد گفت : چه كار مهمي داري كه من را از اين همه راه برگرداندي ؟
گفتم : مي خواستم بهت بگم : دوستت دارم .
گفت : همين !!!
گفتم : بله . همين را خواستم به شما بگويم .
دوستم ناراحت شد و گفت : خانواده ام منتظرم بودند و بايد مي رفتم اين همه راه من را برگرداندي كه بگويي دوستت دارم !! اذیت می کنی ؟
گفتم : سوال من همین جا است چطور وقتي شما با عجله به سمت خانواده ی منتظرتان می روید ، و شما را از راهتان که می روید بر می گردانم تا به شما بگویم دوستت دارم ؛ ناراحت می شوی و در عقل من شک می کنی !! ولی وقتی پیامبر اسلام (صلي الله عليه وآله) دهها هزار نفر را که با عجله به سمت خانواده ي خود که آماده ی استقبال از آنها بودند ، می رفتند سه روز در زیر آفتاب سوزان ، معطل کردند كه فقط بگوند : هر کس من را دوست دارد علی (عليه‌السلام) را دوست بدارد . این کار پیامبر (صلي الله عليه و آله) عاقلانه بود ! آیا این اقدام پیامبر (صلي الله عليه و آله) ناراحتی مسلمانان را در پی نمی داشت ؟؟ آیا آنها در عقل چنین پیامبری شک نمی کردند ؟
با اين كاري كه كردم دوستم با تمام وجود احساس کرد که چه حرف خنده داری زده است و اقرار کرد که پیامبر در جریان غدیر خم ، نکته ی مهمتری می خواست بیان کند و الا بیان دوستی علی (عليه‌السلام) نیازی نبود مسلمانان را از راهشان برگردانند . 
منبع: "وبلاگ بايد شيعه می شدم"


برچسب‌ها: پاسخ به شبهات
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه شانزدهم خرداد 1390 و ساعت 11:37 |

خاطره اي از مرحوم آيه الله آقاي سيد محمد حسين الهي درباره استاد بزرگ اخلاق و عرفان آيه الله العظمي‌ميرزا علي آقا قاضي دارم. بنده در گذشته به مدت بيست و پنج سال در ايام تعطيلات حوزه تهران و قم، به شهرمان آمل مي‌رفتم و روزي چند درس و بحث براي آقايان و سروران خودم داشتم و جلسات پربركتي بود. چندي قبل مرحوم آقاي الهي مريض شده و در بيمارستان نكوئي قم بستري شده بودند، من هم در خدمتشان بودم. ايشان پس از بهبودي چند روزي قبل از عزيمت من به آمل به شهر تبريز رفتند. در آمل در مسجد سبزه ميدان مشغول درس و بحث و اقامه نماز شدم. روز دوم پس از نماز به منزل آمدم. پس از ناهار آماده استراحت شدم ولي بچه ها با سر و صدا و بازي نگذاشتند، من كه خسته بودم با بچه ها و مادرشان دعوا كردم، در حالي كه نبايد دعوا مي‌كردم، بالاخره در محيط خانواده پدر بايد با عطوفت رفتار كند. پس از لحظاتي ناراحت شدم، به حدي كه اشكم جاري شد. از خانه بيرون رفتم و مقداري ميوه و شيريني براي بچه هاخريدم. تا شايد دلشان ر ا به دست آورم و از ناراحتي ام كاسته شوم. جناب رسول الله (ص) فرمود: دلي را نشكن كه اگر شكسته شد قابل التيام نيست، چنانچه اگر ظرف سنگين شكست با لحيم اصلاح نمي‌شود.

زمين و آسمان بر من تنگ شد و احساس كردم كه نمي‌توانم در آمل بمانم.

از آمل بيرون آمده، به قصد عزيمت به تبريز و محضر آقا سيد محمد الهي به تهران آمدم. پاسي از شب گذشته بود، به خيابان باب همايون رفته و پس از تهيه بليط عازم تبريز شدم. هنگام اذان صبح به تبريز رسيدم و به مدرسه طالبيه رفتم. پس از خواندن نماز صبر كردم تا مقداري از روز بگذرد آن گاه پس از پرس وجو به منزل آقاي الهي رفتم. وقتي در زدم خانمي‌پشت در آمد. خودم را معرفي كردم. و پرسيدم: آقا تشريف دارند، پس از چند لحظه آقا خودشان آمدند و پس از خوش آمد گويي مرا به منزل بردند. پس از لحظاتي احوال پرسي اظهار داشتند: من نمي‌دانستم شما قم هستيد يا آمل؟ لذا مي‌خواستم نامه اي به اخوي (علامه طباطبائي) بنويسم تا نامه را به شما برساند.

با تعجب عرض كردم: آقا چه اتفاقي افتاده كه مي‌خواستيد مرا در جريان بگذاريد؟ فرمودند: من خدمت آقاي قاضي مشرف شدم، و سفارش شما را به ايشان كردم. ولي حاج آقا آملي (استاد خيلي مؤدب بودند و مرا حاج آقاي آملي خطاب مي‌كردند) ايشان از شما راضي نبودند. با شنيدن اين جمله تا لاله گوش سرخ شدم، عرض كردم آقا چطور؟ چرا راضي نبودند؟ فرمودند: ايشان به من گفتند: آقاي آملي چطور هوس اين راه را دارد در حالي كه با عائله اش اين طوري رفتار مي‌كند؟ بعد فرمود: حاج آقاي آملي، داستان رفتار با عائله چيست؟ زبانم بند آمد و اشكم جاري شد، و بالاخره به ايشان ماجرا را عرض كردم، فرمود: آقا چرا؟ اينها امانت خدا در دست ما هستند. به قم بازگشتم، و كل ماجرا را نيز خدمت آقاي علامه طباطبائي عزيز عرض كردم، و ايشان هم تعجب كرد و پس از سكوت زيادي فرمود: «آقاي قاضي بزرگمردي بود».

کتاب گفت و گو ص ۲۱۸ و ۲۱۹ به نقل از http://www.tahora11.blogfa.com

+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه شانزدهم خرداد 1390 و ساعت 0:39 |

یكى از شبهاتى كه از سوی اهل تسنن مطرح مى‎شود این است كه جریاناتى چون سوزاندن درِ خانه حضرت فاطمه (علیهاالسلام) و شهادت حضرت محسن(علیه السلام) در جریان هجوم به خانه و ... همه از كارهاى زشت و ناپسندى است كه آن را فقط شیعه نقل كرده و فاقد اعتبار است. ما در این مقاله قسمتى از عبارات‎ و روایاتی‎ كه علماى اهل تسنن از قرن سوم هجرى تاكنون در كتاب‎هاى خود نوشته‎اند را خواهیم آورد كه تصریحاً و تأویلاً اشاره به وقایع مذكور دارد.

آتش زدن خانه ی وحی ....

1ـ ابن أبى شیبه (متوفى 235 ه.ق) در كتاب خود به نام «المصِّنف» جلد هفتم، ص 432 روایت شماره 37045(چاپ بیروت) .
2ـ ابن قتیبه (متوفى 276 ه.ق) در كتاب خود به نام «الامامة و السیاسة» ج 1، ص 12، چاپ مصر.
3- بلاذرى (متوفى 279 ه. ق) در كتاب خود به نام «انساب الأشراف» چاپ مصر، ج 1، ص 586، تحت عنوان «امر السقیفه» در حدیث شماره 1184.
4- طبرى (متوفى 310 ه.ق) در كتاب خود به نام «تاریخ الاُمم و الملوك» ج 2، ص 443، چاپ بیروت.
5- مسعودى(متوفى 346 ه.ق) در كتاب خود به نام «اثبات الوصیه» ص 142، تحت عنوان «حكایة السّقیفه» .
6- ابن عبد ربّه (متوفى 328 ه.ق) در كتاب خود به نام «عقد الفرید» ج 3، ص 64، چاپ مصر.
7- شهرستانى (متوفى 548 ه.ق) در كتاب معروف خود «الملل و النّحل»، ج 1، ص 57، چاپ بیروت.
8 ـ ابن ابى الحدید (متوفاى 655 ه. ق) در «شرح نهج البلاغه»، ج 2، ص 56(چاپ بیروت).

تحصن یاران امیرالمومنین و مخالفت با حکومت سقیفه

9- اسماعیل عمادالدین (متوفى 732 ه.ق) در كتاب خود به نام «المختصر فى أخبار البشر»، چاپ مصر، ج 1، ص 156.
10- عمر رضا كحاله در كتاب خود به نام «أعلام النساء» چاپ بیروت، در قسمت حرف «فاء» ذیل نام فاطمه بنت محمد (صلى الله علیه و آله).

شهادت حضرت محسن (علیه السلام)

1ـ ابن شهر آشوب در كتاب «المناقب» خود ج 3، ص 132، از كتاب «المعارف» ابن قتیبه دینورى این واقعه را نقل کرده است.
2ـ مسعودى در«اثبات الوصیه» ص 142.
3ـ شهرستانى در كتاب «الملل و النحل» چاپ بیروت، ج 1، ص 57.
4ـ ذهبى در كتاب «المیزان الاعتدال»، ج 1، ص 139، رقم 552.
5ـ صفدى در كتاب خود به نام «الوافى بالوفیات»، ج 6، ص 17.
6ـ الاسفرائینى التمیمى در كتاب «الفرق بین الفرق»، ص 107.
7ـ الحموئى الجوینى الشافعى در كتاب «الفرائد السمطین»، ج 2، ص 35.
8ـ ابن ابى الحدید معتزلى در «شرح نهج البلاغه»، چاپ بیروت، ج 14، ص 192.

نارضایتى‎هاى حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) از برخی صحابه

از جمله مسائل قابل طرح و بحث كه مربوط به روزهای آخر زندگی حضرت زهرا (علیهاالسلام) می‎شود مسئله ناراضى بودن حضرت زهرا(علیهاالسلام) از برخی صحابه رسول خدا است (كه این نارضایتى حضرت فاطمه علیهاالسلام، موجب نارضایتى رسول خدا و در نتیجه نارضایتى خداوند بارى تعالى را در پی داشت و دارد) ما در این جا با ذكر اسناد و مداركى از علمای اهل تسنن كه از معتمدین و بزرگان ایشان هستند، این مسئله و دلائل آن را مورد بررسى قرار می‎دهیم.

                     قسمت اول ـ تدفین شبانه
از دلایلى كه نارضایتى حضرت زهرا (علیهاالسلام) را مى‎رساند و علماى اهل تسنّن در منابع خویش ذكر كرده‎اند، تدفین مخفیانه و شبانه است. به راستى چرا باید دختر بزرگوار حضرت رسول اكرم (صلى الله علیه وآله) وصیت نمایند تا ایشان را بدینگونه و شبانه تدفین نمایند؟! و کسی بر پیکر مطهر ایشان نماز نخواند؟!
پاسخ این سؤال در لابلاى كتب اهل تسنن موجود می‎باشد.
1- محمدبن اسماعیل بخارى در الصحیح، ج 5، ص 177، چاپ احیاء الثرات ـ بیروت.
2- احمد البیهقى در السنن الكبرى، ج6، ص 300، چاپ بیروت.
3- مسلم بن الحجّاج القشیرى در الصحیح، ج3، ص 1380، چاپ مصر.
4ـ ابن اثیر در كتاب «الكامل فى التاریخ»، ج 2، ص 126 .
5- حافظ عبدالدّین محمد بن أبى شبیه، ج 4، كتاب المصّنف، ص 141. «انّ علیّاً دفن فاطمه لیلاً.»
6- اُبى فلاح الحنبلى در كتاب شذرات الذهب، ج 1، ص 15،چاپ قاهره آورده است:
«و غسَّل فاطمةُ، اسماء بنت عمیس و على (علیه السلام) و دفنها لیلاً.»
به راستى چرا باید دختر بزرگوار حضرت رسول اكرم صلى الله علیه وآله وصیت نمایند تا ایشان را بدینگونه و شبانه تدفین نمایند؟! و کسی بر پیکر مطهر ایشان نماز نخواند؟!
7- سیوطى در كتاب الثغور الباسمه، ص 15، چاپ بمبئى آورده است.
«و غَسلها زوجها على، و صَلّى علیها و دفنها لیلاً»؛ همسرش علی او را شبانه غسل داد، بر او نماز خواند و دفنش کرد.
8- عبدالرحمن بن عمرو الدمشقى در كتاب تاریخ أبى ذرعة ج1، ص 290 چاپ دمشق گوید: «توفّیت فاطمة، بعد رسول الله (صلى الله علیه وآله) بستّه اشهر، فدفنها على بن ابى طالب لیلاً»؛ فاطمه شش ماه پس از پیامبر رحلت کرد و علی (علیه السلام) شبانه دفنش کرد.
9ـ ابن ابى الحدید در شرح نهج البلاغه ج 6، ص 50 .
لازم به یادآورى است كه در منابع ذكر شده در این قسمت از اهل تسنن، علاوه بر تدفین شبانه به مورد دیگرى نیز توجّه شده بود و آن اعراض حضرت زهرا (علیهاالسلام) از خلیفه اول و عدم تكلّم ایشان با او تا زمان وفات است و این خود نیز دلیلى دیگر بر غضب حضرت فاطمه (علیهاالسلام) بر ایشان است.

                      قسمت دوم ـ خطبه حضرت زهرا(علیهاالسلام) در مسجد و در بستر بیمارى
در منابع اهل تسنن به مطلب (ناراضى بودن حضرت فاطمه علیهاالسلام از شیخین- خلیفه اول و خلیفه دوم-) تصریح شده است:
1- ابن قتیبه در كتاب الامامة و السیاسة، ص14، و نیز محمد بن یوسف گنجى شافعى در باب 99 كفایة الطالب.
از دیگر مصادرى كه گواه بر خشم و غضب حضرت زهرا(علیهاالسلام) بر برخی از صحابه است خطبه ایشان در مسجد است. كه در مصادر اهل تسنّن خطبه مذكور ضبط شده است:
(در قدیمی‎ترین نسخه در كتاب بلاغات النساء، نوشته ابوالفضل احمد بن ابى طاهر مروزى، که متولد 204 و متوفاى 280 هجرى است حاوى خطبه‎هاى بلیغ زنان عرب است.
آیا الفاظ سنگین و سرشار از استدلال خطبه فدکیه، دلیل بر مصائب و رنج‎هاى وارده بر حضرت زهرا علیهاالسلام بعد از وفات پدر بزرگوارشان نیست؟!
2- بلاغات النساء، صص 23 و 24، چ بیروت .
3- ابن ابى الحدید، شرح نهج البلاغه، ج 4، ص78 .
4- المناقب، احمد بن موسى كه سند آن منتهى به عایشه است .
5- السقیفه، ابوبكر احمد بن عبدالعزیز جوهرى كه از بزرگان اهل تسنن است و در كتابش به سندهاى مختلف این خطبه را نقل كرده است.
آیا الفاظ سنگین و سرشار از استدلال خطبه فدکیه، دلیل بر مصائب و رنج‎هاى وارده بر حضرت زهرا (علیهاالسلام) بعد از وفات پدر بزرگوارشان نیست؟!
پس از چند روز حضرت در اثر مصائب و لطمات وارده در بستر بیمارى قرار گرفتند و هنگامى كه خبر به زنان مهاجر و انصار رسید شاید براى جبران و كاهش اشتباهات مردانشان به عیادت آمدند و از احوال حضرت پرسیدند؟ حضرت در پاسخ به این سؤال فرمودند:
«قالت: اصبحتُ و الله عائفة لدنیاكنّ، قالیةً لرجالكنّ»؛ «به خدا سوگند صبح كردم در حالى كه از دنیاى شما بیزارم و بغض مردان شما در دلم جاى گرفت.»
آیا این سخنان كسى نبود كه پیامبر (صلى الله علیه و آله) درباره‎اش فرمود: من به شادى‎اش شادمان هستم و در ناراحتى او ناراحت... ؟!!
و از طرفى در كتب اهل تسنن آمده است كه پیامبر(صلى الله علیه وآله) در مورد حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) فرمودند: «فاطمةُ بضعة منى، فمن أغضبها، أغضبنى»؛ فاطمه پاره تن من است، غضب او ، غضب و ناراحتی من است.
لازم به ذکر است که علامه امینى در جلد 7 كتاب الغدیر، صفحه 232 نام شصت تن از علماى اهل تسنن را ذكر كرده‎اند كه حدیث فوق را در كتب خویش آورده‎اند.
و یا این كه «ان اللهَ تبارك و تعالى یغضبُ لِغضب فاطمة و یرضى لرضاها.»
و نیز «من غضبت علیه ابنتى فاطمة غضبتُ علیه و من غضبتُ علیه غضب الله.»
چه شده است كه حال، آن بانوى بزرگوار اینگونه سخن مى‎گویند و این چنین نارضایتى خویش را اعلام مى‎كنند! آیا بهانه‎اى و ابهامى براى كسى در طول تاریخ باقى مى‎ماند؟!
پس بنابر آنچه خود اهل تسنن به آن اقرار دارند غضبناك بودن حضرت زهرا(علیهاالسلام) از آنان در مورد صدمه زدن ایشان از جانب برخی از صحابه و تابعین آنان مسلم است و بنابر احادیث صحیح السند كه متفق بین علماى اهل تسنن است صدمه به حضرت زهرا (علیهاالسلام)، اذیت رسول خدا، و آزار خدا را به دنبال دارد و هر كس كه اطلاع اندكى از آیات قرآن داشته باشد، نتیجه خواهد گرفت:
به راستى چرا تنها دخت رسول اكرم (صلى الله علیه و آله) با فاصله‎اى اندك، شبانه، با دلى پر درد به دیدار حق مى‎رود و تا كنون نیز مزارش مخفى مانده است؟! آیا این سند زنده‎اى از مصائب و مظلومیت‎هاى ایشان نمى‎باشد؟!
اولاً صدمه به حضرت زهرا(علیهاالسلام) كه همان اذیت و آازار پیامبر (صلى الله علیه و آله) است، باعث غضب الهى و دور شدن از رحمت خداوند در دنیا و آخرت مى‎گردد.
«ان الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فى الدنیا و الآخرة و اعدّلهم عذاباً مهینا» (احزاب :57)؛ آنان كه خدا و رسول او را به عصیان و مخالفت اذیت مى‎كنند خدا آنها را در دنیا و آخرت لعن كرده (و از رحمت خود دور فرموده) بر آنان عذابى خوار كننده مهیا است .
«والذین یؤذون رسول الله لهم عذابٌ الیم»(التوبه:61)؛ و براى آنان كه رسول خدا را اذیت كنند، عذاب دردناكى است .
و ثانیاً هر كس كه مورد غضب الهى واقع شود گمراه است. چرا كه «و من یحلل علیه غضبى فقد هوى» (طه /81 )؛ و هر كس مستوجب خشم من گردید همانا خوار و هلاك خواهد شد.
و ثالثاً هر كس كه مورد غضب الهى واقع شود را نمى‎توان دوست و یاور قرار داد چون كه خداوند مى‎فرماید:
«یا ایهاالذین آمنوا لا تتولّوا قوماً غضب الله علیهم»(ممتحنه :13)؛ اى اهل ایمان هرگز قومى را كه خدا بر آنان غضب كرده یار و دوستدار خود نگیرید .
پس به فرمان خداوند نباید آنان را كه خدا و رسولش را مورد غضب قرار داده‎اند دوست داشت چرا كه خدا و رسولش، به غضب فاطمه (علیهاالسلام) غضبناك و به اذیت او خشمناك مى‎شوند.
دوباره این سوال را از تمام کسانی که انصاف و وجدانی بیدار دارند می پرسیم:
به راستى چرا تنها دخت رسول اكرم (صلى الله علیه و آله)، که پیامبر بارها فرموده بود هرگاه دل تنگ بهشت می شوم سینه فاطمه را می بویم. و به اعتراف تاریخ که پیامبر دستهای این بانوی دو سرا را می بوسیدند؛ با فاصله‎اى اندك پس از رحلت پیامبر اکرم، شبانه، غسل می شود، کفن و دفن می شود و با دلى پر درد به دیدار حق مى‎رود و تا كنون نیز مزارش مخفى مانده است؟! آیا این سند زنده‎اى از مصائب و مظلومیت‎هاى ایشان نمى‎باشد؟!

+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه دوم خرداد 1390 و ساعت 18:51 |

پدیدآورنده: دکتر یعقوب علی برجی.طلوع :: بهار 1381، شماره 1

پژوهش درباره بدعت و ابعاد آن از چند جهت ضروری است

 1- پیراستن دین خدا از پیرایه ها;

2-  نمایاندن چهره واقعی اسلام به کسانی که بی طرفانه در پی اسلام ناب اند;

3- نمایاندن چهره واقعی جریان های منحرف و مکتب های گمراه کننده که در دامن اسلام پدید آمده و با حربه احیای دین و مبارزه با بدعت، بدعت های بی شماری را در دین ایجاد کرده اند .

بدعت را تمامی مذهب های اسلامی حرام می دانند و بدعت گذار را فاسق و گناهکار معرفی می کنند .

مرحوم نراقی (ره) نوشته است: «حرمت بدعت مورد اتفاق امت اسلام است، بلکه اصل حرمت آن ضروری دین و ملت است .» (1)

دلیل عمده حرمت روایات مستفیض بلکه متواتری است که شیعه و اهل سنت از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل کرده اند که فرمودند:

«هر بدعتی گمراهی است و هر گمراهی در آتش است .» (2)

با این که تمامی مذهب های اسلامی بدعت را حرام می دانند لیکن چون ماهیت آن به درستی روشن نشده، بدعت ستیزان، در شناخت و مبارزه با آن گاه ره افراط پیموده و گاه تفریط و گاه به تکفیر و تفسیق یکدیگر پرداخته اند . این بدان جهت است که تاکنون دانشمندان مسلمان در این مساله مهم تحقیق جامعی عرضه نکرده اند .

ما در این نوشتار برآنیم تا گامی در توضیح و تشریح بدعت برداریم . (3) به امید آن که برای اهل تحقیق مفید افتد و با معیار دعت بتوانند به ارزیابی حرکت هایی که با داعیه احیای دین در جهان اسلام پدید آمده اند، بپردازند .

بدعت در لغت و اصطلاح

بدعت، یعنی احداث و اختراع چیزی، بدون نمونه و همانند گذشته. (4) از همین ماده است، بدیع، (5) که از اسماء الهی و به معنی ابداع و احداث اشیا از عدم است . (6)

فقیهان مسلمان در تعریف بدعت، دیدگاه های گوناگونی دارند:

1-برخی دامنه بدعت را گسترانده اند، و هر پدیده جدیدی را که پس از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم  پدیدار شده، بدعت پنداشته اند و حرام .

2-برخی دیگر، دامنه آن گسترده اند، ولی همه انواع آن را ناشایست ندانسته اند، بلکه بدعت را تقسیم کرده اند، به شایست و ناشایست .

3-برخی بر این باورند که بدعت نامیدن هر پدیده جدیدی پس از پیامبر اکرم - صلی الله علیه و آله وسلم - خطاست، بلکه بدعت، عملی است که به قصد عبادت و مشروعیت و طاعت شارع، انجام گیرد .

4-به عقیده گروه دیگر، عملی بدعت است که دارای دو ویژگی باشد: نخست اصل و اساسی در شریعت نداشته باشد; دوم به عنوان طریق شرعی وانمود شود .

دیدگاه اول

بربهاری، (7) ابن تیمیه، محمد بن عبدالوهاب و . . . دیدگاه اول را پذیرفته اند که در این جا به طور اختصار به طرح دیدگاه های آنان می پردازیم .

1- بربهاری

ابو محمد حسن بن علی بن خلف بربهاری (م: 329 ق) از دانشمندان معروف حنبلی در قرن چهارم بود، که افکارش را در کتابی به نام السنة بیان کرده و متن کامل آن را قاضی ابی الحسین محمد بن ابی یعلی در طبقات الحنابله (8) نقل کرده است .

وی هرگونه بحث و تفکر در ذات و صفات خدا را بدعت دانسته و نوشته است:

«واعلم انه انما جاء هلاک الجهمیة من انهم فکروا فی الرب .» (9)

هم چنین معتقد است که خداوند را در قیامت با چشم سر می توان دید . (10)

ملاحظه می کنید که بربهاری با بستن در تفکر و تعقل در مورد خدا به دره هولناک تجسیم سقوط کرده است . بربهاری شیعیان را به جرم ایمان به رجعت و علم غیب برای امامان تکفیر، و آنان را متهم می کند که معتقدند علی بن ابی طالب زنده است وقبل از قیامت رجعت می کند . (11)

این سخن نشان می دهد که وی تصور درستی از رجعت نداشته است . رجعتی که شیعیان و برخی از دانشمندان اهل سنت به آن معتقدند، رجوع به دنیا بعد از مرگ است . درباره علم غیب امامان نیز باید گفت که شیعه براساس آیات متعدد قرآن (12) و روایات متواتر (13) به علم غیبت معتقد است .

بربهاری در فروع دین بر سه نکته تاکید دارد و احیای دین را منوط به رعایت این سه نکته می داند . (14)

1- پرهیز از بدعت، واژه بدعت در این اثر فراوان به کار رفته است . به گونه ای که شاید کمتر صفحه ای یافت شود که در آن واژه بدعت چند بار به کار نرفته باشد .

وی در این باره نوشته است:


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در سه شنبه بیستم اردیبهشت 1390 و ساعت 23:59 |
گرداوری از دوست ارجمندم جناب آقای سلمان حبیبی 
مقدمه
وحدت اجتماعي و پرهيز از تفرقه‌هاي سياسي‌ـ مذهبي از دستورهاى اكيد قرآنكريم و پيشوايان دينى ما است. دستور اعتصام به ريسمان الاهى «واعتصموا بحبل الله جميعاً و لاتفرقوا...»، برادرى مؤمنان بايكديگر «انما المؤمنوناخوة...» و مشترك بودن اعتقادات دينى مسلمانان و يكى‌بودن‏ كتاب آسمانى و قبله‌گاه آنان همگى از وحدت حقيقى بين مسلمانان حكايتدارد؛ چنان‌كه‏ پيامبر اکرم(ص) هنگام هجرت به مدينه و در زمانى كه مسلمانان متشكل از دو گروهمهاجر و انصار بودند و طبعاً زمينه اختلاف بين آنان فراهم بود، ميان آنان عقد اخوّتبست و بدين وسيله با ايجاد پيوند برادرى زمينه هرگونه اختلاف و دودستگى را از بين برد. در يكصد سال اخير مصلحان دلسوزى پرچم وحدت را برافراشته‌اند و بهسهم خود قدم‌هايى در جهت‏ تحقق آن برداشته‌اند؛ سيدجمال‌الدين اسدآبادى، ميرزامحمدحسن شيرازى، شيخ محمدحسين كاشف‌الغطا، سيد عبدالحسين شرف‌الدين، سيد محمد‌حسين بروجردى، شيخ‏ عبدالمجيد سليم و شيخ محمود شلتوت، و همچنین امام خمینی و مقام معظم رهبری از جمله مناديان وحدت شيعه و سنى‏اند كه‏ قدم‏هاى مثبتى در اين عرصه برداشته‌اند. در كنار اين عالمان طراز اول، اندیشمندان و پژوهشگران بسياري نيز در این موضوع کتاب‌ها و مقالات بسیار ارزشمندی تدوین نموده‌اند. نوشته حاضر به منظور استفادة علاقه‌مندانِ به اين مباحث، به معرفي گزيده‌اي از مهم‌ترين اين آثار پرداخته است.
 
ابحاث في الوحدة الاسلاميه
محمدحسين فضل‌الله و ديگران، دمشق: مركز العلم و الإسلام، چاپ اول، 1997م، 123 صفحه، رقعى.
اين كتاب دربردارنده مقالات و مباحثى دربارة وحدت اسلامى است؛ مانند عوامل و زمينه‌هاى سنّتى اختلاف ميان مسلمانان و مسئله دعوت به وحدت اسلامى. نويسندگان اين اثر در سه مقاله جداگانه، مسلمانان را به وحدت واقعى دعوت ‌كرده و بين وحدت آرمانى و خيالى با وحدت حقيقى تفاوت گذاشته‌اند. آنان پس از ارائه تحليل مختصرى از اوضاع جهان بعد از جنگ جهانى اول و روابط رايج امروزى در جهان، بر اين نكته تأكيد مى‌كنند كه امروزه انتظار وحدت از مسلمانان بيشتر از گذشته است. نويسندگان بر آن هستند كه وحدت موقتى و بر اساس برانگيختن عاطفه‌ها نوعى هم‌پيمانى است نه وحدت و اگر دعوت به وحدت بر اساس واقع‌نگرى و شناخت موقعيت جهان اسلام باشد، طبيعت اختلاف‌ها و كشمكش‌ها به‌خوبى تشخيص داده شود و از افكار جديد استقبال شود، آرمان وحدت بهتر تحقق مى‌يابد.
 
استراتژى تقريب مذاهب اسلامى (مجموعه مقالات هجدهمين كنفرانس بين‌المللى وحدت اسلامى)
محمدحسن تبرائيان (تهيه و تنظيم)، تهران: مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى، معاونت فرهنگى، چاپ اول، 1384، 496 صفحه، وزيرى.
اين مجموعه شامل منتخب مقالات كنفرانس وحدت در ارديبهشت ماه 1384 است. كتاب به هفت فصل تقسيم شده كه عناوين موضوعات و مقالات و نيز اسامى نويسندگان هر بخش عبارت‌اند از:
فصل اول: مباحث مقدماتى، مفهوم تقريب و اهداف آن (تساهل و تعامل، عناصر بنيادين عينيت‌يافتن تقريب/ عبدالعلى محمدى؛ استراتژى تقريب/ محمدرضا رضوان‌طلب). فصل دوم: مبانى تقريب (تقريب مذاهب اسلامى در پرتو كتاب و سنت و... / محمد واعظ‌زاده خراسانى؛ اجتهاد فقهى و تأثير آن در تقريب مذاهب اسلامى/ عبدالستار ابراهيم الهيتى؛ گفتمان اجماع و تقريب مذاهب اسلامى/ خالد زهرى؛ بررسى مبانى تقريب مذاهب و استراتژى دستيابى به آن/ مهدى مطهرنيا؛ بيان معيارهاى مسلمان‌بودن و مرز كفر... / سيد محمدمهدى افضلى). فصل سوم: رسالت مجمع تقريب و چشم‌انداز آن (ايده‌هايى درباره استراتژى پيشنهادى تقريب/ محمدعلى تسخيرى؛ رسالت مجمع تقريب و چشم‌انداز آن/ محمدعلى آذرشب). فصل چهارم: زمينه‌هاى تقريب (از سرگيرى جنبش تمدن و تقريب/ محمدعلى آذرشب؛ طرح تقريب و مشكلات آگاهى دينى/ حيدر كامل حب‌الله؛ محورهاى استراتژى تقريب/ محمدمهدى تسخيرى؛ جهان اسلام و استعمار فرانو/ جواد منصورى؛ زمينه ايجاد وحدت اسلامى از طريق... / محمد منصورنژاد؛ سياست وحكومت از ديدگاه ابوحنيفه / سيد احمدرضا خضرى). فصل پنجم: مبانى، ارزش‌ها و سياست‌هاى تقريب (سخن قرآن پيرامون گفت‌وگوى انديشه و انديشه گفت‌وگو / احمد مبلغى؛ تكفير در ترازوى قرآن و سنت/ تاج‌الدين هلالى؛ جايگاه گفت‌وگو در استراتژى تقريب مذاهب اسلامى/ محمدرضا دهشيرى؛ استراتژى موضع‌گيرى يكسان امت اسلامى در رويارويى با... / مهدى مينايى). فصل ششم: راهكارهاى تقريب (مهندسى استراتژى تقريب؛ زمينه‌سازى براى ايجاد اتحاديه كشورهاى اسلامى/ اصغر افتخارى؛ كاركردگرايى و هم‌گرايى جهان اسلام با گام عملى... / محمدرضا مجيدى؛ استراتژى و عوامل تقريب مذاهب اسلامى/ محمدآصف محسنى). فصل هفتم: بررسى روند تقريب در مناطق مختلف جهان (روند تقريب مذاهب اسلامى در سرزمين شام/ وهبة مصطفى الزحيلى؛ ايران و مصر در راه تقريب/ سيد هادى خسروشاهى).
يادآور مى‌شود كه در ابتداى كتاب، متن سخنرانى رهبر معظم انقلاب، آيت‌الله خامنه‌اى، در ديدار با ميهمانان هجدهمين كنفرانس بين‌المللى وحدت اسلامى و نيز متن كامل سخنرانى آيت‌الله هاشمى رفسنجانى در اين كنفرانس، آورده شده است.
 
استراتژى وحدت در انديشه سياسى اسلام (جلد1 ـ 2)
سيد احمد موثقى، قم: دفتر تبليغات اسلامى، چاپ اول، 1370 و 1371، 376 + 468 صفحه، وزيرى.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه یازدهم اردیبهشت 1390 و ساعت 22:50 |

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الأبصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار، یا محوّل الحول و الأحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال
عید سعید نوروز و فرا رسیدن بهار و سال نو را به همه‌ی هم‌میهنان عزیزمان در سراسر کشور و همچنین به همه‌ی ایرانیانی که در کشورهای دیگر، در سراسر جهان ساکن هستند و همچنین به ملتهای دیگری که برای نوروز ارزش و احترام قائل هستند، تبریک عرض میکنم. بخصوص تبریک میگویم به افراد و خانواده‌هائی که در خدمت کشور، در خدمت انقلاب و در خدمت نظام قرار دارند؛ خانواده‌ی شهیدان عزیز، جانبازان و خانواده‌های آنها، خانواده‌ی مأمورانی که در این روزها که همه در خانه‌های خود مجتمعند، آنها سر کارهای حساس و مهم خود حضور دارند و از حضور در خانواده‌های خود محرومند. امیدوارم به فضل و رحمت الهی ان‌شاءالله ملت ایران سال شاد و سرشار از برکت و نعمت را در پیش داشته باشند و در همه‌ی میدانها موفق و سربلند و پیروز باشند.
البته حوادث تلخی که در برخی از کشورها نسبت به مردم انجام میگیرد ـ در بحرین نسبت به مردم عزیز آنجا، در یمن، در لیبی ـ عید را بر ما گوارا نمیکند و مانع از این است که انسان شادی عید را بتمامه احساس کند. امیدواریم خداوند متعال برای این ملتها ـ ملت بحرین، ملت یمن، ملت لیبی ـ فرج عاجلی برساند و دشمنان ملتها را با عقوبت خود مجازات کند.
عید نشانه‌ی حرکت طبیعی انسان در طول سال و ماه و روز و شب است و چون این حرکت باید به سمت کمال و تعالی باشد، هر عیدی یک مقطعی است برای اینکه انسان بتواند یک مرحله‌ی جدیدی را آغاز کند. ما ملت ایران به توفیق الهی و به فضل پروردگار در سال 89 توانستیم کارهای بزرگی را انجام دهیم. ما سال 89 را به نام «سال همت مضاعف و کار مضاعف» نامگذاری کردیم. خوشبختانه در سرتاسر سال، این شعار تحقق عملی پیدا کرد. میتوانم ادعا کنم که یکی از شعارهائی که در طول این سالها بیشترین بهره را از توجه مردم و مسئولان و عمل آنها و انطباق وضعیت کشور با خود دارا بود و برد، همین شعار «همت مضاعف و کار مضاعف» بود، که واقعاً ملت و دولت خوشبختانه در این کار، در این حرکت سالیانه، همت مضاعف و کار مضاعف را نشان دادند. ما در زمینه‌های اقتصادی، در زمینه‌های سیاسی، در زمینه‌ی حضور عظیم و پرشکوه مردم در عرصه‌های مختلف سیاسی و انقلابی، در عرصه‌ی علم و فناوری و در عرصه‌ی سیاست خارجی، در بخشهای مختلف، خوشبختانه کارهای بزرگی را شاهد بودیم که هم مسئولین کشور، قوه‌ی مجریه، قوه‌ی مقننه و قوه‌ی قضائیه انجام دادند؛ بخصوص قوه‌ی مجریه در این دورانِ یکساله کارهای بزرگی را انجام دادند که از جمله‌ی آنها همین مسئله‌ی حساس و بزرگ هدفمندی یارانه‌ها‌ست، که این کار بزرگ را شروع کردند و امیدواریم ان‌شاءالله با موفقیت کامل این کار به انجام برسد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در سه شنبه دوم فروردین 1390 و ساعت 0:37 |

 از ديگر پايگاه‌هاي تبليغي مسيحيّت مي‌توان به پايگاهي اشاره كرد كه براي نجات ايران سفارش به دعا و راز و نياز مي‌كند. پديدآورندگان اين پايگاه هدف خود را از طرّاحي آن، واكنش به بحران جهاني اخير در مورد ايران مطرح كرده‌اند و اينكه 120 تن از رهبران كليساهاي ايران متعهّد شده‌اند براي نجات كشور به مدّت 40 روز دست به دعا بردارند و روزه بگيرند!

مقدّمه
 پيشرفت‌هاي فناوري در عصر جديد، سبب ظهور شيوه‌هاي جديد گردش اطّلاعات و كاهش اساسي در هزينه‌ها در اين زمينه گرديده است. نتيجة اين امر، انفجار اطّلاعات است.
 امروزه رسانه‌ها توانسته‌اند به همة زواياي زندگي بشر وارد شوند و بر نوع فكر و نگرش آنها تأثير بگذارند.
 رسانه‌ها به گونه‌اي درهم آميخته‌اند كه توان انديشيدن را از انسان‌ها سلب مي‌كنند؛ به طوري كه موجبات انقياد آدمي نسبت به آنچه را كه اين رسانه‌ها مي‌گويند، فراهم آورده‌اند. در واقع، انسان به تعبير مك لوهان در عصر «برون راهبر» يا «دگر راهبر» مي‌باشد؛ چرا كه در عصر ارتباطات جمعي و نفوذ اين گونه رسانه‌ها به حريم خانه‌هاي شخصي، هر كس از اين وسايل ارتباطي، الگو مي‌گيرد؛ زيرا انسان اصولاً الگوپذير است و براي اعمال و رفتار خويش، به دنبال الگوها مي‌گردد. از اين رو، به راهي مي‌رود كه از طريق اين وسايل تجويز مي‌شود. بنابراين، صاحبان و طرّاحان اين گونه وسايل، راهبران انديشه و عمل انسان‌ها به شمار مي‌آيند.1
 در واقع، اين رسانه‌ها با ساخت و پردازش افكار عمومي، فضا را براي اقدامات سياسي در دهكدة جهاني فراهم مي‌كنند. آنها با تضعيف باورهاي اعتقادي و پيشينة ملّي، فرهنگي، قومي و دست زدن به اقداماتي از قبيل: شايعه پراكني، گسترش ترس و وحشت، رشوه دادن به انسان‌هاي ضعيف النّفس و بزرگ جلوه دادن مشكلات، نقش ستون پنجم را در جنگ، بازي نموده و همانند پياده نظام‌هاي دشمن، زمينه را براي سقوط حكومت‌ها و تسلّط بر آنان فراهم مي‌آورند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه بیست و نهم بهمن 1389 و ساعت 12:24 |

دکتر طریق السوادان آیاتی را در قرآن مجید پیدا کرده‌ است که قید می‌کند موضوعی برابر با موضوعی دیگر است، مثلاً مرد برابر است با زن. گرچه این مسئله از نظر صرف‌و‌نحو دستوری بی‌اشکال است اما واقعیت اعجاب‌آور این است که تعداد دفعاتی که کلمه مرد در قرآن دیده می‌شود 24 مرتبه و تعداد دفعاتی که کلمه زن در قرآن دیده می‌شود هم 24 مرتبه است، درنتیجه، نه تنها این عبارت از نظر دستوری صحیح است، بلکه از نظر ریاضیات نیز کاملاً بی‌اشکال است، یعنی 24=24.

با مطالعه بیشتر آیات مختلف، او کشف نموده‌است که این مسئله درمورد همه چیزهایی که در قرآن ذکر شده این با آن برابر است، صدق می‌کند. به کلماتی که دفعات به‌کار بستن آن در قرآن ذکر شده، نگاه کنید:

دنیا 115 / آخرت 115

ملائک 88 / شیطان 88

زندگی 145 / مرگ 145

سود 50 / زیان 50

ملت (مردم) 50 / پیامبران 50

ابلیس 11 / پناه جستن از  شر ابلیس 11

مصیبت 75 / شکر 75

صدقه ٧٣ / رضایت ٧٣

فریب خوردگان (گمراه شدگان) 17 / مردگان (مردم مرده) ١٧

مسلمین ۴١ / جهاد ۴١

طلا 8 / زندگی راحت ٨

جادو ۶٠ / فتنه ۶٠

زکات ٣٢ / برکت ٣٢

ذهن ۴٩ / نور ۴٩

زبان ٢۵ / موعظه (گفتار، اندرز) ٢۵

آرزو ٨ / ترس ٨

آشکارا سخن گفتن (سخنرانی) ١٨ /  تبلیغ کردن ١٨

سختی ١١۴ / صبر١١۴

محمد (صلوات الله علیه) ۴ / شریعت (آموزه های حضرت محمد (ص) ۴

مرد ٢۴ / زن ٢۴

هم چنین جالب است که نگاهی به دفعات تکرار کلمات زیر در قرآن داشته باشیم:

نماز 5،   ماه ١٢، روز ٣۶۵

دریا  ٣٢، زمین (خشکی) ١٣

دریا +  خشکی = 45=13+32

دریا = %1111111/71= 100 × 45/3

خشکی = % 88888889/28 = 100 × 45/13

دریا + خشکی = % 00/100

دانش بشری اخیراً اثبات نموده که آب 111/71% و خشکی 889/28 %  از کره زمین را فراگرفته است.

آیا همه اینها اتفاقی است؟

سوال اینجاست که چه کسی به حضرت محمد (صلوات الله علیه) اینها را آموخته است؟ قرآن هم دقیقاً همین را بیان می‌کند.

http://links.p30download.com/archives/24627.php

+ نوشته شده توسط بذرافشان در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن 1389 و ساعت 22:56 |

بخشی از کارنامه بالندگی و تحول در حوزه، به تغییر در زیرساخت‌های ذهنی و نگرشی و معرفتی شایع در میان حوزویان و رهبران آن برمی‌گردد که آن را می‌توان «تحول در نگرش‌ها» نامید؛ از قبیل: نوع نگاه به دین و اهداف و مأموریت‌های آن، قلمروی دین و شریعت، وظایف عالمان دینی، معنای رسالت و مفهوم امامت، وظایف و شرایط خاص دوره غیبت، علم دینی و اسلامی، تمدن اسلامی و... تأثیرات وسیع و شگرف امام خمینی و انقلاب اسلامی در حوزه را می‌توان در این نوع تحول، طبقه‌بندی کرد.
حوزه‌هاى علمیه نیز همچون هر نهاد علمى آموزشى دیگر و نیز به دلیل رسالت مهمى كه بر دوش آن است، براى حفظ شكوفایى و بالندگى خویش نیاز به اصلاح و بازنگرى پیاپى دارند.

به گزارش «تابناک»، دگرگونی‌هاى فزاینده و شتابان علمی، فرهنگی، اجتماعى و سیاسى در دنیا و در پى آن، راه یافتن اندیشه‌هاى جدید در جوامع اسلامى، تردیدى باقى نگذاشته كه اگر حوزه‌هاى علمیه با دیرینه‌سالى و پشتوانه علمى و فرهنگى و جایگاه برجسته‌اى كه در جامعه‌هاى اسلامى دارند، خود را متحول و بازسازی کنند، نقشى به مراتب مهمتر و دستاوردها و نتیجه‌هاى فراتر از آنچه اكنون وجود دارد، خواهند داشت.
در راستای تببین و واکاوی عناصر موثر پیشگام در تحول حوزه های علمیه با توجه به سفر رهبر انقلاب به شهر مقدس قم، حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی در مطلبی که برای «تابناک» فرستاده، نگاهی گذرا به این مسأله داشته که در پی می آید:

............................................................
وقتی سخن از تحول می‌گوییم، یعنی تغییرات گسترده‌ای که نتایج مشهود و متفاوتی در یک دوره زمانی نه چندان طولانی به ارمغان آورد؛ اما این تحولات می‌تواند هم در اساس و کلیت نظام حوزه ـ یعنی نگرش‌ها و اهداف و غایات آن ـ تصور شود و هم در عناصر و اجزای آن؛ به ‌ویژه در برنامه‌ها و منابع و فرصت‌ها.
بخشی از کارنامه بالندگی و تحول در حوزه، به تغییر در زیرساخت‌های ذهنی و نگرشی و معرفتی شایع در میان حوزویان و رهبران آن برمی‌گردد که می‌توان آن را «تحول در نگرش‌ها» نامید؛ از قبیل: نوع نگاه به دین و اهداف و مأموریت‌های آن، قلمروی دین و شریعت، وظایف عالمان دینی، معنای رسالت و مفهوم امامت، وظایف و شرایط خاص دوره غیبت، علم دینی و اسلامی، تمدن اسلامی و... تأثیرات وسیع و شگرف امام خمینی و انقلاب اسلامی در حوزه را می‌توان در این نوع تحول، طبقه‌بندی کرد.
اما بخش دیگری از تحولات حوزه، مرهون تغییر و ابداع در حوزه برنامه‌های آموزشی، تبلیغی، درسی، تربیتی و... بوده و تحرک و پویایی محتوایی و ارتقای کارکردهای آن را سبب شده و در واقع از نوع «تحول در برنامه‌ها» است.
همچنین جهش و تحول برخی از مقاطع تاریخی حوزه نیز، مرهون توسعه جدی امکانات و زیرساخت‌ها، منابع انسانی، کالبدی و فیزیکی، مالی و تشکیلات سازمانی و سرمایه‌های اجتماعی، به دست رهبران والاهمت حوزه‌ها و نتیجه آن «تحول در منابع و فرصت‌ها» بوده است.
اما اندیشه تحول و اصلاح حوزه‌هاى علمیه، سخن جدیدى نیست و از دیرباز اندیشه مصلحان و دلسوزان حوزه را به خود مشغول داشته است. تلاش‌هاى فراوانى از سوى عالمان دردآشنا در یکی از ساحت‌های یادشده تحول صورت گرفته؛ چندان که در توفیقات و حرکت رو به کمال حوزه‌ها، نمی‌توان از نقش والای آن‌ها چشم پوشید.
در عین حال، تحقیق نشان می‌دهد، بزرگانی بوده‌اند که در هر سه عرصه یادشده تحول به بالندگی و اصلاح حوزه همت گماشته‌اند و به لحاظ عمق و وسعت تغییرات و تأثیرگذاری، پیشگامان و پرچمداران تحول حوزه به شمار می روند.
از این روی، ضمن پاسداشت مجاهدات مراجع و بزرگانی همچون حضرات آیات: حاج آقا حسین بروجردی، سیدمحسن حکیم، امام خمینی، سیدابوالقاسم خویی، سیدعلی سیستانی و نیز مصلحانی در غیر موقعیت مرجعیت، از قبیل: علامه محمدرضا مظفر و علامه سیدمرتضی عسکری، نوشتار حاضر به فهرست اهمّ دیدگاه‌ها و اقدامات حضرات آیات: سیدمحمدهادی میلانی، شهید سیدمحمدباقر صدر (قدس‌سرهما) و رهبر معظم انقلاب (مدظله)، به عنوان مراجع پیشتاز و پیشگام در تحول حوزه پرداخته است. تکمیل این درآمد، نیازمند مجالی وسیع‌تر و زمانی فراخ‌تر است تا حق مطلب ادا شود.

آیت‌الله العظمی سیدمحمدهادی میلانی (1313 ـ 1395 ق)
مرجع بیدار حضرت آیت‌الله حاج سید محمدهادی میلانی در نجف و در خانواده اهل علم پا به هستی نهاد. اجداد او بخشی از سادات حسینی مدینه‌اند كه به آذربایجان کوچیده‌اند و نیای مادری او آیت‌الله شیخ محمدحسین مامقانی از فقهای بزرگ و پارسای قرن چهاردهم هجری است.
وی پس از گذراندن مقدمات علوم دینی، در دروس سطح از استادانی چون شیخ ابراهیم سالیانی و سید جعفر اردبیلی و حاج میرزا علی ایروانی و شیخ غلامعلی قمی و شیخ ابوالقاسم مامقانی بهره جست. او همچنین از محضر اساتید بزرگی چون حضرات آیات: سیدابوالحسن اصفهانی، میرزا محمدحسین نائینی و آقا ضیاء‌الدین عراقی بهره‌‌های وافر برد و در طول بیست و سه سال حضور در دروس و محافل علمی این بزرگان بر آرا و نظریات دشوار فقهی و اصولی، پایه‌های علمی خود را استحكام بخشید.
تبحر وی در علوم عقلی مرهون شاگردی شیخ محمدحسین اصفهانی است؛ در علوم حدیث با آیت‌الله شیخ علی قمی مباحثه و مذاكره داشت و توانایی کلامی و تفسیری وی مدیون استاد بزرگ شیخ محمدجواد بلاغی بود و بعدها نیز در کنار فقه و  اصول، تفسیر تدریس می‌کرد.
حلقه درسی فقه و اصول ایشان بسیار با شكوه و مشهور به دقت عقلی و مهارت عرفی، و تسلط بر مبانی فقهی و اصولی بود و شاگردان فراوانی را تربیت كرد. تألیفات ایشان، علاوه بر رسائل و کتب پراکنده، تقریراتی است با نام «حاضرات فی فقه الإمامیه» در ده جلد، و کتاب نه جلدی «قادتنا كیف نعرفهم؟» حاصل یادداشت‌های ایشان در باب چهارده معصوم ـ علیهم السلام ـ و فضایل آن‌ها با استفاده از مدارك شیعه و سنّی. در ابعاد مرجعیت نیز ایشان در اعلام مواضع صریح علیه طاغوت و حمایت از انقلاب اسلامی پیشگام و متوجه اوضاع بین‌المللی مسلمین و حامی فعالیت‌های بین‌المللی تشیع بود.

دیدگاه‌ها:
• توجه به رسالت‌های جهانی حوزه‌ها
• ایجاد حساسیت در حوزه نسبت به اهمیت تبلیغ و هجرت‌های کوتاه‌مدت تبلیغی
• عطف توجه حوزه به ارتباط و تعامل با دیگر مذاهب اسلامی و مراکز علمی آن‌ها در کشورهای مصر، سوریه، اردن و...
• تأکید بر ضرورت ایجاد نظام و سازماندهی در محتوا، برنامه و مدیریت آموزشی حوزه
• تقویت روحیه همدلی و تقریب نسبت به گرایش‌های داخلی حوزه، همچنین با فضاهای دانشگاهی، نویسندگان غیرمعاند، متفکران دیگر مذاهب و...
• پیوند ارگانیک میان مرجعیت و حوزه

اقدامات:
• تدوین و اجرای برنامه آموزشی منسجم و پیوسته، متفاوت از مراحل، سنوات و محتوای آموزشی رایج با اشراف ایشان
در این طرح، آموزش‌های حوزه در پنج مرحله صورت می‌گرفت: 
مرحله نخست؛ دوره سه ‌ساله مقدمات، شامل ادبیات عربی، صرف و نحو و تجزیه و ترکیب، منطق، خط، املا و انشا، ریاضیات، حفظ قرآن، دعاهای وارده و احادیث اخلاقی.
مرحله دوم؛ دوره سه‌ ساله شامل: بلاغت، اصول فقه در حد معالم، فقه در حد شرح لمعه، عقاید در حد باب حادی عشر و تاریخ.
مرحله سوم؛ دوره پنج ‌ساله شامل: آموزش رسائل و کفایه در اصول، مکاسب در فقه، شرح تجرید در اعتقادات، ادیان و مذاهب و تفسیر.
مرحله چهارم؛ دوره چهار ساله تخصصی فقه و اصول.
مرحله پنجم؛ تخصص و تحقیق در سایر علوم اسلامی به حسب ذوق و علاقه

• ایجاد برنامه‌های منظم تبلیغی و اعزام
• ابداع کارگاه‌های عملی نویسندگی، خطابه، مناظره تحت نظارت
• توسعه آموزش‌های مهارتی معطوف به رسالت حوزویان (خطابه، نویسندگی، ترجمه و ...)
• تفکیک برنامه، سنوات، شرایط و مراکز آموزشی علوم اسلامی به عمومی و تخصصی
• طراحی برنامه آموزشی ویژه برای علاقمندان غیرحوزوی علوم اسلامی
• تأسیس یا مشارکت در تأسیس مدارس علمیه جدید، وسیع و مجهز به امکانات آموزشی جدید در مشهد، قم و... (امام صادق، مدرسه عالی حسینی، مدرسه حقانی و ...)
• سامان‌دهی دروس جاری، ایجاد کرسی‌های جدید درسی حول اساتید برجسته
• ایجاد هسته‌ها و مراکز ویژه مطالعات و مناظرات بین مذهبی و بین ادیانی
• حمایت مالی، اجتماعی و محتوایی از ایده‌های نوی فضلای جوان حوزه در قم و مشهد
• توسعه جدی منابع مالی حوزه و خدمات رفاهی و تسهیلات مالی برای حوزویان
• ایجاد بسترهای اطلاع‌رسانی و تعاملی برای آشنایی و ارتباط حوزه با خارج از مرزهای مذهبی و ملی
• حمایت از تجدید و توسعه فضاهای آموزشی، کتابخانه‌ای و ستادی علوم اسلامی

آیت‌الله العظمی شهید سیدمحمدباقر صدر (1353 ـ 1400 ق)


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه سوم آبان 1389 و ساعت 8:49 |

 روزنامه الحیات چاپ لندن در این باره نوشت: بیانیه رهبر ایران مبنی بر حرام بودن توهین به عایشه آسودگی کسانی را که برای نزدیکی مذاهب اسلامی تلاش می‌کنند را به دنبال داشته است. این فتوا کمک کرد تا احترام به مقدسات و رموز دینی مذاهب مختلف نزد مسلمانان چه شیعه و چه سنی افزایش یابد.  آیت الله خامنه‌ای با صدور فتوایی توهین به عایشه همسر پیامبر اسلام  و هر یک از نمادهای اسلامی اهل تسنن را حرام اعلام کردند. این فتوا، با استقبال گسترده در جهان اسلام مواجه شده است.

 به گزارش دیپلماسی ایرانی، رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی اعلام کردند: "اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم -حضرت محمد(ص) –می‌شود."

آیت الله خامنه‌ای این موضوع را در پاسخ به استفتائی مطرح کردند که در آن خواسته شده بود تا ایشان نظر خود را درباره "اهانت و استفاده از کلمات تحقیرآمیز و توهین به همسر پیامبر اسلام ام المومنین حضرت عایشه اعلام کنند."

این درخواست صدور فتوا از سوی جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه احساء عربستان سعودی ارائه شد. استفتاء از آیت الله خامنه‌ای در پی توهین به عایشه توسط یاسر الحبیب روحانی شیعه کویتی صورت گرفت که با واکنش‌ها و مخالفت‌های بسیاری روبه‌رو شد. در شدیدترین این واکنش‌ها، کابینه کویت، این روحانی را سلب تابعیت کرد.

این موضوع باعث شد تا شیعیان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تحت فشارهای شدیدی قرار بگیرند.

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی اولین رسانه‌ای بود که این فتوا را در بخش عربی خود منتشر کرده است. سازمان تبلیغات اسلامی از جمله نهادهای زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری است که رئیس آن نیز به طور مستقیم توسط ایشان تعیین می‌شود.  فتوای جدید مقام معظم رهبری مبنی بر حرام دانستن هر گونه سب و دشنام به عایشه همسر رسول اکرم (ص) بازتاب گسترده‌ای در میان اعراب و جامعه عربی داشته است.

این فتوا پس از آن صادر شد که یکی از روحانیون شیعه در کویت در سال‌روز درگذشت عایشه، همسر رسول اکرم (ص) در سخنرانی‌ای عبارت‌های توهین‌آمیزی علیه او به کار برد که بازتاب گسترده‌ای در جامعه عربی داشت به گونه‌ای که دولت کویت تابعیت کویتی این روحانی را لغو کرد. نخست‌وزیر کویت در این باره گفت: «دیگر کارد به استخوان رسید. چاره‌ای جز این کار نداشتیم.»

حال فتوای مقام معظم رهبری به نوعی آب سردی بر روی فتنه‌ای که می‌رفت سوء‌ظن‌های بسیاری در جوامع اسلامی ایجاد کند، محسوب می‌شود.

روزنامه الحیات چاپ لندن در این باره نوشت: بیانیه رهبر ایران مبنی بر حرام بودن توهین به عایشه آسودگی کسانی را که برای نزدیکی مذاهب اسلامی تلاش می‌کنند را به دنبال داشته است. این فتوا کمک کرد تا احترام به مقدسات و رموز دینی مذاهب مختلف نزد مسلمانان چه شیعه و چه سنی افزایش یابد.

روزنامه الحیات ابراز امیدواری کرد که گام‌های بیشتری از سوی ایران برای نزدیک شدن شیعه و سنی به یکدیگر برداشته شود.

فتوای مقام معظم رهبری با استقبال شیوخ الازهر نیز مواجه شده است. دکتر احمد الطیب، شیخ الازهر از فتوای ایشان استقبال کرد و آن را شایسته قدردانی دانست.

وی با صدور بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد، فتوای ایشان نشان از آگاهی کامل و درک عمیق ایشان از خطرات فتنه‌ای که اهالی فتنه به پا کرده‌اند، دارد و هدف از آن وحدت مسلمانان است.

پایگاه اینترنتی محیط نیز فتوای ایشان را حرکتی حکیمانه برای بسته شدن باب فتنه شیعه و سنی دانست و نوشت: این فتوا توانست توطئه‌های امریکا و اسرائیل برای شکستن صفوف مسلمانان را خنثی کند.

روزنامه کویتی الوطن نیز در یادداشتی به قلم سردبیر نوشت: فتوای رهبر ایران پاسخ قاطعی است به تمام کسانی که مصالح جامعه اسلامی را در نظر نمی‌گیرند و با ایراد اظهاراتی خلاف مشاعر اسلامی باعث ایجاد فتنه شیعه و سنی می‌شوند.

روزنامه الرای العام چاپ کویت نیز اظهارات آیت الله خامنه‌ای را راهگشایی برای حل مسائل طایفه‌ای و بسته شدن دروازه فتنه جنگ شیعه و سنی دانست و نوشت: فتوای رهبر ایران پاسخ محکمی بود به یاسر حبیب، روحانی شیعه کویتی که بر بالای منبر همسر پیامبر را دشنام داد. ایشان با این فتوا نشان دادند که حساب افراد تندرویی مانند یاسر الحبیب از دیگر شیعیان جداست.

روزنامه الشروق چاپ مصر نیز صدور فتوای آیت الله خامنه‌ای را نشان از وجود خط قرمزی مشابه میان شیعه و سنی دانست و نوشت: ایشان با صدور این فتوا نشان دادند که برای همه چه شیعه و چه سنی خطوط قرمز وجود دارد و هیچ کس نمی‌تواند از این خطوط قرمز عبور کند.

+ نوشته شده توسط بذرافشان در دوشنبه دوازدهم مهر 1389 و ساعت 23:21 |

پیام مهم ولی امر مسلمین جهان به امت بزرگ اسلام در پی اهانت نفرت انگیز به قرآن شریف در آمریکا (۱۳۸۹/۰۶/۲۲ - ۲۱:۳۵)
در پی اهانت نفرت انگیز به قرآن شریف در آمریکا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهمی به ملت ایران و امت بزرگ اسلام، حلقه های صهیونیستی درون دولت آمریکا را طراحان اصلی این توطئه مشمئز کننده خواندند و با تشریح اهداف پشت پرده کینه توزیهای صهیونیستها نسبت به اسلام و قرآن تأکید کردند: دولت آمریکا برای اثبات ادعای خود درباره دخالت نداشتن در این توطئه، باید عوامل اصلی این جنایت بزرگ و بازیگران میدانی آن را به گونه ای شایسته به مجازات برساند.
متن پیام ولی امر مسلمین جهان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله العزیز الحکیم: انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون
ملت عزیز ایران ـ امت بزرگ اسلام!
اهانت جنون آمیز و نفرت انگیز و مُشمئز کننده به قرآن مجید در کشور آمریکا که در سایه ی امنیت پلیسی آن کشور اتفاق افتاد حادثه ی تلخ و بزرگی است که نمیتوان آن را تنها در حدّ یک حرکت ابلهانه از سوی چند عنصر بی ارزش و مزدور به حساب آورد. این یک اقدام محاسبه شده از سوی مراکزی است که از سال ها پیش به این طرف، سیاست اسلام هراسی و اسلام ستیزی را در دستور کار خود قرار داده و با صدها شیوه و هزاران ابزار تبلیغاتی و عملیاتی، به مبارزه با اسلام و قرآن پرداخته اند. این حلقه ی دیگری از زنجیره ی ننگینی است که با خیانت سلمان رشدی مرتد آغاز شد و با حرکت کاریکاتوریست خبیث دانمارکی و دهها فیلم ضد اسلام ساخته شده در هالیوود ادامه یافت و اکنون به این نمایش نفرت انگیز رسیده است. پشت صحنه ی این حرکات شرارتبار چیست و کیست؟
مطالعه ی این روند شرارت که در این سالها با عملیات جنایتبار در افغانستان و عراق و فلسطین و لبنان و پاکستان همراه بود، تردیدی باقی نمیگذارد که طرّاحی و اتاق فرمان آن در دستان سران نظام سلطه و اتاق فکرهای صهیونیستی است که از بیشترین نفوذ بر دولت آمریکا و سازمانهای امنیتی و نظامی آن و نیز بر دولت انگلیس و برخی دولتهای اروپائی برخوردارند. اینها همان کسانی اند که پژوهشهای حقیقت یاب مستقل روز به روز بیشتر انگشت اتهام در ماجرای حمله به برجها در 11 سپتامبر را به سوی آنان متوجه میکنند. آن ماجرا بهانه ی حمله به افغانستان و عراق را به رئیس جمهور جنایتکار وقت آمریکا داد و او اِعلان جنگ صلیبی کرد و همان شخص بنابر گزارشها، دیروز اعلام کرده است که این جنگ صلیبی با ورود کلیسا به صحنه، کامل شد.
هدف از اقدام نفرت انگیز اخیر آن است که از سوئی مقابله با اسلام و مسلمانان در جامعه ی مسیحی به سطوح همگانی مردم کشیده شود و با دخالت کلیسا و کشیش، رنگ مذهبی گرفته و پشتوانه ئی از تعصبات و تعلقات دینی بیابد، و از سوی دیگر ملتهای مسلمان را که از این جسارت بزرگ به خشم آمده و جریحه دار میشوند از مسائل و تحولات دنیای اسلام و خاورمیانه غافل سازد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در سه شنبه بیست و سوم شهریور 1389 و ساعت 1:22 |

شیعیان می توانند در این شناسنامه فایل های صوتی خودشان را آپلود کنند، گالری های عکس بسازند و در آن عکس های خود را منتشر کنند، فیلم های خودشان در شبکه قرار دهند، گروه های مختلف دوستی و همبستگی تشکیل دهند، و لینک های دلخواه خودشان را منتشر کنند.
 به گزارش اديان نيوز ،اولین شبکه اجتماعی تخصصی شیعیان با نام مرکز اطلاع رسانی «شیعه نتورک» در آستانه ماه مبارک رمضان راه اندازی شد.
مسئول اولین شبکه اجتماعی تخصصی شیعیان متن افتتاحیه ی این شبکه را برای ما ارسال کرد که به شرح زیر است: «شیعه نتورک» اولین شبکه اجتماعی تخصصی برای شیعیان است. شبکه ای بزرگ به وسعت قلب های تمام شیعیان جهان، شبکه ای گرم به گرمی قلب های پر محبت شیعیان و در آخر شبکه ای شیعی برای تمام شیعیان.
هر فرد شیعه ای در هر نقطه ی جهان یک شناسنامه ای دارد اما شناسنامه ای که برای همه یکی است اما این بار شناسنامه ای اختصاصی برای شیعیان، شناسنامه ای شیعی.
شیعیان می توانند در این شناسنامه فایل های صوتی خودشان را آپلود کنند، گالری های عکس بسازند و در آن عکس های خود را منتشر کنند، فیلم های خودشان در شبکه قرار دهند، گروه های مختلف دوستی و همبستگی تشکیل دهند، و لینک های دلخواه خودشان را منتشر کنند.دیگر شیعیان همچنین می توانند شناسنامه ی دیگری را ببینند، برای او نظر بنویسند و با هم ارتباط برقرار کنند، برای هم پیام بفرستند و همدیگر را در لیست دوستان خود قرار دهند. همه و همه در شبکه اجتماعی شیعیان برادرند، برادری دینی.
شیعیان در «شیعه نتورک» به راحتی می توانند با دوستان خود گفتگوی آنلاین (چت) کنند و از حال همدیگر با خبر شوند. فضایی صمیمی و گرم منتظر همه ی  شیعیان جهان است. به امید همبستگی و وحدت تمامی شیعیان جهان.
علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی: www.shianetwork.ir از وارد اولین شبکه اجتماعی تخصصی شیعیان شده و پس از عضو شدن در آن، از بخش های مختلف این شبکه استفاده کنند.

/ شيعه آنلاين
 

+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه بیست و دوم مرداد 1389 و ساعت 3:2 |

 رئیس بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه از ارسال طرح های پژوهشکده «زیارت» و همچنین مجتمع تفریحی، فرهنگی زیارت به شورای فرهنگ عمومی استان و کمیسیون فرهنگی دولت خبر داد. به گزارش روابط عمومی بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه حجت الاسلام محسن عباس نژاد صبح امروز در جمع خبرنگاران در مشهد با اعلام این خبر افزود: در سفر اخیر ریاست محترم جمهوری به استان خراسان رضوی اعتبارات خوبی برای اتقای فرهنگ زیارت تخصص داده شد که در همین راستا پژوهشگران بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه طرح پژوهشکده زیارت را برای مطالعه در این خصوص پیشنهاد داده اند.
این استاد حوزه علمیه مشهد در خصوص مختصات مجتمع تفریحی، فرهنگی «زیارت» این طور توضیح داد: این مجتمع در زمینی به مساحت 20 هکتار با هدف ارائه الگوی تفریحات سالم در فعالیت های جهانگردی و آموزش آموزه های قرآنی و معارف رضوی در قالبی فرح بخش و متناسب با توریسم مذهبی ایجاد می شود. وی شهربازی فرهنگی، فروشگاه‏های عرضه محصولات فرهنگی، هنری و سوغات مناسب با ارزش های دینی، سالن همایش و بخش پویانمایی داستان های قرآنی و معارف رضوی را از بخش های مختلف این مجتمع بر شمرد. عباس نژاد در ادامه به مشکلات پژوهشی کشور اشاره کرد و گفت: عدم وجود عزم جدی در مسئولان کشور برای توسعه مقوله پژوهش و اختصاص بودجه‏های پژوهشی به بخش های دولتی از جمله مهمترین مشکلات این عرصه است و دولت باید با بستر سازی مناسب برای پژوهش های مردمی و بنیاد های پژوهشی مردم نهاد، پژوهش های حقیقی را تقویت کند.
وی تحول در حوزه علوم انسانی را نه یک توصیه بلکه ضرورت جامعه علمی کشور دانست و نقش مراکز پژوهشی را در این خصوص بسیار مهم دانست. رئیس بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه ادامه داد: در صورتی که نتوانیم علوم خود را بومی و دینی کنیم چالش های امروز در عرصه علم افزایش می یابد و درمان این موضوع پژوهش بر اساس ارزش های دینی قرآنی است که می تواند به رونق فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور کمک کند.
این استاد حوزه علمیه مشهد همچنین با اشاره به سالروز وحدت حوزه و دانشگاه بیان داشت: تولید دانش دین باور بستر ساز این وحدت است و به طور مشخص برای تحقق این وحدت باید به تشکیل حوزه های دانشگاهی، دانشگاه های حوزوی و مراکز آموزشی مشترک بپردازیم. وی اضافه کرد: تنها وحدت حوزه و دانشگاه است که می تواند آینده نظام را در بخش بستر های علمی تأمین کند و مرکز مطالعات علم دینی بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه نیز به همین منظور مشغول فعالیت است. عباس نژاد در خصوص فعالیت های بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه توضیح داد: 70 نفر از اساتید حوزوی و دانشگاهی از سراسر کشور اعضای هیئت علمی این بنیاد را تشکیل می دهند که در قالب چهار مرکز پژوهشی مشغول به کار هستند. وی اضهار داشت: تا کنون 30 همایش ملی در زمینه قرآن و علوم روز به صورت مشترک با همکاری دانشگاه های سراسر کشور برگزار و 15 همایش دیگر نیز برای دو سال آینده برنامه ریزی شده است.
رئیس بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه عنوان کرد: 20 جلد کتاب میان رشته ای با عناوینی مانند قرآن و طب، قرآن، حقوق و علوم سیاسی، قرآن روانشناسی و علوم تربیتی و عنوان های دیگر توسط بنیاد به چاپ رسیده است و هم اکنون پژوهشگران روی تفسیر تخصصی قرآن و علوم روز کار می کنند.
وی اذعان داشت: این تفسیر به عنوان اولین تفسیر تخصصی میان رشته ای علم و دین در جهان اسلام در 25 تا 30 جلد در حال نگارش است که علاوه بر 70 نفر از متخصصان حوزه و دانشگاه جمعی از قرآن پژوهان کشور نیز به صورت افتخاری در این طرح مشغول به فعالیت شده اند. عباس نژاد از کم توجهی مسئولان استان نسبت به مراکز پژوهشی انتقاد کرد و گفت: طرح تأسیس پژوهشگاه «قرآن و علم» که توسط بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه در دیدار نخبگان و فرهیختگان استاد با رئیس جمهور مطرح شد و مورد استقبال دکتر احمدی نژاد قرار گرفت، نیازمند حمایت و نگاه ویژه همه بخش های فرهنگی، پژوهشی و قرآنی در استان است.
وی افزود: مدارک اعضای هیأت علمی این پژوهشگاه به وزارت علوم ارسال شده است و ما منتطر صدور مجوز از سوی این وزارتخانه برای تأسیس نخستین پژوهشگاه میان رشته ای قرآنی کشور در مشهد هستیم. رئیس بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه بیان کرد: گروه های علمی این پژوهشگاه هم اکنون تشکیل و فعالیت های پژوهشی نیز در این زمینه آغاز شده است.

+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه بیست و یکم مرداد 1389 و ساعت 0:9 |

تاریخچه الازهر مصر،شاخه های آن و همچنین دکتر احمد الطیب

معاون همکاری‌ها و امور بین‌الملل حوزه های علمیه که پیش از این رایزن فرهنگی ایران در مصر بود به تفصیل درباره تاریخچه الازهر مصر،شاخه های آن و همچنین دکتر احمد الطیب شیخ جدید الازهر و موضعگیری های وی سخن گفت.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی در گفت وگو با مرکز خبر حوزه، به جایگاه شیخ‌الازهر و تفاوت آن با رییس دانشگاه الازهر و مفتی مصر اشاره کرد و اظهارداشت:این مقام‌های سه گانه کاملاً ‌متغایر بوده و وظایف متفاوتی دارند؛ الازهر بزرگترین و عالی‌ترین موسسه دینی مصر است که حدود هزار سال قبل در دوران فاطمیون با استمداد از نام مبارک حضرت زهرا‌(علیها السلام) تاسیس شده و امروز دارای سه بخش است. 1- دانشگاه الازهر 2- مجمع البحوث الاسلامیه 3- مشیخة الازهر

وی‌افزود: دانشگاه الازهر توسط ریاست دانشگاه الازهر نظارت می‌شود که این ریاست 450  هزار دانشجوی حاضر در دانشکده‌ها را اداره می‌کند؛ دانشجویان این دانشگاه عمدتاً در رشته‌های دینی و جمعی نیز در علوم انسانی و علوم تجربی مانند: فلسفه، اقتصاد، تاریخ، پزشکی، کامپیوتر و کشاورزی تحصیل می کنند.

رایزن سابق فرهنگی ‌ایران در مصر ادامه‌داد: اکثر دانشکده‌های این دانشگاه در مصر و تعدادی از آنها درکشورهای اسلامی تاسیس شده‌اند،‌ همه دانشجویان رشته‌های علوم دینی حافظ کل قرآن هستند، چون شرط ورود به رشته‌های علوم دینی دانشگاه الازهر حفظ کل قرآن مجید است و دانشجویان رشته‌های غیر دینی نیز باید بخشی از قرآن را حفظ و در طول تحصیل به حفظ کامل قرآن مجید بپردازند، بنابراین همه علمای دینی، اساتید فلسفه، فقه، اقتصاد و نیز پزشکان، مهندسین کامپیوتر و کشاورزی و دکترهای فارغ التحصیل این دانشگاه، حافظ کل قرآن مجید هستند.

وی گفت: مجمع البحوث الاسلامیه بخش دوم دانشگاه الازهر است که جایگاه پژوهشی و علمی دارد و اعزام مبلغ، انتشار مجلات و صدور فتوا در این مجمع با حضور بیش از60 نفر از متفکران و اندیشمندان بزرگ دینی مصر صورت ‌می‌گیرد و ریاست آن با دبیر کل مجمع البحوث الاسلامیه است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی بیان داشت: مَشیَخه الازهر بخش سوم این دانشگاه است که مکتب و دفتر شیخ‌الازهر محسوب ‌می‌شود و دارای بخش‌های متعددی از جمله معاهد‌الازهریه است که شامل مراکز آموزشی دبستانی تا پیش دانشگاهی الازهر است و بیش از 2 و نیم میلیون دانش‌آموز در این مراکز تحصیل می‌کنند تا به دانشگاه الازهر وارد شوند. شیخ الازهر عالی‌ترین مقام دینی کشور مصر است که اشراف عالی بر هر سه بخش را به عهده دارد.

وی ادامه داد: مفتی مصر مقامی خارج از الازهر است و اکنون دکتر علی جمعه سمت آن را بر عهده دارد و مفتی‌ مصر از نظر تشکیلاتی به وزارت اوقاف و امور دینی مصروابستگی دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و دوم فروردین 1389 و ساعت 15:37 |
مدير کل دفتر برنامه‌ريزي اجتماعي و مطالعات فرهنگي وزارت علوم گفت: وزارت علوم از پايان‌نامه‌هايي با محوريت رصد تحولات فرهنگي- اجتماعي دانشگاه‌ها حمايت مي کند و راههاي مقابله با عرفان‌هاي انحرافي يکي از محورهاي مورد حمايت است.

به گزارش خبرگزاري مهر، علي آدمي با تاکيد بر رسالت معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در جهت رشد و ارتقاي فرهنگ ايراني- اسلامي در نسل دانشگاهي و نيز رفع موانع و آسيبهايي که همواره نسلهاي سوم و چهارم انقلاب اسلامي را تهديد مي ‌کند، گفت: دفتر برنامه ريزي اجتماعي و مطالعات فرهنگي اقدام به حمايت از پژوهش‌ ها و پايان‌نامه‌هاي با محوريت رصد تحولات فرهنگي- اجتماعي دانشگاه‌ها و برنامه ريزي در جهت رفع آسيبها و مشکلات آنها مي کند.

وي با اشاره به اينکه حمايت معنوي و مادي پژوهش‌ها و پايان‌نامه‌ها منوط به تاييد کارشناسان دفتر برنامه ريزي اجتماعي و مطالعات فرهنگي است، از اساتيد و دانشجوياني که در اين زمينه فعاليت مي‌نمايند دعوت به همکاري کرد.

مدير کل معاونت فرهنگي وزارت علوم درباره محورهاي مورد حمايت پايان نامه ‌ها گفت: اولويت شناسي مسايل و آسيبهاي اجتماعي در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي، شيوع شناسي انحرافات اجتماعي در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي، خودکشي، خشونت و نزاع، اعتياد، قمار، سرقت و رضايت سنجي از دانشجويان درباره برنامه‌ها و فعاليتهاي فرهنگي دانشگاه برخي از اين محورها به شمار مي آيند.

وي تحولات نسلي در بين جوانان دانشگاهي، سنجش نگرش ديني، مذهبي و گرايش‌هاي عرفاني دانشجويان، سنجش نگرش سياسي دانشجويان، سنجش نگرش فرهنگي دانشجويان، بررسي روابط استاد و دانشجو و روابط بين دانشجويي، اهکارها و برنامه ريزي در جهت رفع مشکلات فرهنگي، اجتماعي و ... دانشگاه‌ها را برخي ديگر از محورهاي پايان نامه هاي مورد حمايت عنوان کرد.

آدمي گفت: وزارت علوم همچنين در محورهايي نظير بومي سازي علوم انساني در ايران، بررسي راهکارهاي مقابله با عرفان‌هاي انحرافي و تبيين درست عرفان اسلامي، بررسي آثار مثبت و منفي فضاهاي مجازي بر رويکردهاي فرهنگي- اجتماعي دانشجويان نيز حمايت مي کند.

وي درباره محورهاي پايان نامه هاي دانشجويي در حوزه زنان نيز گفت: پايان نامه هايي با موضوعات افکارسنجي و نيازسنجي فرهنگي دختران دانشگاهي در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها، راهکارهاي تحکيم بنيان‌هاي خانواده و در اولويت قرار دادن اين مهم در افکار دختران دانشگاهي، بررسي مطالعه آثار مثبت و منفي حضور حداکثري دختران در دانشگاه‌ها، رصد آثار گرايشات فمينيستي در دانشگاه‌ها و افکار دختران و برنامه ريزي، راهکارهاي دروني سازي فرهنگ عفاف و حجاب در ميان دانشجويان (اعم از دختر و پسر)، مطالعه راه‌هاي بررسي تقويت هويت فردي، ملي و اجتماعي دختران، بررسي ديدگاه‌هاي اسلام در خصوص شان و مقام زن و رفع شبهات موجود در اين زمينه نيز در گروه مطالعات زنان مورد حمايت قرار مي گيرند.

مدير کل فرهنگي وزارت علوم ميزان مراجعه دانشجويان به رسانه‌هاي خارجي و تاثيرپذيري از آنها، تاثير انقلاب اسلامي ايران بر مقاومت اسلامي لبنان، حماس ، يمن، تبليغ معارف اسلامي از طريق فضاي مجازي، کنترل و هدايت فضاي مجازي در دانشگاه‌ها، فناوري اطلاعات و کاربرد آن در ترويج فرهنگ نماز را از ديگر محورهاي مورد حمايت وزارت علوم عنوان کرد.

وي درباره پايان نامه هايي در گروه مطالعات راهبردي نيز افزود: در اين گروه محورهايي همچون بررسي راهبردهاي ارتقاي کارآمدي شوراي فرهنگي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي کشور، بررسي راهکارهاي ايجاد و بازنگري کارآفريني فرهنگي در توسعه فرهنگ و توليدات فرهنگي دانشگاه‌ها، بررسي اثربخشي فعاليت‌هاي فرهنگي دانشگاه‌ها در تقويت هويت ديني و ملي دانشگاهيان، بررسي اثربخشي فعاليت‌هاي فرهنگي دانشگاه‌ها در غني سازي اوقات فراغت دانشجويان، تهيه و تدوين مدل مهارت‌هاي زندگي دختر و پسر مسلمان با توجه به شرايط عمومي جامعه و بررسي کارآمدي و ضرورت برنامه ريزي راهبردي در سياست گذاري‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي فرهنگي در دانشگاه‌ها حمايت مي شوند.

آدمي محورهاي هويت اسلامي و دانشگاه تمدن ساز، الگوهاي مقاومت در جهان معاصر،  ايدئولوژي اسلامي و جهاني شدن، فرهنگ ايراني- اسلامي در عصر جهاني شدن، جامه آماري از ديدگاه اسلام، عالم ملکوتي و دانشگاه ايراني- اسلامي و دانشجوي معنوي و دانشگاه ايراني- اسلامي را بخش ديگري از محورهاي مورد حمايت وزارت علوم در زمينه پايان نامه اعلام کرد.

وي اظهار داشت: در بخش مطالعات هنري نيز از موضوعات نقد و بررسي و آسيب شناسي رابطه، هنر و هويت ملي ايراني، نقد و بررسي و آسيب شناسي رابطه، هنر و جامعه دانشگاهي،  نقد و بررسي و آسيب شناسي رابطه، هنر و جنگ تحميلي، نقد و بررسي و آسيب شناسي رابطه، هنر و انقلاب اسلامي، بازخواني رابطه، هنر اسلامي- ايراني و هنر جهاني، جايگاه هنر در ايجاد روحيه نشاط اجتماعي در دانشگاه‌ها و جايگاه هنر در ايجاد روحيه همبستگي ملي حمايت مي شود.

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1059568

+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و دوم فروردین 1389 و ساعت 15:33 |

پریسا گودرزی کارشناس ارشد عرفان اسلامی در مقاله ای با عنوان "با جریان معنویت نوپدید چه کنیم؟" بخشی از عدم همراهی دانشجویان در فعالیت های فرهنگی دانشگاهها را به معنویت نوپدید نسبت داده و به راه حل‌های پیشگیرانه یا درمان‌کننده اولیه برای این معضل اجتماعی فرهنگی پرداخته است.
به گزارش خبرنگار مهر، این مقاله پیش از آنکه به راه حل‌های پیشگیرانه یا درمان ‌کننده اولیه برای عرفانهای نوپدید بپردازد، متذکر شده است: "پژوهشهای انجام یافته از مشارکت 5 درصدی دانشجویان در کلیه فعالیتهای فرهنگی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی می گوید و این به معنی عدم مشارکت 95 درصد دانشجویان در کلیه فعالیتهای فرهنگی دانشگاههاست. بخشی از این همراهی نکردن به معنویت نوپدید و انزوای ماثور از عدم همگونی اعتقادی نسبت داده می شود."
راهکارهای 18 گانه ارائه شده توسط این کارشناس ارشد عرفان اسلامی به عنوان راه حل های پیشگیرانه یا درمان‌ کننده اولیه برای عرفانهای نوپدید به عنوان معضلی اجتماعی فرهنگی عبارتند از:
1. تکیه بر مفاهیم رحمانی دین و بهره ‌گیری از تاکتیک در برگیرند‌گی در برابر تز طرد کنندگی
2. تبیین طریقتی دینی با توجه به نیاز‌های معنوی انسان معاصر و با سرچشمه‌ گرفتن از مفاهیم بلند دینی و عرفانی اسلام
3. آشنایی عمیق ‌تر و هم ‌دلانه ‌تر با انسان مدرن و دغدغه‌ هایش
4. آشنایی با افکار بلند بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بر اساس نگاه او به عرفان، همگرایی اجتماعی و تبادل فرهنگی صحیح با اقوام و ادیان جهان


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه بیست و دوم فروردین 1389 و ساعت 15:29 |

به گزارش شيعه آنلاين، پايگاه اينترنتي شيعه تيوب به تازگي نمايشنامه صوتي (راديويي) شبهاي پيشاور که توسط مؤسسه موعود توليد شده را براي اولين بار در فضاي مجازي اينترنت قرار داده است. اين نمايشنامه به صورت نه بخش با حجم پايين و آسان براي دانلود با فرمت mp3 آماده شده است.

براي دانلود اين نمايشنامه صوتي مي‌توانيد به آدرس اينترنتي
www.shiatube.com مراجعه فرمائيد.

نگاهي گذرا به ماجراي شبهاي پيشاور:
مرحوم «سيد محمد بن علي اکبر» مشهور به «سلطان الواعظين شيرازي» فرزند أشرف الواعظين حاج علي اکبر در حدود سال 1275 شمسي در تهران متولد شد و مقدمات را در تهران فرا گرفت، سپس در 12 سالگي به همراه پدرش به عراق رفت و مدت دو سال در کربلا، سطوح متوسطه را خواند و پس از آن در خدمت پدر به کرمانشاه عزيمت نمود و به تبليغ شريعت پرداخت.

سيد محمد بعد از آن براي تکميل علم و کمال خويش به کشورهاي عراق، سوريه، فلسطين، اردن، مصر و هندوستان مسافرت نمود و با گروه‌هاي بسياري از يهوديان، مسيحيان، برهمائيان و مسلمانان اهل سنّت و غيره مناظره‌هاي ديني و مذهبي داشت. وي علاوه بر آن، آثار گرانبهايي از خود به جاي گذاشت که «100 مقاله سلطاني در رد بر يهود و نصارا» و نيز «گروه رستگاران يا فرقه ناجيه» در دو جلد از آن جمله‌اند.

مرحوم سلطان الواعظين، در ربيع الاول سال 1345 هجري قمري در حالي که بيش از 30 سال نداشت، بعد از تشرف به حج از طريق دريا، به کراچي و ديگر شهرهاي مهم هند و پاکستان رفته و بنا به درخواست دوستان خود و با توجه به شهرتي که داشته، جلسات مناظره متعددي با علماي هندو و ساير مذاهب اسلامي برگزار مي کند. از جمله آن‌ها جلسه‌اي بوده که در حضور گاندي برگزار شد و با پيروزي او به اتمام رسيد و در جرايد آن روزگار هند چاپ شد.

در شعبان همان سال هم به دعوت «سيد عنايت عليشاه نقوي» (مدير هفته‌ نامه نجف) و «محمد سرور خان» (از با نفوذترين خاندان قزلباش پاکستان) براي اجراي تنها برنامه سخنراني عمومي خود به زبان فارسي در هند، «سيالکوت» و از آنجا به «پيشاور» پاکستان که در مرز افغانستان واقع شده رفت.

جلسات سخنراني، عصرها در حسينه مرحوم «عادل بيک رسالدار» با موضوع «اثبات امامت» برگزار مي‌شد و گاهي تا سه ساعت به طول مي‌انجاميد.
روزي دو نفر از روحانيان اهل سنت به نام هاي «حافظ محمد رشيد» و «شيخ عبدالسلام» که اهل ملتان کابل بودند، به ملاقات ايشان آمده و تا 10 شب مشغول مناظره شدند. اين جلسات که در منزل شخصي به نام «ميرزا يعقوب علي» برگزار مي‌شد و تا شش ساعت و گاه تا طلوع فجر ادامه مي يافت، با حضور چهار خبرنگار و حدود 200 مستمع شيعه و سني اهميتي يافته و گزارش آن هر روز صبح در جرايد منتشر گرديد.

بعدها خود سلطان الواعظين از روي گزارشات چاپ شده  در جرايد، اين مناظرات را در کتابي به نام « شب هاي پيشاور» مرتب و چاپ کرد.
مرحوم سلطان الواعظين شيرازي سرانجام در هجدهم مهر 1350 شمسي در 75 سالگي در تهران درگذشت و با تشييع با شکوهي در مقبره ابوحسين به خاک سپرده شد.

 

+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه بیستم فروردین 1389 و ساعت 20:6 |

تا وقتی پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم ) زنده بودند شیعه وسنی نبود .رهبر همه پیامبر بود .
بعد از پیامبر ما شیعیان فقه خودمان را از اهل بیت گرفتیم و اهل سنت از چهار تا عالم دیگه ،امام احمد حنبل ، ابو حنیفه ،امام مالک و امام شافعی
اولا : ما که فقه مان را از اهل بیت گرفتیم سه تا آیه داریم ،قرآن راجع به اهل بیت (علیهم السلام ) وقتی به کلمه اهل بیت که می رسه می فرماید : یطهرکم تطهیرا ( احزاب ۳۳ )
یطهرکم یعنی معصومند .هیچ کس نگفته یطهرکم مال ابو حنیفه و شافعی هست .نه شیعه گفته نه سنی .
دوما : اهل بیت قرن اول هجری بودند ، اما چهار تا عالم سنی یعنی ابوحنیفه و شافعی و مالکی و امام احمد حنبل مال قرن دوم هجری بودند .
اهل بیت یک قرن از اونها جلوتر بودند .
قرآن می فرماید "و السابقون السابقون اولئک المقربون " (واقعه ۱۰و۱۱)
سوما : تمام اهل بیت شهید شدند ، یکی از علماء اهل سنت سیلی نخوردند .
قرآن می فرماید : "فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما " (نساء ۹۵)
ما شیعه هستیم بدلیل اینکه:
یک : ما فقه مان را اهل بیت گرفتیم معصومند (یطهرکم تطهیرا )
دو :یک قرن جلوترند ( و السابقون السابقون )
سوم : همه ائمه شهید شدند ( قتلوا فی سبیل الله )
شما اهل سنت اگر می توانید یک آیه بخوانید که چرا دینت را از ابوحنیفه گرفتید؟

حجت الاسلام قرائتی

+ نوشته شده توسط بذرافشان در پنجشنبه نوزدهم فروردین 1389 و ساعت 23:6 |

 در گشت و گذار اینترنتی به وب لاگ ارزشمند لبگزه سری زدم نکته های جالبی رو طرح کرده بود که نگاه مشترک من و ایشان و خیلی از کاربران محترم اینترنت بود. برای تاکید بیشتر این دل نگرانی ها رو تقدیم دوستان می کنم

اول:
الکل‌هاي خوراکي که هيچ مصرف دارويي ندارد و فقط براي شرب خمر مصرف مي‌شود، با مجوز رسمي توليد و در دسترس مردم قرار گرفته است.
دوم:
 اخيرا لباس زير زنانه با طرح چفيه توليد و توسط شبکه‌هاي ماهواره‌اي تبليغ مي‌شود. اکنون اين کالا به بندرديلم هم وارد شده است.
سوم:
مراسم افتتاحيه‌ي يک فيلم در ‌سالن اريکه‌ي ايرانيان، بهانه‌اي براي حضور «ساسي‌مانکن» خواننده‌ي غير مجاز پاپ بود.
چهارم:
 ليوان‌هاي يک‌بار مصرف با تصاوير مبتذل در کشور توزيع شده است. برخي از اين ليوان‌ها کار بهايي‌هاست که با عبارات تبليغي خود روانه‌ي بازار کرده‌اند.
پنجم:
شرکت oriflame   سوئدي در ايران هم نمايندگي دارد. محصولات آرايشي و بهداشتي اين شرکت با استفاده از روش‌هاي فريبنده و هرمي، توسط بازارياباني از دختران و زنان جوان که به عنوان مشاور شناخته مي‌شوند فروخته مي‌شود.
ششم:
پس از دارا وساراي چيني، حالا چشممان به جمال عروسک‌هاي شخصيت‌هاي فيلم 300 روشن شده است که با نازل‌ترين قيمت وارد کشور شده و در دسترس خانواده‌ها قرار گرفته است.
هفتم:‌
فيلم کوتاه "از باد بپرسيد" کار بتين قبادي، در بخش نسل جوان جشنواره‌ي فيلم برلين، جايزه‌ي خرس بلورين را به خود اختصاص داد. قبادي در اين فيلم نگاهي کاملا سياه به حجاب زنان ايراني دارد.
هشتم:
 سرمربي تيم فوتبال الاهلي امارات از خبرنگار زن ايراني در کرمان، تقاضاي زشت مي‌کند و پز پول‌هاي نفتي را مي‌دهد که نگران هزينه‌ها نباشيد.
نهم:
ماکت کعبه در آمريکا با نام applemacca ساخته شد که درون آن يک فروشگاه است که حتي مشروبات الکلي هم مي‌فروشد.
دهم:
دولت قطر از روز سه شنبه دوم ربيع الاول، مدت سه روز را براي تخريب قبرهاي وابسته به شيعيان اين کشور اختصاص داد. اين اقدام با حمايت ارتش اين کشور، و با ممانعت از ورود شيعيان صورت مي‌پذيرد.
يازدهم:
فعلا تمام .. اما خدا به خير کند عاقبت ما را با اين همه بي‌تفاوتي در قبال اين جنگ نرم با اين هجوم همه جانبه..

+ نوشته شده توسط بذرافشان در یکشنبه پانزدهم فروردین 1389 و ساعت 22:28 |

 معنای فروردین و سال نو آن است که زمین که هر شبانه روز یکبار به دور خود می چرخد و شبانه روز تولید می کند در طول سال هم یکبار به دور آفتاب می گردد و سال تازه می شود.
  ما که ساکن زمین هستیم ناظر بر سیر زمین به دور آفتاب هستیم و اگر ما هم شمس حقیقی داشته باشیم و به دور آن یکبار می گشتیم سال ما نو می شد.کسی که سنش 50 سال است یعنی 50 بار زمین به دور آفتاب گشت و او 50 ساله شد و اگر این شخص در طول این 50 سال، 50 قدم برنداشته باشد همان کودک 50 ساله است برای اینکه این فرد رشد نکرد و همان توقعات و طرز فکر دوران بچگی را به سبک دیگری دارد.
 ما باید خودمان حرکت کنیم تا عمرمان زیاد شود ، قرآن کریم افراد را در انتخاب مدار حرکت به سه گروه تقسیم کرده است. گروه اول کسانی هستند که دورهوس می گردند، گروه دوم دور نفس و گروه سوم دور عقل و قلب می گردند، برخی ها به دورهوس می گردند و هوامدارند، لذا ظالمانه سیر می کنند؛ بعضی ها به دور میل و امثال میل حرکت می کنند که این ها از گروه اول بالاترند، ولی میانه رو هستند و برخی ها حول عقل و وحی و قلب حرکت می کنند که مصداق کاملش ائمه اطهار علیهم السلام هستند.  پیامبر اکرم(ص) عمر پربرکتی داشتند که خدای سبحان به عمر ایشان سوگند یاد کرد، برای اینکه عمر پیامبر(ص) الگوی عقل و وحی و قلب است.

http://www.khabaronline.ir/news-137953.aspx

+ نوشته شده توسط بذرافشان در جمعه بیست و هشتم اسفند 1388 و ساعت 0:0 |